Της Ελλάδος τα Παιδιά (1993 ANT1)

tsimisde είπε:
Υ.Γ:Το σκέφτομαι εδώ και καιρό και θέλω να το εκφράσω.Ίσως θα έπρεπε να γίνει κάποια διεύρυνση του χρονικού ορίζοντα με τον οποίο ασχολείται το forum γιατί αν το σκεφτείτε ακόμα και οι εποχές μέχρι το 2000 είναι ρετρό πλέον οπότε δεν θα ήταν άσχημο να γίνει ;)
Εγώ συμφωνώ tsimisde 100% με το σκεπτικό σου και το έχω γράψει παλιότερα. Να δούμε τι άποψη έχουν και οι διαχειριστές του site...
 
tsimisde είπε:
Υ.Γ:Το σκέφτομαι εδώ και καιρό και θέλω να το εκφράσω.Ίσως θα έπρεπε να γίνει κάποια διεύρυνση του χρονικού ορίζοντα με τον οποίο ασχολείται το forum γιατί αν το σκεφτείτε ακόμα και οι εποχές μέχρι το 2000 είναι ρετρό πλέον οπότε δεν θα ήταν άσχημο να γίνει ;)

butch_cassidy είπε:
Εγώ συμφωνώ tsimisde 100% με το σκεπτικό σου και το έχω γράψει παλιότερα. Να δούμε τι άποψη έχουν και οι διαχειριστές του site...

Εχει ηδη αναλυθει παρα πολυ το συγκεκριμενο θεμα ΕΔΩ και εχουν δωθει εξηγησεις απο δυο admin: Wally και Kambia!!! :)

Παρακαλω να παραμεινουμε on topic με το θεμα μας και ας μην βγαινουμε αλλο off topic!!! :)
 
Tελικα το επιβεβαιωσαν οι Μπεζος και Φραγκιογλου πως οντως το αρχικο ονομα της σειρας ηταν παιδια της ελλαδος παιδια αλλα δεν βγηκε ποτε με αυτο το ονομα γιατι ενοχλησε τον συζυγο της σοφιας βεμπο Μιμη τραιφορο και στιχουργο του γνωστου τραγουδιου.Μαλιστα τρεις μολις μερες πριν βγει η σειρα στον αερα ειχαν γινει και ασφαλιστικα μετρα ωστε να μην βγει η σειρα με αυτο το ονομα.
 
metalcandyman είπε:
Tελικα το επιβεβαιωσαν οι Μπεζος και Φραγκιογλου πως οντως το αρχικο ονομα της σειρας ηταν παιδια της ελλαδος παιδια αλλα δεν βγηκε ποτε με αυτο το ονομα γιατι ενοχλησε τον συζυγο της σοφιας βεμπο Μιμη τραιφορο και στιχουργο του γνωστου τραγουδιου.Μαλιστα τρεις μολις μερες πριν βγει η σειρα στον αερα ειχαν γινει και ασφαλιστικα μετρα ωστε να μην βγει η σειρα με αυτο το ονομα.
Βασίλη όπως έχει αναφερθεί και πιο πάνω, η σειρά ΕΙΧΕ βγει με το όνομα "Παιδιά Της Ελλάδος Παιδιά", αλλά άλλαξε μετά από 1-2 επεισόδια..

Και για αυτό είμαι απόλυτα βέβαιος!

Και σίγουρα δεν το άκουσα μετά, όπως πχ ο Καπουτζίδης είπε πολλά χρόνια μετά ότι για το "Σαββατογεννημένες" ο αρχικός τίτλος ήταν "Ο Σάββας Και Τα Κορίτσια Του".

Και ακόμα και να το είπε ο Μπέζος η ο Φραγκιόγλου, σίγουρα δεν είπαν την αλήθεια.. Το έχω εντοπίσει και σε άλλες περιπτώσεις σε αυτά τα αφιερώματα που έχουν "αλλάξει" λίγο τα γεγονότα.. Ή τουλάχιστον τώρα δεν τα είπαν όπως τα έλεγαν πιο παλιά..

