Τα ξενοδοχεία στον Ελληνικό Κινηματογράφο

LinaK

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
Από την ταινία ΒΑΡΥ ΠΕΠΟΝΙ του 1977. Ξενοδοχείον ΡΕΑ. Προσπαθώ να εντοπίσω που βρισκόταν και τι υπάρχει σήμερα εκεί. Πιστεύω ότι είναι κάπου στον σταθμό Λαρίσης αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Όπως γράφω και παρακάτω στο post της 

Από την ταινία ΒΑΡΥ ΠΕΠΟΝΙ του 1977. Ξενοδοχείον ΡΕΑ. Προσπαθώ να εντοπίσω που βρισκόταν και τι υπάρχει σήμερα εκεί. Πιστεύω ότι είναι κάπου στον σταθμό Λαρίσης αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Όπως γράφω και παρακάτω στο post  της Aretara πρόκειται για το ίδιο ξενοδοχείο που έμεναν Ηλιόπουλος Χατζηχρήστος στους Μακρυκωσταίους και Κοντογιώργηδες. Ρέα στη Νεοφύτου Μεταξά. Το λέει ο Ηλιόπουλος σε μια σκηνή του έργου...

mr.Vox

Retro Member
Αντιδράσεις
80

https://postimg.cc/RWdwB6Gt

https://postimg.cc/QFJR13JD

https://postimg.cc/sMJgXbBQ
Διόρθωση. Οι φωτογραφίες είχαν χαθεί από την σελίδα του site

604-Hotel-Rea.jpg

606-Hotel-Rea (1).png

606-Hotel-Rea.png

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Rakeesh

RetroDB Feeder
Αντιδράσεις
738
Εχω μια ερωτηση

Στη Θεια μου η Χιππισα η Βλαχοπουλου υποτιθεται οτι εργαζεται ως καθαριστρια σε ενα ξενοδοχειο. Τουλαχισοτν σε ενα πλανο ενα αυτοκινητο ερχεται σε ενα Hotel Xenophon. Σε αυτο το ξενοδοχειο εμενε για χρονια μια φιλη μου που βρηκε δουλεια στην Αθηνα και βρηκε πιο οικονομικο να πληρωνει εκει διαμονη παρα να νοικιασει σπιτι :D

Γνωριζει κανενας εαν τα εσωτερικα γυρισματα (το φουαγιε το μπαρ κλπ) ειναι εκει γυρισμενα, η σε στουντιο;

thanassis1979

RetroN00b
Αντιδράσεις
124
Εχω μια ερωτηση

Στη Θεια μου η Χιππισα η Βλαχοπουλου υποτιθεται οτι εργαζεται ως καθαριστρια σε ενα ξενοδοχειο. Τουλαχισοτν σε ενα πλανο ενα αυτοκινητο ερχεται σε ενα Hotel Xenophon. Σε αυτο το ξενοδοχειο εμενε για χρονια μια φιλη μου που βρηκε δουλεια στην Αθηνα και βρηκε πιο οικονομικο να πληρωνει εκει διαμονη παρα να νοικιασει σπιτι :D

Γνωριζει κανενας εαν τα εσωτερικα γυρισματα (το φουαγιε το μπαρ κλπ) ειναι εκει γυρισμενα, η σε στουντιο;
Studio.

Eagle

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
24
Στην ταινια "εκλεψα τη γυναικα μου" βλεπουμε το ξενοδοχειο "ΧΕΝΙΑ" οπου προκειται να περασει την πρωτη νυχτα του γαμου του το νιοπαντρο ζευγαρι :

Το ξενοδοχειο "Μεγαλη Βρετανια" το βλεπουμε και στην ταινια "ζητιανος μιας αγαπης" (σε προηγουμενο ποστ το ειδαμε στην ταινια "μην ερωτευεσαι το Σαββατο" )

Προβολή συνημμένου 93766

Προβολή συνημμένου 93770
Στην ταινία

Ο τρελλος τα χει 400 - 1968

με τον Λάμπρο Κωνσταντάρα, στο τέλος που υποτίθεται πως έχει παθει καρδιά, τρέχουν όλοι στο ξενοδοχείο, το οποίο είναι το ΧΕΝΙΑ :cool:

CHEETARA

RetroN00b
Αντιδράσεις
487
Το "Νύχτα γάμου" το αναφέρατε; Κάπου στο Καβούρι πρέπει να ήταν

bambinella 100

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
4.781
Δεν πρέπει να υπάρχει ταινία μεταξύ των ετών 1960-1975 που να μην συμμετείχε η ηθοποιός που υποδύεται την ρεσεψιονίστ.

Στις περισσότερες από τις συμμετοχές της είχε βάψει γκρι και μια τούφα από τα μαλλιά της, σαν την Παναγιωταρέα. :)

Την συγκεκριμένη μάλιστα, την ψάχνουμε οικογενειακώς όταν βλέπουμε μια ταινία. Κάτι αντίστοιχο με τους θεατές που έψαχναν τον Χίτσκοκ!! :D

Αν ξέρετε και το όνομά της, θα με υποχρεώσετε!!
Βικυ Ιακωβιδου.

Μπλουζα