Τα παιχνίδια που έβρισκα στα γαριδάκια

Και τωρα οταν το αναβω το πορτατιφ και το κλεινω μετα για κανα μισαωρο φεγγοβολουν αρκετα καλα...υστερα πεφτει η ενταση τους...πιο πολυ ομως φωταει το φαντασματακι...εχει μεγαλυτερη επιφανεια απο φωσφορουχο υλικο...BETTY BOOP εχεις δικιο κυκλοφορουνε τα δρακουλινια αλλα με αλλο concept...Ο λογος που επιβιωσανε τα αυτοκολλητα στο χρονο ειναι επειδη τα κολλησα πανω στο πορτατιφ, ενω τα υπολοιπα που ειχα κολλημενα στο ταβανι και σε αλλες επιφανειες (ψυγειο, ντουλαπια) εχουν αποκολληθει και χαθει...
 
Μικρά αυτοκόλλητα Looney Tunes που έδιναν με διάφορα σνακ, όπως αναγράφεται στο πίσω μέρος!

DSC06063.jpg

DSC06057.jpg
 
  • Love
Reactions: ANP
Δεν μπορώ να θυμηθώ, σίγουρα πάντως το 90κάτι...
 
Και για όποιον έχει ακόμα τα φωσφοριζέ αυτοκόλλητα του Δρακουλίνου, ορίστε και το αλμπουμάκι για να τα κολλήσει :)

DSC06416.jpg
 
  • Like
Reactions: ANP
ευχαριστουμε ζουζου!!!δεν ηξερα οτι υπηρχε αλμπουμ για να κολλησουμε τα αυτοκολλητα του δρακουλινου
 
Αυτό πρέπει να είναι και το αλμπουμάκι τους!

DSC06454.jpg

DSC06481.jpg
 
  • Like
Reactions: ANP
η διαφημιση και το αλμπουμ φαινονται στα 02:39 - 03:04 λεπτα του βιντεο:

 
katerinak είπε:
πρωτη φορα βλεπω αυτα τα αυτοκολλητα,μηπως θυμασαι ποια χρονολογια κυκλοφορησαν;
Aυτά τα αυτοκόλλητα Looney tunes τα θυμάμαι σε γαριδάκια αρχές δεκαετίας του 90 (κάπου 1992-1993 τα θυμάμαι) και μου άρεσε που ήταν κάπως γυαλιστερά στην επιφάνειά τους. Επίσης είχαν κυκλοφορήσει και αυτοκόλλητα Tiny toons στα γαριδάκια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, ψάχνω κάτι πραγματικά πολύ παλιό : κάποτε βάζαν ομοιώματα ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού, του ΠΑΟ και της ΑΕΚ. Ήταν ολόσωμα ανθρωπάκια (σαν κανονικοί παίχτες, όχι καρικατούρες), σε όρθια στάση, και είχαν τα χαρακτηριστικά των ποδοσφαιριστών της εποχής. Του Ολυμπιακού ήταν ολοκόκκινα, του ΠΑΟ πράσινα και της ΑΕΚ κίτρινα. Θυμάμαι ότι είχαν βγάλει το Γκλέζο, το Δομάζο, τον Παπαϊωάννου, το Βάγκνερ, τον Αντωνιάδη..(άρα μιλάμε κάπου στο 76-68).

Τα θυμάται κανείς;
 
λοιπον βρηκα ακτι απο αυτα που περιεγραφα παλιοτερα σχετικα με κατι χνουδωτα μικρα κουκλακια που δινονταν δωρο με κρουασαν σε δυχτακι.αν εχει καποιος κατι αλλο ας ανεβασει φωτο!!

PB250001.JPG
 
zouzou είπε:
Και για όποιον έχει ακόμα τα φωσφοριζέ αυτοκόλλητα του Δρακουλίνου, ορίστε και το αλμπουμάκι για να τα κολλήσει :)

Προβολή συνημμένου 40316
Zouzou :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Επιτέλους !!!! Μετά από πόσα χρόνια βλέπω το album απο τα δρακουλίνια κ τα Tiny Toon. Θυμάμαι έκανα συλλογή απο δαύτα. Τα Tiny Toon ήταν σίγουρα αρχές 90ς χμμ κάπου μεταξύ '91 με '93
 
Χαίρομαι που σου αρέσουν! Το άλμπουμ το Δρακουλίνου είναι από παλιό Μίκυ Μάους.
 