Όμως το συγκεκριμένο θέμα το θυμάμαι πάρα πολύ καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλος εγω απλα ποσταρα αυτο που διαβασα και αυτο που ειπαν οι δυο ηθοποιοι αλλα αν θες να μπουμε στα δια ταυτα του θεματος δεν βλεπω εγω προσωπικα πως ειπαν ψεματα και ο λογος ειναι πολυ απλος και μπορει να τον δει ο καθενας.Ειπαν πως μολις 2,3 μερες βγει η σειρα στον αερα ειχα φαει ασφαλιστικα μετρα για να μη βγει με το ονομα παιδια της ελλαδος παιδια ενω εσυ λες πως το ονομα ηταν παιδια της ελλαδος παιδια στα πρωτα 2,3 επεισοδια και μετα αλαξε.Λοιπον στα επεισοδια που εχω εγω και οσα εχω δυο στο youtube πχ απο το πρωτο κιολας επεισοδιο ο τιλος ειναι της ελλαδος τα παιδια δεν εχω δει πουθενα τον αλλον τιτλο που ηθελαν να βαλουν.Τωρα αν εσυ το εχεις δει καπου η αν εχεις το πρωτο επεισοδιο με το τιτλο παιδια της ελλαδος παιδια τοτε ναι οι μπεζος και φραγκιογλου πουλησαν παπα και ειπαν ψεματα.
 
Το να υπάρχουν κάπου τα πρώτα επεισόδια με τον αρχικό τίτλο (Και την αρχική μουσική..), είναι πολύ δύσκολο ως αδύνατον γιατί την εποχή που βγήκε η σειρά στον αέρα ελάχιστοι ήταν αυτοί που έγραφαν σε βίντεο της σειρές, και μετά από τόσα χρόνια είναι πολύ πιθανό και όσοι να το είχαν κάνει να έχουν χάσει ή και σβήσει τις κασέτες..

Μετά όπως είναι φυσικό, οι τίτλοι της σειράς άλλαξαν ακόμα και σε αυτά τα 1-2 επεισόδια που υπήρχαν, και αυτή την στιγμή ίσως να μην υπάρχουν ούτε καν στο αρχείο του ΑΝΤ1... Και φυσικά ότι υπάρχει σήμερα στο ΥΤ ή όπου αλλού είναι από τις "διορθωμένες" κόπιες..

Πάντως είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ βέβαιος και για τον τίτλο, αλλά και για το ότι η μουσική στους τίτλους αρχής ήταν "διασκευή" του γνωστού τραγουδιού, και που φυσικά άλλαξε και αυτή..

Συν ότι σε ένα από τα επεισόδια η Μπουμπού απευθυνόμενη στους σμηνίτες τους αποκαλεί "Παιδιά, της Ελλάδος παιδιά".. Και ΑΝ είναι στα πρώτα επεισόδια, παίζει να ήταν και πριν την αλλαγή... ;)

Και για το αν είπαν ψέματα, φυσικά δεν σημαίνει και ότι το έκαναν και εσκεμμένα.. Και το να είχαν ξεχάσει όλες τις λεπτομέρειες είναι πολύ λογικό.

Πάντως στο πρόσφατο αφιέρωμα θυμάμαι ότι ανέφεραν το θέμα, αλλά δεν θυμάμαι αν είπαν για το πότε έγινε η αλλαγή... Θα ρίξω μία ματιά ακόμα, και θα σου πω..

Και κάτι ακόμα ενδιαφέρον που είπαν στην εκπομπή, είναι ότι στην αρχή στο καστ δεν ήταν ο Κώστας Ευριπιώτης αλλά κάποιος άλλος ηθοποιός, που δεν ανέφεραν το όνομα του.. Και ενώ είχαν γυριστεί ήδη κάποια επεισόδια, άλλαξαν τον ηθοποιό.

