Τα ξενοδοχεία στον Ελληνικό Κινηματογράφο

Από την ταινία ΒΑΡΥ ΠΕΠΟΝΙ του 1977. Ξενοδοχείον ΡΕΑ. Προσπαθώ να εντοπίσω που βρισκόταν και τι υπάρχει σήμερα εκεί. Πιστεύω ότι είναι κάπου στον σταθμό Λαρίσης αλλά δεν είμαι σίγουρος.





Όπως γράφω και παρακάτω στο post της 

Από την ταινία ΒΑΡΥ ΠΕΠΟΝΙ του 1977. Ξενοδοχείον ΡΕΑ. Προσπαθώ να εντοπίσω που βρισκόταν και τι υπάρχει σήμερα εκεί. Πιστεύω ότι είναι κάπου στον σταθμό Λαρίσης αλλά δεν είμαι σίγουρος.





Όπως γράφω και παρακάτω στο post  της Aretara πρόκειται για το ίδιο ξενοδοχείο που έμεναν Ηλιόπουλος Χατζηχρήστος στους Μακρυκωσταίους και Κοντογιώργηδες. Ρέα στη Νεοφύτου Μεταξά. Το λέει ο Ηλιόπουλος σε μια σκηνή του έργου...
 
Από την ταινία ΒΑΡΥ ΠΕΠΟΝΙ του 1977. Ξενοδοχείον ΡΕΑ. Προσπαθώ να εντοπίσω που βρισκόταν και τι υπάρχει σήμερα εκεί. Πιστεύω ότι είναι κάπου στον σταθμό Λαρίσης αλλά δεν είμαι σίγουρος.

https://postimg.cc/RWdwB6Gt

https://postimg.cc/QFJR13JD

https://postimg.cc/sMJgXbBQ
Διόρθωση. Οι φωτογραφίες είχαν χαθεί από την σελίδα του site

604-Hotel-Rea.jpg

606-Hotel-Rea (1).png

606-Hotel-Rea.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω μια ερωτηση

Στη Θεια μου η Χιππισα η Βλαχοπουλου υποτιθεται οτι εργαζεται ως καθαριστρια σε ενα ξενοδοχειο. Τουλαχισοτν σε ενα πλανο ενα αυτοκινητο ερχεται σε ενα Hotel Xenophon. Σε αυτο το ξενοδοχειο εμενε για χρονια μια φιλη μου που βρηκε δουλεια στην Αθηνα και βρηκε πιο οικονομικο να πληρωνει εκει διαμονη παρα να νοικιασει σπιτι :D

Γνωριζει κανενας εαν τα εσωτερικα γυρισματα (το φουαγιε το μπαρ κλπ) ειναι εκει γυρισμενα, η σε στουντιο;
 
Εχω μια ερωτηση

Στη Θεια μου η Χιππισα η Βλαχοπουλου υποτιθεται οτι εργαζεται ως καθαριστρια σε ενα ξενοδοχειο. Τουλαχισοτν σε ενα πλανο ενα αυτοκινητο ερχεται σε ενα Hotel Xenophon. Σε αυτο το ξενοδοχειο εμενε για χρονια μια φιλη μου που βρηκε δουλεια στην Αθηνα και βρηκε πιο οικονομικο να πληρωνει εκει διαμονη παρα να νοικιασει σπιτι :D

Γνωριζει κανενας εαν τα εσωτερικα γυρισματα (το φουαγιε το μπαρ κλπ) ειναι εκει γυρισμενα, η σε στουντιο;
Studio.
 
Στην ταινια "εκλεψα τη γυναικα μου" βλεπουμε το ξενοδοχειο "ΧΕΝΙΑ" οπου προκειται να περασει την πρωτη νυχτα του γαμου του το νιοπαντρο ζευγαρι :

attachment.php


Το ξενοδοχειο "Μεγαλη Βρετανια" το βλεπουμε και στην ταινια "ζητιανος μιας αγαπης" (σε προηγουμενο ποστ το ειδαμε στην ταινια "μην ερωτευεσαι το Σαββατο" )

attachment.php


Προβολή συνημμένου 93766

Προβολή συνημμένου 93770
Στην ταινία

Ο τρελλος τα χει 400 - 1968

με τον Λάμπρο Κωνσταντάρα, στο τέλος που υποτίθεται πως έχει παθει καρδιά, τρέχουν όλοι στο ξενοδοχείο, το οποίο είναι το ΧΕΝΙΑ :cool:
 
Το "Νύχτα γάμου" το αναφέρατε; Κάπου στο Καβούρι πρέπει να ήταν
 
Δεν πρέπει να υπάρχει ταινία μεταξύ των ετών 1960-1975 που να μην συμμετείχε η ηθοποιός που υποδύεται την ρεσεψιονίστ.