Και κάποια άλλα, που σα δώρο είχαν κάτι σα πλέι μόμπιλ πολύ πολύ μικρά σε διάφορα χρώματα. Κάποια έβγαιναν σε στάση τζόκεϋ και αν ήσουντυχερός έβρισκες και το άλογο.
Μικρά μονόχρωμα πλαστικά (συνήθως κίτρινα) απλοποιημένα ανθρωπάκια. Αποτελούνταν από μια μπίλια για κεφάλι. Ενα ημικύκλιο για χέρια προτεταμένο μπροστά και ένα ημικύκλιο για πόδια. Τα δυο ημικύκλια του ενός "κούμπωναν" με κεφάλια άλλων φτιάχνοντας περιέργες ανθρωποαλυσίδες. Τα θυμάται αυτά κανεις;
Ακροβάτες νομίζω πως τα έλεγαν... Βρίσκονταν σε γαριδάκια με το ίδιο όνομα; Τα θυμάμαι πολύ αμυδρά.

Θυμάμαι επίσης στα γαριδάκια "Μπόζο" ένα κεφάλι Μπόζο πάνω σε ένα σύστημα βεντούζα - ελατήριο. Μικρός, πίστευα (ή μήπως το συζητούσαμε με συμμαθητές στο δημοτικό; Αααααχχχχ γεραματαααα!!!) πως όταν ο περιπτεράς έβλεπε πως αγόραζες πολλά Μπόζο κάποια στιγμή "φρόντιζε" να σου πέσει σακουλάκι με τέτοιο δώρο (πρέπει να ήταν σχετικά δυσεύρετο).
 
άσχετο αλλά σχετικό, μα είναι να αναρωτιέται κανείς, τρώγαμε ότι βλακεία μπορείς να φανταστεί κάποιος για να αποκτήσουμε ένα μικρό έστω παιχνιδάκι. Τι αφερεμένα Θεέ μου...:animeek:
 
nasospakos είπε:
άσχετο αλλά σχετικό, μα είναι να αναρωτιέται κανείς, τρώγαμε ότι βλακεία μπορείς να φανταστεί κάποιος για να αποκτήσουμε ένα μικρό έστω παιχνιδάκι. Τι αφερεμένα Θεέ μου...:animeek:
και τα σημερινα πιτσιρικια το ιδιο κανουν(αν κρινω απ την 6χρονη ξαδερφουλα μου) οποτε ειναι διαχρονικο το φαινομενο
 
thebest20 είπε:
με αυτοκόλλητα που φωσφόριζαν από τα δρακουλίνια
Τα οποια υπαρχουν ακομα κολλημενα

στο κρεβατι μου μετα απο τοσα χρονια!!! :D

attachment.php


attachment.php


Και φωσφοριζουν ακομα!!!!!! :d@redevil :D @redevil:d@redevil

attachment.php


attachment.php
 
retrosilektis είπε:
λοιπον βρηκα ακτι απο αυτα που περιεγραφα παλιοτερα σχετικα με κατι χνουδωτα μικρα κουκλακια που δινονταν δωρο με κρουασαν σε δυχτακι.αν εχει καποιος κατι αλλο ας ανεβασει φωτο!!Προβολή συνημμένου 64281
Weepuls.jpg

Αυτά στην φωτογραφία δεν είναι δικά μου, όμως είχα κι εγώ μερικά! Δεν είναι και τόσο δύσκολο να φτιάξεις ίδια. χεχε!

Κάνε μια αναζήτηση στο google με τη λέξη "weepuls" και θα βρεις πολλές εικόνες να δεις! :)

Το δικό μου ρετροδρακουλινοαυτοκόλλητο που φωσφορίζει μέχρι σήμερα :hurrah:

δρακουλ(3).jpg

δρακουλ(1).jpg

δρακουλ(2).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
zouzou είπε:
τωρα το ειδα και μου ηρθαν αναμνησεις που ειχα καταχωνιασμενες πολυ πισω στην ακρη του μυαλου :'( με τρελλανες απλα θυμηθηκα οτι ειχα πολλα και ειχα σιγουρα και το αλμπουμ τωρα το τι απεγιναν αγνωστο θυμαται κανεις και τα πρωτα tazos που ειχαν κυκλοφορησει στις αρχες των 90s??με τα looney tunes??ειχα παρα πολλα απο αυτα
 
  • Like
Reactions: ANP
Πίσω
Μπλουζα