Υ.Γ.: Είδα λίγο την εκπομπή... Ο Μπέζος είπε απλά ότι άλλαξαν τον τίτλο της σειράς, και ο Φραγκιόγλου είπε ότι 2-3 ημέρες πριν προβληθεί ο Τραϊφόρος έκανε ασφαλιστικά μέτρα.. Αλλά κανένας δεν αναφέρθηκε για το πότε άλλαξε ο τίτλος ή με ποιον τίτλο βγήκε αρχικά στον αέρα..

Το συγκεκριμένο απόσπασμα είναι περίπου στο 6ο λεπτό.

Πάντως και και λογικά να το δούμε, μέσα σε 2-3 ημέρες, και ενώ ήδη είχε ανακοινωθεί η σειρά με το αρχικό τίτλο, δεν είναι απίθανο το πρώτο ή και το δεύτερο επεισόδιο να παίχτηκε το τον αρχικό τίτλο μιας και ήδη ήταν έτοιμα.

Υ.Γ2: Και τώρα που μου έρχονται και περισσότερες λεπτομέρειες, θυμάμαι ακόμα και την ανακοίνωση που είχε βγάλει ο σταθμός σε ένα δελτίο ειδήσεων για την αλλαγή, και ζήτησαν και δημόσια συγνώμη... Και φυσικά αυτό έγινε ΜΕΤΑ την προβολή της σειράς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η σειρά είχε ξεκινήσει ως "Παιδιά, της Ελλάδος παιδιά" και η ιστορία με τα ασφαλιστικά μέτρα είναι πασίγνωστη από τότε! (είχε δε γραφτεί και σε περιοδικά της εποχής). Βέβαια, με αφορμή την πρόσφατη συνέντευξη του Μπέζου, τα social media ξεσάλωσαν λες και ανακάλυψαν την Ατλαντίδα!
 
Δυστυχώς, σε μικρή ηλικία....ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάζει
 
Αν θυμαμαι καλα τα τελευταια χρονια ειχα ακουσει για προβληματα υγειας που τον ταλαιπωρουσαν. Αλλος ενας ηθοποιος που εγινε γνωστος απο τις νεανικες ταινιες του 80, αλλα και στις τελευταιες του τηλεοπτικες εμφανισεις ηταν ιδιαιτερα αγαπητος θα ελεγα. Ειχε κατι εγγενες χιουμοριστικο πανω του και στη φωνη.
 
Ο Αντ1 έχει αποκλείσει απ' το σαιτ του το επεισόδιο 7 στο οποίο συμμετέχει ο υπόδικος για σεξουαλικές παρενοχλήσεις Πέτρος Φιλιππίδης
 
Θέλω να εκφράσω μια σκέψη η οποία συνδέεται κατά κάποιο τρόπο με τη συζήτηση για το "Της Ελλάδος Τα Παιδιά". Έχει αναφερθεί στο εδώ θέμα ότι η δεύτερη σεζόν, σαν να έγινε με το ζόρι με αποτέλεσμα να πλήττεται η διασκέδαση που προσφέρουν αυτά τα επεισόδια, ότι δεν ήταν να γίνει και δεύτερη.

Την ίδια ακριβώς αίσθηση έχω και για μια μεταγενέστερη δουλειά του Μπέζου (συγνώμη αν φεύγω από τα χρονολογικά όρια του φόρουμ), για το περιβόητο σίριαλ που κατέχει ένα από τα μακροβιότερα σερί επαναλήψεων μετά την πρώτη προβολή, το "Άκρως Οικογενειακόν".

Βλέποντας το, ειδικά τώρα στο Β' Κύκλο, έχω την εντύπωση ότι και αυτό το σίριαλ, τράβηξε για Β' Κύκλο ενώ δεν έπρεπε, όλοι οι συντελεστές φαίνονται κακόκεφοι, δεν φαίνονται το ίδιο ορεξάτοι, ο τέταρτος τοίχος έχει γίνει κομμάτια σε σημείο που δεν υπάρχει πλέον τοίχος, θυμήθηκα αυτό που ανέφερε ένας συμφορουμιτης περί της αυτοαναφοράς στο σίριαλ, σε ένα επεισόδιο έχω ακούσει να λέγεται από την μικρή "Δεν θα με ξεφορτωθείτε στα 14 επεισόδια ενώ έχουμε συμφωνήσει για 26" και σε ένα άλλο, θυμάμαι ο Μπέζος στο τέλος ενός επεισοδίου, να αναφωνεί κουρασμένος και απηυδησμένος "Ωχ, ευτυχώς έμεινε άλλο ένα επεισόδιο".

