Τιτανικός

Συμπληρώνονται ακριβώς 99 χρόνια σήμερα απο τη ήμερα που απέπλευσε για πρώτη του και τελευταία φορά ο Τιτανικός για ταξίδι ...
 
Shinobi είπε:
πολύ ωραίο το θέμα. αν ισχύουν όσα γράφεις ότι είχε μηχανές 59.000 HP τότε μιλάμε για πραγματικό θαύμα για εκείνη την εποχή. δε νομίζω να είναι τόσο άλλα δε ξέρω κιόλας. το γιατί πήγε στο πάτο προφανώς έσκασε πάνω σε παγόβουνο...ακόμα και σήμερα που υπάρχουν καράβια ice class, δεν αντέχουν σύγκρουση με 23 (!) κόμβους σε παγόβουνο - "βουνό". ήταν άτυχο αυτό το καράβι απλά.
Ναι, βέβαια, για μια σύγκριση, τα περισσότερα σύγχρονα πλοία έχουν μηχανές ντήζελ, δίχρονες ή τετράχρονες, κατά περίπτωση, και η μεγαλύτερη στον κόσμο, είναι μια 100,000 ίππων Wartsila (www.wartsila.com). Αυτές οι μηχανές καίνε φυσικά μαζούτ, για οικονομία. Για παράδειγμα, το Κνωσσός Πάλας, που κάνει Πειραιάς-Ηράκλειο, έχει 4 τετράχρονες Wartsila, 12 V 46 C - 12 κύλινδρες, σε διάταξη V, με διάμετρο εμβόλου 46 εκατοστά, και οι μηχανές συνδέονται απ'ευθείας με την έλικα, με έναν άξονα, και ο έλεγχος των μηχανών είναι άμεσος, από την γέφυρα. Τώρα, για το αν μπορούσαν να κάνουν όπισθεν όταν το πλοίο ήταν με φουλ ταχύτητα, δεν μπορώ να ξέρω, γιατί δεν είμαι ναυτικός.
 
Uskoke είπε:
Ναι, βέβαια, για μια σύγκριση, τα περισσότερα σύγχρονα πλοία έχουν μηχανές ντήζελ, δίχρονες ή τετράχρονες, κατά περίπτωση, και η μεγαλύτερη στον κόσμο, είναι μια 100,000 ίππων Wartsila (www.wartsila.com). Αυτές οι μηχανές καίνε φυσικά μαζούτ, για οικονομία. Για παράδειγμα, το Κνωσσός Πάλας, που κάνει Πειραιάς-Ηράκλειο, έχει 4 τετράχρονες Wartsila, 12 V 46 C - 12 κύλινδρες, σε διάταξη V, με διάμετρο εμβόλου 46 εκατοστά, και οι μηχανές συνδέονται απ'ευθείας με την έλικα, με έναν άξονα, και ο έλεγχος των μηχανών είναι άμεσος, από την γέφυρα. Τώρα, για το αν μπορούσαν να κάνουν όπισθεν όταν το πλοίο ήταν με φουλ ταχύτητα, δεν μπορώ να ξέρω, γιατί δεν είμαι ναυτικός.
Επειδη εχω καποια σχεση με τα πλοια,ο πατερας μου ηταν πλοιαρχος στο εμπορικο ναυτικο,για να κανει "οπισθεν" ενα πλοιο(ουσιαστικα να γυρισουν αναποδα τις μηχανες που λενε) πρεπει πρωτα να σταματησουν τελειως και μετα να ξεκινησουν να γυρνανε αναποδα κατι που οπως καταλαβαινετε θελει πολυ χρονο.
 
