Τα Τετράγωνα των Αστέρων

johnalepou είπε:
n202921450704_6853623_1428980.jpg
Μαρία Αλιφέρη,Ντίνος Ηλιόπουλος

Αλήθεια,ξέρει κανείς να μου μας πει αν οι γκεστ έπαιρναν κάποιο ποσό για την εμφάνισή τους?

Επίσης οι "ειδικοί" ξέρουν να μας πουν ποιοι ΔΕΝ είχαν εμφανιστεί,διότι φαίνεται ότι ήταν λιγότεροι!

Πχ ξέρω ότι η Νόρα σίγουρα δεν είχε εμφανιστεί!

Επίσης απο τραγουδιστές φαντάζομαι ούτε ο Γιώργος Νταλάρας ή η Χάρις Αλεξίου...άλλοι? Δανδουλάκη? Πάριος? Γαλάνη?
Εχε λιγη υπομονη και θα μαθεις ολες τις απαντησεις...
 
Αυτη την είχαμε?

21 Σεπτεμβρίου 1980

38538_134803246558784_100000873287460_190183_3167965_n.jpg
 
Φοβερή φωτογραφία, μπράβο! Τα μάτια και το χαμόγελο αυτό κάπου τα ξέρω.
 
stakovios είπε:
Φοβερή φωτογραφία, μπράβο! Τα μάτια και το χαμόγελο αυτό κάπου τα ξέρω.
Ασφαλώς! Όλοι μας τα θαυμάσαμε μέσα από τις Ελληνικές ταινίες που αγαπήσαμε - είναι της Λιλής Παπαγιάννη.

Συγκεκριμένα, στην φωτογραφία εικονίζονται όρθιοι από αριστερά οι: Ανδρέας Φιλιππίδης, Λιλή Παπαγιάννη, Μιμή Ντενίση και Σούλη Σαμπάχ και καθιστή είναι η Μαρία Αλιφέρη.

Τα υπόλοιπα αστέρια της ίδιας εκπομπής ήταν: Σωτήρης Μουστάκας, Γιάννης Βόγλης, Μάρθα Βούρτση, Μαρία Μπονέλου και Νίκος Βερλέκης.

Πότε άλλοτε είχαμε τόσα πολλά Αστέρια μαζεμένα σε μία τηλεοπτική εκπομπή (πέρα των εορταστικών προγραμμάτων) εν έτει 1980;

Και μία "έκπληξη": :)

Υπέροχο απόσπασμα του παιχνιδιού από την εκπομπή με καλεσμένες όλες τις Σταρ και Μις Ελλάς της περιόδου. Η εκπομπή προβλήθηκε για μία και μοναδική φορά την Κυριακή 7 Ιουνίου 1981.

Μαθήματα σεμνής τηλεοπτικής παρουσίας και ήθους από την Μαρία Αλιφέρη - αφιερωμένο με πολλή αγάπη σε όλους τους φαν της δημοφιλούς ηθοποιού:

 
Πω, πω, τι βλεπουν τα ματια μου! Ρουλα Κανελλοπουλου, Αριανα Δημητροπουλου, Κατια Κουκιδου, και αλλες νικητριες των Καλλιστειων για τις οποιες εχω γραψει εδω.

Πολυ ενδιαφερον αυτο το βιντεο, και σε προσωπικο επιπεδο, οσον με αφορα.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Πω, πω, τι βλεπουν τα ματια μου! Ρουλα Κανελλοπουλου, Αριανα Δημητροπουλου, Κατια Κουκιδου, και αλλες νικητριες των Καλλιστειων για τις οποιες εχω γραψει εδω. Πολυ ενδιαφερον αυτο το βιντεο, και σε προσωπικο επειπεδο, οσον με αφορα.....
Χεχε, το ήξερα ότι θα σου αρέσει! ;)

Τόσα ωραία αφιερώματα έχεις κάνει στο θεσμό και στις νικήτριες!
 
Με συγκινησε πολυ το βιντεο σου και για να πω την αληθεια, παρ' ολο που τοτε εβλεπα τα Τετραγωνα, αυτο το κομματι με τις Σταρ και τις Μις δεν το θυμομουν καθολου. Μ' αρεσε που ειδα αυτες τις ομορφες παρουσιες με τις οποιες εχω ασχοληθει αρκετα, να παιζουν στο τηλεπαιχνιδι, να μιλανε, να χαμογελουν.....

