Τα Καθημερινά

Παιδια σε τι σταδιο βρισκεται η μετατροπη? Σορρυ που ρωταω,αλλα ανυπομονω!
 
Θα συμφωνήσω και εγώ με την αγωνία του Γιάννη για την μετατροπή, και το στάδιο που βρίσκεται. Αν θέλετε ενημερώστε μας για να ξέρουμε σε ποιό σημείο είμαστε.
 
Παιδια περιμενω τον φιλο μας nick30 να επικοινωνησει μαζι μου. Σας υποσχομαι οτι, μολις γινει αυτο, σε μια εβδομαδα θα ειναι ετοιμα.
 
Στον δευτερο κυκλο επεισοδιων των "Καθημερινων", δηλαδη απο το 13ο επεισοδιο και μετα, νεα προσωπα μπαινουν στις ιστοριες.

Ο Σταματης Γαρδελης, ο "Φοιβος", ειναι ανιψιος του Γιωργου Κωνσταντινου, του "Λεωνιδα", γιος της αδερφης του της "Αφροδιτης" που εξοχα υποδυεται η Βετα Προεδρου. Μανα και γιος μεγαλος πονοκεφαλος για τον Λεωνιδα.

Η Καιτη Ιμπροχωρη ειναι συναδελφος του Λεωνιδα στο γραφειο, την οποια φλερταρει διαρκως ο διευθυντης τους, ο κος "Γουναροπουλος", που τον υποδυεται ο Ανδρεας Ντουζος, ο οποιος ειναι παντρεμενος με την ζηλιαρα Καρμεν Ρουγγερη.

Αργοτερα η Καιτη Φινου μπαινει στο καστ αντικαθιστωντας την Ιμπροχωρη, οπου την φλερταρουν ολοι!

Η Βασια Παναγοπουλου, στην πρωτη της τηλεοπτικη εμφανιση, ειναι το πρωτο κοριτσι του Γαρδελη (γιατι την δευτερη χρονια - τριτος κυκλος επεισοδιων - η Σοφια Αλιμπερτη θα παρει την θεση της).

Η "Ντινα", δηλαδη η Ξενια Καλογεροπουλου, η γυναικα του Λεωνιδα, μεταξυ αλλων αποφασιζει να ανοιξει μπουτικ ρουχων με πολυ κωμικα αποτελεσματα (απ' οσο θυμαμαι).

Οριστε και δυο περιληψεις, του 14ου και 16ου επεισοδιου

Προβολή συνημμένου 792

Προβολή συνημμένου 793
 
Μαλιστα ,μπουτικ ρουχων αποφασιζει να ανοιξει και η Μαρθα Βουρτση στην "Οδο Ανθεων" παλι με κωμικα αποτελεσματα.

Σαν να το'χω δει. :D

Ωραιες ινφο. :thumbup:
 
Aardvark είπε:
Μαλιστα ,μπουτικ ρουχων αποφασιζει να ανοιξει και η Μαρθα Βουρτση στην "Οδο Ανθεων" παλι με κωμικα αποτελεσματα.Σαν να το'χω δει. :D

Ωραιες ινφο. :thumbup:
Οχι ακριβως. Η Βουρτση την ειχε ηδη την μπουτικ, ηταν το "επαγγελμα" της.

Αντιθετα, η Γιουλακη στα "Λιονταρακια του κυρ-Ηλια" ειχε ανοιξει μπουτικ παρασυρομενη απο μια φιλη της και εκει ειχαν συμβει διαφορα κωμικα περιστατικα. Ισως με αυτο να υπαρχει καποια ομοιοτητα.
 
tsalk είπε:
Θα συμφωνήσω και εγώ με την αγωνία του Γιάννη για την μετατροπή, και το στάδιο που βρίσκεται. Αν θέλετε ενημερώστε μας για να ξέρουμε σε ποιό σημείο είμαστε.
Με χαρα ανακοινωνω οτι η διαδικασια εχει ξεκινησει. Ενα τεραστιο ευχαριστω οφειλουμε στον φιλο nick30.
 
Βεβαίως. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Nick30 το οφείλουμε.
 
Ένα μεγάλο ευχαριστώ και από εμένα στον Nick30!

...θα γίνω κουραστικός, αλλά τα πολύτιμα "σκουπιδάκια" μην ξεχάσετε, παιδιά....
 
ChristosM είπε:
Με χαρα ανακοινωνω οτι η διαδικασια εχει ξεκινησει. Ενα τεραστιο ευχαριστω οφειλουμε στον φιλο nick30.
Το νέο αυτό που μόλις διάβασα πρέπει να είναι ό,τι πιο ευχάριστο έχω διαβάσει σε αυτό το forum!!

nick30, δεν έχω λόγια για να σε ευχαριστήσω - μιλάμε για αρχειακό υλικό σπανιότατο (και αν υπάρχει πουθενά αλλού...).

ChristosM, :bow: , οι υποκλίσεις για εσένα και για το μεγάλο έργο με το οποίο καταπιάστηκες.
 
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=fgl4V0sAjOQ]YouTube - Ξ?Ξ ΞΞΞΞΞΞΞʽΞΞΞ 1983

Μια σκηνη απο το 14ο επεισοδιο. Η ποιοτητα ειναι χαλια λογω youtube αλλα και λογω της μεγαλης συμπιεσης σε mpg για να ανεβει στο youtube.

Τα ψηφιακα τετραγωνακια στην εικονα δεν υπαρχουν κανονικα.
 
ChristosM είπε:
Μια σκηνη απο το 14ο επεισοδιο. Η ποιοτητα ειναι χαλια λογω youtube αλλα και λογω της μεγαλης συμπιεσης σε mpg για να ανεβει στο youtube. Τα ψηφιακα τετραγωνακια στην εικονα δεν υπαρχουν κανονικα.
:bow: :thanx2: :cheers: :bow: :thanx2:

Τι να πω? ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !!
 
Να στε καλά παιδια, εγω απο την πλευρά μου θα πω ένα μεγαλο μπράβο στον φίλο ChristosM, με τον οποίο μιλάμε καθημερινά για το πως πάει η μετατροπή, καθώς η προσοχή που δίνει σ αύτο το σπάνιο υλικό είναι κατι περισσότερο απο συγκινιτική. Είμαι σίγουρος ότι θα προκύψει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και αυτό ειναι πολύ μεγάλο κέρδος καθώς οι κασέτες είχαν να παιχτούν πάνω από 15 χρόνια

Φίλε Stam λυπάμαι που θα σε στεναχωρίσω αλλά δεν υπάρχουν "σκουπιδάκια" μέσα στις κασέτες. Υπάρχουν μόνο επεισόδια καθημερινών χωρίς διαφημήσεις και τους τίτλους αρχής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nick30 είπε:
Να στε καλά παιδια, εγω απο την πλευρά μου θα πω ένα μεγαλο μπράβο στον φίλο ChristosM, με τον οποίο μιλάμε καθημερινά για το πως πάει η μετατροπή, καθώς η προσοχή που δίνει σ αύτο το σπάνιο υλικό είναι κατι περισσότερο απο συγκινιτική. Είμαι σίγουρος ότι θα προκύψει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και αυτό ειναι πολύ μεγάλο κέρδος καθώς οι κασέτες είχαν να παιχτούν πάνω από 15 χρόνια
Εμείς σε ευχαριστούμε πολύ nick30 για την μεγάλη προσφορά που έκανες - χρησιμοποιώ τον όρο "προσφορά" γιατί μοιράστηκες υλικό που ενώ θα έπρεπε να είναι φυλαγμένο (και προσεγμένο) στα αρχεία της ΕΡΤ, αυτοί οι υπάλληλοι εκεί μέσα, καθώς και οι διάφορες διοικήσεις τους (που εμείς πληρώνουμε...) φρόντισαν να το σβήσουν/πουλήσουν/καταστρέψουν (διαλέγεις και παίρνεις ανά περίπτωση). Πάλι καλά που άνθρωποι όπως εσύ (στη συγκεκριμένη περίπτωση των "Καθημερινών") και άλλοι (όσον αφορά άλλες σειρές), κατάφεραν να διασώσουν αυτό το πολύτιμο (ακούτε εκεί στην ΕΡΤ???) κομμάτι της πολιτιστικής μας κληρονομιάς. Γιατί, όπως οι Ελληνικές ταινίες της δεκαετίας του '50 και του '60 που όλοι μας αγαπούμε αποτελούν αναμφισβήτητα κομμάτι της πολιτιστικής μας κληρονομιάς και αναπαριστούν την καθημερινότητα του Έλληνα της περιόδου εκείνης, έτσι και οι Ελληνικές τηλεοπτικές σειρές από το 1970 και έπειτα, δικαιωματικά κατέχουν την ίδια θέση και αποτελούν καλλιτεχνικές δημιουργίες και ντοκουμέντα της εποχής την οποία απεικονίζουν - πόσο μάλλον που από το 1970 ο Ελληνικός κινηματογράφος άρχισε "να σβήνει" με πολύ μεγάλη ταχύτητα, λόγω μειωμένων εισιτηρίων και λόγω της επιτυχίας της τηλεόρασης, φτάνοντας σε πολύ μεγάλη μείωση του αριθμού των παραγόμενων ταινιών μέχρι το 1974 (ενδεικτικά, FINOS FILMS 5 ταινίες το '74 και 4 το '75 από 18 το '69) και σε οριστικό "τέλος" (για μένα) με τον θάνατο του Φίνου και το κλείσιμο της ιστορικής κινηματογραφικής εταιρίας το 1977. Το γεγονός ότι ο ρόλος της τηλεόρασης στην Ελλάδα από το 1970 "αντικατέστησε" το ρόλο του κινηματογράφου (με πρώτες μεγάλες επιτυχίες τον "Κύριο συνήγορο" (Μιχαλόπουλος, ΥΕΝΕΔ, Μάιος 1970), την "Κοκκορόμυαλη" (Γιουλάκη, ΥΕΝΕΔ, Οκτώβριος 1971),τον "Άγνωστο Πόλεμο" (Αντωνόπουλος, ΥΕΝΕΔ, Οκτώβριος 1971) και την "Γειτονιά μας" (ΥΕΝΕΔ, Φεβρουάριος 1972)) καθιστά τις σειρές αυτές ακόμα πιο πολύτιμες όσον αφορά στην ιστορική τους αξία. Παρόλα αυτά, η ΕΡΤ ΔΕΝ το αντιλήφθηκε (?) αυτό και διέπραξε το "έγκλημα" του σβησίματος των σειρών της, ξεκινώντας από τις πρώτες (βλ. παραπάνω) για λόγους οικονομίας και επαναχρησιμοποίησης των βίντεοταινιών/φιλμ και φτάνοντας (άκουσον-άκουσον!) στο να αγνοούνται σειρές που γυρίστηκαν και προβλήθηκαν μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 1980! (έχω την εντύπωση πως τα "Καθημερινά" και τα "Λιονταράκια (του κυρ-Ηλία)" πρέπει να είναι από τις τελευταίες (χρονολογικά) σειρές που σβήστηκαν). (Άρχισα πάλι..!) Για τους παραπάνω λόγους λοιπόν, σε ευχαριστούμε θερμά!

