Τα Ν64 παιχνίδια σας!

Η αλήθεια να λέγεται. Και εγώ όταν είδα για πρώτη φορά το F1 World GP εντυπωσιάστηκα πολύ με τα γραφικά. Πολύ ρεαλιστικοί χρωματισμοί και φωτισμός. Το replay ήταν σαν να βλέπεις τηλεόραση ένα πράγμα. Και οι λεπτομέρειες όπως τα εφέ στα λάστιχα κλπ ήταν το κάτι άλλο. Παρόλο που δεν μου άρεσαν οι φόρμουλες το έπαιζα μόνο και μονο για την οπτική απόλαυση.
 
Πείτε ένα καλό λόγο στον Johnny για το KI Gold παιδιά μπας και γλυτώσω το ultra! :p

Θέλω κι εγώ να πω κάτι για τη F1.. Το F1 World Grand Prix έχει διαφορές από το II?

Εγώ έχω το II αλλά μου φαίνετα πολύ βαρετό! Σε φάση να μην το ξαναβάλω ποτέ! Δηλαδή να μην είναι καν στη συλλογή μου..

Μήπως το πρώτο παιχνίδι είναι διαφορετικό και καλύτερο??

Να σας θυμίσω ότι το N64 Magazine έβαζε στο πρώτο παιχνίδι 93% και στο δεύτερο μόλις 72%!!

Την ίδια ώρα το ΝΟΜ έβαζε στο πρώτο 87% και στο δεύτερο 90%!!
 
Καταρχην ασε τα review και μην τα δηνεις σημασια.Για να στο εξηγησω ομως να μην εχεις αποριες.Το να το βαριεσαι ειναι λογικο ειδικα αν δεν σαρεσουν αυτα τα παιχνιδια που λεει ο λογος αλλα το παιχνιδι γενικοτερα ειναι αψογο σε ολους τους τομοις.Το 2 ειναι ακριβως ιδιο με το 1 και τα παντα ειναι στο ιδιο υψηλο επιπεδο.Ο μονος λογος που του εβαλαν μικροτερη βαθμολογια ειναι γιατι μπορει να ειναι τελειο οπως το πρωτο αλλα ολοι περιμεναν να ειναι εστω και λιγο καλητερο γιατι το 2 χρησιμοποιη το expansion pak αλλα τελικα δεν υπαρχει καμια μεγαλη διαφορα στον τεχνικο τομεα που να δικαιολογη την υπαρξη του expansion pak.Στην τελικη ομως και αυτο εχει σημασια ειναι οτι και τα δυο παιχνιδια ειναι τελεια απλα οι διαφορες τους ειναι στο ροστερ των ομαδων κλπ.
 
metalcandyman είπε:
Καταρχην ασε τα review και μην τα δηνεις σημασια.Για να στο εξηγησω ομως να μην εχεις αποριες.Το να το βαριεσαι ειναι λογικο ειδικα αν δεν σαρεσουν αυτα τα παιχνιδια που λεει ο λογος αλλα το παιχνιδι γενικοτερα ειναι αψογο σε ολους τους τομοις.Το 2 ειναι ακριβως ιδιο με το 1 και τα παντα ειναι στο ιδιο υψηλο επιπεδο.Ο μονος λογος που του εβαλαν μικροτερη βαθμολογια ειναι γιατι μπορει να ειναι τελειο οπως το πρωτο αλλα ολοι περιμεναν να ειναι εστω και λιγο καλητερο γιατι το 2 χρησιμοποιη το expansion pak αλλα τελικα δεν υπαρχει καμια μεγαλη διαφορα στον τεχνικο τομεα που να δικαιολογη την υπαρξη του expansion pak.Στην τελικη ομως και αυτο εχει σημασια ειναι οτι και τα δυο παιχνιδια ειναι τελεια απλα οι διαφορες τους ειναι στο ροστερ των ομαδων κλπ.
Οκ..άρα δεν χρειάζεται να δοκιμάσω το πρώτο παιχνίδι.. απλά πρέπει να συνηθίσω κάπως το ΙΙ..
 
Σήμερα πήρα το game μου νούμερο 39! :D

Που έχει μια ιδιαιτερότητα..είναι κουτάτο! Μετά από αρκετό καιρό :p

Ένα παιχνίδι που δεν έλαβε τρομερές κριτικές.. αλλά όση ώρα το δοκίμασα μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις..

Έχει κάποια θεματάκια με την κάμερα νομίζω αλλά θα δείξει..

Hybrid.JPG

ΥΓ) Αύριο θα υπάρξει βομβαρδισμός από νέα games-cartridges..έτσι πιστεύω :p Πρέπει να κλείσει η συλλογή σιγά σιγά :p
 
Το Hubrid Heaven είναι γενικά ένα καλό παιχνίδι, το οποίο έφτιαξε η Konami αποκλειστικά για το Ν64 σε μία εποχή που γινόταν χαμός με το Metal Gear Solid στο Playstation.

