Τα παιχνίδια που έβρισκα στα γαριδάκια

Tywien είπε:
Μικρά μονόχρωμα πλαστικά (συνήθως κίτρινα) απλοποιημένα ανθρωπάκια. Αποτελούνταν από μια μπίλια για κεφάλι. Ενα ημικύκλιο για χέρια προτεταμένο μπροστά και ένα ημικύκλιο για πόδια. Τα δυο ημικύκλια του ενός "κούμπωναν" με κεφάλια άλλων φτιάχνοντας περιέργες ανθρωποαλυσίδες. Τα θυμάται αυτά κανεις;
Και βέβαια!!!μπράβο για το μνημονικο και αν δεν απατωμαι ήταν στα μέσα της δεκαετίας του εβδομήντα στα γαριδακια κατσουλινος.
 
Δεκαετία του '70. Απ' όλα αυτά αγαπώ πολύ το μικρό Μίκυ και το πολύχρωμο αυτοκινητάκι...Α, και το ποδήλατο. Αν δεν ήταν κι όλα από τα γαριδάκια τότε κάποια είναι από λάκυ καπ παγωτό.

picture.php


picture.php


picture.php
 
Μερικές φορές μέσα σε ζελατίνα υπήρχαν μικρές σφραγιδούλες. Πολύ μικρές. Ήταν χρωματιστές πλαστικές. Είχα κίτρινη και πράσινη. Φωτογραφία δεν έχω :( Ακόμα....
 
περίεργο,το πολύχρωμο αυτοκινητάκι το έχω και εγώ παρόλο που γεννήθηκα σχεδόν είκοσι χρόνια μετά! (μάλλον το πέτυχα σε κάποια "τυχερή σακούλα",άλλωστε τα "παιχνίδια" που είχαν μέσα τότε που τις αγόραζα δεν τα έλεγες και καινούργια...)
 
Τι περίεργο, το έχω από το '70!
 
το περίεργο πήγαινε στο γεγονός ότι το έχω και εγώ (είμαι σίγουρος ότι το κέρδισα εγώ,δεν μου το χάρισε κάποιος μεγαλύτερος) παρόλο που είναι του '70.
 
Κατάλαβα τι είπες πριν και το πιστεύω. Είσαι πολύ τυχερός που το βρήκες! Εγώ χθες κατάφερα να βρω σε μια σακούλα την πέτρα από ένα δαχτυλίδι πλαστικό που βρισκόταν στα μηχανήματα που έβγαζαν τσίχλες στα περίπτερα πάλι εκείνης της εποχής. Τρομερά ευρήματα :)
 
και δεν είναι το μοναδικό παλιό παιχνίδι που έχω βρει,είχα πάρα πολλά από τυχερές σακούλες τα οποία ήταν φανερό ότι ήταν παλιά (κιτρινίσματα,εύθρυπτο πλαστικό,παλιομοδίτικη κατασκευή και σχεδιασμός) δυστυχώς όμως δεν μπορώ να τα βγάλω φωτογραφίες γιατί πριν λίγο καιρό τα συρτάρια μου επλήγησαν από τον τυφώνα "μάνα" :(
 
krem13 είπε:
και δεν είναι το μοναδικό παλιό παιχνίδι που έχω βρει,είχα πάρα πολλά από τυχερές σακούλες τα οποία ήταν φανερό ότι ήταν παλιά (κιτρινίσματα,εύθρυπτο πλαστικό,παλιομοδίτικη κατασκευή και σχεδιασμός) δυστυχώς όμως δεν μπορώ να τα βγάλω φωτογραφίες γιατί πριν λίγο καιρό τα συρτάρια μου επλήγησαν από τον τυφώνα "μάνα" :(
Σε συμπονάει όλο το φόρουμ. Ομοιοπάθεια σε όλα τα σπίτια...
 
Ένα απροσδιόριστο ''ζωάκι'' με τέσσερα ποδαράκια που κινούνται αυτόνομα κι όχι κατά ζεύγος. Κρέμαγες την κλωστή με το υποτυπώδες τετράγωνο βαράκι από την άκρη του τραπεζιού και το ''ζωάκι'' άρχιζε να περπατάει σαν αληθινό. Τρομερό παιχνιδάκι, μου άρεσε.

picture.php
 
Δωράκια σε σακουλάκια γαριδάκια

Θυμάμαι κατά τη δεκαετία του 90 τις τάπες που κυκλοφορούσαν σε σακουλάκια γαριδάκια. Κυκλοφόρησαν και κάποιες που είχαν εγκοπές και συνδέονταν μεταξύ τους...Θυμάστε?
 
θυμαται κανεις πως λεγονταν η αν εχει καμμια φωτο απο κατι μικρα χνουδωτα με αυτοκολλητα στα ποδια τους που τα εδιναν δωρο αν επαιρνες κρουασαν μεσα σε δυχτακι?τα γνωριζει κανεις αυτα?
 
Απίστευτο.......

