Τα ξενοδοχεία στον Ελληνικό Κινηματογράφο

ARETARA

RetroNuts!
Joined
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
2.136
Αντιδράσεις
2.279
Τα ξενοδοχεία, ως μέρος συγκέντρωσης πολιτών από όλες τις κοινωνικές βαθμίδες και τα βαλάντια αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της κοινωνικής και οικονομικής ζωής ενός τόπου και χαρακτηρίζει ως ένα βαθμό την εξωστρέφεια, τους ρυθμούς ανάπτυξης και την μορφή της οικονομίας που έχει μια χώρα. Η Ελλάδα, κατεξοχήν χώρα με σημαντικό τουριστικό κεφάλαιο διατηρούσε και διατηρεί ψηλά στην ατζέντα των προτεραιοτήτων της τη δημιουργία και ανάπτυξη τουριστικών υποδομών εφάμιλλων των ευρωπαϊκών έτσι ώστε να διαχειριστεί με επιτυχία την αυξημένη τουριστική ζήτηση. Η τουριστική ανάπτυξη κατά τις δεκαετίες του ΄50, ΄60 και ΄70 ήταν χαρακτηριστική της προαναφερθείσας τάσης.

Ο Ελληνικός κινηματογράφος τις δεκαετίες αυτές έπαιξε μεταξύ άλλων και το ρόλο του «διαφημιστή» στην προώθηση του τουριστικού προϊόντος της χώρας μας. Βέβαια η προσπάθεια αυτή δεν απευθυνόταν μόνο στην αλλοδαπή αλλά και στον ντόπιο πληθυσμό που καθώς η οικονομική του κατάσταση βελτιωνόταν βαθμιαία αποκτούσε την δυνατότητα να απολαύσει τις διακοπές του με αναβαθμισμένες υπηρεσίες.

Στο σημείο αυτό, θα πρέπει να έρθουμε και στο ζητούμενο του παρόντος thread. Θελήσαμε να κάνουμε μια κατά το δυνατόν πιο περιεκτική αναδρομή χρονικά αλλά και χωρικά σε στιγμές των ελληνικών ταινιών που πεδίο δράσης τους έχουν και το ξενοδοχειακό περιβάλλον. Φυσικά μεγάλη μερίδα στην περίπτωση αυτή θα καλύψει το Λεκανοπέδιο αφού η δράση των ταινιών (ειδικά τις δεκαετίες του ΄50 και ΄60) εκτυλισσόταν κατά μείζονα λόγο εκεί. Αργότερα με την ανάπτυξη ξενοδοχειακών μονάδων και στους αμιγώς τουριστικούς προορισμούς γυρίστηκαν ταινίες και εκεί και κυρίως στα γνωστά τουριστικά νησιά.

 

Θα ήταν όμως μονόπλευρη η παρουσίαση αν εστιάζαμε μόνο στην τουριστική οπτική του θέματος. Ο κινηματογράφος αξιοποίησε τα ξενοδοχεία ως πεδία δράσης τελείως διαφορετικής θεματολογίας, όπως ερωτικές, αστυνομικές, κωμωδίες και δράματα σε ανεξάντλητο αριθμό περιπτώσεων.

 

Ακολουθούν 10 παραδείγματα ταινιών που παρουσιάζονται κατά χρονολογική σειρά. Καταβλήθηκε κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε η παρουσίαση των διαφόρων περιπτώσεων να είναι εξαντλητικά εξακριβωμένη και όσο το δυνατόν με περισσότερες πληροφορίες. Όπου δεν ήταν δυνατόν να προσδιοριστούν τα στοιχεία από την ίδια την ταινία χρησιμοποιήθηκαν διαδικτυακές πηγές, όπου αυτό ήταν δυνατόν.

 

Το thread αυτό δεν θα είχε γίνει χωρίς την τεράστια συνδρομή της καλής φίλης Bambinella η οποία ήταν και η "ψυχή" του θέματος. Είχε την πλήρη επιμέλεια των 8 από τις 10 ταινίες (εκτός της 8 και 9) και βρήκε τις σχετικές σκηνές. Από την θέση αυτή την ευχαριστώ θερμά. Η ιδέα για το thread, το εισαγωγικό κείμενο, οι ταινίες Νο 8 και 9 καθώς και η τεχνική επιμέλεια έγιναν από τον υποφαινόμενο.

