Σχολικός και στρατιωτικός εκφοβισμός

cloud είπε:
Τότε πολύ ψύχραιμα των ρωτάω αν είναι απόλυτα σίγουρος ότι όλοι αυτοί που αναφέρονται εκεί είναι "ένοχοι", και αν όλοι έχουν το ίδιο μερίδιο ευθύνης... Εκεί ήταν που φούντωσαν και άρχισαν να ουρλιάζουν ομαδικά!

Και στην πολύ απλή ερώτηση "Αν πάω εγώ εκεί και γράψω το δικό σου όνομα, τι θα γίνει;", άρχισαν ακόμα περισσότερες φωνές και ουρλιαχτά.... Και μάλιστα κάποιοι ακόμα μου κρατάνε μούτρα λες και τους έβρισα.. :p
Αυτο το εχω παρατηρησει οτι ισχυει γενικως με ολα τα urban legends. Αμα σου πουν μια κουφη ιστορια, και τος πεις οτι δεν παιζει, ολοι το παιρνουν προσωπικα που τους αμφισβητεις, λες και ηταν αυτοπτες μαρτυρες. :D

Το θλιβερο σ'αυτη την περιπτωση ειναι οτι ο κοσμος, σαν μαζα, προσπαθει να ξεσπασει οπου μας πουνε. Πριν λιγα χρονια πχ με τα σκανδαλα της εκκλησιας, ολοι ειχαμε βαλει στο στοχαστρο τους παπαδες. Ενας παπας εκεινη την εποχη μου ειπε οτι αγνωστοι τον βριζουν για απατεωνα, κλεφτη κλπ χωρις να τον ξερουν. Οπως ξεθυμανε η τοτε οργη του κοσμου, και απο τους παπαδες μετατοπιστηκε στους πολιτικους κλπ κλπ, καποτε (δυστυχως) θα ξεθυμανει και η σημερινη οργη για τους "μπουληδες"

Σε αυτη τη δημοσια οργη (που εδω που τα λεμε, ειναι λιγο υποκριτικη) συμμετεχω κι εγω βεβαια, αλλα παντα ειχα ευαισθησια στο συγκεκριμενο θεμα και νιωθω την ιδια οργη οποτε ακουω τετοιες ιστοριες.
 
Rakeesh είπε:
Αυτο το εχω παρατηρησει οτι ισχυει γενικως με ολα τα urban legends. Αμα σου πουν μια κουφη ιστορια, και τος πεις οτι δεν παιζει, ολοι το παιρνουν προσωπικα που τους αμφισβητεις, λες και ηταν αυτοπτες μαρτυρες. :D
Το θλιβερο σ'αυτη την περιπτωση ειναι οτι ο κοσμος, σαν μαζα, προσπαθει να ξεσπασει οπου μας πουνε. Πριν λιγα χρονια πχ με τα σκανδαλα της εκκλησιας, ολοι ειχαμε βαλει στο στοχαστρο τους παπαδες. Ενας παπας εκεινη την εποχη μου ειπε οτι αγνωστοι τον βριζουν για απατεωνα, κλεφτη κλπ χωρις να τον ξερουν. Οπως ξεθυμανε η τοτε οργη του κοσμου, και απο τους παπαδες μετατοπιστηκε στους πολιτικους κλπ κλπ, καποτε (δυστυχως) θα ξεθυμανει και η σημερινη οργη για τους "μπουληδες"

Σε αυτη τη δημοσια οργη (που εδω που τα λεμε, ειναι λιγο υποκριτικη) συμμετεχω κι εγω βεβαια, αλλα παντα ειχα ευαισθησια στο συγκεκριμενο θεμα και νιωθω την ιδια οργη οποτε ακουω τετοιες ιστοριες.
Κάποιος είχε πει ότι το IQ της μάζας ισούται με το IQ του πιο ηλίθιου μέλους της, διαιρεμένο με το πλήθος των μελών... Και οι αποδείξεις ότι αυτό είναι σωστό είναι αμέτρητες.

Και όσο η μάζα μένει στα κλασικά λόγια "κρεμάλες, λιθοβολισμοί, πυρές στην πλατεία, κλπ", ας πούμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα... Τουλάχιστον σοβαρό.

Όμως όταν η μάζα πάρει τις τσουγκράνες και τις δάδες, και αρχίσει να στήνει κρεμάλες και πυρές εναντίον όποιου το όνομα μπλέχτηκε η ακούστηκε σε μία υπόθεση, και χωρίς καν να μπορεί η και να θέλει να δει το αν και πόσο έχει εμπλακεί, τότε αρχίζει το πολύ σοβαρό πρόβλημα!

