Τηλεκάρτες [ΟΤΕ]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Αν και οχι τοσο ρετρο μιας και ηρθαν στην δεκαετια του 90' τις θυμαμαι με νοσταλγια μιας και την εποχη που της χρησιμοποιουσα ημουν "ταξιδευτης" σε διαφορα μερη.

Μας γλυτωσαν απο τα ψιλα και απο το "Το μηδενιζεις;" στον περιπτερα.

Οχι δεν ειμαι συλεκτης της παρακατω τις κρατησα για αναμνηση και ειναι απο την περιοδο 92-95,αν βρητε κανα κελεπουρι που να αξιζει μιλατε.

Οπως και αν συλλεγετε καλο θα ηταν να τα βλεπαμε. ;)

Υ.Σ ισως να εχω και αλλες. :xm:

picture.php
 
Αν θυμάμαι καλά, η πρώτη τηλεκάρτα, απεικόνονιζε την Ακρόπολη, και την θεωρούσαν από τότε συλλεκτική, λόγω του πλήθους αντιτυπων.
 
Οι τηλεκάρτες μου....

Ξέρω δεν φαίνεται και τίποτα ιδιαίτερο εκτός από τη ποσότητά τους.

Δεν ήμουν συλλέκτρια απλά έτυχε να μη τις πετάξω.

Επίσης σε αυτό του κουτί δεν υπάρχουν διπλές. Αυτές είναι σε άλλο κουτί. :D

Χρονολογικά είναι από τότε που πρωτοκυκλοφόρησαν μέχρι και το 2004.

Τώρα που τις ξαναείδα αναλογίστηκα πόσα, ΠΟΣΑ, πόσα λεφτά έχω ξοδέψει σε τηλέφωνα ...
 
ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

M αρεσει που δεν είσαι και συλλέκτρια!!!! που και να ήσουν δηλαδή. Χα χα

Ούτε εγώ μάζευα τηλεκάρτες, απλά έχω κρατήσει 2-3 μόνο που μου άρεσαν όπως η παρακάτω.

Γειά σου ρε Αντύπα.
 
Την πρώτη τη χρησιμοποίησα φαντάρος το 1992, μια και έγινε μεγάλο μπέρδεμα στο στρατόπεδο από καψιμιτζήδες που έκλεβαν αβέρτα στα υπεραστικά, πράγμα που ανάγκασε τη διοίκηση του στρατοπέδου να αιτηθεί για καρτοτηλέφωνα.

Θυμάμαι ότι δεν είχα ξαναδεί τέτοιο πράμα. Ευτυχώς, δεν μπορούσαν να σε κλέψουν πια. Αμέσως μετά από κανένα μήνα, εμφανίστηκαν και στον σταθμό Υπεραστικών Λεοφωρείων του Κηφισού!!!!

Ποτέ δεν συμπάθησα τη συγκεκριμένη τεχνολογία. Θυμάμαι ότι κυκλοφορούσαν και hints για το πως να ξαναγεμίσεις τις κάρτες, κάρτες που, υποτίθεται, είχαν 10000 μονάδες και λοιπά.

Αυτό το "100 units" που ανέγραφαν πάντως, άπαιχτο.....!!!!!!!!!!!!!
 
Και εγώ για πρώτη φορά είχα χρησιμοποιήσει καρτοτηλέφωνο στη Ρόδο, φαντάρος το '92! (Γειά σου ρε σειρά Pooky!)

Νομίζω τα είχαν πρωτοχρησιμοποιήσει δοκιμαστικά εκεί και μετά τοποθετήθηκαν στην υπόλοιπη Ελλάδα...
 
Σαν την Dream και εγώ... :p δεν είμαι συλλέκτρια αλλά έχω κανά δυό κουτιά γεμάτα κάρτες... ::)

 


Ξέρω... :xm: τώρα θα γράψει ο Wally: "Βρε Χουαν Η, αφού έχεις τόσες γιατί δεν τις ποστάρεις;;; "

 
 
Μια απο τα ιδια και γω. Και μαλιστα τις περισσοτερες τις έβρισκα :D

Εχω την εντυπωση οτι η πρωτη τηλεκαρτα ηταν στην Δ.Ε.Θ. (Διεθνης Εκθεση Θεσσαλονικης)
 
ΒΟΥΚΙΟΥΚΛΑΚΗ

Άλλη μία που βρήκα (μάλλον συλλεκτική) με θέμα την ταινία Η Αλίκη στο ναυτικό
 
παλιος συλλεκτης...