 

Έχουμε λοιπόν:

 

1. Ο άνθρωπος του τραίνου . Δράμα του 1958 σε σκηνοθεσία Ντίνου Δημόπουλου. Στην φωτογραφία οι Γιώργος Παππάς και Άννα Συνοδινού στο ξενοδοχείο Αμφιτρύων στο Ναύπλιο. Σχετικό link (στο 28:33)

 

34980.jpg 

2. Χριστίνα (1960) του Γιάννη Δαλιανίδη. Το ξενοδοχείο "Kosti" στο Κεφαλάρι θα φιλοξενήσει τον Δημήτρη (Ανδρέα Μπάρκουλη) και τη Χριστίνα (Τζένη Καρέζη) αν και σε διαφορετικά δωμάτια...Στο video βρίκεται μεταξύ 5:40 και 6:50 περίπου.

 

3. Μην είδατε τον Παναή; (1962). Κωμωδία του Ορέστη Λάσκου με τους Θανάση Βέγγο, Ανδρέα Μπάρκουλη και Χριστίνα Αποστόλου. Στο αριστερό μισό της φωτογραφίας στο ξενοδοχείο Lucy στη Χαλκίδα. Απ΄αριστερά Κώστας Δούκας, Αθηνά Μερτήρη και Χριστίνα Αποστόλου. Ο υπάλληλος φέρει το χαρακτηριστικό πηλίκιο με το όνομα του ξενοδοχείου. Στο δεξιό μισό της φωτογραφίας η Χριστίνα Αποστόλου σε δωμάτιο του Cecil στο Κεφαλάρι. Το video της ταινίας είναι εδώ. (Χρονικές στιγμές 22:00 και 1:13:22).

 

34981.jpg 

4. Μικροί και μεγάλοι εν δράσει (1963). Του Ορέστη Λάσκου. Στο 3:12 του αποσπάσματος βλέπουμε τους Γιώργο Πάντζα, Βιβέτα Τσιούνη και Βασίλη Αυλωνίτη στο Auberge στη Βαρυμπόμπη, όπου εξ' άλλου έλαβε χώρα η γαμήλια δεξίωση όταν η Τζένη Καρέζη παντρεύτηκε με τον Ζάχο Χατζηφωτίου.

 

5. Θα σε κάνω βασίλισσα (1964). Του Αλέκου Σακελλάριου. Με τους Θανάση Βέγγο, Νίκη Λινάρδου και Λάμπρο Κωνσταντάρα. Στο 19:57 ο Γιώργος Μούτσιος βρίσκεται στο ξενοδοχείο "Ακροπόλ" της Αθήνας.

 

34984.jpg 

6. Άνθρωπος για όλες τις δουλειές (1966). Του Γιώργου Κωνσταντίνου με τον ίδιο και την Λίλιαν Μηνιάτη. Άποψη του Ξενοδοχείου "Σεμίραμις" στην Κηφισιά βλέπουμε στο 11:11.

 

7. Κορίτσια στον ήλιο. Η πασίγνωστη ταινία του Βασίλη Γεωργιάδη με τους Γιάννη Βόγλη και Ann Lonnberg (1968). Μεταξύ 53:00 και 55:00 βλέπουμε 3 ξενοδοχεία. Κατά σειρά είναι Hilton, Μεγάλη Βρετανία και Διόμεια στο Σύνταγμα. Δείτε και την παρακάτω φωτογραφία.

 

34982.jpg 

8. Πιο θερμή και από τον ήλιο (1972). Του Όμηρου Ευστρατιάδη με τους Άννα Φόνσου, Χρήστο Νομικό και Ανδρέα Μπάρκουλη. Τους δύο πρώτους βλέπουμε έξω από το "Διεθνές" στην περιοχή του Σταθμού Λαρίσης. (0:29 του βίντεο).

 

9. Ένα ελεύθερο κορίτσι (1973). Του Όμηρου Ευστρατιάδη με τους Ανδρέα Μπάρκουλη και Τούλα Γαλάνη. Σκηνές του έργου γυρίστηκαν στο "Cavo d' oro" στην Καστέλλα, όπως φαίνεται και στην παρακάτω φωτογραφία. Επίσης σκηνές από το εσωτερικό του ξενοδοχείου βλέπουμε στο video που ακολουθεί (0:30 περίπου). Στο ίδιο ξενοδοχείο γυρίστηκαν και σκηνές από την ταινία "Ο Λαμπρούκος μπαλαντέρ" (1981).

 

34983.jpg 

10. Τελευταία πτήση. Του Ντίμη Δαδήρα με τους Νίκο Γαλανό και Ελένη Ερήμου (1978). Στο 9:00 περίπου και υπό τους ήχους των υπέροχων ορχηστρικών του Κώστα Καπνίση έχουμε μια μακρινή άποψη του Μον Παρνές στο χιονισμένο Αττικό τοπίο.

