Τα Στρουμφ - The Smurfs (1981)

Μπράβο Dom!!!



Πολύ όμορφα και τα δύο!! :clap: :clap:
 
προσωπικά τρελαίνομαι για τον Δρακουμέλ!! Μικρότερη ντυνόμουν συχνά με μαύρα ρουχα και κόκκινα αθλήτικά!! :D
 
Μπραβο σου dom!!!!Υπεροχη δουλεια!!!!! :bow: :bow: :bow: :bow:
 
... Και οι φωτογραφίες από τα 50 χρόνια στρουμφ που λέγαμε στην Ρετρό Τροφή................................................................................................. ..............χμμμμμ............ :wait2:

έχω πολύ καιρό να ανεβάσω φωτογραφία και μάλλον κάτι έχει αλλάξει στον τρόπο ανεβάσματος.................... ε?

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? :please:
 
Φωτογραφ'ιες από την γιορτή για τα 50 χρόνια των Στρουμφ...

Στρουμφάκι disco...

/>[URL=[/URL][/img]

... εδώ φαίνεται λίγο και ο γιός μου... είναι το πιτσιρικάκι στο κέντρο που αποφεύγει την φωτογραφική...

/>[URL=[/URL][/img]

Το Αγελαδοστρουμφάκι και το Στρουμφοχρυσαφένιο...



(νομίζω ότι τις παραμίκρυνα... την επόμενη φορά θα τα καταφέρω καλύτερα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποτε και που εγινε η εκθεση των Στρουμφ???? Θελω κ'εγω !!!!!

Μπραβο ΜamaMyrto :clap:
 
Μπραβο MamaMyrto.

Και γω νομιζα οτι δεν πηγε κανεις απο μας να την δει την εκθεση αυτη!!!

Κριμα που δεν ηρθε και στη Θεσσαλονικη :(
 
Άααχ Στρουμφάκια... πραγματικά σε συνδυασμό με τις έξυπνες μεταφράσεις/μεταγλωτίσσεις από τις κωμικότερες σειρές....

Η κοινωνιολογική ανάλυση που ανέφερε ένας φίλος ουσιαστικά επεσήμανε πως τα Σμερφς μπορεί να...προωθούσαν τον Κομμουνισμό. Έκανε μερικές συνδέσεις έξυπνα ευφάνταστες, περί της εργασίας, της κοινωνίας, του κακού καπιταλισμού, βλέπε Δρακουμέλ και λοιπά και λοιπά. Να ένα site που βρήκα τυχαία στο Google με τους όρους smurfs communism: http://www.iamlost.com/features/smurfs/commies.shtml

Επίσης μερικές παρατηρήσεις. Η Στρουμφίτα δεν είναι αυθεντικό Στρουμφάκι αλλά την είχε φτιάξει αν θυμάμαι καλά ο Γκαργκαμέλ, ενώ ο Μπέμπης ήρθε με τον πελαργό, όπως έρχονται όλα τα Στρουμφάκια. Κάποια Στιγμή εμφανίστηκε ο Παππούς και η Γιαγιά Στρουμφ που δε θυμάμαι την προέλευσή τους, καθώς και 5 ακόμα στρουμφάκια, μια ακόμα Στρουμφίτα σε παιδική ηλικία κοκκινμάλα νομίζω, τρία αγοράκια και ένας Αγριάνθρωπος Ταρζανοστρουμφ... Και φυσικά δεν ξεχνάμε τον αγαπητό Ρομποστρούμφ, δημιουργία του Προκόπη...
 
Σ'ευχαριστούμε για το φωτογραφικό υλικό Μυρτούλα!!Πολύ όμορφες δημιουργίες και κρίμα που το χάσαμε.Τουλάχιστον ο μικρός σου στάθηκε τυχερός! ;)
 
Τοσο καιρο και δεν εχω ποσταρει εδω...