Καλό, αλλά νομίζω λίγο βαρετό, θα σε κουράσει μάλλον σύντομα.
 
Diddy Kong είπε:
Το Hubrid Heaven είναι γενικά ένα καλό παιχνίδι, το οποίο έφτιαξε η Konami αποκλειστικά για το Ν64 σε μία εποχή που γινόταν χαμός με το Metal Gear Solid στο Playstation.
Καλό, αλλά νομίζω λίγο βαρετό, θα σε κουράσει μάλλον σύντομα.
Ίσως στη συνέχεια να είναι βαρετό..θα δείξει! Ελπίζω πως όχι :p

Πάντως όπως και με το Castlevania, η Konami φαίνεται ότι θα μπορούσε να έχει κάνει καλύτερη δουλειά στην κάμερα!

Παρεπιπτόντως σήμερα ήταν η μέρα που πήρα 6 παιχνιδάρες!

Μια ωραία τετράδα.. 1.jpg

Και 2 παιχνίδια ύστερα από τα πολύ καλά σχόλια του Imgema κυρίως!

Πραγματικά το Jet Force Gemini φαίνεται τρομερό.. 2.jpg
 
Καλόπαιχτα φίλε!

To Beetle Adventure Racing είναι πολύ καλό arcade παιχνίδι με πολύ καλό track design και γραφικά! Εχει τεράστιες πίστες με πολλά shortcuts.

Το 1080 Snowboarding θεωρείται ίσως το καλύτερο snowboard sim αλλά ποτέ δεν κατάφερα να το κάνω master αν και δεν μπορώ να πω πως ασχολήθηκα και πολύ. Τα γραφικά πάντως είναι κορυφαία, πρόσεξε πως τα ρούχα των χαρακτήρων τσαλακώνωνται καμία φορά από τον αέρα!

Το Jet Force Gemini είναι και αυτό πολύ καλό (και αρκετά ασυνήθιστο παιχνίδι) απλά έχει λίγο περίεργο χειρισμό. Ετοιμάσου για πολύ splatter πάντως :D Ειδικά το "σπλατς" που κάνουν τα αίματα και τα ζουμιά των αντιπάλων όταν κολλάνε στους τοίχους είναι απόλαυση!

Με τα Ridge Racer και Excite Bike δεν έχω ασχοληθεί πολύ αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια, ειδικά για το δεύτερο.

Οσο για το Body Harvest... αν ξεπεράσεις τα απαίσια γραφικά θα απολαύσεις ένα αρκετά μεγάλο και δύσκολο παιχνίδι με πλούσιο gameplay, φοβερή καταθλιπτική ατμόσφαιρα (μου αρέσουν αυτά :p ) και ένα από τα καλύτερα soundtracks που υπάρχουν. Τα έχουμε ξαναπεί βέβαια :)

Πάντως μπράβο, αυτή η φουρνιά είναι όλα καλά games, κανένα μέτριο ή κακό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Καλόπαιχτα φίλε!

To Beetle Adventure Racing είναι πολύ καλό arcade παιχνίδι με πολύ καλό track design και γραφικά! Εχει τεράστιες πίστες με πολλά shortcuts.

Το 1080 Snowboarding θεωρείται ίσως το καλύτερο snowboard sim αλλά ποτέ δεν κατάφερα να το κάνω master αν και δεν μπορώ να πω πως ασχολήθηκα και πολύ. Τα γραφικά πάντως είναι κορυφαία, πρόσεξε πως τα ρούχα των χαρακτήρων τσαλακώνωνται καμία φορά από τον αέρα!

Το Jet Force Gemini είναι και αυτό πολύ καλό (και αρκετά ασυνήθιστο παιχνίδι) απλά έχει λίγο περίεργο χειρισμό. Ετοιμάσου για πολύ splatter πάντως :D Ειδικά το "σπλατς" που κάνουν τα αίματα και τα ζουμιά των αντιπάλων όταν κολλάνε στους τοίχους είναι απόλαυση!

Με τα Ridge Racer και Excite Bike δεν έχω ασχοληθεί πολύ αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια, ειδικά για το δεύτερο.

Οσο για το Body Harvest... αν ξεπεράσεις τα απαίσια γραφικά θα απολαύσεις ένα αρκετά μεγάλο και δύσκολο παιχνίδι με πλούσιο gameplay, φοβερή καταθλιπτική ατμόσφαιρα (μου αρέσουν αυτά :p ) και ένα από τα καλύτερα soundtracks που υπάρχουν. Τα έχουμε ξαναπεί βέβαια :)

Πάντως μπράβο, αυτή η φουρνιά είναι όλα καλά games, κανένα μέτριο ή κακό.
Thank u! :D

Το Beetle Adventure Racing φαίνεται αρκετά διασκεδαστικό αλλά κάτι παραπάνω στα γραφικά το χρειαζόταν πιστεύω! Θα μπορούσε να χρησιμοποιεί το expansion pack ίσως για καλύτερη ανάλυση!

Εντάξει, το 1080 είναι κλασσικό..

Το Jet Force Gemini είναι τόσο καλό που δεν μπορούσα να ξεκολλήσω να δοκιμάσω τα άλλα παιχνίδια! Η πλάκα είναι παλιότερα πριν δω τι είναι γενικά, το θεωρούσα κάπως "παιδικό"..

Τα Ridge Racer και Excitebike είναι must παιχνίδια για όσους τους αρέσουν τα racing.. δεν έχω να πω κάτι αρνητικό.. όση ώρα έπαιξα κατάλαβα γιατί έπαιρναν 90+ στα περιοδικά της εποχής!

Όταν είδα τα γραφικά του Body Harvest κατάλαβα γιατί έλεγε το N64 Magazine "Crap looking".. Αλλά όση ώρα έπαιξα κατάλαβα γιατί του είχε βάλει 91%! Μιλάμε για εθιστικό action/adventure!

Πρέπει να μαζέψω αυτά που θέλω επιτέλους για να αφοσιωθώ εντελώς στο gaming μετά! :cool:
 
borellus είπε:
Ίσως στη συνέχεια να είναι βαρετό..θα δείξει! Ελπίζω πως όχι :p Πάντως όπως και με το Castlevania, η Konami φαίνεται ότι θα μπορούσε να έχει κάνει καλύτερη δουλειά στην κάμερα!

Παρεπιπτόντως σήμερα ήταν η μέρα που πήρα 6 παιχνιδάρες!

Μια ωραία τετράδα.. Προβολή συνημμένου 106641

Και 2 παιχνίδια ύστερα από τα πολύ καλά σχόλια του Imgema κυρίως!

Πραγματικά το Jet Force Gemini φαίνεται τρομερό.. Προβολή συνημμένου 106642

Χμμμμ κατι μου θυμιζουν αυτα τα παιχνιδια.... ααα ναι τωρα θυμηθηκα......... ηταν δικα μου :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Σήμερα αποφάσισα να αποχωρήσουν από την συλλογή μου 2 εξαιρετικά games που δεν κατάφεραν να με κερδίσουν και να ασχοληθώ μαζί τους..

Αναφέρομαι στο Super Mario 64 και το F-1 World Grand Prix II!

Μετά από 5 λεπτά ενασχόλησης μαζί τους απλά ήθελα να κλείσω το μηχάνημα και να μην ξανασχοληθώ!

Οπότε αποτελούν παρελθόν..

Στη θέση τους όμως ήρθε μια παιχνιδάρα που άργησα πολύ να πάρω και ανυπομονώ να λιώσω! :D

Rogue Squadron.JPG

Πλέον μου λείπει ένα Star Wars game.. το "Episode 1 - Battle for Naboo" το οποίο κυκλοφόρησε τέλη μαρτίου 2001 και αναρωτιέμαι μήπως η Nortec δεν το είχε φέρει καθώς δεν ξέρω κάποιον που να το έχει..
 
To εχει ενα καταστημα στο Μοναχο κουτατο αλλα αμερικανικο :p
 
DarkSynbios είπε:
To εχει ενα καταστημα στο Μοναχο κουτατο αλλα αμερικανικο :p
Δεν αγοράζω αμερικάνικα έτσι κι αλλιώς :p

Υπάρχει στο ebay αλλά δεν είναι πολύ φθηνό..

Απλά είχα την απορία αν είχε έρθει Ελλάδα..
 
Είχε έρθει στην Ελλάδα.

Αλλά η βασική μου απορία είναι αφού θέλεις να μαζέψεις όλα τα pal Ν64 παιχνίδια, τότε γιατί πούλησες 2 (από τα καλύτερα της κονσόλας μάλιστα)???
 
Diddy Kong είπε:
Είχε έρθει στην Ελλάδα.
Αλλά η βασική μου απορία είναι αφού θέλεις να μαζέψεις όλα τα pal Ν64 παιχνίδια, τότε γιατί πούλησες 2 (από τα καλύτερα της κονσόλας μάλιστα)???
Είχε έρθει ε? Μάλιστα..προς το παρόν δεν το έχω εντοπίσει γενικά..

