Τα Στρουμφ - The Smurfs (1981)

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
Τα Στρουμφ (The Smurfs, 1981-89, Αμερικάνικης παραγωγής, 256 επεισόδια), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Τετάρτη 2/5/1984



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Τα_Στρουμφ

Λιλιπουτια μπλε ανθρωπακια με ασπρο σκουφο κρυμενα σε ενα χωριο μεσα στο δασος!!!Σχεδιαστης ο Εκτορο μαλο απο οτι θυμαμαι!

απεναντι το καστρο ενας κακος μαγος.Ο δρακουμελ και η γατα του η ψιψινελ.

Παντου ατυχος ποτε δεν μπορεσε να βρει το χωριο των στρουμφ κλαψ!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο Star το Σάββατο και Κυριακή στις 12:30 έχει επεισόδεια αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι από τα παλιά, γιατί έχει και κάτι νέες μουρίτσες που δεν θυμόμμουν...
 
Τα παλιά τα έχει δείξει από την αρχή. Αν δεν κάνω λάθος τώρα βάζει τους καινούργιους κύκλους επεισοδίων που δεν είχαν παιχτεί μέχρι τώρα στην Ελλάδα.
 
Μου την δίνουν τα στρουμφάκια...την στρουμφοέκατσα..την στρουμφίσαμε!!!
 
Οποιος μου βρει απο που προερχονται οι μουσικες που ακουγονται οταν εμφανιζεται ο απαισιος Δρακουμελ...θα τον θεωρησω μεγα!
 
Τι είπε η στρουμφίτα όταν είδε γυμνά τα στρουμφάκια;
 
Είχατε την κασέτα με τα απίστευτα ελληνικά τραγούδια που βασίζονταν στη σειρά; Πολύ γέλιο μιλάμε… :D
 
Για ποια λες?Μηπως το σλογκαν που λεει..μην με ξυπνας απ τις εξι..

πριν η μερα...μπλα μπλα....
 
Ναι αυτή! Ένα άλλο τραγούδι που μου έρχεται στο μυαλό είναι εκείνο που στην αρχή του γίνεται εκτόξευση ενός διαστημοπλοίου. Κάποιο στρουμφάκι κάνει λάθος στην αντίστροφη μέτρηση και ένα άλλο του λέει: «Ε! Ξέχασες το πέντεεεεεεεεε» ή κάτι παρόμοιο… :eek: :D
 
giorgos είπε:
Οποιος μου βρει απο που προερχονται οι μουσικες που ακουγονται οταν εμφανιζεται ο απαισιος Δρακουμελ...θα τον θεωρησω μεγα!

Από Amiga.......
 
Τι Amiga παιδι μου?...

Απο ποια εργα κλασσικης μουσικης προερχονται,ρωταω...
 
Θυμάστε τα μακαρόνια στρουμφάκια που είχαν κυκλοφορήσει τότε?Ένα διάστημα έμενα Αθήνα και τότε τα είχαμε εντοπίσει σε αλυσίδα supermarket, καθώς και τα παγωτά ΑΣΤΥ έδιναν δώρο στρουμφάκια μέσα σε κάτι παγωτά πυραύλους αν θυμάμαι καλά!!!Στρουμφομάνιακ :D
 
Candy αυτα δεν τα θυμαμαι ??? :confused: ???

περιεργο λες να γερασα?
 
Δεν ξέρω, τα είχα δεί Αθήνα γι'αυτό μπορεί και να μην είχαν πολυκυκλοφορήσει Θεσσαλονίκη.
 
!!

Παιδιά έχω παρα πολλά επισόδια με στρουμφάκια (με την οριτζιναλ μεταγλώτηση) σε βιντεοκασσέτες..θα τα ψηφοποιήσω και αυτά...ήδη εγίνε η αρχή με τον Βασιλιά Αρθούρο σε συνεργασία με τον AEON!
 
Απο την προσωπικη μου συλλογη

stroumfdm1.jpg
 
Τέλεια!!!Την επόμενη φορά που θα έρθεις,θα φέρω και τα δικά μου να στήσουμε το δικό μας στρουμφοχωριό!Πάει,την στρούμφισα! :D
 
Ειχα και εγω τα παραπανω κουκλακια και θυμαμαι το τρομερο ποσο ,για την εποχη και για το χαρτζηλικι μου, που εδωσα (κρυφα απο τους δικους μου) για να αγορασω το "μανιταροσπιτο" για να συμπληρωθει η συλλογη μου.

Ακομα το σκεπτομαι και γελαω ηταν 600 δρχ. :D
 
!!

Παιδιά εγώ με τον αδερφό μου τα είχαμε σχεδόν όλα!!!

Μάλιστα είχαμε κάνει και κουκλοθέατρο στη γειτόνια και με τα στρουμφάκια και είχαν έρθει πολλά παιδάκια με τις μαμάδες τους να δουνε..είχαμε κόψει και εισητήριο :) 30 δρχ

είχαμ φτιάξει μια αυτοσχέδια σκηνή απο χαρτόνι και λεπτό κόντρα πλακέ ξύλο...βάζαμε στυλούς ανάμεσα στα πόδια των στρουμφ και τα κουνούσαμε...πολυ πλάκα!!

μάλιστα το είχαμε κάνει και 2 φόρες..την πρώτη είχαμε βγάλει δικό μας σενάριο και την δεύτερη είχαμε μαγνητοφωνήσει ένα επισόδειο και το παίξαμε..με μια μάγισσα που είχε απαγάγει την στρουμφίτα για να ξαναγίνει νέα...κάτι τέτοιο
 
Πίσω
Μπλουζα