Θυμαμαι ακομη το διαφημιστικο της ΕΡΤ ''ερχονται τα στρουμφακια καθε σαββατο'' με τα γαλαζια πλασματακια να περπατουν στην σειρα. Θυμαμαι τα επαιζε 4 η ωρα, αλλα εγω δεν ηξερα την ωρα σε κανονικο ρολοι. Επειδη λοιπον δεν ξεκολλαγα απο την τηλεοραση απο φοβο μην τα χασω η μητερα μου μου ειχε πει να κοιταω το ηλεκτρονικο ρολοι που ειχαμε στην κουζινα. Οταν θα ελεγε 16 και δυο μηδενικα ειναι η ωρα για τα στρουμφακια. Τι χαρα! Τερμα η αγωνια, αν και ειχα μεινει με την απορια απο που και ως που 16 σημαινει 4 η ωρα.

Η ταινια στρουμφ αγαπη μου ειναι οτι ποιο κοντα στην αυθεντικη μεταγλωτισση. Η διαφορα πρεπει να ειναι μια δυο δευτερευουσες φωνες, ολοι οι πρωταγωνιστες ειναι οι ιδιοι. Την φωνη του χαχανουλη την εκανε ενας ηθοποιος που επαιξε σε μερικες βιντεοταινιες και νομιζω στο Τσαντα Ροδα και Κοπανα. Κοντος, πολυ λεπτος με καρφακια και ναι αυτη ειναι η κανονικη φωνη του.

Επισης λατρευα το Γιοχαν και Βιλυ. Ηταν ενα ευχαριστο διαλλειμα. Επισης ατακα που εχει μεινει ως τωρα ειναι το ''ο Φαγανας πειναει...''
 
Ξεθάματος Θρεντ....συνέχεια

Οι τίτλοι αρχής και τέλους από τα στρουμφάκια στην πρώτη τους προβολή από την ΕΡΤ το 1984!

http://www.youtube.com/watch?v=2H3SWleg5LM
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eπικο ανεβασμα!

Απο τη νεα "πηγη" Αλκη?
 
yeah yeah. Υπάρχει και συνέχεια
 
Κάτι τέτοιες στιγμές στο retromaniax, είναι ανεκτίμητες!!!

Ευχαριστούμε tsalk, εσένα και την "πηγή" σου! :)
 
Τα στρουμφάκια ήταν από τα αγαπημένα μου κινούμενα σχέδια!
 
Δυστυχώς σήμερα σίγησε για πάντα η θρυλική φωνή του Μπαμπαστρούμφ...
 
drspiros είπε:
Δυστυχώς σήμερα σίγησε για πάντα η θρυλική φωνή του Μπαμπαστρούμφ...
Το έμαθα σήμερα το πρωί και λυπήθηκα. Τί κρίμα πάντως που οι δύο χαρακτηριστικότερες ίσως φωνές των Στρουμφ, αυτές των Μπαρμπαστρουμφ και Δρακουμέλ, ανήκουν σε ηθοποιούς που δεν βρίσκονται πια εν ζωή (ο Νίκος Σκιαδάς που έκανε τον Δρακουμέλ πέθανε νομίζω κάπου στα μέσα των 90ς). Ειλικρινά μου φαίνεται απίστευτο πως αυτές οι φωνές δεν θα ξανακουστούν πια...
 
βιντεοαποσπασμα με τα στρουμφακια απο το επεισοδιο με τους φαταουληδες :


ευχαριστουμε πολυ τον Akis Papadopoulos
 
Ναι!!! πριν από δυο χρόνια είχα δει παλιά μεταγλώττιση στο youtube με τη φωνή της αγαπημένης μου παναγιωτοπούλου!!! Δε θυμάμαι αν εκανε την ψιψινέλ, αλλά θυμάμαι κάτι καλύτερο!! Στην αρχή του επεισοδίου, εκεί που δείχνει ένα κάστρο και μετά το δάσος κτλ, η παναγιωτοπούλου έλεγε"να τα πωεγώ σήμερα που δεν έχω πολύ ρόλο?" Και άρχιζε να λεει το γνωστό"μεσα σε ένα δάσος ζούσαν κάτι πλασματάκια....κτλ". Θυμάμαι ότι όλοι οι ηθοποιοί έκαναν "αυτοσχεδιασμούς" και η μεταγλώττιση είχε πολύ ωραία αστεία ακόμα και για μεγάλους!! (εγώ όταν το είδα ήμουν 24 και το ευχαριστήθηκα!!)
 
Πίσω
Μπλουζα