Δεν θέλω (και να ήθελα δεν θα μπορούσα να χαλάσω τόσα χρήματα) να μαζέψω όλα τα PAL games! Βασικά τι να τα έκανα? :p Θα μάζευα ένα σωρό σαβουροπαιχνίδια που δεν θα τα έπαιζα ποτέ :p Εννοώ απλά θα τα κοίταζα και κάποτε θα αναρωτιόμουν γιατί τα αγόρασα :p

Απλά με βάση τα γούστα μου και τους τίτλους που κυκλοφόρησαν, θέλω να μαζέψω αυτά που δεν έχω πρόβλημα να παίζω και να ξαναπαίζω.. Λογικά γύρω στα 60-70 παιχνίδια θα είναι και μετά τέλος :D
 
Αν κρίνω από την υπογραφή σου το τέλος είναι το 242!!!!

Πάντως να ξέρεις ότι αν είναι να κάνεις συλλογή από Ν64 παιχνίδια και ασχοληθείς λίγο σοβαρά, δεν σε βλέπω να σταματάς στο 70, κάπου στο 180 σε υπολογίζω!!!
 
Diddy Kong είπε:
Αν κρίνω από την υπογραφή σου το τέλος είναι το 242!!!!
Πάντως να ξέρεις ότι αν είναι να κάνεις συλλογή από Ν64 παιχνίδια και ασχοληθείς λίγο σοβαρά, δεν σε βλέπω να σταματάς στο 70, κάπου στο 180 σε υπολογίζω!!!
χαχα..όχι εντάξει..η υπογραφή μου είναι just for fun!

Μα επειδή ασχολούμαι σοβαρά θα σταματήσω γύρω στα 70! Γιατί θα έχω πλέον μαζέψει αυτά που θέλω να έχω! Όλα τα υπόλοιπα θα είναι games που δεν θα με ενδιέφερε να παίξω ούτε 2 λεπτά!
 
Παιδιά έχω ξεκινήσει και γω το ίδιο "χόμπι" με συλλογή για το Game Gear με κουτάτα μάλιστα. Τώρα έχω 72 κουτάτα παιχνίδια αλλά είναι ζήτημα να έχω παίξει 15 από αυτά. Για να μην ανοίξει όμως ο ασκός του Αιόλου στο συγκεκριμένο θέμα, προτείνω να ανοίξουμε σχετικό thread αλλού όσον αφορά τις συλλογές.

Πάντως, φίλε borellus και τα 70 που λες μου φαίνονται πολλά, εκτός κι αν δεν έχεις άλλη κονσόλα.

Δυστυχώς όσον αφορά το Super Mario 64 είμαι κι εγώ ένα βήμα πριν το ξαποστείλω. Τελευταία φορά που το έπαιξα, έφτασα μετά κόπων και βασάνων στο πρώτο boss ο οποίος με είχε για κουλουράκι. Θα του δώσω κάποια στιγμή μια τελευταία ευκαιρία αλλά μετά τέλος. Δεν με βόλεψε ο χειρισμός.
 
johnny19818 είπε:
Παιδιά έχω ξεκινήσει και γω το ίδιο "χόμπι" με συλλογή για το Game Gear με κουτάτα μάλιστα. Τώρα έχω 72 κουτάτα παιχνίδια αλλά είναι ζήτημα να έχω παίξει 15 από αυτά. Για να μην ανοίξει όμως ο ασκός του Αιόλου στο συγκεκριμένο θέμα, προτείνω να ανοίξουμε σχετικό thread αλλού όσον αφορά τις συλλογές. Πάντως, φίλε borellus και τα 70 που λες μου φαίνονται πολλά, εκτός κι αν δεν έχεις άλλη κονσόλα.

Δυστυχώς όσον αφορά το Super Mario 64 είμαι κι εγώ ένα βήμα πριν το ξαποστείλω. Τελευταία φορά που το έπαιξα, έφτασα μετά κόπων και βασάνων στο πρώτο boss ο οποίος με είχε για κουλουράκι. Θα του δώσω κάποια στιγμή μια τελευταία ευκαιρία αλλά μετά τέλος. Δεν με βόλεψε ο χειρισμός.
Πραγματικά δεν το πιστεύω αυτό που λες!!! Το παιχνίδι το έχουν τερματίσει 6χρονα!

Πάντως δεν ξέρω εάν επηρεάζομαι από νοσταλγικούς παράγοντες αλλά θεωρώ ότι το παιχνίδι έχει αντέξει σχετικά το πέρασμα του χρόνου, αν και θα συμφωνήσω ότι ο χειρισμός πλέον είναι απαρχαιωμένος και δύσκολος.

Ωστόσο σίγουρα μπορείς καλύτερα, πρέπει να αφιερώσεις χρόνο ένα βραδάκι με την ησυχία σου. Μετά θα σε παρασύρει το παιχνίδι στους διαδρόμους του κάστρου και στις καλοσχεδιασμένες του πίστες.
 
Πίσω
Μπλουζα