Τα πρώτα ελληνικά μέταλ συγκροτήματα

θα σου γνωρισω τον παπακωστα!!!true metaller! 50s+!!!!:biglaugh::biglaugh:
 
Τον ξερω...μορφη!
 
http://www.myspace.com/metalmorfosisgroup

αυτό έχω μονο να πω checkarete και θα "καταλβετε"

το νέο ανερχόμενο old school true metal συγκρότημα που όταν το ακούς σου θυμίζει άμεσος εποχές που μεγάλοι καλλιτέχνες τις metal σκηνής είχαν τη σκυτάλη!!!!

ένα mix από 80s ευρωπιακό και αμερικανικο true heavy metal και όχι "μαλκιες" !!!

γνωρίζω όλα τα μέλη ....καλά...!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φανταζομαι θα ξερεις και τους wild machine ,τους ξερω καλα! :diablotin:
 
Άξιος και πληρέστατος ο Dragon! (το λέει ένας της βρεφικής περιόδου!)
 
μα φυσικά ξέρω και τους wild machine (τη γκοΐνη hott και τη andy ροζ βασικά )

έτσι να δίνουμε λίγο βάρος και σε καινούριος μπάντες ρε παιδιά !!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε μου λέτε.. σαν μικρότερος σε ηλικία δεν έχω προλάβει αυτά τα συγκροτήματα, και απο περιέργεια θα ήθελα να τα ακούσω.

Υπάρχει πιθανότητα να βρω πουθενά τα άλμπουμ τους [edit] copyrights [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πλεον δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο. Στο emule υπαρχει αρκετο υλικο απο παλια ελληνικα συγκροτηματα. Επισης κυκλοφορουν και σε torrent τα οποια μπορεις πολυ ευκολα να βρεις απο το mininova
 
Γεια σας και από εμένα...

Έχετε ανοίξει μία κουβέντα που κρατάει πολλά χρόνια τώρα... Όταν βρώ λίγο περισσότερο χρόνο θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω κάποιες από τις εμπειρίες μου από '86 - '98...
 
Καλησπέρα παιδιά!Να αναφέρω οτι μόλις κυκλοφόρησε το καινούριο άλμπουμ των Reflection,και να επισημάνω οτι η πρώτη τους κυκλοφορία ήταν το 7ιντσο sire of the storm αρχές 90.Και η μπάντα υπάρχει από τα τέλη 80(88-89 νομίζω).Για μένα από τις κορυφαίες Ελληνικές μπάντες!
 
Δεν τους εχω ακουσει.θα το τσεκαρω!
 
Ωπ, δεν το ήξερα ότι επαναδραστηριοποιήθηκαν οι Reflection! Ξέρεις αν έχουν κάποιο site με δείγματα από τη νέα τους δουλειά;

Από τις καλύτερες ελληνικές μπάντες αν και το καλύτερο δείγμα τους κατά τη γνώμη μου ήταν το 7ιντσο που ανέφερες.
 
Καλήμέρα σας

Μήπως θυμάστε τους Burning Blood? Ηταν το thrash συγκρότημα το Pete Lalis (Αργότερα Digital Dreams / Analog Dreams / Παπακωνσταντίνου). Είχα ακούσει τρία τραγούδια από το demo τους σε ραδιοφωνική εκπομπή γύρω στο 88-89 και μου είχαν κάνει εντύπωση η σολάρες του. Τα φωνητικά ήταν απαράδεκτα με άσχημη προφορά.
 
Godfather80 είπε:
Καλησπέρα παιδιά!Να αναφέρω οτι μόλις κυκλοφόρησε το καινούριο άλμπουμ των Reflection,και να επισημάνω οτι η πρώτη τους κυκλοφορία ήταν το 7ιντσο sire of the storm αρχές 90.Και η μπάντα υπάρχει από τα τέλη 80(88-89 νομίζω).Για μένα από τις κορυφαίες Ελληνικές μπάντες!
Ναι, είναι πολύ καλοί.

Αλλά για εμένα η κορυφαία ελληνική metal μπάντα είναι οι Crush.

[edit] Δεν υπάρχει πλέον το video [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο δίσκος των Crush επανακυκλοφόρησε από γνωστό δισκοπώλη των Αθηνών σε μορφή cd με κάποιο μπόνους κομμάτι αν δεν κάνω λάθος.

Έχει πάρα πολλούς Έλληνες οπαδούς αυτή η μπάντα, αλλά προσωπικά δεν μου άρεσε ποτέ ιδιαίτερα με εξαίρεση ένα δυό κομμάτια (Run to the Highway, Flag of Hate)

Και στο Up the hammers που τους είδα δεν μου είπαν και πολλά.

Κυκλοφόρησε κι ο νέος δίσκος των Spitfire...
 
Βρηκα και το τραγουδι και το εξωφυλλο στο γιουτουμπι. Οταν παω απο το πατρικο θα σκαναρω αυτο που εχω σε καλυτερη αναλυση

kudos στο CultopaidoGR

EDIT:Παρτε αλλη μια "ανασκαφη" (Εν Τουτω Νικα - Ο Τελευταιοc Αυτοκρατωρ)

http://www.youtube.com/watch?v=a0lN9eKRDUg&feature=related
 
Ετσι οπως ξεκινησε με keyboard και τα φωνητικα ψαλταδων - νομισα οτι εβγαλαν νεο cd οι Παπαροκαδες.
 