Και το ανοίγουμε μία σελίδα στο FB και να βάζουμε αυθαίρετα προς δημόσια διαπόμπευση ονόματα (Είτε αφορούν "νταήδες", είτε "παιδεραστές", είτε "φοροφυγάδες", είτε "τζαμπατζίδες στα λεωφορεία"..), είναι ακριβώς αυτό, στα μέτρα του 21ου αιώνα.

Κατά άλλα, και εγώ στο θέμα έχω μία ιδιαίτερη ευαισθησία, ακόμα και για προσωπικούς λόγους...

Όμως ποτέ και για τίποτα δεν αφήνω την όποια "ευαισθησία" ή τον όποιο "συναισθηματισμό" να περάσει πάνω από την λογική.

Και για το θέμα της υποκρισίας, εδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης!!

Για να μην το πάω μακριά, και αν και δεν θα έπρεπε να το πω, τα άτομα που ανέφερα πιο πάνω είναι από τους τύπους που αν πετύχουν κάποιον "χαζούλη" η "ξεχωριστό" θα του κάνουν καζούρα χωρίς όρια, θα τον προκαλούν να κάνει "βλακείες" και "τρέλες", βγάζουν παρατσούκλια, και κουτσομπολεύουν ακόμα και τον τρόπο που θα περπατάει η μιλάει..... Χωρίς βέβαια ποτέ να τον προσβάλουν μπροστά του.

Και όταν βλέπεις ΑΥΤΑ τα άτομα, που αν είχαν στα χέρια τους τον Βαγγέλη θα τον είχαν ξεσκίσει, τώρα να μου το παίζουν "ευαίσθητοι" και "συγκλονισμένοι" με το γεγονός, και να ζητάνε κρεμάλες και παλούκια για άτομα που απλά κάποιος αυθαίρετα έγραψε κάπου ένα όνομα, τι κάνεις;
 
Αν είχαν φάει 2-3 σφαλιάρες από τους καθηγητές τους όπως στα ρετρο-χρόνια δεν θα υπήρχαν πλέον αυτά τα προβλήματα. Πλέον υπάρχουν άλλα ήθη στην εκπαίδευση και στο όνομα της δήθεν ελευθερίας της έκφρασης δεν τιμωρείται και δεν περιορίζεται κανείς.
 
Alucard είπε:
Αν είχαν φάει 2-3 σφαλιάρες από τους καθηγητές τους όπως στα ρετρο-χρόνια δεν θα υπήρχαν πλέον αυτά τα προβλήματα. Πλέον υπάρχουν άλλα ήθη στην εκπαίδευση και στο όνομα της δήθεν ελευθερίας της έκφρασης δεν τιμωρείται και δεν περιορίζεται κανείς.
Πόσο πολύ συμφωνώ μαζί σου!!!
 
Για το αν πρεπει να τρωμε σφαλιαρες εχει χυθει παρα πολυ μελανι.
 
cloud είπε:
Όμως όταν η μάζα πάρει τις τσουγκράνες και τις δάδες, και αρχίσει να στήνει κρεμάλες και πυρές εναντίον όποιου το όνομα μπλέχτηκε η ακούστηκε σε μία υπόθεση, και χωρίς καν να μπορεί η και να θέλει να δει το αν και πόσο έχει εμπλακεί, τότε αρχίζει το πολύ σοβαρό πρόβλημα!Και το ανοίγουμε μία σελίδα στο FB και να βάζουμε αυθαίρετα προς δημόσια διαπόμπευση ονόματα (Είτε αφορούν "νταήδες", είτε "παιδεραστές", είτε "φοροφυγάδες", είτε "τζαμπατζίδες στα λεωφορεία"..), είναι ακριβώς αυτό, στα μέτρα του 21ου αιώνα.
Από τη στιγμή που στην Ελλάδα οι άνθρωποι έχουν πιεστεί από την εξουσία στο βαθμό που έχουν πιεστεί και δεν υπάρχει ούτε ίχνος αληθινής Δικαιοσύνης, νομιμοποιείται στη συνείδηση των πολλών η ιδέα της αυτοδικίας ως μοναδικού ρεαλιστικού μέσου για την απόδοση Δικαιοσύνης.
 
Alucard είπε:
Αν είχαν φάει 2-3 σφαλιάρες από τους καθηγητές τους όπως στα ρετρο-χρόνια δεν θα υπήρχαν πλέον αυτά τα προβλήματα. Πλέον υπάρχουν άλλα ήθη στην εκπαίδευση και στο όνομα της δήθεν ελευθερίας της έκφρασης δεν τιμωρείται και δεν περιορίζεται κανείς.

