Τα Καθημερινά

Φίλε Σταμάτη αν την δεις την σειρα θα την λατρεψεις τοσο για το χιουμορ αλλά και για τις ατάκες. Έγω παρ όλο που εχουν περάσει 15 χρονια απο την τελευταια φορα που την είδα ( και με την βοηθεια του Χρηστου θα την ΞΑΝΑΔΩ πολύ σύντομα) την θυμαμαι πολύ καλά. 'Οταν άρχισε να προβάλλεται μετά από κάποια χρόνια το Ρετιρέ μου φάνηκε εντελώς ανούσιο ( να με συγχωρέσουν οι φαν του "Ρετιρέ"), καθώς είναι αντιγραφή των Καθημερινών με άλλους ηθοποιούς.
 
Σήμερα είδα τα 4 πρώτα επεισόδια και μου άρεσε πολύ. Περιμένω και τα υπόλοιπα.
 
bernard.c είπε:
Για να βοηθήσω λίγο -Aardvark, ο tsalk, γράφοντας "πρόκειται για την επανάληψη του 1995" αναφέρεται στην επανάληψη του "Σήριαλ των σήριαλ" του 1995 και σαφώς όχι σε επανάληψη των "Καθημερινών", τα οποία δεν προβλήθηκαν ποτέ ξανά από την πρώτη προβολή τους το 1983. Το "Σήριαλ των σήριαλ" πρόβαλε σκηνές από το 17ο επεισόδιο των "Καθημερινών".
thanks bernard για τις διευκρινήσεις. Νόμιζα ότι έχει γίνει σαφές ότι τα καθημερινά δεν παίχτηκαν ποτέ σε επανάληψη παρά μόνο σε διάφορες εκπομπές ως αφιέρωμα μόνο όπως το σήριαλ των σήριαλ το 1991 και το 1995 σε επανάληψη. Από το σήριαλ τψν σήριαλ είναι και το επόμενο απόσπασμα (από το 18ο επεισόδιο των καθημερινών)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ItbcNCmLZqM&feature=channel_page]YouTube - Ξ?Ξ� Ξ�Ξ�Ξ�Ξ�Ξ�Ξ�ΞʽΞ�Ξ�Ξ� (Ξ� Ξ�Ξ?Ξ�Ξ�Ξ�Ξ£)

Αρχείο Γιώργου Κωσταντίνου και όχι ΕΡΤ ή οποία δεν έχει τίποτα
 
nick30 είπε:
Φίλε Σταμάτη αν την δεις την σειρα θα την λατρεψεις τοσο για το χιουμορ αλλά και για τις ατάκες. Έγω παρ όλο που εχουν περάσει 15 χρονια απο την τελευταια φορα που την είδα ( και με την βοηθεια του Χρηστου θα την ΞΑΝΑΔΩ πολύ σύντομα) την θυμαμαι πολύ καλά. 'Οταν άρχισε να προβάλλεται μετά από κάποια χρόνια το Ρετιρέ μου φάνηκε εντελώς ανούσιο ( να με συγχωρέσουν οι φαν του "Ρετιρέ"), καθώς είναι αντιγραφή των Καθημερινών με άλλους ηθοποιούς.
Στα καθημερινά πολλά σκέτς είναι η πρώτη φορά που παίχτηκαν, ενώ στο ρετιρέ και στα άλλα μεταγενέστερα σήριαλ του Δαλιανίδη απλώς οι διάλογοι είναι ακριβώς ίδιοι.

(χάρη στον φίλο μας το Nick30 θα δούμε την σειρά πάλι), και του χρόνου το καλοκαίρι θα ξαναδουμε πάλι την 19 επανάληψη (αν δεν κάνω λάθος) του ρετιρέ
 
Ναι μεν πρωτη φορα αλλα ορισμενα σκετς κρατανε απο τις ελληνικες ταινιες του και απο τις βιντεοκασσετες ,αλλα τοτε δεν πρεπει να ειχαν κυκλοφορησει. :D
 
Γεια χαρα σε ολους,με πολυ χαρα παρακολουθω οτι καπου υπαρχουν πλεον τα καθημερινα..Εχω μεγαλωσει με αυτα και θα ηθελα να τα ξαναδω καπως...Υπαρχουν τελικα καπου τα επεισοδια??Μπορω να βοηθησω και εγω καπου??

Ευχαριστω πολυ.
 
Φίλε Trace,καλώς ήρθες στο GRM,διάβασε λίγο και τους κανονισμούς του forum,για να ξέρεις και το τι επιτρέπεται εδώ μέσα και τι όχι...
 
Να τα πουμε?

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=bCNxgDrzM-4]YouTube - VTS 01 1

Καλα Χριστουγεννα σε ολους!
 
ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΧΡΗΣΤΟ.

ΜΠΡΑΒΟ
 
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=w9-tocA3rSk&feature=channel_page]YouTube - Ξ?Ξ ΞΞΞΞΞΞΞʽΞΞΞ
 
Η μουσικη των τιτλων ειναι απο τις πολυ αγαπημενες μου (περα απο το σηριαλ, φυσικα). Πριν λιγα χρονια ειχε βγει ενα compilation cd με μουσικα θεματα απο τηλεοπτικες σειρες και το ειχε μεσα ολοκληρο. Το ειχα αγορασει αλλα δεν το εχω πια...
 
To θυμάμαι το cd που λες. Αν και δεν το έχω το είχα ακούσει σε ένα δισκάδικο στην θεσσαλονίκη. Εξαιρετικό
 
Η μουσικη των τιτλων υπαρχει φυσικα και στους τιτλους της ταινιας "Βασικα, καλησπερα σας" με τον Ψαλτη, την οποια πολυ ευκολα μπορουμε να βρουμε οπουδηποτε, αφου δεν ανηκει στην ΕΡΤ...
 
drspiros είπε:
Η μουσικη των τιτλων υπαρχει φυσικα και στους τιτλους της ταινιας "Βασικα, καλησπερα σας" με τον Ψαλτη, την οποια πολυ ευκολα μπορουμε να βρουμε οπουδηποτε, αφου δεν ανηκει στην ΕΡΤ...
Αν δεν κανω λαθος, πρωτα ακουστηκε στην ταινια και μετα εγινε το μουσικο θεμα των Καθημερινων. Μονο που στην ταινια "τρεχει" πιο γρηγορα!!
 
ChristosM είπε:
Αν δεν κανω λαθος, πρωτα ακουστηκε στην ταινια και μετα εγινε το μουσικο θεμα των Καθημερινων. Μονο που στην ταινια "τρεχει" πιο γρηγορα!!
Έχεις δίκιο - η ταινία "Βασικά... Καλησπέρα σας" είναι παραγωγής 1982, ενώ το πρώτο επισόδιο των "Καθημερινών" προβλήθηκε το Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 1983.

Και για να δώσουμε και τα "εύσημα" εκεί που πρέπει, να πούμε ότι ο συνθέτης του μουσικού θέματος είναι ο Γιώργος Θεοδοσιάδης.
 
Και 2 φωτογραφίες από τη σειρά

KVNSTANTINOY.jpg
kethimerina_2.jpg
 
Αλλα και ο λιγοτερο γνωστος, Πανος Σολωμος...

Προβολή συνημμένου 967

Επομενη εμφανιση σε σηριαλ ολων εκτος της Φινου, ηταν στα "Λιονταρακια".
 
nick30 είπε:
Paidia exo 6 kasetes typoy BETA poy o sixoremenos o pateras mou eixe grapsei apo tin tv epeisodia apo ta ka8imerina. Htan kai alles dyo (sto sinolo 8) alla svistikan. To provlima einai oti pleon den iparxoun tetoia video pou na mporo na ta do. Prospa8isa na ta metatrepso se DVD alla mou gireuan 300 eyro tin kaseta kai den simferei. Yparxei kapoios allos tropos pou mporo na kano kati? Ap oti ipologizo prepei ka8e kaseta na exei apo 6 epeisodia sto sinolo 36!
Φιλε nick30 υπαρχει καποιο νεωτερο απο τη μετατροπη των κασετων? Ευχαριστω
 
Πίσω
Μπλουζα