Τα Ν64 παιχνίδια σας!

johnny19818 είπε:
Πάντως, φίλε borellus και τα 70 που λες μου φαίνονται πολλά, εκτός κι αν δεν έχεις άλλη κονσόλα.
Δυστυχώς όσον αφορά το Super Mario 64 είμαι κι εγώ ένα βήμα πριν το ξαποστείλω. Τελευταία φορά που το έπαιξα, έφτασα μετά κόπων και βασάνων στο πρώτο boss ο οποίος με είχε για κουλουράκι. Θα του δώσω κάποια στιγμή μια τελευταία ευκαιρία αλλά μετά τέλος. Δεν με βόλεψε ο χειρισμός.
Ναι φίλε Johnny..δεν ασχολούμαι με άλλη κονσόλα σπίτι μου! Έχω και SNES αλλά δεν παίζω.. Απλά ήρθε η ώρα να συγκεντρώσω όλα εκείνα τα games που ήθελα αλλά κυκλοφορούσαν στις 30.000 δραχμές τότε :p

Η πλάκα είναι ότι όποτε αγοράζω κάποιο παιχνίδι οι πωλητές ξαφνιάζονται που τους λέω ότι το αγοράζω για να παίξω και να το τερματίσω! Μου λένε ότι οι περισσότεροι απλά τα παίρνουν για συλλογή..δεν θα τα βάλουν ποτέ καν να τα δοκιμάσουν!

Αν έκανα απλά συλλογή, τότε έπρεπε να πάω να πάρω π.χ. όλα τα FIFA games, όλα τα μπασκετάκια, όλα τα NFL, όλα τα NHL, όλα τα golf, όλα τα tennis, όλα τα platform που δεν μου αρέσουν κτλ!!! Δηλαδή θα γέμιζα μια σακούλα με παιχνίδια που θα ήταν άχρηστα για μένα, πετώντας ένα σωρό λεφτά σε μια δύσκολη εποχή!

Αλλά ευτυχώς δεν κάνω αυτό! Αν μελετήσεις τη λίστα με τα παιχνίδια πιστεύω θα βρεις άνετα (ανάλογα και με τα gaming γούστα του καθενός) 50-60 games που θα ήθελες να έχεις..

Για το Super Mario 64 δεν είμαι ειδικός να πω την αλήθεια.. το πήρα τιμητικά ας πούμε επειδή είναι τρομερό παιχνίδι..

Τελικά επειδή δεν είμαι Mario και platform fan το παιχνίδι δεν μου έκανε καμία αίσθηση.. οπότε έπρεπε να φύγει για να μην το λέω ότι το έχω απλά για συλλογή..

Οπότε το μοναδικό platform που παρέμεινε στη συλλογή μου (και δεν θα υπάρξει δεύτερο) είναι το Conker.. αλλά εντάξει.. είναι ιδιαίτερο και διαφορετικό παιχνίδι σε σχέση με όλα τα platform της εποχής!
 
Diddy Kong είπε:
Πραγματικά δεν το πιστεύω αυτό που λες!!! Το παιχνίδι το έχουν τερματίσει 6χρονα!
Μα εγώ είμαι ακόμη 5 :baby2:

Χωρίς πλάκα πάντως αυτό δε λέει τίποτα καθώς εχω τερματίσει δυσκολότερα θεωρώ παιχνίδια όπως τα Resident Evil 1,2. Μάλλον δεν μπόρεσα να προσαρμοστώ στα καινούρια δεδομένα όπου ο Mario κινείται σε 3D περιβάλλον. Τι να πω.
 
Diddy Kong είπε:
αν και θα συμφωνήσω ότι ο χειρισμός πλέον είναι απαρχαιωμένος και δύσκολος.
Εγώ εδώ θα διαφωνήσω κάθετα. Ο χειρισμός του Mario 64 είναι σχεδόν τέλειος, είναι τόσο καλός που αν είσαι αρκετά έμπειρος σου επιτρέπει να κάνεις τρελά ακροβατικά και wall jumps ώστε να κάνεις ακόμα και speed gaming. Μάλιστα αν δεις κάποιο speed gaming video, θα προσέξεις ότι οι κινήσεις που κάνει ο Mario συνδέονται ομαλά μεταξύ τους, δεν αλλάζει δηλαδή απότομα από το ένα animation στο άλλο. Πράγμα που σημαίνει ότι η Nintendo είχε προβλέψει ότι κάποιοι θα πειραματιστούν με τις κινήσεις και τα ακροβατικά και δεν θα παίζουν απλά για να το τελειώσουν. Δεν είναι τυχαίο που το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει αρκετή πέραση στο speed gaming community σε σχέση με άλλα platforms.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το gif και θα καταλάβεις καλύτερα αυτό που λέω:

p2Xz1Dg.gif


ΥΓ: Μπορώ να τα επιβεβαιώσω όλα αυτά αφού κι εγώ πλέον έτσι παίζω το Mario 64 και το χαίρομαι πραγματικά. Είναι το χαρακτηριστικό που κάνει το συγκεκριμένο παιχνίδι να ξεχωρίζει από όλα τα άλλα 3D platforms, για μένα. Μόνο όμως στο N64 με το N64 pad και όχι στο DS.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για το χειρισμό του Mario 64 θα αναφέρω ότι δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα όσο έπαιξα.. Μου φάνηκε μια χαρά όσο έπαιξα τέλοσπαντων..

Ένα πολύ αστείο παιχνίδι που ρίχνω πολύ γέλιο βλέπωντας μερικά βίντεο στο youtube είναι το Daffy Duck starring as Duck Dodgers.. Δεν ξέρω γιατί αλλά ίσως το πάρω κάποτε..μου βγάζει κάτι πολύ ευχάριστο!
 
borellus είπε:
Για το χειρισμό του Mario 64 θα αναφέρω ότι δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα όσο έπαιξα.. Μου φάνηκε μια χαρά όσο έπαιξα τέλοσπαντων..
Ένα πολύ αστείο παιχνίδι που ρίχνω πολύ γέλιο βλέπωντας μερικά βίντεο στο youtube είναι το Daffy Duck starring as Duck Dodgers.. Δεν ξέρω γιατί αλλά ίσως το πάρω κάποτε..μου βγάζει κάτι πολύ ευχάριστο!
Αυτο που πρεπει να κανεις για μενα την στιγμη που αυτα ποπυ αγοραζεις τα παιζεις και δεν τα εχεις να καθονται ειναι να κατεβασεις εναν emulator οποτε βαζεις οποιο παιχνιδι θες να αγορασεις το βλεπεις το παιζεις και μετα με ολοκληρωμενη την αποψη σου γιαυτο το αγοραζεις η οχι.
 
metalcandyman είπε:
Αυτο που πρεπει να κανεις για μενα την στιγμη που αυτα ποπυ αγοραζεις τα παιζεις και δεν τα εχεις να καθονται ειναι να κατεβασεις εναν emulator οποτε βαζεις οποιο παιχνιδι θες να αγορασεις το βλεπεις το παιζεις και μετα με ολοκληρωμενη την αποψη σου γιαυτο το αγοραζεις η οχι.
Τον είχα τον Project 64 φίλε metalcandyman.. Τα είχα δοκιμάσει τα περισσότερα παιχνίδια.. Απλά σε κάποια φάση τον απεγκατέστησα..

Εννοώ ξέρω σε γενικές γραμμές ποια θέλω.. τώρα αν τύχει να πέσω έξω σε 3-4 δεν τρέχει κάτι..με την έννοια ότι θα είναι φτηνά games..όχι τίποτα ακριβά..
 
Imgema είπε:
Εγώ εδώ θα διαφωνήσω κάθετα. Ο χειρισμός του Mario 64 είναι σχεδόν τέλειος, είναι τόσο καλός που αν είσαι αρκετά έμπειρος σου επιτρέπει να κάνεις τρελά ακροβατικά και wall jumps ώστε να κάνεις ακόμα και speed gaming. Μάλιστα αν δεις κάποιο speed gaming video, θα προσέξεις ότι οι κινήσεις που κάνει ο Mario συνδέονται ομαλά μεταξύ τους, δεν αλλάζει δηλαδή απότομα από το ένα animation στο άλλο. Πράγμα που σημαίνει ότι η Nintendo είχε προβλέψει ότι κάποιοι θα πειραματιστούν με τις κινήσεις και τα ακροβατικά και δεν θα παίζουν απλά για να το τελειώσουν. Δεν είναι τυχαίο που το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει αρκετή πέραση στο speed gaming community σε σχέση με άλλα platforms.
Καταρχήν το gif σου τα σπάει! Δείχνει πόσο έχει αντέξει το παιχνίδι το πέρασμα του χρόνου και όντως ο χειρισμός είναι εξαιρετικός. Επίσης μου θυμίζει τον τρόπο που παίρνω και εγώ το συγκεκριμένο αστέρι πλέον. Γι' αυτό άλλωστε παίζω ακόμα το παιχνίδι, όπως προείπα οι περισσότερες πίστες είναι τόσο ελεύθερα σχεδιασμένες και ο χειρισμός τέτοιος που μπορείς να παίξεις όπως θέλεις. Αργά και προσεχτικά, γρήγορα και με ακροβατικά κτλ.

Αυτό που ήθελα κατά βάση να πω είναι ότι ο χειρισμός έχει σημεία όπου ήθελε βελτίωση.

Για παράδειγμα όταν ο Mario πετάει ή κολυμπάει ο χειρισμός είναι δύσκολος, αν και αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι οι προγραμματιστές ήθελαν να αποδώσουν με ρεαλισμό τις συγκεκριμένες κινήσεις. Ωστόσο θεωρώ ότι στα galaxy παιχνίδια το απέδωσαν καλύτερα ή μάλλον πιο φιλικά προς τον παίκτη.
 
Imgema είπε:
Εγώ εδώ θα διαφωνήσω κάθετα. Ο χειρισμός του Mario 64 είναι σχεδόν τέλειος
Ο χειρισμός είναι ικανοποιητικός εκτός στις υποθαλάσσιες πίστες. Η Κάμερα πάντως είναι εκείνη που έχει πρόβλημα αν και μετέπειτα 3D platforms είχαν μεγαλύτερι πρόβλημα από το Μάριο 64, όλως περιέργως....
 
Diddy Kong είπε:
Από first person shooters για Ν64 σου λείπουν τα εξής:
1. Forsaken

2. Tom Clansy's Rainbow Six

3. South Park
Πλέον μου λείπουν μόνο τα δύο!

Καθώς πήρα αυτό! Forsaken.JPG

Πήρα και άλλα 2 παιχνιδάκια μαζί :p

Mickey's.JPG

Majora's.JPG
 
Αριστούργημα το Majora's Mask. Μην σε ξενερώσει η αρχή του (πολύ πιθανόν να μην σου αρέσει στην αρχή). Το παιχνίδι από το μισάωρο και μετά γίνεται καλύτερο και από το OOT κατά την γνώμη μου.
 
Imgema είπε:
Αριστούργημα το Majora's Mask. Μην σε ξενερώσει η αρχή του (πολύ πιθανόν να μην σου αρέσει στην αρχή). Το παιχνίδι από το μισάωρο και μετά γίνεται καλύτερο και από το OOT κατά την γνώμη μου.
Εσύ μη χάσεις ευκαιρία να θεοποιήσεις το Majora... :p
 
Οποιος εκανε την βλακεια και δεν επαιξε το Majora's mask επειδη το ειδε καπως στην αρχη του παιχνιδιου εχει κανει τεραστιο λαθος και ευκαιρια ειναι να το παιξει τωρα αν δεν το εχει κανει.
 
Εγω δεν το επαιξα, γιατι στην αρχη μου φανηκε "καπως". Δεν φταιει το παιχνιδι, μαλλον επειδη δεν ειμαι και φαν των rpg/action-arcade. Εβαλα το ZLTTP στο SNES και ισιωσα.

Ευτυχως τωρα το majora's μου, θα το παιξει ο borellus.
 
mike είπε:
Εγω δεν το επαιξα, γιατι στην αρχη μου φανηκε "καπως". Δεν φταιει το παιχνιδι, μαλλον επειδη δεν ειμαι και φαν των rpg/action-arcade. Εβαλα το ZLTTP στο SNES και ισιωσα.
Τι να σου πω?? Κι εγώ που το έπαιξα μόλις κυκλοφόρησε δεν έχω μείνει με τις καλλίτερςε εντυπώσεις. Δεν έχω και πολλές αναμνήσεις βασικά, οπότε από κει κρίνω ότι δεν ήταν βεληνεκούς Οκαρίνα. Το μόνο που θυμάμαι και με είχε εντυπωσιάσει ήταν ένα τεράστιο boss, ένα ιπτάμενο φίδι, κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Το χα τερματίσει 100% πάντως με όλες τις καρδιές και τα level up.