Ήθελα να προσθέσω, ότι όλες οι ντήζελ μηχανές τρένων έχουν δίχρονες ντήζελ μηχανές, αλλά καίνε κανονικό ντήζελ, γιατί είναι πολύ μικρές για να καίνε μαζούτ (γύρω στους 3000 ίππους). Αν θέλει κανείς να μάθει πως δουλεύουν οι δίχρονες μηχανές ντήζελ, www.howstuffworks.com, και κάντε αναζήτηζη για two-stroke diesels. Στα τρένα, έχουν ντηζελοηλεκτρική μετάδοση (η ντηζελομηχανή κινεί μια γεννήτρια, που δίνει ρεύμα στους κινητήρες έλξης που είναι συνδεμένες κατ'ευθείαν στους τροχούς). Αυτό είναι, γιατί όπως και στα πλοία μια μετάδοση κίνησης με σαζμάν (δηλ. ταχύτητες όπως στα αυτοκίνητα) θα ήταν ακριβή, εξαιρετικά πολύπλοκη, ευαίσθητη και με τεράστιες απώλειες. Έτσι, πχ μια μηχανή τρένου ντήζελ θα ήθελε 20 (!) ταχύτητες και 4 διαφορικά, μια και έχει 4 ζεύγη τροχών. Ενώ στα πλοία, οι μηχανές κινούν κατ'ευθείαν την προπέλλα, γιατί έχουν πολύ χαμηλές στροφές (γύρω στις 120 το λεπτό), και είναι ισχύος της τάξης των δεκάδων χιλιάδων ίππων, και καίνε γύρω στους 20 τόννους μαζούτ την ώρα, με πλήρη ισχύ.
 
serano915 είπε:
Αυτό το είχα διαβάσει κι εγώ πριν χρόνια σε ένα άρθρο, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

The steel plate used for Titanic's hull was of 1 to 1½ inch (2.5 to 3.8 cm) thickness.[132] A detailed analysis of small pieces of the steel plating from Titanicfound that it was of a metallurgy that loses its ductility and becomes brittle in cold or icy water, leaving it vulnerable to dent-induced ruptures. The pieces of steel were found to have very high content of phosphorus and sulphur (4× and 2× respectively, compared with modern steel), with manganese-sulphur ratio of 6.8:1 (compared with over 200:1 ratio for modern steels). High content of phosphorus initiates fractures, sulphur forms grains of iron sulphide that facilitate propagation of cracks, and lack of manganese makes the steel less ductile. The recovered samples were found to be undergoing ductile-brittle transition in temperatures of 90 °F (32 °C) for longitudinal samples and 133 °F (56 °C) for transversal samples, compared with transition temperature of −17 °F (−27 °C) common for modern steels: modern steel would only become so brittle in between −76 °F and −94 °F (−60 °C and −70 °C). Titanic's steel, although "probably the best plain carbon ship plate available at the time", was thus unsuitable for use at low temperatures.[133] The anisotropy was probably caused by hot rolling influencing the orientation of the sulphide stringer inclusions. The steel plate for Titanic was supplied by David Colville & Sons using acid-lined, open hearth furnaces at their Dalzell Steel and Iron Works in Motherwell nearGlasgow, which would explain the high content of phosphorus and sulphur, even for the time.[133][134] Newer analysis, using slow bend tests on six hull samples at room temperature and at 0 °C(32 °F), suggest that Titanic's hull steel was by no means a brittle material, even at ice-brine temperatures; earlier tests had been made using a simulated impact (the "Charpy test"), whereas a simulated "slow bend", representing a glancing collision, is more representative of the event.[135]http://en.wikipedia.org/wiki/RMS_Titanic#cite_note-McCartynb-139

http://en.wikipedia.org/wiki/RMS_Titanic#cite_note-McCartynb-139Another factor was the rivets holding the hull together, several of which were much more fragile than once thought.[134][136] The major part of Titanic's hull was held together by steel rivets which were installed by a hydraulic riveting machine. At the bow and the stern this machine could not be used. There, the stresses were expected to be much lower than at the central hull, thus the use of wrought iron rivets (which could be easier installed by hand) was sufficient. Forty-eight out of the millions of rivets holding the Titanic together were recovered from the wreck site, six of which were identified as hull rivets.[132] While the mild steel rivets were of proper quality, the scientists found many of the wrought iron rivets to be riddled with high concentrations of slag. A glassy residue of smelting, slag can make rivets brittle and prone to fracture. Records from the archive of the builder show that the ship's builder ordered No. 3 iron bar, known as "best"—not No. 4, known as "best-best", as material for the wrought iron rivets, although shipbuilders at that time typically used No. 4 iron for such rivets. Rivets of "best best" iron had a tensile strength of approximately 80% of steel's; "best" iron was only around 73%.[137] Despite this, the most extensive and finally fatal damage the Titanic sustained, at boiler rooms No. 5 and 6, was done in an area where steel rivets were used.[132][138]
http://en.wikipedia.org/wiki/RMS_Titanic
 