Ήτανε απο το παγωτό.

Επίσης την ίδια περίοδο είχε και φιγούρες του ποπάυ,πόλντο,ολιβ και συναρμολογούμενα αεροπλανάκια....
 
circleag είπε:
makisimos τα θυμαμαι και εγω αυτα τα φωσφοριζε αυτοκολλητα απο τα δρακουλινια!!!
Ειχα τρελα και ειχα κολλησει παντου στο δωματιο και κατεβαζα το ρολλο του παραθυρου για να ειναι σκοτεινα και καθομουν και τα κοιταζα!!
βρηκα μια φωτογραφια με ορισμενα φωσφοριζέ αυτοκολλητα απ τα δρακουλινια drakoulinia.jpg
 
Αυτοκολλητα που φωσφοριζουν στο σκοταδι απο τα δρακουλινια, που εβρισκες μεσα στην συσκευασια τους στις αρχες της δεκαετιας του 90... Εχουν διαφορα σχηματα (δρακουλας, αστερακια, φαντασματακι), ενω φωσφοριζουν ακομα παρολα τα χρονια που εχουν περασει... Ειναι κολλημενα στο εσωτερικο του ''καπελου'' του πορτατιφ μου... Οταν το βραδυ κλεινεις το φως φεγγοβολουν και βλεπεις το δωματιο ικανοποιητικα...

DSC01751.jpg

Αποψη απο τα φωσφοριζε αυτοκολλητα...

DSC01744.jpg

Ο δρακουλας και το φαντασματακι...

DSC01749.jpg

Αστερακια...
 
Αμάννν..!!Που τα ξετρύπωσες..!! Ειχα εγω και το άλμπουμ τους και τα ειχα κολλησει και φωσφόριζε το βραδυ όλο το δωμάτιο..!!! Μιλάμε θυμαμαι οτι αγοραζα με την βια τα δρακουλινια μονο για τα αυτοκόλλητα, και πεταγα τα δρακουλινια..!! Αραγε να υπαρχουν ακομη δρακουλίνια?? (φλασιά...)
 
geotsi είπε:
Αυτοκολλητα που φωσφοριζουν στο σκοταδι απο τα δρακουλινια, που εβρισκες μεσα στην συσκευασια τους στις αρχες της δεκαετιας του 90... Εχουν διαφορα σχηματα (δρακουλας, αστερακια, φαντασματακι), ενω φωσφοριζουν ακομα παρολα τα χρονια που εχουν περασει... Ειναι κολλημενα στο εσωτερικο του ''καπελου'' του πορτατιφ μου... Οταν το βραδυ κλεινεις το φως φεγγοβολουν και βλεπεις το δωματιο ικανοποιητικα...

Προβολή συνημμένου 36960

Αποψη απο τα φωσφοριζε αυτοκολλητα...

Προβολή συνημμένου 36961

Ο δρακουλας και το φαντασματακι...

Προβολή συνημμένου 36962

Αστερακια...
σε ωραια θεση τα ειχες κολλησει ετσι δε χρειαζοταν να αφησεις ανοιχτο φωτακι τη νυχτα :) Εγω αν εβλεπα το αυτοκολλητο να φωσφοριζει πολυ,το εβγαζα εξω απ το δωματιο γιατι με ενοχλουσε(κι ακομα με ενοχλει) το φως την ωρα που κοιμαμαι γι αυτο και δεν το κολλησα πουθενα,ηταν πιο ευκολη η μετακινηση ;)
 
makisimos είπε:
Αμάννν..!!Που τα ξετρύπωσες..!! Ειχα εγω και το άλμπουμ τους και τα ειχα κολλησει και φωσφόριζε το βραδυ όλο το δωμάτιο..!!! Μιλάμε θυμαμαι οτι αγοραζα με την βια τα δρακουλινια μονο για τα αυτοκόλλητα, και πεταγα τα δρακουλινια..!! Αραγε να υπαρχουν ακομη δρακουλίνια?? (φλασιά...)
Πέταγες τα δρακουλίνια??????? Κυκλοφορούν τα δρακουλίνια με τη φιγούρα του Chester...
 
makisimos είπε:
A εγώ πάντως μια φορά είχα ενθουσιαστεί και τα μάζευα όλα από τα ΔΡΑΚΟΥΛΙΝΙΑ, κάτι φωσφορίζοντα αυτοκόλλητα που είχαν τον δρακουλινο σε διαφορεσ ποζεσ..! Αυτή που θυμάμαι είναιο δρακουλινοσ και η νυχτεριδα πάνω σε έναν πολυέλαιο..!!!!
Θυμάμαι τα αυτοκόλλητα που φωσφόριζαν από τα Δρακουλίνια. Δεν τα κολλούσα για να μην τα χαλάσω ξεκολλώντας τα, αλλά τα άφηνα δίπλα στο κομοδίνο και τα κοιτούσα που φωσφόριζαν το βράδυ.
 
Πίσω
Μπλουζα