Ακριβώς. Όταν έχει εξαφανιστεί κάθε είδους πειθαρχία από την κοινωνία και οι καθηγητές έχουν πολλές φορές χειρότερη νοοτροπία από τους νταήδες ( πχ αντί να τους νουθετούν όχι με χειροδικία, τους προτρέπουν πολλές φορές σε " επαναστατικές πράξεις" , ενάντια στο κατεστημένο) , είναι λογικό που φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβάμαι πως αρχίζουμε σιγά σιγά να ξεφεύγουμε από το θέμα.
 
Εγώ πέρασα δύσκολα μαθητικά χρόνια, καθώς αντιμετώπισα τον ρατσισμό και τον εκφοβισμό από πολύ μικρή ηλικία. :( Ευτυχώς τα περιστατικά αυτά μου δώσανε δύναμη να συνεχίσω στη ζωή μου και να καταφέρω πολλά πράγματα, αλλά κατά βάθος πάντα θα μένει μέσα μου μια πίκρα για αυτό το μικρό κοριτσάκι που είχα κάποτε μέσα μου και που αλήθεια το λυπάμαι όταν το φέρνω στο μυαλό μου! Η ιστορία μου είναι πολύ συνηθισμένη, καθώς έχω δει γύρω μου και δεκάδες άλλα τέτοια περιστατικά... Οι γονείς μου μετανάστευσαν από την Αλβανία στην Ελλάδα όταν ήμουν μόλις 5 ετών... αν και ήξερα κάποια ελληνικά, καθώς ο ένας μου παππούς ήταν έλληνας από τα Ιωάννινα, θυμάμαι πολύ αμυδρά τον εαυτό μου να ξεκινάω τη πρώτη δημοτικού και να αντιμετωπίζω τον ρατσισμό από τη πρώτη στιγμή που η δασκάλα με ρώτησε από που είμαι και της είπα από Κορυτσά. Αρχικά θυμάμαι ότι έμενα τελείως μόνη μου στα διαλείμματα, κανείς δεν με έκανε παρέα, και όταν τελικά με παίζανε και χαιρόμουν, με κάνανε περίγελο του σχολείου καθώς με βάζανε να παίζω ή το κορόιδο ή μου δίνανε τη ''βρώμα''. Ήταν πάντα σίγουρο άλλωστε ότι εγώ θα έχω τη βρώμα, καθώς εγώ ήμουν το ''αλβανάκι''. Σε όλο το δημοτικό δεχόμουν προσβολές, ακόμα και χτυπήματα από συμμαθητές και συμμαθήτριές μου οι οποίοι θεωρούσαν τον εαυτό τους ανώτερό μου, γιατί απλά αυτοί έτυχε να γεννηθούν στην Ελλάδα. Κάποια στιγμή στη 5η δημοτικού, μια συμμαθήτριά μου που πάντοτε μου έκανε τη ζωή δύσκολη, κυρίως στο δημοτικό αλλά και αργότερα στο γυμνάσιο και στο λύκειο (καθώς έμενα σε επαρχία και ήταν αδύνατο δυστυχώς να απαλλαγώ από αυτές τις παρουσίες), μπήκε στη τάξη όπου καθόμουν εγώ μόνη μου κατά τη διάρκεια του διαλείμματος , μου άρπαξε το τοστ που έτρωγα, και το πέταξε στα σκουπίδια. Εγώ τότε προσπάθησα να τη σταματήσω, και θυμάμαι πολύ καθαρά να προσπαθώ να τη κρατήσω από την άκρη του μπουφάν της, και τότε εκείνη μου έπιασε με δύναμη το χέρι και μου έστριψε τον αντίχειρα πολύ δυνατάβ¦ επί 2 μήνες είχα δεμένο τον αντίχειρα και χρειάστηκε να κάνω και μια μικρή επέμβαση για να μπορώ να γράψω ξανά. Και το χειρότερο από όλα είναι ότι όταν ήρθε η μαμά μου στο σχολείο για να κάνει παράπονα στη δασκάλα για τη συμπεριφορά της κοπέλας απέναντί μου, αυτή το μόνο που βρήκε να της πει είναι ότι αν δεν μας αρέσει εδώ να γυρίσουμε στη χώρα μας!! Όλο το δημοτικό πέρασε έτσι, δίχως φίλους στο σχολείο και χωρίς προστασία από τους δασκάλουςβ¦ φανταστείτε πόσο άσχημα μπορεί να αισθάνεται ένα 7χρονο ή 8χρονο παιδάκι που είναι το μαύρο πρόβατο του σχολείου και δεν ξέρει καν το λόγο. Τα χειρότερα όμως ήρθανε όταν πήγα στο γυμνάσιο και αργότερα στο λύκειο, όπου τα παιδιά έχοντας πια μπει στην εφηβεία, είχαν περισσότερο ανάγκη για επιβεβαίωση, και τη βρίσκανε αυτή την επιβεβαίωση μειώνοντάς με, φωνάζοντάς μου μπροστά σε όλους να γυρίσω πίσω στη χώρα μου, λέγοντάς μου ότι δεν θα καταφέρω τίποτα στη ζωή μου, ότι είμαι άσχημη και ότι δεν θα αρέσω ποτέ σε κανένανβ¦ είχα κλειστεί στον εαυτό μου, δεν ήθελα να πάω σχολείο, έφτασα στο σημείο να ντρέπομαι για την καταγωγή μου και να μην θέλω να λέω από πού είμαι όταν με ρωτάγανε άτομα που μόλις γνώριζα, υπό τον φόβο ότι μόλις μάθαιναν δεν θα ήθελαν να έχουν πια καμία σχέση μαζί μου, λες και ήμουν εξωγήινος, και το χειρότερο από όλα δεν ήθελα να πω τίποτα στους γονείς μου που δούλευαν από το πρωί ως το βράδυ για να έχω εγώ μια καλύτερη ζωή, γιατί δεν ήθελα να τους φορτώσω και άλλα προβλήματαβ¦ Έχοντας λοιπόν νιώσει τόσο αηδιασμένη με τον εαυτό μου και τόσο μόνη, αφοσιώθηκα στα μαθήματά μου και έγινα πρώτη μαθήτριαβ¦ μα ούτε κι αυτό δεν μου επιτρεπόταν! Όταν ήταν να σηκώσω τη σημαία στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου, πολλά παιδιά δημιούργησαν θέματα, φέρανε ακόμα και τους γονείς τους στο σχολείο για να διαμαρτυρηθούν, και τελικά επειδή είδα ότι γινόταν πολύ φασαρία για το τίποτα, πήγα εγώ η ίδια στον διευθυντή και του ζήτησα να με απαλλάξει από αυτό, διότι δεν άντεχα πια όλη αυτή τη πίεση και ούτε τα πειράγματα στον δρόμο από τους συμμαθητές μου. Στο λύκειο πια γνώρισα μια πάρα πολύ κοπέλα και γίναμε φίλες, αλλά τα παιδιά πειράζανε κι εκείνη μετά γιατί έκανε παρέα μαζί μουβ¦ δεν με κοροϊδεύανε πια τόσο φανερά όπως παλιά, αλλά η ρετσινιά δεν έφευγε ποτέ από πάνω μου! Όλη μου τη παιδική και εφηβική ηλικία την έζησα μέσα στον φόβο, στη μοναξιά, στην απόγνωσηβ¦ έχω κλάψει ατέλειωτες ώρες, έχω ρωτήσει αμέτρητες φορές το θεό τι έχω κάνει για να τα αξίζω όλα αυτά, η αυτοπεποίθησή μου έφτασε στο πάτοβ¦ νόμιζα ότι δεν αξίζω τίποτα και ότι κανένας δεν αξίζει να με αγαπήσει ή να με προσέξει. Κι όμωςβ¦ τα πράγματα άλλαξαν από τη Τρίτη λυκείου και μετά. Διότι τελικά συνειδητοποίησα ότι όλη αυτή η αποξένωση και η περιθωριοποίηση εμένα μου βγήκε σε καλόβ¦ από εκεί κι έπειτα άλλαξε όλη μου η ζωή: πρώτα απʼ όλα πέρασα ιατρική Αθηνών και πρώτη από το σχολείο μου! Στην Αθήνα που πήγα ως φοιτήτρια, συνειδητοποίησα τελικά πως δεν ήμουν καθόλου άσχημηβ¦ το αντίθετο μάλισταβ¦ άρεσα και άρεσα και πολύ, σε φοιτητές ιατρικής, σε φοιτητές άλλων σχολών, σε ιατρούς σε νοσοκομεία που πήγαινα για πρακτικήβ¦ δεν είχα ιδέα ότι εγώ το ʽʼαλβανάκιʼʼ θα μπορούσα να αρέσω τόσο πολύ και να τραβάω τα βλέμματα όπου και να πήγαιναβ¦ θα μου πείτε ότι δεν γνώριζαν από πού είσαι! Σωστό, κι αυτό είναι που δείχνει ακριβώς αυτό: ότι τελικά δεν ήμουν εξωγήινη, ότι όταν οι άλλοι δεν γνώριζαν τη καταγωγή μου δεν είχαν προκατάληψη και ότι τελικά άξιζα, και δεν ήμουν πια το μικρό κοριτσάκι που είχα αφήσει πίσω μου στην επαρχία. Άρχισα να αποκτώ αυτοπεποίθηση και να κυνηγάω τα όνειρά μουβ¦ τέλειωσα την ιατρική στα 6,5 χρόνια με άριστα, τον επόμενο χρόνο παντρεύτηκα το όμορφο αγοράκι μου που είχαμε σχέση για 6 χρόνια (ναι είναι έλληνας, και ναι γνώριζε από την αρχή τη καταγωγή μου και δεν είχε ποτέ πρόβλημα), έχουμε μια πολύ πολύ όμορφη κορούλα και ζούμε οι τρεις μας στο Βανκούβερ στον Καναδάβ¦ εδώ τα πράγματα δεν έχουν καμία σχέση με την Ελλάδα σε κανένα τομέα, [edited] για αποφυγή παρεξηγήσεων[edit] . Ζούμε λοιπόν εδώ και 3 χρόνια σε αυτό το μαγευτικό μέρος, είμαστε και οι δυο γιατροί και πληρωνόμαστε πολύ καλά! Κάθε φορά που γυρνάμε Ελλάδα βλέπω κάποιους από τους παλιούς μου συμμαθητές που παλιά με κοροϊδεύανεβ¦ πολλοί από αυτούς δεν σπουδάσανε τίποτα ποτέ και τώρα δουλεύουνε στα 35 τους σερβιτόροι και εργάτεςβ¦ αυτά δηλαδή που κοροϊδεύανε εμένα επειδή αυτή τη δουλειά κάνανε οι γονείς μου! Και τελικά κατάλαβα ότι ο καθένας παίρνει από τη ζωή του αυτό που του αξίζειβ¦ ο χρόνος είναι τροχός και γυρίζει, και αυτά που κοροϊδεύεις κάποια στιγμή θα τα λουστείς. Η πλάκα είναι όμως ότι δεν νιώθω καμία ικανοποίηση για αυτή τη ʽʼδικαίωσηʼʼ του χρόνου.. αντίθετα λυπάμαι αυτούς τους ανθρώπους που δεν είχαν καμία συμπόνια στην πιο τρυφερή τους ηλικία και που ζητάνε οι ίδιοι για λίγη συμπόνια στην ενήλικη ζωή! Τους λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να τους συγχωρήσω γιατί κάπου εκεί μέσα στη ψυχή μου, υπάρχει ακόμα η ανάμνηση ενός μικρού παιδιού, μιας έφηβης και τελικά μιας νεαρής κοπέλας να κλαίει με αναφιλητά στο φτωχό μα τίμιο σπίτι του! Συγνώμη αν σας κούρασα με την ιστορία μου, αλλά θα ήθελα να πω σε όλους αυτούς που ίσως να περνάνε παρόμοιες δυσκολίες στη ζωή τους, να μη το βάζουν κάτω! Η ζωή είναι όμορφη και ο καθένας μας αξίζει τα καλύτεραβ¦ ανεξαρτήτου εθνικότητας, φυλής, θρησκείας, εμφάνισηςβ¦ Ευχαριστώ πολύ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμείς ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες μαζί μας όλο αυτό. Είναι το 1ο σου μήνυμα εδώ και μάλιστα τόσο ουσιώδες. Καλώς ήρθες στο φόρουμ και προσωπικά θα κρατήσω μια σου φράση..."Ο καθένας στη ζωή παίρνει ότι του αξίζει..." , τα λέει όλα νομίζω...
 