Δηλαδή εντάξει, δεν έχω μπει στην περιέργεια να παρακολουθήσω τη Β' σεζόν από τα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα και πραγματικά με στεναχωρεί το γεγονός ότι, οι ίδιοι οι συντελεστές, ενώ δεν ήθελαν, στην ουσία "ζορίστηκαν" να συνεχίσουν για να καπηλευτούν το momentum της επιτυχίας, χίλιες φορές να μην το κάνεις, παρά να το κάνεις με το ζόρι και επιτηδευμένα, απλά για να το κάνεις, η αγγαρεία φαίνεται.
 
Θέλω να εκφράσω μια σκέψη η οποία συνδέεται κατά κάποιο τρόπο με τη συζήτηση για το "Της Ελλάδος Τα Παιδιά". Έχει αναφερθεί στο εδώ θέμα ότι η δεύτερη σεζόν, σαν να έγινε με το ζόρι με αποτέλεσμα να πλήττεται η διασκέδαση που προσφέρουν αυτά τα επεισόδια, ότι δεν ήταν να γίνει και δεύτερη.

Την ίδια ακριβώς αίσθηση έχω και για μια μεταγενέστερη δουλειά του Μπέζου (συγνώμη αν φεύγω από τα χρονολογικά όρια του φόρουμ), για το περιβόητο σίριαλ που κατέχει ένα από τα μακροβιότερα σερί επαναλήψεων μετά την πρώτη προβολή, το "Άκρως Οικογενειακόν".

Βλέποντας το, ειδικά τώρα στο Β' Κύκλο, έχω την εντύπωση ότι και αυτό το σίριαλ, τράβηξε για Β' Κύκλο ενώ δεν έπρεπε, όλοι οι συντελεστές φαίνονται κακόκεφοι, δεν φαίνονται το ίδιο ορεξάτοι, ο τέταρτος τοίχος έχει γίνει κομμάτια σε σημείο που δεν υπάρχει πλέον τοίχος, θυμήθηκα αυτό που ανέφερε ένας συμφορουμιτης περί της αυτοαναφοράς στο σίριαλ, σε ένα επεισόδιο έχω ακούσει να λέγεται από την μικρή "Δεν θα με ξεφορτωθείτε στα 14 επεισόδια ενώ έχουμε συμφωνήσει για 26" και σε ένα άλλο, θυμάμαι ο Μπέζος στο τέλος ενός επεισοδίου, να αναφωνεί κουρασμένος και απηυδησμένος "Ωχ, ευτυχώς έμεινε άλλο ένα επεισόδιο".

Δηλαδή εντάξει, δεν έχω μπει στην περιέργεια να παρακολουθήσω τη Β' σεζόν από τα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα και πραγματικά με στεναχωρεί το γεγονός ότι, οι ίδιοι οι συντελεστές, ενώ δεν ήθελαν, στην ουσία "ζορίστηκαν" να συνεχίσουν για να καπηλευτούν το momentum της επιτυχίας, χίλιες φορές να μην το κάνεις, παρά να το κάνεις με το ζόρι και επιτηδευμένα, απλά για να το κάνεις, η αγγαρεία φαίνεται.
Καλά, ο Μπέζος το συνήθιζε αυτό με την αυτοαναφορά, το έκανε και στο "Ευτυχισμένοι Μαζί"
 
Καλά, ο Μπέζος το συνήθιζε αυτό με την αυτοαναφορά, το έκανε και στο "Ευτυχισμένοι Μαζί"
Σαφώς, έχει την πλάκα του και είναι ένα από τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά γνωρίσματα των σίριαλ του, ειδικά σε όσα συνεργάζεται με τον εδώ και χρόνια συνεργάτη του, τον Μορφονιό, βλέποντας αυτά τα δύο ονόματα, είναι σχεδόν βέβαιο το τι θα ακολουθήσει στο ύφος, στο στυλ, στον Ρυθμό, στις ατάκες, σε όλα. Το θέμα είναι ότι από ένα σημείο και έπειτα, ειδικά στα δύο σίριαλ που αναφέραμε εδώ, η αυτοαναφορά, δεν σώζει και πολλά, η μαγεία είχε χαθεί.


