Τα Στρουμφ - The Smurfs (1981)

domniki είπε:
fraoulitsa τελειο το youtube που ποσταρες :clap: Oι φωνες απο το βιντεακι ειναι αυτες που θυμαμαι απο την ΕΡΤ (Πεππας, Παπαθανασιου, Λιγναδης, κτλ)...ακομα και ο Δρακουμελ εχει την ιδια φωνη :clap: αλλα νομιζω οτι η Ψιψινελ διαφερει. Τρελαινομαι για τα μικρα γαλαζια πλασματακια :)
Χαίρομαι που σ' άρεσε! :cool: Κι εγώ νομίζω πως η Ψιψινέλ διαφέρει... Στην ΕΡΤ την έκανε η Μπέτυ Αρβανίτη; :xm:

Και μιας και μια κασέτα ποτέ δεν είναι αρκετή ;) , ήρθε και η δέυτερη...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=UA0PpQ900qE] Στρουμφ αγάπη μου

Το ενδιαφέρον κομμάτι είναι οι... στρουμφοδιαφημίσεις της αρχής! :)
 
Στρουμφογαριδάκιαααααααααα... :cry: :cry: :cry: Τι στρουμφο-εύρημα είναι αυτό fraoulitsa;

Πάει,την στρούμφησα εντελώς...

gdpitcom3127792764co4.gif
 
Φραουλίτσα, αυτό είναι υλικό από βιντεοκασέτες σου; Αν ναι, μπράβο σου! :clap: Αχ αχ αχ, κι έχω επτά βιντεοκασέτες γεμάτες στρουμφοεπεισόδια. Άραγε βλέπονται ακόμα; Ήμουν κι εγώ μεγάλος λάτρης των Στρουμφ από την πρώτη φορά που τα είδαμε στην Ελλάδα. Μάλιστα, όταν πήγαινα Δημοτικό, έγραφα που και που μερικές υποτυπώδεις εικονογραφημένες στρουμφοϊστορίες που τις κυκλοφορούσα στην τάξη - νομίζω ότι πρέπει να τις ξεθάψω και να τις εμφανίσω στην επόμενη συνάντηση του GRM Θεσσαλονίκης! ::)

Πράγματι συλλεκτικές οι στρουμφο-διαφημίσεις στην αρχή του βίντεο! Και μάλιστα επηρεάστηκα τόσο πολύ από τις πολλές σύνθετες στρουμφο-λέξεις, ώστε κάτω απ' την "Στρουμφότσιχλα" διάβασα "Στρουμφάκης Α.Ε." :biglaugh:

Όσο για τη Μπέτη Αρβανίτη, όντως είχε αναλάβει τη φωνή της Ψιψινέλ. Δρακουμέλ ήταν ο Νίκος Σκιαδάς. Η Ανέτα Παπαθανασίου είχε αναλάβει τη φωνή του Σπιρτούλη, ο Σοφοκλής Πέππας του Μπαμπαστρούμφ, ο Δημήτρης Λιγνάδης νομίζω ότι έκανε τον Προκόπη και πιθανόν τον Βίλλι (φίλο του Γιόχαν), ο Γιάννης Ζωγράφος τον Λουλούκο, και η Μαρία Κωνσταντάρου τη Στρουμφίτα (η μόνη επιλογή φωνής που εξακολουθώ να θεωρώ παράταιρη για τον ρόλο - αφήστε που ποτέ δεν χώνεψα τον τρόπο που έλεγε "Μπαμπαστρούμφου"). Αυτούς θυμάμαι προς το παρόν. Θα 'θελα πάρα πολύ να ξέρω πάντως ποιος έκανε τον απολαυστικό Χαχανούλη!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sofologiotatos είπε:
Όσο για τη Μπέτη Αρβανίτη, όντως είχε αναλάβει τη φωνή της Ψιψινέλ. Δρακουμέλ ήταν ο Νίκος Σκιαδάς. Η Ανέτα Παπαθανασίου είχε αναλάβει τη φωνή του Σπιρτούλη, ο Σοφοκλής Πέππας του Μπαμπαστρούμφ, ο Δημήτρης Λιγνάδης νομίζω ότι έκανε τον Προκόπη και πιθανόν τον Βίλλι (φίλο του Γιόχαν), ο Γιάννης Ζωγράφος τον Λουλούκο, και η Μαρία Κωνσταντάρου τη Στρουμφίτα (η μόνη επιλογή φωνής που εξακολουθώ να θεωρώ παράταιρη για τον ρόλο - αφήστε που ποτέ δεν χώνεψα τον τρόπο που έλεγε "Μπαμπαστρούμφου"). Αυτούς θυμάμαι προς το παρόν. Θα 'θελα πάρα πολύ να ξέρω πάντως ποιος έκανε τον απολαυστικό Χαχανούλη!!!
Ναι! Η Κωνστανταρου ηταν η Στρουμφιτα!!! Και θυμαμαι και το χαρακτηριστικο "μπαμπαστρουμφου" που ελεγε...ε, μπορει να ηταν περιεργο αλλα μου αρεσε πολυ :)
 