Πολυ ομορφο αποσπασμα, πολυ γλυκο. Σε ευχαριστω!
 
bambinella 100 είπε:
Με συγκινησε πολυ το βιντεο σου και για να πω την αληθεια, παρ' ολο που τοτε εβλεπα τα Τετραγωνα, αυτο το κομματι με τις Σταρ και τις Μις δεν το θυμομουν καθολου. Μ' αρεσε που ειδα αυτες τις ομορφες παρουσιες με τις οποιες εχω ασχοληθει αρκετα, να παιζουν στο τηλεπαιχνιδι, να μιλανε, να χαμογελουν.....Πολυ ομορφο αποσπασμα, πολυ γλυκο. Σε ευχαριστω!
Κι εγώ έτσι θεωρώ - ότι είναι υπέροχο και πολύ νοσταλγικό... :)

Τα εύσημα μπορώ να τα "δεχτώ" μόνο για την ανακάλυψη του βίντεο στο Youtube και για το γεγονός ότι το πόσταρα και εδώ για να το δουν όσοι ενδιαφέρονται! #)

Όσο για το θέμα της συγκίνησης, συμφωνώ 100%.

Εμένα, μόνο το άκουσμα της μουσικής των "Τετραγώνων" ή της φωνής της Αλιφέρη μου είναι αρκετό... :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο συγκεκριμενος χρηστης εχει overdose απο Αλιφερη στο youtube!

Αν καποιοι ειστε μελη στο YT καλο θα ηταν να προσκαλεσετε στο φορουμ παιδια με μεγαλο αρχειο διοτι αυτο συνηθως συνεπαγεται και πλουσιες γνωσεις...απαραιτητες για να συμπληρωνουμε τα "αναμνησιακα παζλ".
 
Wally είπε:
Ο συγκεκριμενος χρηστης εχει overdose απο Αλιφερη στο youtube!
Αν καποιοι ειστε μελη στο YT καλο θα ηταν να προσκαλεσετε στο φορουμ παιδια με μεγαλο αρχειο διοτι αυτο συνηθως συνεπαγεται και πλουσιες γνωσεις...απαραιτητες για να συμπληρωνουμε τα "αναμνησιακα παζλ".
Άσε τις διπλωματίες για "αναμνησιακά παζλ"!! Ό,τι έχει Αλιφέρη θες εσύ! :D :D ;)
 
Mα γιατι το λες αυτο?

aliferi.jpg


:)

aliferi.jpg
 
βρηκα ενα μικρο αποσπασμα με την παρουσιαση των συγκεκριμενων καλεσμενων

 

 

 

 


Πω πωωωωω .... τι φοβερό βίντεο είναι ετούτοοοοο ..... Ρε τι όμορφα πράγματα βλέπαμε πριν 30βάλε χρόνια τα απογεύματα στο εξοχικό μας στο Πόρτο Ράφτη από την παλιά ασπρόμαυρη τηλεόρασή μας τις Κυριακές που μαζευόμασταν οικογενειακώς .... ρε τι όμορφα πράγματα με "πέτυχαν" σε ηλικία 9 ετών ..... Πόσο τυχερός είμαι που, έστω και σε τόσο μικρή ηλικία, τα πρόλαβα ...... Τι υπέροχος άνθρωπος η κα Αλιφέρη .... Και η Άννα Βίσση, τόσο μα τόσο γλυκό κοριτσάκι [αααχ, γιατί αυτήν την τόσο γλυκιά και, προπαντός, "ανθρωπένια" εικόνα της την "απαρνήθηκε" και την "αλλοίωσε" την επόμενη δεκαετία .... ???? ] ......

Το καλύτερο τηλεπαιχνίδι που πέρασε ποτέ από τις τηλεοράσεις μας !!! Συμφωνείτε ή διαφωνείτε ????
 
katerinak είπε:
βρηκα ενα μικρο αποσπασμα με την παρουσιαση των συγκεκριμενων καλεσμενων
Μπράβο - πολύ όμορφο αποσπασματάκι! :)

Είναι από την 8η εκπομπή, η οποία προβλήθηκε την Κυριακή 3 Αυγούστου 1980.

Rinus Cesar είπε:
[/i]Πω πωωωωω .... τι φοβερό βίντεο είναι ετούτοοοοο ..... Ρε τι όμορφα πράγματα βλέπαμε πριν 30βάλε χρόνια τα απογεύματα στο εξοχικό μας στο Πόρτο Ράφτη από την παλιά ασπρόμαυρη τηλεόρασή μας τις Κυριακές που μαζευόμασταν οικογενειακώς .... ρε τι όμορφα πράγματα με "πέτυχαν" σε ηλικία 9 ετών ..... Πόσο τυχερός είμαι που, έστω και σε τόσο μικρή ηλικία, τα πρόλαβα ...... Τι υπέροχος άνθρωπος η κα Αλιφέρη .... Και η Άννα Βίσση, τόσο μα τόσο γλυκό κοριτσάκι [αααχ, γιατί αυτήν την τόσο γλυκιά και, προπαντός, "ανθρωπένια" εικόνα της την "απαρνήθηκε" και την "αλλοίωσε" την επόμενη δεκαετία .... ???? ] ......
Συμφωνώ!! Πανέμορφες και οι δύο (η Μαρία Αλιφέρη και η Άννα Βίσση).

