Της Ελλάδος τα Παιδιά (1993 ANT1)

Και εγώ ρίχνω γέλιο με τον ρόλο του Σαββιδάκη. Ειδικά όταν αποκαλεί τον Κάκαλο , θείε.

-Περάστε όλοι έξω...

- Να βγώ και εγώ θείο;

-'Οχι εσύ να κάτσεις...ρε άντε πήγαινε έξω.... :D
 
johnny19818 είπε:
Δεν ξερω αν ειναι και ο ρολος του τετοιος αλλα πραγματι ο Σαββιδακης σε καθε επεισοδιο που ο Κακαλος τον ρωταει κατι, αυτος επαναλαμβανει την ερωτηση π.χ. Εσυ Νταλας τι οραμα εχεις; Εε τι οραμα; Απο ενα σημειο και μετα καταντησε κουραστικο.
Για μένα είναι το καλύτερο σημείο του επεισοδίου. Ψοφάω να βλέπω τον Κάκαλο να νευριάζει. Γενικά ο Σαββιδάκης δίνει ρέστα. Όπως τότε που τον παίρνουν τηλέφωνο από το γραφείο του Παρλαπίρλα, το σηκώνει και λέει, ΟΡΙΣΤΕ ΜΑΣ.
 
Εμένα από τον Σαββιδάκη μου αρέσει πολύ το επεισόδιο που υποτίθεται ότι είχε πάθει κόμπλεξ κατωτερότητας και ένιωθε άχρηστος. Τότε όλοι, και ο Κάκαλος μαζί, προσπαθούσαν να του δείξουν ότι αξίζει. Θυμάμαι χαρακτηριστικά το σημείο που φτιάχνει έναν καφέ για τον Κάκαλο, και τον ρωτάει αν είναι ωραίος. Τότε ο Μπέζος, κάνει ένα από τα γνωστά του χιουμοριστικά, αυτό που αλλάζει αντιδράσεις σε κλάσματα δευτερολέπτου. Μπροστά στον Σαββιδάκη κάνει μμμ... με ευχαρίστηση, για να δηλώσει ότι του άρεσε ο καφές, κι αμέσως μετά γυρνάει το κεφάλι στην άκρη και κάνει ξανά μμμ... αλλά με αηδία. :)
 
Μα δεν είπα ότι δε μου αρέσει ο Σαββιδάκης. Τουναντίον, τον συμπαθώ πολύ και τον θαύμασα στο Your face sounds familiar. Είπα ότι μου την έδινε η επανάληψη αυτή. Η αγαπημένη μου σκηνή είναι στο επεισόδιο "πέσε πίτα να σε φάω" όταν λέει ότι φτιάχνει μουσταλευριά. Τον ρωτάει ο Πλαπούτας τότε, "Εσύ δηλαδή πως τη φτιάχνεις τη μουσταλευρια" και λέει ο Σαββιδάκης "Εγώ παίρνω το μούστο, ρίχνω μέσα 2 κουταλιές αλευριά και είναι έτοιμη η μουσταλευριά" :D .
 
perlastar είπε:
Εμένα από τον Σαββιδάκη μου αρέσει πολύ το επεισόδιο που υποτίθεται ότι είχε πάθει κόμπλεξ κατωτερότητας και ένιωθε άχρηστος. Τότε όλοι, και ο Κάκαλος μαζί, προσπαθούσαν να του δείξουν ότι αξίζει. Θυμάμαι χαρακτηριστικά το σημείο που φτιάχνει έναν καφέ για τον Κάκαλο, και τον ρωτάει αν είναι ωραίος. Τότε ο Μπέζος, κάνει ένα από τα γνωστά του χιουμοριστικά, αυτό που αλλάζει αντιδράσεις σε κλάσματα δευτερολέπτου. Μπροστά στον Σαββιδάκη κάνει μμμ... με ευχαρίστηση, για να δηλώσει ότι του άρεσε ο καφές, κι αμέσως μετά γυρνάει το κεφάλι στην άκρη και κάνει ξανά μμμ... αλλά με αηδία. :)
Αγαπημένο επεισόδιο το συγκεκριμένο!

Έχει και μια τρελή ατάκα που του λέει ο Κάκαλος ενώ προσπαθεί να του φτιάξει τη διάθεση: "Εσύ ένα τίποτα? Εσένα που η φύση σε έχει προικίσει με τόσα προσόντα!" και του απαντάει ο Ντάλας "Πείτε μου ένα προσόντο!"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης μου αρέσει όταν λέει κάτι ο Κάκαλος και ενώ περιμένει χειροκρότημα και δε γίνεται τίποτα το επαναλαμβάνει με στόμφο και τότε χειροκροτούν (με τα χίλια ζόρια) οι υπόλοιποι.
 
Οταν λεει ο χλαπατσας ''Θα σας δειξω εγω δα δειτε τι θα παθετε'' ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ λεμε :rofl:
 
Όταν σταμάτησε η σειρά, είχα ακούσει πως έγινε επειδή υπήρξε δυσαρέσκεια από την Πολεμική Αεροπορία. Έχει ακούσει κανείς κάτι παρόμοιο? Ισχύει ή απλώς σταμάτησε για άλλο λόγο?
 
Προσωπικα δεν το πιστευω πως σταματησε αυτο εξαλου η αεροπορια δεν μπορει να μιλαει γιατι τα ιδια και χειροτερα γινονται εκει μεσα :p Δεν μιλαω φυσικα για τους ιπταμενους αλλα για ολους τους αλλους.Η σειρα οπως ειχα διαβασει καποια στιγμη σταματησε γιατι απο ενα σημειο και μετα ειχε αρχισει να γινετε βαρετη και χωρις εμπνευσεις και κλασικα εκανε μικρα νουμερα.Αυτος εξαλου ειναι και ο λογος που κοβετε σχεδον η καθε σειρα που εχει αυτη την τυχη αν και φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις.
 
Να πειράχτηκε η αεροπορία μετά από 50+ επεισόδια δε νομίζω. Όπως είπε κι ο metal στο τέλος μάλλον ήταν κουραστική και ο κόσμος δεν την έβλεπε.
 
Από ότι θυμάμαι, έλεγαν πως η σειρά σταμάτησε επειδή ο Μπέζος είχε βαρεθεί να σκηνοθετεί και ήθελε να ασχοληθεί με άλλες δουλειές ( θεατρικές)...
 
johnny19818 είπε:
Να πειράχτηκε η αεροπορία μετά από 50+ επεισόδια δε νομίζω. Όπως είπε κι ο metal στο τέλος μάλλον ήταν κουραστική και ο κόσμος δεν την έβλεπε.
Το ίδιο πιστεύω κι εγώ. Η δεύτερη σαιζόν προσωπικά μου άρεσε ελάχιστα σε σχέση με την υπέροχη πρώτη.
 
stratos84 είπε:
Όταν σταμάτησε η σειρά, είχα ακούσει πως έγινε επειδή υπήρξε δυσαρέσκεια από την Πολεμική Αεροπορία. Έχει ακούσει κανείς κάτι παρόμοιο? Ισχύει ή απλώς σταμάτησε για άλλο λόγο?

metalcandyman είπε:
Προσωπικα δεν το πιστευω πως σταματησε αυτο εξαλου η αεροπορια δεν μπορει να μιλαει γιατι τα ιδια και χειροτερα γινονται εκει μεσα :p Δεν μιλαω φυσικα για τους ιπταμενους αλλα για ολους τους αλλους.Η σειρα οπως ειχα διαβασει καποια στιγμη σταματησε γιατι απο ενα σημειο και μετα ειχε αρχισει να γινετε βαρετη και χωρις εμπνευσεις και κλασικα εκανε μικρα νουμερα.Αυτος εξαλου ειναι και ο λογος που κοβετε σχεδον η καθε σειρα που εχει αυτη την τυχη αν και φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις.

johnny19818 είπε:
Να πειράχτηκε η αεροπορία μετά από 50+ επεισόδια δε νομίζω. Όπως είπε κι ο metal στο τέλος μάλλον ήταν κουραστική και ο κόσμος δεν την έβλεπε.

RIO είπε:
Από ότι θυμάμαι, έλεγαν πως η σειρά σταμάτησε επειδή ο Μπέζος είχε βαρεθεί να σκηνοθετεί και ήθελε να ασχοληθεί με άλλες δουλειές ( θεατρικές)...

Serafeim είπε:
Το ίδιο πιστεύω κι εγώ. Η δεύτερη σαιζόν προσωπικά μου άρεσε ελάχιστα σε σχέση με την υπέροχη πρώτη.

ο δεύτερος κύκλος επεισοδίων της σειράς (περίοδος 1994-1995) είχε λίγα επεισόδια λόγω χαμηλής τηλεθέασης προφανώς...εμένα μου άρεσε ο πρώτος κύκλος...πολύ καλή και η Μπουμπού (Χρυσούλα Διαβάτη) στο ρόλο της γραμματέως στο γραφείο του Επαμεινώνδα Κάκαλου...

μήπως γνωρίζετε το πραγματικό όνομα της Μπουμπούς στη σειρά;
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, όμως το θυμήθηκα τώρα που είπατε για "παρεξηγήσεις"...

Θυμάται κανένα άλλος αν η σειρά λεγόταν "Παιδιά της Ελλάδος Παιδιά", και η μουσική στην αρχή ήταν μία παραλλαγή του γνωστού τραγουδιού της Σοφίας Βέμπο..;

Και αν θυμάμαι καλά, υπήρξαν αντιδράσεις από την οικογένεια της Σοφίας Βέμπο, και αναγκάστηκαν να αλλάξουν τον τίτλο και την μουσική.
 
Και εγώ το θυμάμαι.
 
cloud είπε:
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, όμως το θυμήθηκα τώρα που είπατε για "παρεξηγήσεις"...Θυμάται κανένα άλλος αν η σειρά λεγόταν "Παιδιά της Ελλάδος Παιδιά", και η μουσική στην αρχή ήταν μία παραλλαγή του γνωστού τραγουδιού της Σοφίας Βέμπο..;

Και αν θυμάμαι καλά, υπήρξαν αντιδράσεις από την οικογένεια της Σοφίας Βέμπο, και αναγκάστηκαν να αλλάξουν τον τίτλο και την μουσική.
Το θυμαμαι και το εχω αναφερει σε προηγουμενο ποστ. :)
 
Ο Μίνως, ο γιος της Μαλβίνας Κάραλη, είχε συμμετάσχει σε επεισόδιο της κωμικής σειράς ''Της Ελλάδος τα παιδιά'' (επεισόδιο ''Μόνος στην Αεροπορία'').
 
Μήπως γνωρίζουμε με τι ασχολείται τώρα;
 
Η σειρά όπως ίσως ξέρετε προβάλλεται τα πρωϊνά του Σαββατοκύριακου( στις 07:00,ΕΛΕΟΣ) και τυχαίνει κάποιες φορές να την παρακολουθήσω.Η σειρά είναι Ε-Π-Ι-Κ-Η...Οι ατάκες δίνουν και παίρνουν και γενικά είναι άπαιχτο σίριαλ.Αν και όποτε παίζει σε επανάληψη το παρακολουθώ δεν θυμάμαι καθόλου την αλλαγή σκηνικού και επεισόδιο απο τον 2ο κύκλο και με αυτά που έχω διαβάσει στο θρεντ έχω περιέργεια να δώ πόσο χάλασε αυτό το καλοστημένο σενάριο.Αγαπημένο επεισόδιο??? Εκείνο στο οποίο αποδράει ένας τρελός απο το Δαφνί και νομίζει πως πετάει και μοιάζει με τον Κάκαλο.Η ατάκα που μου έχει καρφωθεί απο το επεισόδιο:

-Τι είπαμε οτι είμαι???

-Σμήναρχος

-Όχι....Είμαι ο θεόοοος

Και μόνο ο τρόπος που ξεστομίζει την ατάκα ο Μπέζος προκαλεί άφθονο γέλιο και γενικά σε αυτό το ρόλο έδωσε ρέστα όπως και σε άλλους ρόλους γενικά,με εξαίρεση κάτι ρόλους πολύ πρόσφατα που ειλικρινά σε κάνουν να απορείς πως δέχτηκε να υποδυθεί αυτούς τους ρόλους.Αναφέρομαι στην επανυπόδυση του γκέϊ ρόλου σε μια σειρά φετινή του Alpha που καμιά σχέση δεν είχε με τον αντίστοιχο ρόλο στους απαράδεκτους.Μου φάνηκε υπερβολικό το παίξιμο αλλά βγήκα off-topic.Η σειρά πάντως είναι απο τις καλύτερες στα χρονικά της ιδιωτικής τηλεόρασης.

Υ.Γ:Το σκέφτομαι εδώ και καιρό και θέλω να το εκφράσω.Ίσως θα έπρεπε να γίνει κάποια διεύρυνση του χρονικού ορίζοντα με τον οποίο ασχολείται το forum γιατί αν το σκεφτείτε ακόμα και οι εποχές μέχρι το 2000 είναι ρετρό πλέον οπότε δεν θα ήταν άσχημο να γίνει ;)
 
Ευτυχως για μενα που ξυπναω λογω δουλειας εκεινη την ωρα και καθομαι και την βλεπω μεχρι να πιω τον καφε μου!!

Πριν απο αυτην τη σειρα ,ειχε βαλει και αλλες πολλες παλιες σειρες !!
 
Πίσω
Μπλουζα