Τα παιχνίδια που έβρισκα στα γαριδάκια

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
412
Παιδιά στο θέμα ''Τρόφιμα-Ποτά'' έχουν αναφερθεί κάποια παιχνίδια που βρίσκαμε στα γαριδάκια Κατσουλίνος, Χοντρός Λιγνός, Μπόζο. Νομίζω πως θα ήταν καλό να τα μαζέψουμε σε ένα thread, το οποίο να αναφέρεται στα παιχνίδια.

Κάνω την αρχή με τις μινιατούρες φιγουρίτσες των ηρώων του Ντίσνεϋ (είχα άπειρες, όλοι οι ήρωες σε όλα τα χρώματα) , την ''χρυσή'' πλαστική ταυτότητα με το γράμμα της αλφαβήτου (στα Χοντρός-Λιγνός) και τον μικρό φακό μπρελόκ ( με σχήμα σαν δάκρυ και από πάνω το στρογγυλό κουμπί).

Όταν πάντως βρίσκαμε κάτι στα γαριδάκια ή κανένα σπάνιο αυτοκόλλητο στα χαρτάκια, νιώθαμε τόσο ευτυχισμένοι λες και μας είχαν χαρίσει όλον τον κόσμο :D :D:D
 
A εγώ πάντως μια φορά είχα ενθουσιαστεί και τα μάζευα όλα από τα ΔΡΑΚΟΥΛΙΝΙΑ, κάτι φωσφορίζοντα αυτοκόλλητα που είχαν τον δρακουλινο σε διαφορεσ ποζεσ..! Αυτή που θυμάμαι είναιο δρακουλινοσ και η νυχτεριδα πάνω σε έναν πολυέλαιο..!!!!
 
makisimos τα θυμαμαι και εγω αυτα τα φωσφοριζε αυτοκολλητα απο τα δρακουλινια!!!

Ειχα τρελα και ειχα κολλησει παντου στο δωματιο και κατεβαζα το ρολλο του παραθυρου για να ειναι σκοτεινα και καθομουν και τα κοιταζα!!
 
Έψαξα και βρήκα τα post :)

H Λορένα αναφέρει: κατι γαριδάκια, που ειχαν φιγουρες απο τα στρουμφακια; Από μπροστά τα σακουλακια ειχαν στο στρουμφοχωριό και απο πισω την στρουμφιτα, και ακομη ενα στρουμφακι. Μεσα ειχαν αυτοκολητακια, για να συμπληρωσεις αμπλουμ.

Η Juanita λέει: Επίσης, υπήρχαν και κάποια άλλα γαριδάκια (που δε θυμάμαι πως


τα έλεγαν) που σα δώρο είχαν κάτι σαν πλαστελίνη και ένα



σωληνάκι πολύ λεπτό. Έπαιρνες ένα κομματάκι από την πλαστελίνη



φυσούσες μέσα από το σωληνάκι και έφτιαχνες πολύχρωμες φούσκες.


 


Και κάποια άλλα, που σα δώρο είχαν κάτι σα πλέι μόμπιλ πολύ πολύ μικρά



σε διάφορα χρώματα. Κάποια έβγαιναν σε στάση τζόκεϋ και αν ήσουν



τυχερός έβρισκες και το άλογο.


Ο Starbuck λέει: ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΡΩΝΕ ΜΠΟΖΟ ΓΑΡΙΔΑΚΙΑ με τον κλόουν στο σακουλάκι.. είχανε και δώρο ένα μικρό παζλ

Ο Plintirionpiaton αναφέρει: Το καλύτερο και πως να το βρούμε ήταν αυτό που αν ήσουν τυχερός έβρισκες μέσα στα γαριδάκια ΜΠΟΖΟ. ήταν ένας μικρός φακός που πατούσες από πάνω το κουμπί που είχε την φωτογραφία του ΜΠΟΖΟ και άναβε...
 
circleag είπε:
makisimos τα θυμαμαι και εγω αυτα τα φωσφοριζε αυτοκολλητα απο τα δρακουλινια!!!
Ειχα τρελα και ειχα κολλησει παντου στο δωματιο και κατεβαζα το ρολλο του παραθυρου για να ειναι σκοτεινα και καθομουν και τα κοιταζα!!
Είχα γεμίσει κι εγώ το δωμάτιό μου με αυτοκόλλητα που φωσφόριζαν από τα δρακουλίνια (στον τοίχο και στο κρεβάτι μου)!Αλλά αναγκαστικά τα ξεκολλήσαμε όταν αλλάξαμε έπιπλα κλπ!Επίσης σε κάποια άλλα νομίζω στα Cheetos είχε mini-album με 20 μόλις αυτοκόλλητα και το είχα συμπληρώσει όλο!Και για κάποιο διάστημα τα Cheetos είχαν τάπες με Looney Toones!
 