..η πρωτη τηλεκαρτα κυκλοφορησε το 92 στην ΔΕΘ και λογω επικαιροτητας του εθνικου μας θεματος ειχε το αστερι της βεργινας εξ ου και αποκαλειται"βεργινα".32000 κομματια το τιραζ.Σημερα πωλειται "ανοιχτη"περιπου 150 ευρω.Οι τηλεκαρτες για μενα ηταν το ονειδος μου ως συλλεκτης.Ειχα φτασει σε σημειο να γυρναω νυχτες σε καρτοτηλεφωνα ψαχνοντας για καποιο ξεχασμενο καλο"κομματι"..εριξα φαπες στον ΟΤΕ της σταδιου σε εναν κακομοιρη για μια 500ρα(δημοκριτος)εβλεπα τηλεκαρτες στον υπνο μου!!το χα συζητησει με πολλους ομοιοπαθεις στο μοναστηρακι κυριως και διαπιστωσα οτι ηταν γενικευμενο!Παρολο που στην αρχη το θεωρησα(σωστα..) ως απαραδεκτο για ενα σοβαρο συλλεκτη να ασχολειται με ..πλαστικα,μετα..κυλησα και μου εγινε εμμονη.καλυψα αμεσως τα κενα στη συλλογη μου,με μηδενικο κοστος ,με "μικροαπατες"σε βαρος αδαων,με ξενυχτι,περπατημα ,πολυ προσωπικο χρονο και κοστος ψυχολογικο..το παθος μου ειχε γινει δυναστης!βεβαια ειχα αρχισει να βγαζω και λεφτα απο αυτο,καθως ανταλλαζα τηλεκαρτες εξωτερικου στη ελλαδα με αναλογια 1/3 και αυτες που επαιρνα στη συνεχεια τις αλλαζα στο εξωτερικο 1/2..καποτε πουλησα 30000 καρτες εξωτερικου προς 50 δρχ τη μια(πριν βρωμησει ο τοπος..)ενα πρωι ξυπνησα και με καθαρο μυαλο,παιρνω τηλ. ενα "κονε" απο μοναστηρακι ,ερχεται σπιτι ,και του πουλαω ολη τη συλλογη κοψοχρονια..(1997)ετσι καθαρισα με αυτη τη συλλεκτικη μουφα που λεγεται τηλεκαρτα..εχω πολλες ιστοριες να διηγηθω,ηταν μια καλη και διδακτικη εμπειρια για μενα η ενασχοληση με αυτη τη..."συλλογη"Ως μια φουσκα,πλεον εχει απαξιωθει και πλεον πωλουνται με το κιλο(κυριολεκτικα...)
 
Σοβαρά μιλάς ρε don ;;;

Μιλάμε για...απίστευτο εθισμό δηλαδή ουσιαστικά,έτσι ;
 
και λιγα λεω...

..φυσικα ανεπιτρεπτο για καποιον σαν εμενα(θεωρω..)με συλλεκτικη παιδεια..δεν φανταζεσαι συντροφε...σιγουρα εθισμος..
 
Θέλουμε κι άλλες ιστορίες!!!!!
 
Τα ιδια εχουν παθει αρκετα μελη εδω μεσα με τις κονσολες της Sega.

Akoμα το παλευουν.
icon10.gif


Don Dokken βλεπεις κανα ξεχωριστο κομματι απο το πρωτο ποστ ,κατι που να αξιζει; :)
 
Kαλησπερα κι εγω συλλεκτης τηλεκαρτων,εχω καμια δεκαρια + album με διαφορετικους κωδικους.Η πρωτη τηλεκαρτα ηταν οντως με τον ηλιο της βεργινας.Υπαρχει τηλεκαρτα στην συλλογη μου που το 1998 μου την κοστολογουσαν 150000 δρχ λογω του σπανιου κωδικου της(αρχαιο θεατρο δηλου)

Ξεκινησα την συλλογη εγω κι ο αδερφος μου και τωρα κολλησε ο πατερας μου ,ειναι γραμμενος στον ΟΤΕ και του στελνουν τις συλλεκτικες που βγαινουν καθε μηνα.Ειναι πραγματικα αγαπημενη συλλογη..

Καλημερα!

tsalk είπε:
Άλλη μία που βρήκα (μάλλον συλλεκτική) με θέμα την ταινία Η Αλίκη στο ναυτικό
η τηλεκαρτα αυτη δεν ηταν συλλεκτικη,ειχε ομως ενα αλλο προβλημα...

Εγινε συλλεκτικη με τον εξης τροπο:Μετα την κυκλοφορια της(αρκετα χιλιαδες αντιτυπα) βγηκε απο τον ΟΤΕ ανακοινωση πως η συγκεκριμενη τηλεκαρτα ειχε προβλημα στο τσιπακι της και οτι επρεπε να την επιστρεψουν ολα τα μαγαζια πισω.Οσοι ομως ειχαν προλαβει να την αγορασουν οπως καταλαβαινετε εγινε συλλεκτικη γιατι κυκλοφορησαν λιγα κομματια..Παρεπιμπτοντως εγω την εχω κλειστη(οπως και αρκετες αλλες)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teo θα μπορέσεις να μας ανεβάσεις καμιά φωτό με τις κάρτες σου;;; :)

Είχα και εγώ πολλές αλλά έχω σταματήσει εδώ και καιρό να τις μαζεύω... #)
 
εννοειται...οταν παω σπιτι θα τις τραβηξω φωτο με το iphone και θα ανεβασω.Ειδικα τις πιο παλιες...
 
Μου έχουν μείνει και εμένα δύο άλμπουμ αλλά με τις πιο απλές. Κάποια στιγμή έβγαλα στο "σφυρί" όλες τις καλές, για να επενδύσω τα χρήματα στο Μοναστηράκι σε άλλες μου συλλογές: Νομίσματα, δίσκους και γραμματόσημα!
 
Κάποτε μάζευα και εγω πολλές...νομίζω έχω σχεδόν τα πάντα μέχρι το

2003-4, 3-4 ντοσιέ δηλαδή...

Δεν με τραβάει όμως σαν συλλογή,προτιμώ τα γραμματόσημα που είναι και πιο ρετρό!! :cool:
 
Μπορεί να μην έχω πια τον εθισμό του Don, όμως ακόμη μαζεύω όποτε δω κάποια. Έχω όμως μια αρκετά μεγάλη συλλογή που τη διατηρώ απο το 1992 παρακαλώ!

Υ.Γ. Εμ τί νομίζετε εδώ μέσα, πως μόνο υπολογιστές συλλέγω; :p
 
Πίσω
Μπλουζα