 

 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποια απο αυτα υπαρχουν ακομα;; Εκτος απο τα γνωστα(Hilton,Μ.Βρετανια,Mοντ παρνες)...
 
Stratulator είπε:
Ποια απο αυτα υπαρχουν ακομα;; Εκτος απο τα γνωστα(Hilton,Μ.Βρετανια,Mοντ παρνες)...
Για το Διεθνές που γνωρίζω πρόσφατα έκανε ανακαίνιση.
 
Ο Λάμπρος Κωνσταντάρας στην πισίνα του Grand Hotel στην Ρόδο (Κάτι κουρασμένα παλικάρια, 1967)

attachment.php


Το Xenia στο Λαγονήσι (Ο τρελλός τα 'χει 400, 1968 )

attachment.php
 
Vraona Bay - Ροκακιας την ημερα, το βραδυ καμαριερα

attachment.php
 
ARETARA είπε:
 


Το thread αυτό δεν θα είχε γίνει χωρίς την τεράστια συνδρομή της καλής φίλης Bambinella η οποία ήταν και η "ψυχή" του θέματος. Είχε την πλήρη επιμέλεια των 8 από τις 10 ταινίες (εκτός της 8 και 9) και βρήκε τις σχετικές σκηνές. Από την θέση αυτή την ευχαριστώ θερμά.


 

 


Κι εγω σε ευχαριστω, Aretara! Χαρηκα πολυ που συνεργαστηκαμε.
 
Εξαιρετική δουλειά! Θερμότατα συγχαρητήρια!
 
πολυ καλο θεμα !!!!!!! ετσι τωρα ενα που μου ρχεται αμεσως στο μυαλο ειναι το hotel apergi στο κεφαλλαρι που το βλεπουμε στο "ενα αστειο κοριτσι" στην σκηνη της δεξιωσης...σημερα ειναι τραπεζα!!
 
συγχαρητηρια παιδια για τη συνεργασια σας!!! κανατε υπεροχη δουλεια,ευχαριστουμε πολυ :)
 
αλλα και στην ταινια "ραντεβου στην κερκυρα" με την καρεζη και τον αλεξανδρακη το ξενοδοχειο ειναι το corfu palace
 
"To δολωμα", σε ποιο ξενοδοχειο γυριστηκε;

Και πολλες ταινιες εχουν γυριστει σε νησια το καλοκαιρι. Τα ξενοδοχεια ηταν παντοτε μεσα στην πολυτελεια.
 
στην ροδο ηταν το ξενοδοχειο στο δολωμα αλλα δεν ξερω ποιο..μηπως ξερεις καποιος??
 
georgeikos είπε:
στην ροδο ηταν το ξενοδοχειο στο δολωμα αλλα δεν ξερω ποιο..μηπως ξερεις καποιος??
To 2002 υπηρετούσα τη θητεία μου στη Ρόδο. Σε μία έξοδο πηγαίναμε στην πόλη της Ρόδου μαζί με ένα φίλο που ήταν ντόπιος, και καθ'οδόν μου έδειξε το ξενοδοχείο που είχε γυριστεί "Το Δόλωμα", το οποίο ήταν σε άσχημη κατάσταση (και κλειστό), περιμένοντας κάποιον υποψήφιο αγοραστή- όπως μου είπε ο ντόπιος φίλος. Το ξενοδοχείο βρισκόταν κοντά στην πόλη της Ρόδου, στο συνοικισμό Κρητικά, στην ανηφόρα λίγο πριν μπούμε στην πόλη αριστερα, όπως έρχεται κάποιος από το αεροδόμιο (το αναφέρω για όσους έχουν εικόνα της περιοχής). Ό φίλος μου είχε αναφέρει και το όνομα του ξενοδοχείου αλλά δυστυχώς τώρα δεν το θυμάμαι, θυμάμαι όμως πως ήταν κάποιο γυναικείο όνομα. Έχω να πάω στη Ρόδο από το 2003. Ας ελπίσουμε από τότε να έχει βρεθεί κάποιος που θα το έχει αγοράσει και ανακαινίσει!
 
thanos75 είπε:
To 2002 υπηρετούσα τη θητεία μου στη Ρόδο. Σε μία έξοδο πηγαίναμε στην πόλη της Ρόδου μαζί με ένα φίλο που ήταν ντόπιος, και καθ'οδόν μου έδειξε το ξενοδοχείο που είχε γυριστεί "Το Δόλωμα", το οποίο ήταν σε άσχημη κατάσταση (και κλειστό), περιμένοντας κάποιον υποψήφιο αγοραστή- όπως μου είπε ο ντόπιος φίλος. Το ξενοδοχείο βρισκόταν κοντά στην πόλη της Ρόδου, στο συνοικισμό Κρητικά, στην ανηφόρα λίγο πριν μπούμε στην πόλη αριστερα, όπως έρχεται κάποιος από το αεροδόμιο (το αναφέρω για όσους έχουν εικόνα της περιοχής). Ό φίλος μου είχε αναφέρει και το όνομα του ξενοδοχείου αλλά δυστυχώς τώρα δεν το θυμάμαι, θυμάμαι όμως πως ήταν κάποιο γυναικείο όνομα. Έχω να πάω στη Ρόδο από το 2003. Ας ελπίσουμε από τότε να έχει βρεθεί κάποιος που θα το έχει αγοράσει και ανακαινίσει!
Μήπως εννοείς το "The Ixian Grand" (πρώην Elina);
 
thanos75 είπε:
To 2002 υπηρετούσα τη θητεία μου στη Ρόδο. Σε μία έξοδο πηγαίναμε στην πόλη της Ρόδου μαζί με ένα φίλο που ήταν ντόπιος, και καθ'οδόν μου έδειξε το ξενοδοχείο που είχε γυριστεί "Το Δόλωμα", το οποίο ήταν σε άσχημη κατάσταση (και κλειστό), περιμένοντας κάποιον υποψήφιο αγοραστή- όπως μου είπε ο ντόπιος φίλος. Το ξενοδοχείο βρισκόταν κοντά στην πόλη της Ρόδου, στο συνοικισμό Κρητικά, στην ανηφόρα λίγο πριν μπούμε στην πόλη αριστερα, όπως έρχεται κάποιος από το αεροδόμιο (το αναφέρω για όσους έχουν εικόνα της περιοχής). Ό φίλος μου είχε αναφέρει και το όνομα του ξενοδοχείου αλλά δυστυχώς τώρα δεν το θυμάμαι, θυμάμαι όμως πως ήταν κάποιο γυναικείο όνομα. Έχω να πάω στη Ρόδο από το 2003. Ας ελπίσουμε από τότε να έχει βρεθεί κάποιος που θα το έχει αγοράσει και ανακαινίσει!
ευχαριστουμε για τις πληροφοριες thanos75 ..οντως ειναι κριμα που ηταν κλειστο..μακαρι να αξιοποιηθηκε!!!
 
Wally είπε:
Vraona Bay - Ροκακιας την ημερα, το βραδυ καμαριερα
attachment.php
Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο είναι σχεδόν δίπλα στο εξοχικό μου σπίτι στη Βραυρώνα. Σήμερα ονομάζεται Mare Nostrum και έχει μάλιστα και κέντρο θαλασσαοθεραπείας. Το επισκέπτομαι τακτικά για καφεδάκι ή ποτό. Γενικά πολλές βιντεοταινίες τη δεκαετία του 80 είχαν γυριστεί εκεί!
 
ARETARA είπε:
Μήπως εννοείς το "The Ixian Grand" (πρώην Elina);
Δεν πρέπει να ήταν αυτό Αρετή. Το Ixian Grand θυμάμαι πως ήταν κοντά στην κεντρική παραλία της Ιξιάς, ενώ αυτό που γυρίστηκε "Το δόλωμα" πιο κοντά στην πόλη! Μόλις μάθω κάτω περισσότερο θα επανέλθω :)
 
Θανο, αντρας ειναι ο Aretara. Μη σε μπερδευει το ψευδωνυμο....

To Mare Nostrum το εχω επισκεφτει κι εγω μερικες φορες και ειναι πανεμορφο. Νομιζω πως τωρα ειναι καλυτερο απο την εποχη που λεγοταν Vraona Bay.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Θανο, αντρας ειναι ο Aretara. Μη σε μπερδευει το ψευδωνυμο....To Mare Nostrum το εχω επισκεφτει κι εγω μερικες φορες και ειναι πανεμορφο. Νομιζω πως τωρα ειναι καλυτερο απο την εποχη που λεγοταν Vraona Bay.
Χίλια συγγνώμη bambinella και προπαντός χίλια συγγνώμη aretara#)

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου πως σήμερα το ξενοδοχείο είναι σαφέστερα ωραιότερο :cool:
 
Κανένα πρόβλημα thanos75 :)
 
Πίσω
Μπλουζα