Sofologiotatos είπε:
Φραουλίτσα, αυτό είναι υλικό από βιντεοκασέτες σου; Αν ναι, μπράβο σου! :clap: Αχ αχ αχ, κι έχω επτά βιντεοκασέτες γεμάτες στρουμφοεπεισόδια. Άραγε βλέπονται ακόμα; Ήμουν κι εγώ μεγάλος λάτρης των Στρουμφ από την πρώτη φορά που τα είδαμε στην Ελλάδα. Μάλιστα, όταν πήγαινα Δημοτικό, έγραφα που και που μερικές υποτυπώδεις εικονογραφημένες στρουμφοϊστορίες που τις κυκλοφορούσα στην τάξη - νομίζω ότι πρέπει να τις ξεθάψω και να τις εμφανίσω στην επόμενη συνάντηση του GRM Θεσσαλονίκης! ::)
Πράγματι συλλεκτικές οι στρουμφο-διαφημίσεις στην αρχή του βίντεο! Και μάλιστα επηρεάστηκα τόσο πολύ από τις πολλές σύνθετες στρουμφο-λέξεις, ώστε κάτω απ' την "Στρουμφότσιχλα" διάβασα "Στρουμφάκης Α.Ε." :biglaugh:

Όσο για τη Μπέτη Αρβανίτη, όντως είχε αναλάβει τη φωνή της Ψιψινέλ. Δρακουμέλ ήταν ο Νίκος Σκιαδάς. Η Ανέτα Παπαθανασίου είχε αναλάβει τη φωνή του Σπιρτούλη, ο Σοφοκλής Πέππας του Μπαμπαστρούμφ, ο Δημήτρης Λιγνάδης νομίζω ότι έκανε τον Προκόπη και πιθανόν τον Βίλλι (φίλο του Γιόχαν), ο Γιάννης Ζωγράφος τον Λουλούκο, και η Μαρία Κωνσταντάρου τη Στρουμφίτα (η μόνη επιλογή φωνής που εξακολουθώ να θεωρώ παράταιρη για τον ρόλο - αφήστε που ποτέ δεν χώνεψα τον τρόπο που έλεγε "Μπαμπαστρούμφου"). Αυτούς θυμάμαι προς το παρόν. Θα 'θελα πάρα πολύ να ξέρω πάντως ποιος έκανε τον απολαυστικό Χαχανούλη!!!
Ναι, από δικές μου κασέτες προέρχονται αυτά! Τη μία μου την είχε κρατήσει η μαμά μου από τόοοοτε και την άλλη την ξαναβρήκα πρόσφατα! :cheers: Δεν μπορώ να θυμηθώ ποιος έκανε τον Χαχανούλη με τίποτα, αν και ηφωνή του μου είναι αρκετά οικεία... Βασικά μου είναι δύσκολο να συνδέσω τον κάθε μεταγλωττιστή με τον χαρακτήρα στον οποίο δανείζει τη φωνή του... :precry:
 
Στα χρονια τα παλια

σε χωρα μακρινη

εζουσαν γελαστες

γαλαζιες πονηριες...στρουμφακια να μας λες ;)

Θα εχει ενδιαφερον να δουμε τα στρουμφακια στη μεγαλη οθονη :)
 
Εμένα με φοβίζει λιγάκι το 3D... Αλλά αν είναι προσεγμένο.. γιατί όχι;; :cheers:
 
Ουτε κ'εμενα μ'αρεσουν τα 3D :(
 
Τέρμα τα στρουμφογκάζια!!!! :go: :biglaugh::biglaugh:
 
Οι πιο καλες αναμνησεις απο την παιδικη μου ηλικια οσο αφορα την τηλεοραση εχουν να κανουν πρωτιστως με τα στρουμφακια και υστερα με οτιδήποτε αλλο εβλεπα σ'αυτήν. Και ακομα μπορω να πω αν τυχει και ειμαι Σάββατοκυριακο σπίτι θα καθησω και θα τα δω, αν και δεν συγκρίνονται τα νεα επεισοδια με τα παλιά. Ο, τι και να πω ειναι λίγο μπροστα στα συναισθηματα που μου ξυπνουν οταν ακουω και μονο τη λεξη στρουμφ. Και φυσικα θα παω και στο σινεμα για την ταινια οταν βγει και ας ειμαι και με 20 χρονια μικροτερα παιδια μεσα :cool:

Sofologiotatos είπε:
Όσο για τη Μπέτη Αρβανίτη, όντως είχε αναλάβει τη φωνή της Ψιψινέλ.
Μηπως θυμαστε αν και η Άννα Παναγιωτοπουλου ειχε δανεισει τη φωνη της στην Ψιψινελ? Θυμαμαι πολύ εντονα τη φωνη της.
 
