Τα Καθημερινά

Το δευτερο βιντεακι ασυμπιεστο...

(το αφαιρεσα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήχος καλός

Εικόνα ενδιαφέρουσα (για 25 χρονών video)

Σπανιότητα video μέγιστη

Θα το ξαναπώ (μην ξεχνάς το λογότυπο Χρήστο)
 
Παιδιά, θα ήθελα κι εγώ να σας ευχαριστήσω και να πω μπράβο για την καταπληκτική

δουλεια που κάνετε. Αν περιμέναμε από την ΕΡΤ ...

Θα ήθελα απλά να ρωτήσω πώς γίνεται να αποκτήσουμε κι εμεις τα σπάνια αυτά επεισόδια. Θα τα ανεβάσει ο Χρήστος όλα στο rapidshare;

Ελπίζω σε κάποια από αυτά να παίζει και ο πιο αγαπημένος μου ηθοποιός Παύλος Ευαγγελόπουλος. Ας ελπίσουμε ότι θα βρεθούν επίσης επεισόδια από τα Λιονταράκια του Κυρ Ηλία και από το Οδός Ανθέων.

Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο παιδιά! Ευχαριστούμε πάρα-πάρα πολύ! Υπέροχη δουλειά Χρηστάρα! Άντε εύχομαι να αξιωθούμε να δούμε και Γυφτοπούλα!
 
takis33 είπε:
Παιδιά, θα ήθελα κι εγώ να σας ευχαριστήσω και να πω μπράβο για την καταπληκτικήδουλεια που κάνετε. Αν περιμέναμε από την ΕΡΤ ...

Θα ήθελα απλά να ρωτήσω πώς γίνεται να αποκτήσουμε κι εμεις τα σπάνια αυτά επεισόδια. Θα τα ανεβάσει ο Χρήστος όλα στο rapidshare;

Ελπίζω σε κάποια από αυτά να παίζει και ο πιο αγαπημένος μου ηθοποιός Παύλος Ευαγγελόπουλος. Ας ελπίσουμε ότι θα βρεθούν επίσης επεισόδια από τα Λιονταράκια του Κυρ Ηλία και από το Οδός Ανθέων.

Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ!!!
Ο Παύλος Ευαγγελόπουλος απ οσο θυμαμαι εμφανιστηκε σε 1-2 επεισοδια προς το τελος του σηριαλ. Πρεπει να ηταν και η πρωτη τηλεοπτικη του εμφανιση. Δεν ξερω ακομα αν θα τα βρω αυτα τα επεισοδια.

Στα Λιονταρακια ειχε κανονικο ρολο ως "Γιαννης" γιος της Γιουλακη και του Ψαρα.

Η λογικη μου λεει πως σιγουρα καποιοι στην Ελλαδα η στη Κυπρο θα εγραφαν τα Λιονταρακια τα οποια ειχαν τεραστια θεαματικοτητα. Ηταν και 1985 και πολλοι τοτε ειχαν βιντεο. (Ντρεπομαι που το λεω αλλα και εγω τα εγραφα αλλα τα εσβηνα μετα, που να ξερα..... και εδω που τα λεμε κανεις δεν φανταζοταν οτι η ηλιθια ερτ εσβηνε τα σηριαλ για να γραφει ποδοσφαιρα και πολιτικες εκπομπες).

Επανερχομαι! Σιγουρα καποιος καπου θα τα εχει. Μακαρι να δει αυτο το forum και εμας ποσο ενδιαφερομαστε και να ερθει σε επικοινωνια οπως εκανε ο φιλος nick30 και μας εδωσε απλοχερα τοση χαρα.

Οσο για την Οδο Ανθεων μην ανησυχεις γιατι υπαρχει στη ερτ και εχει παιχτει πολλες φορες σε επαναληψη.
 
ChristosM είπε:
... (Ντρεπομαι που το λεω αλλα και εγω τα εγραφα αλλα τα εσβηνα μετα, που να ξερα..... )...
Ώστε ακολουθούσες "τακτική ΕΡΤ" κι εσύ ε? ;)

Πλάκα-πλάκα, κι εγώ έτσι την πάτησα και άργησα μάλιστα να βάλω μυαλό (σταμάτησα να σβήνω το 1997.. :( )

Αφού βρέθηκαν γραμμένα "Καθημερινά" (τα οποία τα θεωρούσα χαμένα για πάντα), είμαι αισιόδοξος ότι (κάποια στιγμή) θα βρεθούν και γραμμένα "Λιονταράκια". Άσχετο, η εταιρία Magnetics τι απέγινε άραγε? Είχαν πουλήσει το σύνολο από τα "Λιονταράκια" σε αυτούς? 31 επεισόδια δεν ήταν? Γιατί από τα "Καθημερινά" είχαν πουλήσει τα δικαιώματα για τον 1ο κύκλο μόνο, σωστά?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
takis33 είπε:
Θα ήθελα απλά να ρωτήσω πώς γίνεται να αποκτήσουμε κι εμεις τα σπάνια αυτά επεισόδια. Θα τα ανεβάσει ο Χρήστος όλα στο rapidshare;
Πάνω σ' αυτό το θέμα,απλά θα ήθελα να σας υπενθυμίσω ότι,σύμφωνα με τους κανονισμούς του forum,rapidshare links στο δημόσιο ταμπλό του forum δεν μπορούν να μπουν.

Το τι κάνετε στα p.m's βέβαια,(εξακολουθεί να) είναι δική σας υπόθεση...
 
bernard.c είπε:
Ώστε ακολουθούσες "τακτική ΕΡΤ" κι εσύ ε? ;) Πλάκα-πλάκα, κι εγώ έτσι την πάτησα και άργησα μάλιστα να βάλω μυαλό (σταμάτησα να σβήνω το 1997.. :( )

Αφού βρέθηκαν γραμμένα "Καθημερινά" (τα οποία τα θεωρούσα χαμένα για πάντα), είμαι αισιόδοξος ότι (κάποια στιγμή) θα βρεθούν και γραμμένα "Λιονταράκια". Άσχετο, η εταιρία Magnetics τι απέγινε άραγε? Είχαν πουλήσει το σύνολο από τα "Λιονταράκια" σε αυτούς? 31 επεισόδια δεν ήταν? Γιατί από τα "Καθημερινά" είχαν πουλήσει τα δικαιώματα για τον 1ο κύκλο μόνο, σωστά?
Η αληθεια ειναι πως οντως οι βιντεοκασετες ηταν πολυ ακριβες τοτε. Θυμαμαι πως εδινα 1750 δρχ για την τετραωρη το 1985 τα οποια ηταν αρκετα λεφτα. Ετσι, εκτος ειδικων περιπτωσεων, εγραφα, εσβηνα και ξαναεγραφα, οπως η ΕΡΤ! Για εναν ιδιωτη και μαλιστα 13 χρονο παιδι αυτο ηταν καπως δικαιολογημενο, για την ΕΡΤ ομως ανηκουστο και εγκληματικο. Ευτυχως που ολο και κατι εχει μεινει προς το τελος των κασετων μου.

Για την Magnetics δεν ξερω, παντως υπαρχει ενα τηλεφωνο (του τοτε) στο οπισθοφυλλο των κασετων αν καποιος θα ηθελε να το ψαξει λιγο.

Οσο για τα Λιονταρακια, κατι περιεργο πρεπει να ειχε συμβει (παρανομη πωληση, κλοπη ??) γιατι θεωρο λιγο "κουφο" να εχει σβηστει με εντολη της διοικησης της ΕΡΤ ενα σηριαλ το 1986 (μια και τα Λιονταρακια τελειωσαν προς το τελος του 1985). Και μαλιστα το πιο πετυχημενο για εκεινη την χρονια, την ιδια στιγμη που τα υπολοιπα σηριαλ της ιδιας περιοδου υπαρχουν.
 
ChristosM είπε:
Για την Magnetics δεν ξερω, παντως υπαρχει ενα τηλεφωνο (του τοτε) στο οπισθοφυλλο των κασετων αν καποιος θα ηθελε να το ψαξει λιγο.

.
Aπό τα 3 τηλέφωνα πού έχει το οπισθόφυλλο των κασσετών τα 2 δεν υπάρχουν στον κατάλογο και το 1 βγαίνει κάποιος άλλος. Λογικό έχουν περάσει και τόσα χρόνια και η εταιρία προφανώς έχει κλείσει. Το ζήτημα είναι πόσα επεισόδια και ποιές σειρές έχει (ή είχε στην κατοχή της)
 
nick30 είπε:
Φίλε Stam λυπάμαι που θα σε στεναχωρίσω αλλά δεν υπάρχουν "σκουπιδάκια" μέσα στις κασέτες. Υπάρχουν μόνο επεισόδια καθημερινών χωρίς διαφημήσεις και τους τίτλους αρχής.
Δεν πειράζει καθόλου. Ούτε να το συζητάμε, μπροστά στο μέγεθος της προσφοράς σου!

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

bernard.c είπε:
Φίλε stam1370, τι να κάνουμε, θα το δεχτούμε αυτό το χτύπημα της μοίρας. Δε λες πάλι καλά που τουλάχιστον έχουμε το σήμα ειδήσεων της ΕΡΤ του 1983 (γιατί αν δεν το είχαμε, το "χτύπημα" θα ήταν πολύ δυνατό...)
...προσωπικά, δεν σου κρύβω, ότι δεν θα με πείραζε ΤΟΣΟ το συγκεκριμένο, όσο της ΥΕΝΕΔ και του "τριπλού 2"...

Αν και δεν έβλεπα τα "Καθημερινά" και δεν ενδιαφέρθηκα καθόλου γι'αυτή τη σειρά, μέχρι που πρωτόγινε αναφορά εδώ, πρέπει να πω για άλλη μιά φορά το δικό μου τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ τόσο στον nick30 για την υπερπολύτιμη προσφορά του αρχειακού του υλικού, όσο και στον ChristosM που ανέλαβε να "κάνει τη δουλειά της ΕΡΤ"!

Πάντως, με βλέπω να γίνομαι φαν της σειράς πολύ συντομα, χάρη στα πρώτα βιντεάκια-καρπούς της δουλειάς των δυό φίλων!!!

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Υ.Γ. Ρε Μπερνάρ, όταν σε πιάνει η απόλυτα δίκαιη λογοδιάρροιά-παράπονό σου, είσαι ποταμός και κόλαφος!!! (Κοπλιμέντο είναι, μη στραβώσεις! :D :D:D )
 
Ο Λεωνίδας παίζει μετά μανίας packman (επεισόδιο 17ο - δεν είναι από το αρχείο του nick30 το συγκεκριμένο video)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=amdrm9HkYXw&feature=channel_page]YouTube - ΞΞΞΞΞΞΞʽΞΞΞ (Ξ΅ΟΡιΟοδιο 17ΞΏ)
 
Καταπληκτικο βιντεο,δειχνει τι κονσολα ειναι;;;;(δεν το'δα ακομη ολο). :D

Απο οτι βλεπω το σηματακι της ET1 ειναι σχετικα προσφατο,εχει ξαναπαιχτει σε επαναληψη;;;;;
 
Το σηματάκι είναι περίπου του '95-'96. Αυτό είναι σίγουρο!!!
 
Προβλήθηκε το 1991 στην εκπομπή το σήριαλ των σήριαλ (το συγκεκριμένο επεισόδιο 17ο είναι από το προσωπικό αρχείο του Γιώργου Κωσταντίνου, ο οποίος ίσως να είναι και ο μόνος που έχει στην κατοχή του ΟΛΟΚΛΗΡΗ την σειρά (61 επεισόδια)
 
...άρα είναι πιο παλιό απ'ότι το υπολόγιζα!
 
Σωστός Σταμάτη (πρόκειται για την επανάληψη του 1995)
 
tsalk είπε:
Πλάνα από το τέλος του 10ου επεισοδίου των Καθημερινών όπως προβλήθηκε στην μία και μοναδική φορά (μέχρι στιγμής) από την ΕΡΤ τον Άπριλιο του 1983
YouTube - TA Ξ�Ξ�Ξ�Ξ�Ξ�Ξ�ΞʽΞ�Ξ�Ξ� 10ΞΏ Ξ΅Ο�ΡιΟ�Ο�διο
Οποτε αυτο που λες παραπανω δεν ισχυει. :xm:

Και αν ξαναπροβληθηκε το '95 τοτε δεν θα το'χαν αρκετοι σε κασσετες;;;;;
 
Το 1991 και το 1995 προβλήθηκαν ΜΟΝΟ κάποιες σκηνές από το 17ο επεισόδιο (όχι ολόκληρη η σειρά)
 
Aardvark είπε:
Οποτε αυτο που λες παραπανω δεν ισχυει. :xm: Και αν ξαναπροβληθηκε το '95 τοτε δεν θα το'χαν αρκετοι σε κασσετες;;;;;
Για να βοηθήσω λίγο -

Aardvark, ο tsalk, γράφοντας "πρόκειται για την επανάληψη του 1995" αναφέρεται στην επανάληψη του "Σήριαλ των σήριαλ" του 1995 και σαφώς όχι σε επανάληψη των "Καθημερινών", τα οποία δεν προβλήθηκαν ποτέ ξανά από την πρώτη προβολή τους το 1983. Το "Σήριαλ των σήριαλ" πρόβαλε σκηνές από το 17ο επεισόδιο των "Καθημερινών".
 
Πίσω
Μπλουζα