To ZLTTP δεν είναι action rpg?
 
Ναι αλλα το ZLTTP το ειχα ηδη τερματισει, αρα ηξερα τι να κανω.
 
mike είπε:
Ναι αλλα το ZLTTP το ειχα ηδη τερματισει, αρα ηξερα τι να κανω.
Τότε γιατί δεν τερμάτιζες και το Majora's Mask για να ξέρεις τι να κάνεις; :what:

Όπως και να χει το παιχνίδι αν και δεν φθάνει στα επίπεδα του Ocarina, ήταν ένα ακόμα πολύ καλό παιχνίδι Zelda και σίγουρα πέτυχε το σκοπό του, να κυκλοφορήσει δηλαδή η Nintendo ένα δεύτερο Zelda για το Ν64 σε σύντομο χρονικό διάστημα από το Ocarina, εκμεταλλευόμενη την τεχνογνωσία και την μηχανή ανάπτυξης του Ocarina.

Έχω να το παίξω πάρα πολύ καιρό (τελευταία παίζω Banjo Tooie), ωστόσο περιμένω το αναπόφευκτο remake για 3DS ή ακόμα καλύτερα για WiiU.
 
To Majora's Mask έχει το καλό ότι είναι το πιο πρωτοτυπο από όλα της σειράς, χάρη στο 3-day real time schedule και το πως όλοι οι κάτοικοι της Hyrule ακολουθουν ο καθένας το δικό του τριήμερο πρόγραμμα. Οι devs έχτισαν πάνω σε αυτό πολλά quests και subquests τα οποία είχαν πολύ ενδιαφέρον αλλά και οι NPCs είχαν περισσότερο βάθος. Ταυτόχρονα, η σκοτεινή, καταθλιπτική και σχεδόν horror ατμόσφαιρα, με σενάριο doomsday το κάνουν να ξεχωρίζει ακόμα περισσότερο από τα άλλα της σειράς.

To μόνο κακό που έχει είναι ότι στην αρχή είναι κάπως βαρετό. Μέχρι να μπεις στο νόημα και να περάσεις κάποια αρχικά εμπόδια, δεν δίνει την καλύτερη εντύπωση. Οπως είπε και ο Mike λίγο πριν, του φάνηκε "κάπως" και έχει ένα δίκιο, κι εμένα μου φάνηκε κάπως, ειδικά έτσι όπως ήταν μεταμορφωμένος ο Link και έπρεπε να περάσω κάποιο tutorial dungeon ή κάτι τέτοιο. Ομως το προχώρησα και δεν το μετάνοιωσα.

Δεν είναι το ίδιο "επικό" όσο το OOT ούτε είναι τόσο μεγάλο. Αν θυμάμαι καλά είχε μόνο 3-4 main dungeons σε σχέση με το τεράστιο Ocarina που είχε 8 ή 9 και 1-2 πιο μικρά, δευτερεύοντα. Παίζει να μου πήρε τον μισό χρόνο να το τερματίσω σε σχέση με το OOT, ίσως και λιγότερο. Ομως έχει πιο πολλά και πιο καλά subquests από το OOT (ειδικά το mask collecting) και τελικά ξοδεψα εκεί ακόμα περισσότερο χρόνο από ότι στο main game και μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθικα καλύτερα εκει.

Αν έκανα review στα 2 N64 Zelda, θα έβαζα πιο καλή βαθμολογία στο OOT αλλά αν μου έλεγες τώρα ποιο προτιμώ να παίξω ή πιο "γέρασε" καλύτερα θα έλεγα το MM.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θα πάρω θέση καθώς στο θέμα Zelda είστε όλοι πιο έμπειροι από μένα! :p

Πάντως θα ακολουθήσω τη συμβουλή του Imgema!

Και thanks once again Mike! :D
 
Μετά από παύση ενός μήνα πήρα ένα φτηνό (αλλά καλό για μένα) παιχνίδι..

Picture0001.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα