Τάο-Τάο (Taotao)

Τι μου θυμισατε τωρα ρε παιδες....
 
Α ρε αναμνήσεις...Εγώ πάντως θα παραθέσω δύο περιστατικά από την παιδική μου ηλικία που είναι σχετικά με την ονομασία. Το πρώτο έχει να κάνει με μια μεταφορική εταιρία "ΤΑΟ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ." Την πρώτη φορά που είδα φορτηγά τους με την ονομασία στο μουσαμά αναρωτιόμουν πως γίνεται να έχουν ξεχάσει το δεύτερο "ΤΑΟ". :biglaugh:

Επίσης θυμάμαι την θεία μου να λύνει φανατικά σταυρόλεξα και ένα από τα ζητούμενα ήταν "Η αρχή του Ταοϊσμού" ή κάτι τέτοιο τέλως πάντων. Κάτι παίζεται εδώ αναρωτιόμουν εγώ! Θρησκεία ο Τάο-Τάο? :eek:
 
Ανέβασα μισό επεισόδιο ταο ταο με την μεταγλώτισση της ερτ!

[video=youtube;xOq158-F3fk]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενταξει. Το συγκεκριμένο επεισόδιο ήταν το μοναδικό που είχα γράψει σε βιντεοκασσέτα και το έβλεπα συνέχεια όταν είμουν μικρός. Η κασσέτα αυτή χάθηκε πριν πολλά χρόνια... κάθε σκηνή και κάθε λέξη από αυτό το βίντεο ενεργοποιεί "νεκρά" σημεία του εγκεφάλου μου, ευχαριστώ.
 
Imgema είπε:
Ενταξει. Το συγκεκριμένο επεισόδιο ήταν το μοναδικό που είχα γράψει σε βιντεοκασσέτα και το έβλεπα συνέχεια όταν είμουν μικρός. Η κασσέτα αυτή χάθηκε πριν πολλά χρόνια... κάθε σκηνή και κάθε λέξη από αυτό το βίντεο ενεργοποιεί "νεκρά" σημεία του εγκεφάλου μου, ευχαριστώ.
αυτό θα πει συμπτωση! χαίρομαι που σου άρεσε!

οταν έμαθα οτι μου είχαν γράψει απο πάνω σε αυτην την κασέτα τρελάθηκα! εκτός από αυτό το επεισόδιο είχα και α) αυτό με το σκυλάκι και το κόκκαλο β) με την πολυλογού χελώνα και γ) με το ασχημόπαπο...
 
Καηκα! Να σαι καλα!
 
stakovios είπε:
Τάο Τάο και Κίκι σε ντοσιέ μου, που χρονολογείται γύρω στο 1985-86.
stakovios σ ευχαριστω πολυ για τη φωτογραφια με το ντοσιε!! :) :) :) ηταν το πρωτο μου ντοσιε αυτο με τον ΤΑΟ ΤΑΟ για τα πρωτα μου "σκεφτομαι και γραφω" στην

Α' δημοτικου!!

Στεναχωρεθηκα πολυ οταν χαλασε και επειδη δεν ειχα ανακαλυψει ακομα πως να βγαζω τη φωτογραφια απ το ντοσιε,δυστυχως πεταχτηκε μαζι μ αυτο :(
 
Βρήκα και το πρώτο μισό από το επεισόδιο που είχα ανεβάσει παλιά!

[video=youtube;0nTVTwK-apg]

 
twilight_wayfarer είπε:
Βρήκα και το πρώτο μισό από το επεισόδιο που είχα ανεβάσει παλιά!
να εισαι καλα!! ετσι εχουμε ενα ολοκληρο επεισοδιο του Ταο - Ταο με την αυθεντικη μεταγλωττιση :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

ευχαριστουμε παρα παρα πολυ!!!!!!!!!!!!!!!
 
twilight_wayfarer είπε:
Βρήκα και το πρώτο μισό από το επεισόδιο που είχα ανεβάσει παλιά!
[video=youtube;0nTVTwK-apg]

Tι λες τώρα! Από πότε είχα να ακούσω το τραγουδάκι των τίτλων με αυτήν την μεταγλώττιση...

Εντωμεταξύ ο ηθοποιός που παίζει τον μικρό γιο είναι όλα τα λεφτά.... "Σε μένα έπρεπε να αφήσει τον γάτο... τον γάτο, έτσι έναν γάτο" :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
... Εντωμεταξύ ο ηθοποιός που παίζει τον μικρό γιο είναι όλα τα λεφτά.... "Σε μένα έπρεπε να αφήσει τον γάτο... τον γάτο, έτσι έναν γάτο" :D
Μα..., δεν είναι ο Αργύρης Παυλίδης;
 
Βρηκα σημερα ντι-βι-ντι ταο, ταο και είμαι χαρούμενη, πολύ ευχαριστη έκπληξη αν και είναι κάτι σαν τηλεταινια
 
twilight_wayfarer είπε:
Βρήκα και το πρώτο μισό από το επεισόδιο που είχα ανεβάσει παλιά!
[video=youtube;0nTVTwK-apg]


Τι μου θυμίσατε! Ένα από τα αγαπημένα μου κινούμενα σχέδια του οποίου αμυδρά θυμάμαι την εισαγωγή αλλά μόλις είδα το παραπάνω βίντεο μου ήρθαν οι αναμνήσεις...Από την εισαγωγή μου άρεσαν τα λουλούδια που φαίνονταν να ''ανθίζουν'' και το συμπαθητικό ζωάκι Τάο-Τάο.
 
Dartacan είπε:
Επίσης θυμάμαι την θεία μου να λύνει φανατικά σταυρόλεξα και ένα από τα ζητούμενα ήταν "Η αρχή του Ταοϊσμού" ή κάτι τέτοιο τέλως πάντων. Κάτι παίζεται εδώ αναρωτιόμουν εγώ! Θρησκεία ο Τάο-Τάο? :eek:
Ασχετο, αλλα.... http://churchofspongebob.tripod.com/home.html :D
 
Rakeesh είπε:
Παροτι την εβλεπα, το κονσεπτ των σειρων "ιστορίας πλαισίου" πάντα μου τη σπάγανε. Ιστορία πλαισίου είναι όταν το 99% της ιστορίας είναι μόνο αφήγηση που κάνουν οι "πρωταγωνιστές" (και όχι ιστορία που αφορά τους ιδιους τους πρωταγωνιστές)
Πχ. Όπως έβλεπα τη σειρά "Ποπάυ" και είχε ιστορίες με τον Ποπάυ, έτσι περίμενα και η σειρά "Τάο-Τάο", με τραγούδι που μιλούσε για τον Τάο-Τάο και εισαγωγή με σκηνές απο τον Τάο-Τάο, να είχε τις περιπέτειες του Τάο-Τάο.

Αντίθετα ο μικρούλης Τάο-Τάο καμία σχέση δεν είχε με τη σειρά, οπως και το όμορφο γλυκό τραγουδάκι δεν ειχε καμία σχεση με το πραγματικό θέμα της σειράς που ήταν τα παραμυθια της μαμας του Τάο-Τάο. Θα μπορούσε κάλλιστα η σειρά να λέγεται πχ και "Τα Παραμύθια της Γιαγιάς Πάντα" :xm:

Συγνωμη για την υστερία μου, αλλά πραγματικά, παιδάκι ακόμα ένιωθα οτι έπεftα θύμα "παραπλανητικού μάρκετινγκ" με τετοιες ιστοριες :points:

Δεν έχεις καθόλου άδικο και ειλικρινά δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. Προσωπικά μου άρεσε πολύ. Το επισόδειο που θυμάμαι πιο καθαρά είναι αυτό με ένα ποντίκι που ήθελε να πετάξει ώσπου έγινε νυχτερίδα
 
αριαδνη είπε:
Βρηκα σημερα ντι-βι-ντι ταο, ταο και είμαι χαρούμενη, πολύ ευχαριστη έκπληξη αν και είναι κάτι σαν τηλεταινια
μακάρι να μην είχαν αλλάξει και την μεταγλώττιση :(
 
Τάο Τάο το θυμάμαι αλλά ήμουν μικρούλης τότε και μόνο ότι ήταν αρκουδάκι πάντα μου έχει μείνει στο μυαλό.
 
Πίσω
Μπλουζα