Uskoke είπε:
Ναι, βέβαια, για μια σύγκριση, τα περισσότερα σύγχρονα πλοία έχουν μηχανές ντήζελ, δίχρονες ή τετράχρονες, κατά περίπτωση, και η μεγαλύτερη στον κόσμο, είναι μια 100,000 ίππων Wartsila (www.wartsila.com). Αυτές οι μηχανές καίνε φυσικά μαζούτ, για οικονομία. Για παράδειγμα, το Κνωσσός Πάλας, που κάνει Πειραιάς-Ηράκλειο, έχει 4 τετράχρονες Wartsila, 12 V 46 C - 12 κύλινδρες, σε διάταξη V, με διάμετρο εμβόλου 46 εκατοστά, και οι μηχανές συνδέονται απ'ευθείας με την έλικα, με έναν άξονα, και ο έλεγχος των μηχανών είναι άμεσος, από την γέφυρα. Τώρα, για το αν μπορούσαν να κάνουν όπισθεν όταν το πλοίο ήταν με φουλ ταχύτητα, δεν μπορώ να ξέρω, γιατί δεν είμαι ναυτικός.
Ναι, εννοείται πως δεν υπάρχει καμμία σύγκριση με σημερινές μηχανές. Ο Τιτανικός είχε συνολική μάξιμουμ ισχύ 56.000 ιππών συνδιάζοντας 2 ατμομηχανές και μία, σχεδών πειραματικής σχεδίασης ατμοτουρμπίνα. Σήμερα αυτή τη ισχύ τη βγάζει άνετα μόνη της μια Diesel.
 
Ούτε συζήτηση. Και ο ατμοστρόβιλος από την μάνα του βγάζει πολλές στροφές (συνήθως 3000 ή 1500 σε πυρηνικό σταθμό) οπότε χρειάζεται ή μειωτήρας στροφών ή ηλεκτρική ζεύξη. Φαντάζομαι ότι οι ατμομηχανές ήταν αργόστροφες και ήταν κατευθείαν στον άξονα (όπως όλες οι σύγχρονες ντίζελ). τελείως άλλο είναι να σπρώχνει ο καπετάνιος τον μοχλό και να ανταποκρίνεται άμεσα η μηχανή και τελείως άλλο να επικοινωνει με το μηχανοστάσιο με τηλέγραφο, να ξεξυπνήσει ο μηχανικός και να εκτελεστεί ή εντολή.
 
Βέβαια να πούμε οτι σα τεχνολογία, στη πράξη οι ατμομηχανές δεν εγκαταλείφθηκαν ποτέ. Σήμερα απλώς έχουν αναλάβει άλλους ρόλους, και βασικά χρησιμοποιούνται στη παραγωγή ενέργειας. Οι πυρηνικοί αντιδραστήρες για παράδειγμα, με ατμοτουρμπίνες δουλεύουν.
 
Ναι, και μάλιστα όλες οι ατμομηχανές (των ατμοστρόβιλων συμπεριλαμβανόμενων) δουλέυουν με υπέρθερμο ατμό. Μάλιστα, το πυρηνικό εργοστάσιο Biblis που επισκέφτηκα, έχει καθαρή ισχύ 1100 μεγαβάτ, σε έναν άξονα (δηλ 2,300,000 ίππους!). [Νομίζω 1500 MVA φαινομένη ισχύς]Αν και οι παραδοσιακές ατμομηχανές τρένων δεν χρησιμοποιούνται σχεδόν πουθενά. Μάλιστα, ένας απ'τους λόγουσ που βυθίστηκε και το Σάμινα ήταν ή έλλειψη άμεσου ελέγχου των μηχανών από τη γέφυρα, αντίθετα έπρεπε ο πλοίαρχος να πάρει τηλέφωνο το μηχανοστάσιο και να δώσει εντολή μέσα από τον τρομακτικό θόρυβο των μηχανών. Επίσης είχε πέσει πολύ η απόδοση των ηλεκτρομηχανών λόγω ηλικίας/κακής συντήρησης και έπρεπε να δουλεύουν και οι 4 συνέχεια, στο φουλ (οι ηλεκτρομηχανές είναι ντιζελ που κινουν γεννήτριες για το ρεύμα του πλοίου)
 
Σαν σήμερα πρίν ακριβώς 100 χρόνια ο Τιτανικός σαλπάρισε για το πρώτο και τελευταίο του ταξίδι...
 