Μπήκα να γράψω κι εγώ την άποψή μου και τις εμπειρίες μου για το θέμα, αλλά τι να πω μετά το post της Amarilys; Πραγματικά από τα πιο εκπληκτικά που έχω διαβάσει σε αυτό το forum. Την ευχαριστώ κι εγώ από τα βάθη της καρδιάς μου που το μοιράστηκε μαζί μας. Χαίρομαι ιδιαίτερα που είχε ένα υπέροχο happy end, αλλά δεν μπορώ παρά να σκεφτώ πόσες παρόμοιες ιστορίες δεν έχουν...

Με διαφορά το πιο ντροπιαστικό σημείο:

Και το χειρότερο από όλα είναι ότι όταν ήρθε η μαμά μου στο σχολείο για να κάνει παράπονα στη δασκάλα για τη συμπεριφορά της κοπέλας απέναντί μου, αυτή το μόνο που βρήκε να της πει είναι ότι αν δεν μας αρέσει εδώ να γυρίσουμε στη χώρα μας!!
Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε πιστεύω είναι να θυμόμαστε να μαθαίνουμε στα δικά μας παιδιά, όχι μόνο πώς να αμύνονται και πώς να αντιμετωπίζουν τέτοιες καταστάσεις, αλλά και να μην περάσουν ποτέ στην άλλη πλευρά. Ποτέ θύματα, ποτέ θύτες.
 
Amarilys ως πρωτο ποστ μπορω να πω οτι ειναι πολυ καθηλωτικο και ουσιωδες. Παντως η ζωη ειναι πολλη δικαιη ωρες ωρες, τοσο που σε τρομαζει. Ε λοιπον η ιστορια σου μου θυμησε εναν συμμαθητη μου τον Ορεστη που μας ηρθε στην ταξη στη Β Λυκειου απο τα Ιωαννινα αλλα την επομενη χρονια χαθηκε. Εμαθα τα νεα του χρονια αργοτερα οταν με εκανε φιλο στο fb. Ειναι γιατρος, παντρεμενος με παιδι και μενει στις ΗΠΑ. Ειναι η αληθεια οτι με ξαφνιασε διοτι στο λυκειο ηταν αρκετα ατακτος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tonytony, alkis21, johnny19818, σας ευχαριστώ πολύ που αφιερώσατε χρόνο για να διαβάσετε την ιστορία μου και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο. είδα τυχαία το θέμα στο google και αν και δεν θέλω να θυμάμαι αυτά τα βιώματα, γιατί πραγματικά με έχουν πονέσει πολύ στη ζωή μου και τα κατάλοιπα δυστυχώς δεν θα φύγουν ποτέ, σκέφτηκα να τα μοιραστώ μαζί σας για καθαρά ενημερωτικούς λόγους: για όσα παιδιά βρίσκονται σε απόγνωση και ψάχνουν στο ίντερνετ μια παρόμοια ιστορία με τη δική τους για να ʽʼπιαστούνʼʼ από κάπου. Συμφωνώ απόλυτα ότι εμείς σαν γονείς θα πρέπει να δείξουμε τον δρόμο στα παιδιά μας να μην γίνουν ποτέ θύματα, και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ θήτες! Κι αυτό, διότι πιστεύω ακράδαντα πως είναι ζήτημα αξιοπρέπειας. Ένας θήτης που δεν σέβεται τους άλλους, πώς μπορεί να σεβαστεί ποτέ πραγματικά τον εαυτό του; Εγώ προσωπικά στη ζωή μου δεν έγινα ποτέ θύτης και δεν ήμουν ποτέ ρατσίστρια προς οτιδήποτε ή οποιονδήποτε και προσπαθώ κάθε μέρα να το διδάξω αυτό και στη κόρη μουβ¦ πιστεύω πως τα προσωπικά μου βιώματα με βοήθησαν ως προς αυτόβ¦ όταν έχεις ζήσει στο πετσί σου τον εκφοβισμό και την ταπείνωση πραγματικά, δεν θέλεις να το βιώσει κανένας άλλος άνθρωπος αυτό! Είναι τόσο άδικο να διαχωρίζουμε τους ανθρώπους για οποιονδήποτε λόγο, που πραγματικά μερικές φορές απορώ με την ανθρώπινη φύσηβ¦

Κλείνοντας, θα ήθελα να μοιραστώ μια άλλη (μικρή) ιστορία μαζί σας που δείχνει ακριβώς αυτό: πώς η οικογένεια η ίδια ʽʼπαράγειʼʼ θήτες παιδιά με τέτοιο τρόπο, ώστε το αίσθημα του ρατσισμού και της ʽʼανωτερότητας του είδουςʼʼ να παρουσιάζεται ακόμα και στη τρυφερή ηλικία των 4 ή 5 ετών: όταν πήγαινα γυμνάσιο, μετακόμισε στη γειτονιά μου μια τετραμελής οικογένεια από το Καμερούν. Ο πατέρας ήταν ποδοσφαιριστής και έπαιζε στην τοπική ομάδα της περιοχής μου, ενώ εγώ και η αδερφή μου κάναμε παρέα με τη μεγάλη τους κόρη, που ήταν 7 χρόνια μικρότερή μου. Εγώ τη φρόντιζα τη μικρή γιατί ήταν κοντά στην ηλικία της αδερφής μου και επιπλέον οι μαμάδες μας είχαν γίνει φίλες, και τη πήγαινα πολλές φορές και στον παιδικό σταθμό πηγαίνοντας η ίδια προς το σχολείο. Μια μέρα (τη θυμάμαι σαν χτες και ανατριχιάζω), όταν πήγα τη μικρή στο παιδικό σταθμό, τη βοήθησα να κρεμάσει τη τσάντα της και πριν φύγω τη φίλησα στο μάγουλο. Τότε ένα παιδάκι από τους συμμαθητές της που ήταν δίπλα με τη μαμά του μου είπε: δεν σιχαίνεσαι να τη φιλάς; Αφού είναι μαύρηβ¦ Πραγματικά σοκαρίστηκα! Δεν περίμενα ποτέ από ένα παιδάκι 5 ετών να πει κάτι τέτοιο, και περίμενα από τη μητέρα του να το μαλώσει ή τέλος πάντων να κάνει κάτι εκείνη τη στιγμή. Αλλά εκείνη το μόνο που έκανε ήταν να του υπενθυμίσει κάτι για τις ζωγραφιές του ή για τα τετράδιά του, και έκανε πως δεν μας είδε καν! Περιττό να σας πω ότι τα επόμενα χρόνια αυτό το κορίτσι έζησε απίστευτη μεταχείριση λόγω του χρώματός της, ώσπου ο πατέρας της μετατέθηκε σε μια ομάδα στην Αθήνα και σώθηκε. Δυστυχώς η επαρχία είναι πολύ χειρότερη σε αυτά τα θέματα από την πόλη! Παρόλα αυτά αν ο καθένας μας έδινε και την ελάχιστη παιδεία στο παιδί του, δεν πιστεύω ότι θα υπήρχαν σε τόσο μεγάλο βαθμό τέτοιες διακρίσεις ούτε στην επαρχία ούτε πουθενά. Κανένας άνθρωπος δεν γεννιέται ρατσιστής ή βίαιοςβ¦ τα παιδιά σε αυτή την ηλικία δυστυχώς είναι μόνο ο καθρέφτης των γονιών τους! Και είναι πολύ δύσκολο (αλλά ευτυχώς όχι ακατόρθωτο) να ξεφύγει κανείς από αυτό το μονοπάτι που του χάραξε ο γονέας. :(
 
Ωραίο το κείμενο της Amarilys. Πάντως, χωρίς να αμφισβητώ τα όσα λέει ότι πέρασε, να πούμε ότι τα γεγονότα που περιέγραψε αποτελούν ακραίες καταστάσεις, και πρέπει απλά να έτυχε και να ήταν πολύ άτυχη. Δεν ήταν αυτός ο κανόνας για τα παιδιά των μεταναστών στην ελληνική κοινωνία. Κι εμείς είχαμε πολλά ξένα παιδιά στο σχολείο, και ειδικά από την Αλβανία, και ναι, μπορεί να υπήρχε κάποιες φορές ένα περίεργο κλίμα λόγω της καταγωγής τους, αλλά αυτό γινόταν σε μικρό βαθμό, και κυρίως αρχικά, αργότερα αφομοιώνονταν κανονικά και τους αποδέχονταν όλοι.
 
Διάβασα το κείμενο της Amarilys και πραγματικά λυπάμαι που οι άνθρωποι είναι τόσο σκληροί. Δυστυχώς, αντίθετα από την Perlastar, πιστεύω ότι δεν είναι εξαίρεση αυτά που περιγράφει η κοπέλα. Το πιο τραγικό στην ιστορία θεωρώ ότι είναι η στάση των δασκάλων και των καθηγητών, που υποτίθεται επιτελούν ένα λειτούργημα. Γιατί δεν περιμένω από τους γονείς να δώσουν κοινωνική μόρφωση στα παιδιά τους, αφού μπορεί να είναι ανίκανοι για κάτι τέτοιο. Οι δάσκαλοι/καθηγητές όμως, που θέλουν να λέγονται και εκπαιδευτικοί (τρομάρα τους!) δεν έχουν καμία δικαιολογία. Για να θυμήσω και κάτι που είχε πει ο Μ. Αλέξανδρος, "Στους γονείς μου οφείλω το ζην και στον δάσκαλό μου το εύ ζην!", που φυσικά είχε δάσκαλό του τον Αριστοτέλη, μην το ξεχνάμε κ'αυτό!

Συγχαρητήρια Amarilys για όσα με κόπο κατάφερες στην ζωή σου. Ό,τι δεν μας σκοτώνει, μας κάνει πιο δυνατούς. Το καλύτερο πράγμα που έκανες ήταν που έφυγες από την Ελλάδα. Το μόνο καλό με τα χρόνια του σχολείου είναι ότι ευτυχώς δεν πρόκειται να τα ξαναζήσουμε ποτέ!

Ένα δικό μου σχόλιο στα θέματα ρατσισμού/εκφοβισμού, ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε, είναι ότι αυτά συμβαίνουν κυρίως στο δημοτικό/γυμνάσιο/λύκειο. Στο πανεπιστήμιο τα πράγματα δεν έχουν καμία σχέση, ίσως γιατί το επίπεδο των φοιτητών είναι υψηλότερο, ίσως γιατί είναι πιο συνειδητοποιημένοι όλοι εκεί (τουλάχιστον στην πολυτεχνική σχολή που πήγα, δεν ξέρω τι επικρατεί αλλού). Αν και το πιο ρατσιστικό σχόλιο μου το έχει κάνει Έλληνας δικηγόρος, όταν έκανα το μεταπτυχιακό μου στην Αγγλία και έκανε κ'αυτός το μεταπτυχιακό του (ήταν δλδ υψηλού μορφωτικού επιπέδου!). Καθόμασταν στην κοινή κουζίνα της εστίας με ένα φίλο μου από την Σρι Λάνκα, μιλούσαμε και τρώγαμε. Μπαίνει ο Έλληνας, που ήταν κ'αυτός συγκάτοικος, μας βλέπει και μας λέει στα αγγλικά "Αν εσείς κάνετε παιδιά, θα μοιάζουν με ζέβρες"! Στην αρχή δεν καταλάβαμε, αλλά μετά έγινε το σλόγκαν μας "zebra babies". Φυσικά ο Ελληνας ήταν για πολλές φάπες, αλλά εμείς απλά το διασκεδάζαμε.
 