Kαι μιας και επιασες τους Παπαροκαδες (οι οποιοι μου ηταν ελαφρως συμπαθεις και εχουν πλεον διαλυθει), ξερεις πιστευω οτι ο τραγουδιστης τους τραγουδαγε παλια στους Innerwish...

 
τρελα αθλιο εξωφυλλο...
 
Έχοντας διαβάσει τα βιβλία του Ντίνου Δηματάτη για το ελληνικό ροκ [τα οποία θεωρώ αρκούντως έγκυρα και αξιόπιστα] .... αλλά και έχοντας ξεφυλλίσει τον "Κατάλογο της ελληνικής δισκογραφίας" του Πέτρου Δραγουμάνου .... κατέληξα στο εξής πλήρως υποκειμενικό και προσωπικό συμπέρασμα : Η μουσική χέβι μέταλ ξεκίνησε από τη Θεσσαλονίκη !!! Το πρώτο συγκρότημα που, έπαιζε μεν χαρντ ροκ, αλλά "τόλμησε" και έβαλε "ψήγματα" χέβι μέταλ στη μουσική του ήταν ένα σαλονικιώτικο συγκρότημα : Οι Μωβ !!! Αυτοί δημιουργήθηκαν στα τέλη των 70ς και έκαναν την πρώτη δισκογραφική εμφάνισή τους το 1981, σε έναν "κοινό δίσκο" που έβγαλαν με έλα άλλο σαλονικιώτικο συγκρότημα, τους ΔΕΛΤΑ [οι οποίοι έπαιζαν σε διαφορετικό μουσικό ύφος] !!! Παρόλο που η παραγωγή αυτού του δίσκου [ΜΩΒ - ΔΕΛΤΑ ο τίτλος του] ήταν πολύ κακή, δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να κρύψει τις αρετές, το ταλέντο και το μεράκι και των 2 συγκροτημάτων !!! Από αυτόν τον δίσκο [το βινύλιό του είναι συλλεκτικό] βρήκα στο YouTube ένα τραγούδι των ΜΩΒ, στο οποίο είναι έκδηλη η επιθυμία της μπάντας να προχωρήσουν το πράγμα .... λίιιγο παραπέρα από το "χαρντ ροκ" !!! Τελοσπάντων, κατά την ταπεινή μου άποψη ο πρώτος σπόρος για τη δημιουργία ελληνικής χέβι μέταλ σκηνής είχε ήδη ριχτεί ....

http://youtu.be/jVM3JRzSxMY

.... Και οι πρώτοι - έστω, άγουροι - καρποί αυτού του σπόρου εμφανίσθηκαν την επόμενη χρονιά, το 1982 !!! Οι ΜΩΒ έβγαλαν τον πρώτο "εξ ολοκλήρου δικό τους" προσωπικό δίσκο, ονόματι Playin' with colours [κι αυτός συλλεκτικός] απ' τον οποίο παραθέτω ένα τραγούδι που βρήκα στο YouTube !!! Όπως μπορεί να διαπιστώσει κανείς, η κατεύθυνσή τους έγινε, πλέον, λίιιιγο πιο "χεβιμεταλλική" .... Δυστυχώς, αυτή η εξαιρετική σαλονικιώτικη μπάντα δεν κράτησε περισσότερο και μετά από τον δίσκο του 1982 διαλύθηκαν !!! Εγώ, ως φοιτητής στη Σαλονίκη, δεν τους πρόλαβα, πλην όμως θυμάμαι μεγαλύτερούς μου "παλαιοροκάδες" [όποτε τους έβρισκα στο διάβα μου ως πρωτοετής φοιτητής δεν τους άφηνα "σε χλωρό κλαρί" και τους τάραζα στις ερωτήσεις : ποια τα κάααποτε ροκ στέκια σας στη Σαλονίκη, ποια συγκροτήματα κάααποτε εμφανίστηκαν, ποιες συναυλίες κάαποτε έγιναν κλπ κλπ] να μού διηγούνται ότι "οι ΜΩΒ έκαναν αισθητή την παρουσία τους όποτε περιφέρονταν στα μπαράκια της Προξένου Κορομηλά, καθόσον ήταν ντυμένοι με μωβ ρούχα, μωβ παντελόνια - καμπάνες κλπ" !!!!


Την ίδια χρονιά - 1982 - να κι άλλος ένας σαλονικιώτικος δίσκος που απέδωσε τους πρώτους καρπούς της ελληνικής χέβι μέταλ σκηνής !!! Northcomin' από τους πολύ - πολύ αγαπημένους μου Northwind !!! Να κι ένα πολύ όμορφο - ακατέργαστο διαμάντι - ορχηστρικό θέμα από αυτόν τον δίσκο !!!

[edit] no video [edit]

Από κει κι έπειτα, η δημιουργία μιας χέβι μέταλ σκηνής στην Ελλάδα ήταν θέμα χρόνου ... Spitfire, Vice Human, Vavel, Vaal και άλλοι, που εμφανίσθηκαν αμέσως μετά, έγραψαν την ιστορία τους, όχι μόνο στο χώρο της ελληνικής ροκ αλλά, κυρίως, στις τότε εφηβικές ψυχές μας ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα