Τα Ν64 παιχνίδια σας!

johnny19818 είπε:
Extreme G 2 ε? Αλήθεια αυτό το παιχνίδι τι λέει? Είναι σαν το Wipeout με διαστημικές μοτοσυκλέτες?
Νομίζω η περιγραφή σου είναι ακριβής! :D

 
Σαν gamer -και όχι συλλέκτης- αγοράζω πλέον σκέτα τα cartridges (αν τα βρίσκω) γιατί έχουν ακριβύνει τα boxed games και δεν είναι καιρός για τρελά έξοδα!

Οπότε μιας και έχω μόλις 21 κουτάτα και δεν έχω βάλει pics, είπα να ανεβάσω έτσι για τον χαβαλέ!

Μερικά sports..αδιάφορα για πολλούς.. Sports.jpg

Τα αγαπημένα μου Turok.. Turok.jpg

Μερικές παιχνιδάρες.. Action.jpg

Μερικά FPS.. FPS.jpg

Διάφορα.. Other.jpg

Και το καμάρι μου (lol) μαζί με άλλες 2 παιχνιδάρες.. Adventure.jpg

Όταν συγκεντρώσω και τα cartridges μου (30 αυτή τη στιγμή) ίσως τα ανεβάσω..αν και για πολλούς μόνο τα boxed έχουν αξία!

Βέβαια σε δύσκολες εποχές το να πληρώνεις πολλά παραπάνω χρήματα απλά για χαρτί (κουτάκι + βιβλιαράκι) είναι κρίμα.. αφού το παιχνίδι το αγοράζεις έτσι κι αλλιώς..
 
Ωραίες φώτο φίλε! Τα αθλητικά γιατί τα κρίνεις αδιάφορα; Δεν είναι και πολύ καλά; Η τελευταία φώτο αξίζει πραγματικά πολλά.

Στο σχόλιο σου για παραπάνω λεφτά απλά για χαρτί (κουτάκι + βιβλιαράκι) απλά θα πω ότι τα προτιμώ κουτάτα για τους παρακάτω λόγους.

α) Είναι τακτοποιημένα στα κουτιά τους και προστατεύονται (όσο γίνεται). Δεν είναι χύμα κάπου αποθηκευμένα.

β) Σε ένα ράφι ή ντουλάπι κτλ. προσωπικά μου αρέσει να είναι στα κουτιά τους και να ξέρω που είναι το κάθε παιχνίδι καθώς το Ν64 δεν έχει end labels στις κασσέτες του.

γ) Οι οδηγίες χρήσεις είναι σημαντικές μερικές φορές για να καταλάβεις τον τρόπο παιξίματος του παιχνιδιού.

δ) Η αξία του παιχνιδιού αυξάνεται σε ενδεχόμενη μελλοντική πώληση όταν είναι πλήρες παρά ένα σκέτο cartridge.
 
johnny19818 είπε:
Ωραίες φώτο φίλε! Τα αθλητικά γιατί τα κρίνεις αδιάφορα; Δεν είναι και πολύ καλά; Η τελευταία φώτο αξίζει πραγματικά πολλά.
Στο σχόλιο σου για παραπάνω λεφτά απλά για χαρτί (κουτάκι + βιβλιαράκι) απλά θα πω ότι τα προτιμώ κουτάτα για τους παρακάτω λόγους.

α) Είναι τακτοποιημένα στα κουτιά τους και προστατεύονται (όσο γίνεται). Δεν είναι χύμα κάπου αποθηκευμένα.

β) Σε ένα ράφι ή ντουλάπι κτλ. προσωπικά μου αρέσει να είναι στα κουτιά τους και να ξέρω που είναι το κάθε παιχνίδι καθώς το Ν64 δεν έχει end labels στις κασσέτες του.

γ) Οι οδηγίες χρήσεις είναι σημαντικές μερικές φορές για να καταλάβεις τον τρόπο παιξίματος του παιχνιδιού.

δ) Η αξία του παιχνιδιού αυξάνεται σε ενδεχόμενη μελλοντική πώληση όταν είναι πλήρες παρά ένα σκέτο cartridge.
Απλά επειδή τα αθλητικά γίνονται όλο και καλύτερα στις επόμενες κονσόλες κανείς δεν ασχολείται με παλιότερες εκδόσεις..

To ISS 2000 πάντως παραμένει ακριβό κουτάτο.. γιατί στην Αμερική κυκλοφόρησε σαν rental only και χωρίς το carrer mode.. με αποτέλεσμα πολλοί αμερικάνοι να ψάχνουν το ευρωπαικό για τις συλλογές τους..