Απλά να ξεκαθαρίσω ότ εγώ δεν είπα ότι δεν υπήρχε ρατσισμός προς τα παιδιά αυτά, κάποια κρούσματα έβλεπες από εδώ κι από κει. Δεν πιστεύω όμως ότι συνέβαιναν συχνά τέτοια ακραία, κι έχω πολλές εμπειρίες γιατί η περιοχή μου είχε πάρα πολλούς ξένους. Τα περισσότερα παιδιά μεταναστών έκαναν κανονικά παρέα μετά από κάποιο καιρό με τους ντόπιους, και τα κρούσματα ρατσισμού ήταν αρκετά μικρά. Έχει να κάνει και η εποχή, για παράδειγμα, όταν άνοιξαν τα Αλβανικά σύνορα αρχές 90's, η μετανάστευση των Αλβανών ήταν ένα καινούργιο φαινόμενο για τον Ελλαδικό χώρο, και εκτός αυτού δυστυχώς πολλοί Αλβανοί εγκληματίες έκαναν πολλά τότε, σκορπώντας κακή φήμη, και η μπάλα πήρε και όλους τους καλούς ανθρώπους. Με βάση αυτές τις συνθήκες, ήταν φυσικό η πρώτη φουρνιά των παιδιών που μπήκε στο ελληνικό σχολείο να δέχτηκε μεγαλύτερο ρατσισμό. Σιγά σιγά όμως ο ελληνικός λαός συνήθισε, και όσο περνούσαν τα χρόνια και αυξάνονταν και τα ποσοστά παιδιών μεταναστών στα σχολεία, η αποδοχή έγινε πολύ πιο εύκολα. Το σίγουρο πάντως είναι ότι τα παιδιά των μεταναστών κουβαλούσαν πολλά ψυχικά τραύματα μέσα τους, και κλασικά όλα ντρέπονταν να πουν από πού είναι, από φόβο του πως θα το εκλάβουν οι άλλοι. Γι'αυτό το λόγο πιστεύω κι ότι αρκετοί απο αυτούς έγιναν καλοί μαθητές, όπως και η Amarilys, γιατί έτσι εξουδετέρωναν το σύνδρομο κατωτερότητας που είχαν και αποδείκνυαν στους άλλους ότι έχουν κι αυτοί αξία.

Επίσης, όπως έχω ξαναπεί, το θέμα του εκφοβισμού ειδικά στα παιδιά δυστυχώς κάνει αυτοεκπληρούμενη προφητεία, γιατί τα παιδιά είναι αυστηροί κριτές, κι όταν βλέπουν κάποιον να μαζεύεται στο καβούκι του, γίνονται πολύ χειρότερα κι ο εκφοβισμός επαναλαμβάνεται. Γι'αυτό εγώ πάντα πίστευα ότι η καλύτερη λύση είναι να μην τρέφουν οι γονείς τα αρνητικά συναισθήματα στα παιδιά που είναι θύματα εκφοβισμού, αλλά να προσπαθήσουν να τα νουθετήσουν και να τα στηρίξουν κατάλληλα ώστε να αφομοιωθούν σιγά σιγά και να τα βρουν με τους άλλους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο δικό μου σχολείο είχαμε Αλβανό στον οποίο κανείς δεν συμπεριφέρθηκε απαξιωτικά λόγω της καταγωγής του (κι ας μην ήταν μάλιστα και το καλύτερο και πιο ήσυχο παιδί). Δεν θυμάμαι ποτέ να τον είχαμε αποκλείσει από κάποια δραστηριότητα (σχολική ή εξωσχολική) και όπως είναι λογικό ο ίδιος δεν είχε παραπονεθεί για κάτι σχετικό.

[edit] Το παρατραβάμε όμως τώρα το θέμα! Ας το σταματήσουμε εδώ παρακαλώ. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρακαλώ ας γυρίσουμε στις προσωπικές μας αναμνήσεις (αν υπάρχουν) και ας αφήσουμε την ανάλυση του μεγάλου αυτού προβλήματος καθώς βλέπω να παρεκτρέπεται σιγά σιγά το θέμα.
 
Πίσω
Μπλουζα