Δεν νομίζω, Νάσο. Έχω την εντύπωση ότι η Παναγιωτοπούλου δεν έχει δανείσει ποτέ τη φωνή της σε μεταγλώττιση... Τουλάχιστον όσον αφορά τη δεκαετία 1980. Αν ωστόσο το έκανε σε κάποια μεταγενέστερη μεταγλώττιση των Στρουμφ, τότε μπορεί να έχεις και δίκιο.
 
Μια δικια μου χειροτεχνια με θεμα τα στρουμφακια. Ελπιζω να σας αρεσει :)

picture.php
 
Πολύ καλή δουλειά, Δομνίκη! Δεν ήξερα ότι πιάνει και το δικό σου χέρι στα καλλιτεχνικά! Μέχρι τώρα μόνο για την Kambia και την Candy ήξερα. Εύγε και μακάρι να δούμε κι άλλα δημιουργήματά σου.

Εγώ κάποια στιγμή θα σκανάρω καμμία στρουμφοζωγραφιά απ' αυτές που έκανα στο Δημοτικό :) Τότε είχα απίστευτη τρέλα με τα στρουμφ. Μάλιστα είχα βαλθεί να φτιάξω τον πλήρη κατάλογο των ονομάτων τους. Σε κάποιο επεισόδιο είχε αναφερθεί ότι όλα τα αρσενικά στρουμφ ήταν 99, + την Στρουμφίτα = 100. Ποτέ όμως δεν κατάφερα να καταγράψω περισσότερα από καμμιά εικοσαριά, προφανώς διότι ποτέ δεν αναφέρονται περισσότερα ονόματα...

Ας δούμε λοιπόν, πόσα θυμόμαστε; Αρχίζω με τα ονόματα που δίνονται κάτω απ' τα μηνύματα, στα Tags, και προσθέτω όσα μπορώ να θυμηθώ.

1. Μπαμπαστρούμφ - ο γηραιότερος και σοφότερος (χαρακτηριστικά: μούσι, κόκκινα ρούχα)

2. Στρουμφίτα - η κόρη η μονάκριβη η πολυαγαπημένη (ξανθά μακριά μαλλιά)

3. Προκόπης - ο μποντιμπιλντεράς (τατουάζ με ερωτοχτυπημένη καρδούλα στον ώμο)

4. Ξεφτέρης - ο πολυμήχανος τεχνίτης κι εφευρέτης (μολύβι στο αφτί)

5. Σπιρτούλης - ο φύτουλας που επιδεικνύει τις γνώσεις του (γυαλιά)

6. Χαχανούλης - ο πανταχού παρών φαρσέρ (εκρηκτικά δωράκια, τρελό γέλιο)

7. Χουζούρης - ο ορκισμένος τεμπέλης (μισόκλειστα μάτια απ' τη μόνιμη νύστα)

Άλλοι:

8. Ντορεμί - ο φάλτσος μουσικός (τρομπέτα)

9. Λουλούκος - ο ζωγράφος (κουλτουριάρικο φουλάρι, ποδιά ζωγράφου, πινέλο στο αφτί)

10. Πιπίνος - ο ποιητής (με πάπυρο στο χέρι και ονειροπαρμένο ύφος)

11. Λιχούδης - ο λαίμαργος μάγειρας (σκούφος σε στυλ σεφ)

12. Μελένιος - ο μαλθακός και ναρκισσιστής (λουλούδι στο σκουφάκι, καθρεφτάκι)

13. Γκρινιάρης - ο μονίμως κατσούφης (αγριεμένα μάτια)

14. Σκουντούφλης - ο άγαρμπος και γκαφατζής (σκουφάκι που σχεδόν του σκεπάζει τα μάτια)

15. Ντάικος - ο ονειροπόλος εξερευνητής (;;; - πρέπει να εμφανίζεται μόνο σε ένα επεισόδιο)

16. Μπεμπηστρούμφ - το νεότερο μέλος της κοινότητας, αγνώστων γονέων (ή μάλλον αγνώστου πατρός ;) )

Κι εδώ με προδίδει η μνήμη μου. Άλλος για να συνεχίσουμε μπας και φτάσουμε τα 20;

EDIT [Την καταλογογράφηση την είχε ξεκινήσει η Δομνίκη στην 3η σελίδα, αλλά μόλις τώρα το πρόσεξα...]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία δουλειά domniki!!!Ακολούθησες το σύστημα;Εύγε! :cheers:
 
Candy, χρησιμοποιησα το γνωστο και μη εξαιρετεο συστημα της Kambias, και το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο :clap:

Aπο την λιστα του Sofo, o αγαπημενος μου ηταν ο Χουζουρης, γιατι κ'εγω λατρευω τον υπνο και ο Μελενιος, με τον καθρεφτη και το λουλουδι, γιατι ειχε πολυ αστεια φωνη. Αν εχετε καμια φωτογραφια τους, μπορειτε να μου την στειλετε? Ηθελα πολυ να τους ζωγραφισω, αλλα δεν τους βρηκα.
 
Εφτιαξα και τον Μελενιο :clap:

picture.php
 
Πίσω
Μπλουζα