Τώρα, όσον αφορά τον φίλο ChristosM: Πιστεύω πως διαβάζοντας τα posts του στο φόρουμ καταλαβαίνεις πόσο αγαπάει και πόσο έχει "ψάξει" το θέμα των παλιών σειρών της ΕΡΤ. Έχει δημιουργήσει ένα αρχείο όσο λίγοι στην Ελλάδα (η ΕΡΤ απευθύνεται εναλλάξ στον Χρήστο ή στον tsalk για ό,τι σειρές έχει σβήσει ;) ), γνωρίζει τις σειρές καλύτερα από τους δημιουργούς τους και έχει τις απαντήσεις σε όλες τις απορίες μας (τουλάχιστον στις δικές μου - btw, σε ευχαριστώ για την ημερομηνία του τελ. επεισ. της "Κραυγής των Λύκων", το περίμενα ότι από κάπου θα το ξετρύπωνες ! ;) ). Κατάλαβα πως δίσταζες στην αρχή να εμπιστευτείς σε κάποιον άγνωστο το αρχείο σου (και λογικό ήταν), να είσαι όμως σίγουρος πως δεν μπορούσες να είχες κάνει καλύτερη επιλογή! Ο ChristosM ασχολείται με αγάπη και μεράκι και θα κάνει την καλύτερη δουλειά. Χρήστο, όταν τελειώσεις με τα "Καθημερινά", πέρνα μια βόλτα και από Αγία Παρασκευή μεριά για να δείξεις σε κάτι τύπους πώς πρέπει να φροντίζουν κάτι σκονισμένες ταινίες που έχουν σε κάτι αραχνιασμένα υπόγεια!
 
nick30 είπε:
Φίλε Stam λυπάμαι που θα σε στεναχωρίσω αλλά δεν υπάρχουν "σκουπιδάκια" μέσα στις κασέτες. Υπάρχουν μόνο επεισόδια καθημερινών χωρίς διαφημήσεις και τους τίτλους αρχής.
Φίλε stam1370, τι να κάνουμε, θα το δεχτούμε αυτό το χτύπημα της μοίρας. Δε λες πάλι καλά που τουλάχιστον έχουμε το σήμα ειδήσεων της ΕΡΤ του 1983 (γιατί αν δεν το είχαμε, το "χτύπημα" θα ήταν πολύ δυνατό...)
 
Η προσπάθεια του Χρήστου είναι αξιοζήλευτη πραγματικά (έχει φάει όλο το τρέξιμο)

Nick30 όταν πάρεις πίσω το υλικό θα καταλάβεις ότι αν υπήρχε ένα κατάλληλο άτομο για αυτή την δουλειά, αυτός είναι ο Χρήστος και έπεσες πάνω του.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ και από μένα ως ελάχιστο δείγμα ευγνωμοσύνης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=B9-7GhP16go]YouTube - Ξ?Ξ± ΞΞ±ΞΈΞ·ΞΌΞ΅ΟΞΉΞ½Ξ± ΞΞʽΞ? 1983

ενα ακομα πολυ μικρο δειγμα (περασα και το ονομα μου επανω του μετα απο την πολυ σωστη υποδειξη του φιλου tsalk)
 
Χιλια ευχαριστω παιδια για τα τοσο καλα σας λογια. Ναι ειναι αληθεια πως τα "ποναω" πολυ, σε αντιθεση με τους εκαστοτε υπαλληλους της ερτ που τα θεωρησαν ολα αυτα αχρηστα...
 
Πίσω
Μπλουζα