Στις περισσότερες από τις συμμετοχές της είχε βάψει γκρι και μια τούφα από τα μαλλιά της, σαν την Παναγιωταρέα. :)

Την συγκεκριμένη μάλιστα, την ψάχνουμε οικογενειακώς όταν βλέπουμε μια ταινία. Κάτι αντίστοιχο με τους θεατές που έψαχναν τον Χίτσκοκ!! :D

Αν ξέρετε και το όνομά της, θα με υποχρεώσετε!!
Βικυ Ιακωβιδου.
 
Ο Μηνάς Χρηστίδης και ο Φαίδων Γεωργίτσης μπροστά από το ξενοδοχείο Karyatis στην ταινία "Ο Αποστάτης" (1974). Είναι άγνωστο αν το ξενοδοχείο υφίσταται ακόμα. Από μια πρώτη έρευνα βρήκα ένα συνονόματο στην οδό Γαριβάλδη στην περιοχή του λόφου του Φιλοπάππου.

karyatis.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδια μια μεγαλη χαρη.Πειτε μου ποιο ειναι το ξενοδοχειο - μοναστηρι στο Πατερ Γκομενιος,Το Παιζω Και Πολυ Αντρας και το Ξενο Ειναι Πιο Γλυκο.
Σας ευχαριστω πολυ.
 
Το ξενοδοχειο Caravel το 1978, μεσα απο την ταινια Τελευταια Πτηση.

Ειχα περασει απο αυτο παλια 26 χρονια πριν λογω δουλειας,ειχα αρπαχτει με τον μπαρμαν γιατι δεν ηθελε να μου φτιαξει καφε (επι πληρωμη φυσικα) αν και ημουν εκει εν υπηρεσια,του ειπα ενταξει τοτε να αγορασω τα φεκαλακια ζαχαρη και καφε και θα τον φτιαξω μονος μου, εβγαλα το πορτοφολι και ξινισε την μουρη του,μου εδωσε φακελακια και μου ειπε πως ''δεν κανουν τιποτα''.
Σαν τωρα θυμαμαι το βραδυ εναν τυπο που γυαλιζε τα μπρουτζινα χερουλια-κουπαστες κλπ, μα του λεω μια χαρα ειναι αφου δεν εχει περασει κανεις, ''ασε δε ξερεις τι ρουφιανους εχουμε'' μου απαντησε ''ως και ποση κρεμα γυαλισματος χαλαω την βαρδια μου κοιτανε''.
 
Εχω μια ερωτηση

Στη Θεια μου η Χιππισα η Βλαχοπουλου υποτιθεται οτι εργαζεται ως καθαριστρια σε ενα ξενοδοχειο. Τουλαχισοτν σε ενα πλανο ενα αυτοκινητο ερχεται σε ενα Hotel Xenophon. Σε αυτο το ξενοδοχειο εμενε για χρονια μια φιλη μου που βρηκε δουλεια στην Αθηνα και βρηκε πιο οικονομικο να πληρωνει εκει διαμονη παρα να νοικιασει σπιτι :D

Γνωριζει κανενας εαν τα εσωτερικα γυρισματα (το φουαγιε το μπαρ κλπ) ειναι εκει γυρισμενα, η σε στουντιο;
Το ξενοδοχείο Xenophon είναι στην Αχαρνών στα Κ. Πατήσια. Το εσωτερικό που φαίνεται στην ταινία είναι στούντιο. Είχα πάει τη δεκαετία του ΄90 σε κοπή πίτας, μου είχε κάνει εντύπωση τότε, ωραίοι χώροι, πολυάριθμο προσωπικό, προσεγμένη διακόσμηση.
 
Πίσω
Μπλουζα