Και πολύ διαφορετική η Άννα Βίσση του τότε από την μετέπειτα περσόνα της...

Rinus Cesar είπε:
Το καλύτερο τηλεπαιχνίδι που πέρασε ποτέ από τις τηλεοράσεις μας !!! Συμφωνείτε ή διαφωνείτε ????
Βεβαίως συμφωνούμε! Δεν υπήρξε άλλωστε ποτέ άλλο τηλεπαιχνίδι που σημείωσε ποτέ τόσες υψηλές τηλεθεάσεις στην Ελληνική τηλεόραση!
 
bernard.c είπε:
Είναι από την 8η εκπομπή, η οποία προβλήθηκε την Κυριακή 3 Αυγούστου 1980
ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορια!! αγεννητη ημουν οταν παιχτηκε η συγκεκριμενη εκπομπη..ευτυχως που υπαρχουν καποιοι που ανεβαζουν τα βιντεο και μπορουμε να δουμε κι εμεις ορισμενα αποσπασματα

Ηταν πολυ καλυτερη η Αννα Βισση τοτε..
 
katerinak είπε:
ευτυχως που υπαρχουν καποιοι που ανεβαζουν τα βιντεο και μπορουμε να δουμε κι εμεις ορισμενα αποσπασματα
Πράγματι - μακάρι να είχε διασώσει η ΕΡΤ τις εκπομπές του συγκεκριμένου παιχνιδιού!!

Με τόσους καλεσμένους που είχαν περάσει από τα "Τετράγωνα", οι εκπομπές αυτές θα αποτελούσαν σήμερα πραγματικά ντοκουμέντα! Αλλά...

katerinak είπε:
Ηταν πολυ καλυτερη η Αννα Βισση τοτε..
(Off-topic: Κατά τη γνώμη μου, την περίοδο 1979-1982, η Άννα Βίσση τραγούδησε πανέμορφα τραγούδια και είχε τελείως διαφορετική παρουσία - χωρίς αυτό να σημαίνει πως η μετέπειτα καριέρα της στα 80s δεν μου άρεσε (κάθε άλλο!). Απλά, εκείνα τα πρώτα χρόνια, όλα ήταν πιο αθώα)
 
Η Άννα Βίσση εκείνη, εκτός από ένα πολύ - πολύ γλυκό κορίτσι, απέπνεε και μια ευγένεια [που, δυστυχώς, κι αυτό το στοιχείο της καλλιτεχνικής της φυσιογνωμίας το "απαρνήθηκε" την επόμενη δεκαετία] !!! Αυτό είναι πολύ φανερό από την παρουσία της στο βιντεάκι που είδαμε : Ευγένεια, σεμνότητα, απλότητα, χιούμορ .....

Εκτός, όμως, από την Άννα Βίσση δεν μπορώ να μη σχολιάσω μιαν άλλη καλεσμένη ... Τη Μιράντα Κουνελάκη !!! Κατά την ταπεινή μου άποψη, πολύ πιο όμορφη και πολύ πιο γοητευτική απ' ό,τι τη βλέπαμε στις ελληνικές ταινίες των 60ς !!! Πόσο μα πόσο ο χρόνος ήταν υπέρ της και το πέρασμά του της πρόσθεσε γοητεία :eek: o_O
 
Ευχαριστώ πολύ για το υπέροχο απόσπασμα, που με ταξίδεψε στα κυριακάτικα βράδια των 13 μου χρόνων, όταν περίμενα πώς και πώς τη συγκεκριμένη εκπομπή! Εκτός από την αιθέρια Μαρία Αλιφέρη και την παιδούλα Άννα Βίσση, δεν μπορώ να μην μιλήσω για τη γλυκύτατη Γκέλλυ Μαυροπούλου, τη γοητευτική Μιράντα Κουνελάκη, τη δροσερή Τέτη Σχοινάκη, τους υπέροχους κωμικούς Σωτήρη Μουστάκα, Γιώργο Πάντζα, Γιώργο Κάππη και Γιάννη Μαλλούχο και τον ζεν πρεμιέ Γιάννη Κατράνη. Όλοι τους λατρεμένα πρόσωπα μιας άλλης εποχής! Να είσαι καλά, katerinak!
 
Πίσω
Μπλουζα