Για να επιστρέψουμε στα του σίριαλ του παρόντος τοπικ, διάβασα κάπου συνέντευξη του "Τζαζλεα", του αγαπητού μας κ. Τάσου Κωστή και μέσες άκρες, παραδέχτηκε αυτό που λέμε και σε αυτό το τοπικ, το ότι το σίριαλ, καλώς σταμάτησε εκεί που σταμάτησε, δεν αναφέρθηκε συγκεκριμένα στο γιατί σταμάτησε πρόωρα, είπε όμως ότι καλώς μπήκε η τελεία σε εκείνη τη φάση. Δεν αναφέρθηκε πάντως ότι είχε να κάνει με πεσμένη ακροαματικότητα.

Πάντως, το γεγονός ότι η πρώτη χρονιά είχε 40 επεισόδια και η δεύτερη μόλις 15, δείχνει πολλά και για να είμαστε ειλικρινείς, μπήκα στην περιέργεια να δω κάποια επεισόδια του Β' Κύκλου. Τα πρώτα οκ, συμπαθητικά, είδα όμως ένα από τα τελευταία, το οποίο αναφέρθηκε στο εν λόγω τοπικ ως το χειρότερο επεισόδιο όλων, το "Φίλος Φίλον έκραζεν". Πραγματικά απορώ πως και πήρε πράσινο φως να βγει στον αέρα αυτό το επεισόδιο, δεν είναι απλά κακό, είναι η προσωποποίηση της σαχλαμάρας.

Δεν είναι τόσο το ότι έχει κακογεράσει ως σενάριο, επειδή όσο να'ναι, κάτι αντίστοιχο, δύσκολα στις μέρες μας θα βλέπαμε στους δέκτες μας, λόγω των συνεχών "αστεϊσμών" περί ομοφυλοφιλίας αλλά επειδή πολύ απλά, είναι ένα κακό επεισόδιο από πολλές απόψεις, δηλαδή, στέκεται στις υπερβολές για να βγάλει γέλιο και δεν τα καταφέρνει, το έβλεπα και η σιχαμάρα ήταν σχηματισμένη στο πρόσωπο μου. Δεν ξέρω αν υπήρχαν και άλλα αντίστοιχα άσχημα επεισόδια αλλά αν και τα προηγούμενα η τα επόμενα αυτού ήταν σε αντίστοιχο επίπεδο, ναι, καλώς σταμάτησε η σειρά γιατί, θα ξεφτιλιζόταν ακόμα περισσότερο στην υπόληψη των τηλεθεατών.

Είναι από τις αγαπημένες μου σειρές, αυτό είναι κάτι που δεν αλλάζει, δεν μπορώ όμως να παραβλέψω τα όποια ελαττώματα της, τα όσα έχω θίξει σε αυτό το θέμα συζήτησης.
 
Δείτε το βίντεο ,λέει ότι ο Μπέζος ήθελε να κάνει άλλη σειρά.

Link
Ευχαριστούμε για την προώθηση του βίντεο, ενδιαφέρουσα η τοποθέτηση του αγαπητού μας "Ντάλας". Παρεμπιπτόντως, βρήκα ένα βίντεο το οποίο έχει άκρως συλλεκτικά πλάνα μέσα, έχει διάφορες φάσεις από τα γυρίσματα της σειράς κοινώς, backstage υλικό, έχει το ενδιαφέρον του, υλικό άκρως ρετρό που μας δείχνει το κλίμα πίσω από τις κάμερες, απολαύστε.

 
Πίσω
Μπλουζα