Συμφωνώ κι εγώ σε όσα έγραψες.

Αν δεν πέταγαν τα κουτιά για οικονομία χώρου αρκετοί, πλέον δεν θα υπήρχαν σκέτα cartridges. Θα είχαμε τα games μας κανονικά..

Οπότε αν θες να πάρεις πολλά παιχνίδια και όχι λίγα και αγαπημένα, πρέπει να στραφείς σε σκέτα cartridges για να μην ξοδέψεις μια περιουσία..

Σχετικά με το α και β που έγραψες έχεις δίκιο. Εγώ τα σκέτα cartridges τα έχω συγκεντρωμένα σε κουτιά σε αλφαβητική σειρά για να τα βρίσκω εύκολα..

Στο δ έχεις απόλυτο δίκιο ενώ σχετικά με το γ, ευτυχώς υπάρχουν online σκαναρισμένα τα βιβλιαράκια για κάποιον που δεν τα έχει..

Να πω και ένα παράδειγμα γιατί αγοράζω πλέον σκέτα cartridges.

Σε διάφορα γνωστά site βάζω λίστα αναζήτησης με κάποια N64 games.. μεταξύ αυτών το Castlevania.. ένα από τα παιχνίδια που συναντώ συχνά στην ελλάδα.

Μέσα σε λίγα λεπτά μου έστειλαν 5 άτομα. Οι 4 είχαν σκέτο το cartridge και το έδιναν όλοι 10ε. Ο ένας το είχε κουτάτο και το έδινε 80ε.

Από την άλλη στο ebay μόνο για τα ταχυδρομικά για να το πάρω κουτάτο, χρειάζομαι πόσες λίρες..

Οπότε είναι αρκετά δελεαστικό να αγοράσεις το cartridge γιατί και θα απολαύσεις το παιχνίδι και θα γλυτώσεις αρκετά χρήματα.

Αλλά όπως είπα είναι υπέροχο να τα έχεις boxed.
 
ΨΨΨΨΨΨΨ!!!!!

Conker, RE2, Shadowman όλα κουτάτα. Εξαιρετικός. Νά χα έστω και ένα από αυτά....

Πλάκα πλάκα, αν βάλεις και κανένα Turok στην ίδια φωτογραφία, την κάνεις post και βάζεις τέλος σε όποια συζήτηση έχει να κάνει με το ότι το N64 είναι για παιδάκια :p
 
Imgema είπε:
ΨΨΨΨΨΨΨ!!!!!
Conker, RE2, Shadowman όλα κουτάτα. Εξαιρετικός. Νά χα έστω και ένα από αυτά....

Πλάκα πλάκα, αν βάλεις και κανένα Turok στην ίδια φωτογραφία, την κάνεις post και βάζεις τέλος σε όποια συζήτηση έχει να κάνει με το ότι το N64 είναι για παιδάκια :p
Thank u thank u!

Μακάρι να μην ήταν τόσο ακριβά να κάναμε όλοι τις συλλογές μας άνετα!

χαχα..δεν ξέρω τι να πω για όποιον συνεχίζει ακόμα και σήμερα να υποστηρίζει πως είναι κονσόλα για παιδάκια!!
 
Ωραία συλλογή φίλε Bolerus!!
 
geo2004z είπε:
Ωραία συλλογή φίλε Bolerus!!
Thank u!

Ό,τι μπορούμε κάνουμε!

Βασικά μάλλον ό,τι μπορούσαμε! :p

Επειδή πλέον δεν παίρνω κουτάτα :p Εκτός αν τύχει κάποια καλή ευκαιρία..
 
Ώρα για κουτσομπολιό! :D

Μου είχε στείλει λοιπόν ένα παιδί και μου είπε Castlevania κουτάτο σε mint κατάσταση 80ε.

Αφού του εξήγησα ότι όσο και να θέλω το κουτάτο δεν παίζει να δώσω τόσα χρήματα μου απάντησε..

"για να είμαι ειλικρινής απέναντι σου θα προτιμούσα να κάνουμε μια ανταλλαγή το castlevania με το Conker's Bad Fur Day. αλλά αφού δεν θέλεις δεν πειράζει. πάντως μην ελπίζεις ότι θα βρεθεί κάποιος να στο πουλήσει τζαμπέ το το παιχνίδι αυτό"...

Αφού του απάντησα πως είναι δυνατόν να συγκρίνουμε και να ανταλλάξουμε ένα παιχνίδι που κοστίζει 20 λίρες με ένα που κάνει 100 μου απάντησε..

"Όλα γίνονται φιλαράκο... Μην ξεχνάς ότι το κάθε παιχνίδι έχει την δική του αξία.. Μην βάζεις ταμπέλες επειδή αυτό είναι πιο ακριβό... Δεν σημαίνει πάντα πιο καλό απλά επειδή το έχουν υπερεκτιμήσει..."

Αυτά λοιπόν!

Μετά από αυτό δεν άντεξα και πέρασα από ένα παιδί και μου έδωσε σε φιλική τιμή ξεφτίλα το παιχνίδι μου νούμερο 52!

Picture0001.JPG
 
Νομίζω ότι το Conker απλά δεν πρέπει να το δώσεις σε καμία περίπτωση καθώς εκτός του ότι είναι σπάνιο και ακριβό είναι και ένα από τα αγαπημένα σου όπως έχω καταλάβει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
borellus είπε:
"Όλα γίνονται φιλαράκο... Μην ξεχνάς ότι το κάθε παιχνίδι έχει την δική του αξία.. Μην βάζεις ταμπέλες επειδή αυτό είναι πιο ακριβό... Δεν σημαίνει πάντα πιο καλό απλά επειδή το έχουν υπερεκτιμήσει..."

Μετά από αυτό δεν άντεξα και πέρασα από ένα παιδί και μου έδωσε σε φιλική τιμή ξεφτίλα το παιχνίδι μου νούμερο 52!

Προβολή συνημμένου 113486
Επρεπε να συμφωνησεις μαζι του, και οταν θα τον πληρωνες, να εβγαζες ενα εικοσαευρω και να του ελεγες "Μαγκα μου κλεισαμε για εκατο, αλλα αυτο εδω το συγκεκριμενο εικοσαευρω εχει μεγαλη ιστορια με εμενα και αξιζει για τουλαχιστον διακοσια ευρω. Μην του βαζεις ταμπελα επειδη γραφει πανω εικοσι, εχουμε περασει πολλα περιστατικα μαζι."

Και να του ζητουσες εκατο ευρω ρεστα απο το εικοσαευρω σου.

Ο κοσμος παιρνει πολλα ναρκωτικα, μην πτοεισαι εσυ ομως.

Καλοριζικο το Castlevania, και τα δυο του N64 ειναι πολυ καλοι τιτλοι!
 
Όχι Johnny δεν θα το έδινα..είναι ένα παιχνίδι που πραγματικά αξίζει τα λεφτά του..

Δεν έχει σημασία πόσες φορές θα το τερματίσεις..είναι πάντα διασκεδαστικό!

Το ξαναξεκίνησα πρόσφατα και τώρα είμαι στο Spooky chapter.. τρελό άγχος να σε κυνηγάνε τα ζόμπι!!

Getta Robo ακόμα γελάω με το σχόλιο σου χαχαχα θεός.

Θα μπορούσα να το κάνω αυτό και να το βιντεοσκοπήσω κιόλας!!

Είχα ξεκινήσει το Castlevania Legacy of Darkness και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.. απλά δεν το συνέχισα γιατί ήθελα να παίξω πρώτα το απλό..
 
Getta Robo είπε:
αλλα αυτο εδω το συγκεκριμενο εικοσαευρω εχει μεγαλη ιστορια με εμενα και αξιζει για τουλαχιστον διακοσια ευρω. Μην του βαζεις ταμπελα επειδη γραφει πανω εικοσι, εχουμε περασει πολλα περιστατικα μαζι."
Πραγματικά, δεν ξέρω αν θα υπήρχε καλύτερη απάντηση από αυτήν, στην κοτσάνα που πέταξε ο άλλος... :award:
 
Imgema είπε:
Πραγματικά, δεν ξέρω αν θα υπήρχε καλύτερη απάντηση από αυτήν, στην κοτσάνα που πέταξε ο άλλος... :award:
Καλά μιλάμε έδωσε ρεσιτάλ εδώ ο Getta Robo!

Κάθε φορά που το διαβάζω συνεχίζω να γελάω :d@redevil
 
borellus επειδη την ψαχνεις και με κουτακια, υπαρχουν καποιες πολυ καλες λυσεις. Φυσικα μπορεις να τα εκτυπωσεις και να τα φτιαξεις μονο σου. Εχεις δυο πολυ καλες επιλογες.

Η πρωτη ειναι να εκτυπωσεις το εξωφυλλο σε υψηλη αναλυση και να το κολησεις σε χαρτονι

και η δευτερη ειναι να προμηθευτεις πλαστικες θηκες που εχουνε βγει για τα παιχνιδια του N64 και να τα βαλεις σε καινουργια εξωφυλλα. Μιλαω συγκεκριμενα για αυτο εδω:

http://www.retrogamecases.com/

Σε καθε περιπτωση, δες σιγουρα και τις παρακατω σελιδες!

http://www.nintandbox.net/index.php/en/

http://www.thecoverproject.net/

http://www.theoldcomputer.com/index.php
 
Getta Robo είπε:
borellus επειδη την ψαχνεις και με κουτακια, υπαρχουν καποιες πολυ καλες λυσεις. Φυσικα μπορεις να τα εκτυπωσεις και να τα φτιαξεις μονο σου. Εχεις δυο πολυ καλες επιλογες.Η πρωτη ειναι να εκτυπωσεις το εξωφυλλο σε υψηλη αναλυση και να το κολησεις σε χαρτονι

και η δευτερη ειναι να προμηθευτεις πλαστικες θηκες που εχουνε βγει για τα παιχνιδια του N64 και να τα βαλεις σε καινουργια εξωφυλλα. Μιλαω συγκεκριμενα για αυτο εδω:

http://www.retrogamecases.com/

Σε καθε περιπτωση, δες σιγουρα και τις παρακατω σελιδες!

http://www.nintandbox.net/index.php/en/

http://www.thecoverproject.net/

http://www.theoldcomputer.com/index.php
Thanks!

Μελέτησα λίγο έτσι από περιέργεια.. δεν θα με ενδιέφερε βασικά αλλά δεν παύει να είναι ενδιαφέρον!

Not bad at all βασικά..

Λέω ότι δεν με ενδιαφέρει καθώς εγώ για τη συλλογή μου δεν θέλω καν να έχω τα αυθεντικά κουτιά εφόσον λείπουν τα βιβλιαράκια και επίσης δεν θέλω καν να έχω το κουτί/βιβλιαράκι αν δεν περιέχει Αγγλικά.

Δηλαδή ή κουτί/βιβλιαράκι με Αγγλικά ή τίποτα!

Οπότε όταν υπάρχουν περιπτώσεις που απορρίπτω τα αυθεντικά κουτιά καταλαβαίνεις πως δεν θα υπήρχε περίπτωση να ασχοληθώ με μη αυθεντικές θήκες..

Άλλωστε έχωντας τα cartridges σε κουτί σε αλφαβητική σειρά και προστατεύονται και είναι εύκολο να τα εντοπίσεις..
 
Χαχαχα!!! Με πέθανε ο Robo.... :worship:
 
borellus είπε:
επίσης δεν θέλω καν να έχω το κουτί/βιβλιαράκι αν δεν περιέχει Αγγλικά.

Δηλαδή ή κουτί/βιβλιαράκι με Αγγλικά ή τίποτα!
Σε αυτό θα με βρεις απόλυτα σύμφωνο. Εκτός του γεγονότος ότι τα ελληνικά manual σπανίζουν και είναι δυσεύρετα, ειδικά σε κονσόλες όπως το Game Boy (στο Ν64 είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα) τι να τα κάνεις τα Ιταλικά, Γερμανικά, Ισπανικά κτλ manual και κουτιά αν δεν καταλαβαίνεις τίποτα(μιλάω για μένα που καταλαβαίνω πολύ καλά Αγγλικά);

Έχω αποφύγει πολλές δημοπρασίες στο ebay λόγω του ότι το παιχνίδι ήταν σε οποιαδήποτε άλλη γλώσσα εκτός από Αγγλικά.
 
Σωστός..

Εγώ είχα το γερμανικό box/manual του "Armorines", "F-Zero X", το ιταλικό box/manual του "Mortal Kombat Trilogy", το Αγγλικό box του "Quake" χωρίς manual..

αλλά προτίμησα να τα πουλήσω σε άτομα που δεν τα ένοιαζε η γλώσσα ή αν είναι complete και να εξοικονομήσω χρήματα για games..

Αν δεν έχω ένα παιχνίδι μαζί με το κουτάκι και το βιβλιαράκι και στα Αγγλικά, τότε προτιμώ να έχω σκέτο το cartridge..
 
Πίσω
Μπλουζα