Για να καταλάβουν οι νεότεροι γιατί πράγμα μιλάμε όταν λέμε ότι βρίσκαμε μέσα στα σακουλάκια ένα μικρό σιδερένιο σωληνάκι με πλαστελίνη και είχε και ένα καλαμάκι (πολύ σκληρό) με τα οποία φτιάχναμε χρωματιστές φούσκες φανταστείτε κάτι σαν αυτό

picture.php


με αποτέλεσμα μια φούσκα ολοστρόγγυλη με αυτό περίπου το χρωματικό αποτέλεσμα

picture.php


Ήταν πραγματικά φοβερό.

@ Juanita: κρίμα που η κούτα είχε μόνο τέσσερα πακετάκια με το συγκεκριμένο δώρο :D :D :D
 
Ο Μπόζο αυτοπροσώπως :)

picture.php


picture.php
 
Επανέρχομαι με εικόνα που είναι πιο κοντά στην τότε πραγματικότητα. Το αποτέλεσμα της φούσκας (πόστ νούμερο 6) ήταν αυτό:
picture.php
 
κατι φιγουριτσες που εδιναν δωρο μεσα σε διχτυ με κρουασαν τα θυμαται κανεις;ηταν κατι χνουδωτα μπαλακια με ποδαρακια αυτοκολητα που τα κολαγες οπου ηθελες.ξερει κανεις κατι γι αυτα;
 
Εγω το ξερω αφτο που λεσ και τα εχω ακομα...Κατω απο τα ποδια υπηρχε μια κολλα και τα κολλουσεσ οπου ηθελεσ.αλλα δεν ηταν μπαλακια....ζωακια ηταν χνουδωτα..εχω ακομα ενα πορτοκαλι χρωμα....
 
Θυμάμαι τους σπιρτούλιδες της ELGREGO που βρίσκαμε μέσα στα πλαστικά κόκκινα αβγά το Πάσχα.Χαρακτιριστική η υφή τους που ήταν γεμισμένοι με κάτι σαν σιτάρι
 
despina είπε:
Θυμάμαι τους σπιρτούλιδες της ELGREGO που βρίσκαμε μέσα στα πλαστικά κόκκινα αβγά το Πάσχα.Χαρακτιριστική η υφή τους που ήταν γεμισμένοι με κάτι σαν σιτάρι
Είσαι σίγουρη ότι τα έδιναν στα γαριδάκια?8)
 
Συγγνώμη αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να έδιναν σπιρτούλη στα γαριδάκια και μάλιστα σε αυγό αυτό είναι 100% σίγουρο8)
 
Κι εγώ αυτό πιστεύω ελ γκρέκο, άσε που θα το θυμόμουν, γιατί είχα και σπιρτούληδες και φιλεναδίτσες... :xm:
 
Στα σίγουρα όχι! ;)

Ήταν σχετικά ακριβώς για να τον βάλουν σε γαριδάκια :)

το μόνο μέρος που μπήκε Σπιρτούλης ήταν σε λαμπάδα πασχαλινή αλλά και αυτή έγραφε Εl Greco το κουτί .δεν νομίζω ποτέ η el Greco να είχε παραχώρηση κάποια από τα παιχνίδια της σε γαριδάκια αν δεν κάνω λάθος8)
 
despina είπε:
Θυμάμαι τους σπιρτούλιδες της ELGREGO που βρίσκαμε μέσα στα πλαστικά κόκκινα αβγά το Πάσχα.Χαρακτιριστική η υφή τους που ήταν γεμισμένοι με κάτι σαν σιτάρι

Despina, καλωσηρθες! Για τους Σπιρτουληδες της EL GREGO εδω μπορεις να διαβασεις ο,τι πληροφοριες θες και να δεις παρα πολλες φωτογραφιες που εχουν βαλει τα παιδια! :)

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=10485
 
ΕΥΤΕΡΠΗ είπε:
Εγω το ξερω αφτο που λεσ και τα εχω ακομα...Κατω απο τα ποδια υπηρχε μια κολλα και τα κολλουσεσ οπου ηθελεσ.αλλα δεν ηταν μπαλακια....ζωακια ηταν χνουδωτα..εχω ακομα ενα πορτοκαλι χρωμα....
ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΜΜΙΑ ΦΩΤΟ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΓΑΝΕ.
 
κανεις που να γνωριζει αυτα τα μικρα χνουδοτα με τα αυτοκολλητα στα ποδια;πως λεγονται καμμια φωτο τους;τα ψαχνω πολυ.οποιος γνωριζει πληροφοριες ας στειλει παιδια!!
 
Αυτό 99,9999999 % βρισκόταν στα γαριδάκια Μπόζο.

picture.php
 
Μικρά μονόχρωμα πλαστικά (συνήθως κίτρινα) απλοποιημένα ανθρωπάκια. Αποτελούνταν από μια μπίλια για κεφάλι. Ενα ημικύκλιο για χέρια προτεταμένο μπροστά και ένα ημικύκλιο για πόδια. Τα δυο ημικύκλια του ενός "κούμπωναν" με κεφάλια άλλων φτιάχνοντας περιέργες ανθρωποαλυσίδες. Τα θυμάται αυτά κανεις;
 
Πίσω
Μπλουζα