Για ριξτε μια ματια εδω post #113

Mπορει να το δειτε ως off-topic αλλα

"κολλαει" με το παρον θρεντ.

Ευχαριστω! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, κ'ακόμα ήθελα να προσθέσω ότι τα "ατμόπλοια" θέλαν 3-4 ώρες να "σηκώσουν ατμό" (δηλ. να προθερμασθούν οι λέβητες μέχρι να μπορέσουν να παράγουν υπέρθερμο ατμό) πριν μπορέσουν να σαλπάρουν. Ενώ, όπως όλοι μας ξέρουμε, τα σύγχρονα πλοία ξεκινάνε αμέσως, αφου μόλις βάλουν μπροστά τις ντίζελ αμέσως αρχίζει να περιστρέφεται η προπέλα (υπάρχει άμεση σύνδεση). Όλες οι μηχανές πλοίων ξεκινάνε με ντίζελ, μετά μόλις ζεσταθούνε ντίζελ+μαζούτ (μίγμα) και μετά σκέτο μαζούτ (προφανώς για οικονομία αφού ξοδέυουν δεκάδες τόνους την ώρα).
 
Nikol@r@s είπε:
Οι πρώτες εντυπώσεις

Ο Τιτανικός ναυπηγήθηκε από τα ναυπηγεία Harland και Wolff, στο Μπέλφαστ(της Αγγλίας), για την εταιρία "White Star Line".
Built in Belfast, County Antrim, Ireland ... και δεν λέει η ελληνική βικιπαιδεία κάτι για Μπέλφαστ στην Αγγλία!

Και κάτι για τα 100 χρόνια από το ναυάγιο:

http://sitchnews.com/728/way-too-many-people-thought-that-titanic-was-just-a-movie
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Clemence είπε:
Built in Belfast, County Antrim, Ireland ... και δεν λέει η ελληνική βικιπαιδεία κάτι για Μπέλφαστ στην Αγγλία!
Και κάτι για τα 100 χρόνια από το ναυάγιο:

http://sitchnews.com/728/way-too-many-people-thought-that-titanic-was-just-a-movie


Χαχαχα...αν είναι δυνατόν!!! Έχω σκάσει στα γέλια με τα "σχόλια" των βλαμένων!!!

Ακούς εκεί... νόμιζαν πως ήταν απλά μία ταινία... Χαχαχαχα... ΕΛΕΟΣ!

Διαβάσατε το άλλο σήμερα;

Ένας Αυστραλός, έχει βάλει "μπροστά" τον "Τιτανικό 2"... όχι την ταινία... το πλοίο!

Το έχει αναθέσει μάλλιστα σε κινέζικα ναυπηγεία (τώρα αυτό είναι καλό ή κακό;; ;)

http://news247.gr/eidiseis/kosmos/aystralos_megistanas_kataskeyazei_ton_titaniko_ii.1754086.html
 
Τιτανικός 2 η ταινία υπάρχει αλλά μην την δείτε γυρισμένη μέσα σε ένα δωμάτιο. Η χειρότερη ταινία που έχω δει στην ζωή μου.

Πληροφορίες:

http://www.imdb.com/title/tt1640571/
 
"Τρομακτική σύρσαξις υπερωκεάνειου με όγκους πάγων!" - Χάρη στο ασύρματο του "Τιτάν" όμως και οι 1380 επιβάτες σώθηκαν!

Εφημερίδα "Σκρίπ" 3 απριλίου 1912 ( με το παλίο ημερολόγιο προφανώς ), σελίδα 5: http://www.nlg.gr/digitalnewspapers/ns/pdfwin.asp?c=123&dc=3&db=4&da=1912

Στα φύλλα των επόμενων ημερών πάντως έχει πολλές αναφορές, μέχρι και πρωτοσέλιδα.
 
Νέες σχετικά θεωρίες για τον τρόπο που έσπασε το πλοίο καθώς βυθιζότανε. Καλά, πάντως νομίζω ότι η έρευνα γύρω απο τον Τιτανικό έχει φθάσει σε επίπεδο παραφροσύνης!! :)

[video=youtube;LWzU-z1p1ro]http://www.youtube.com/watch?v=LWzU-z1p1ro
 
Η έρευνα ποτέ δεν φτάνει επίπεδα "παραφροσύνης"...

Πάντα υπάρχουν λόγοι που γίνεται...

Δυστυχώς, το τραγικό αποτέλεσμα του ναυαγίου του Τιτανικού, οδήγησε σε πολύ ασφαλέστερα ταξίδια.

Όλα αυτά έγιναν μέσα από την έρευνα του ναυαγίου.

Αυξήθηκε ο αριθμός στις βάρκες.

Έγινε υποχρεωτική η βάρδια στους ασύρματους των πλοίων.

Η κατασκευή των πλοίων, έγινε με διαφορετικά κριτήρια ασφαλείας.

Η έρευνα έδειξε, ότι το πλοίο έσπασε στα δύο όταν βυθιζόταν. Από εκεί βρήκαν ότι η κατασκευή του δεν ήταν τόσο γερή όσο θα έπρεπε.

Το μέταλλο ήταν κάκιστης ποιότητας, το ίδιο και τα μπουλόνια που χρησιμοποιήθηκαν για να ενώσουν τα ελλάσματα.

Αν το πλοίο ήταν πιο γερό, ίσως να μην είχε βουλιάξει ποτέ. Η έρευνα έδειξε πως το κήτος δεν σκίστηκε από το παγόβουνο,αλλά

έσπασαν τα μπουλόνια.

Ακόμα και αν το ρήγμα έμενε το ίδιο, αν το πλοίο δεν έσπαγε θα έμενε στην επιφάνεια για πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Αυτό θα έσωζε πιθανόν περισσότερα άτομα.

Όλα έχουν αλλάξει από τότε.

Και δεν είναι μόνο με τον Τιτανικό το θέμα.

Στα αεροπορικά δυστυχήματα έχετε δει τί έρευνα γίνεται;

Την εκπομπή may day στο Μακεδονία TV την έχετε δεί;

Μιλάμε, ψάχνουν και το παραμικρό!

Και όλα αυτά, για να γίνουν ασφαλέστερα τα ταξίδια στο μέλλον.

Η έρευνα λοιπόν είναι απαραίτητη, και όσο βγαίνουν νέα στοιχεία, δεν πρέπει να σταματάει ποτέ.
 
Btw, το ατύχημα του Τιτανικού δεν ήταν το μεγαλύτερο ever! Πολύ χειρότερο ήταν αυτό του Wilhelm Gustloff το 1945 όπου χάθηκαν 9400 ζωές (http://www.wilhelmgustloff.com/). Επίσης το Εμπορικό Vector συγκρούστηκε με το φέρυ Dona Paz το Δεκέμβρη του 1987 στις Φιλιπίνες και χάθηκαν 4375 (εγγεγραμένες) ζωές.

Stanfromgreece είπε:
...Την εκπομπή may day στο Μακεδονία TV την έχετε δεί;

...
Άσε, καταραμένη εκπομπή που μ' έκανε να φοβάμαι τ' αεροπλάνα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιλώντας για Τιτανικό & ντοκιμαντέρ...

Από τις καλύτερες προσεγγίσεις που έχω δει επί του θέματος, παρόλο που είναι παραγωγής 1994: Titanic - The Complete Story

Αξίζει να το αγοράσετε - πιστέψτε με!

Χωρίζεται σε 2 μέρη: Titanic: Death of a Dream & Titanic: The Legend Lives On....

Όσο για το MayDay, κορυφαία εκπομπή - την παρακολουθούσα ανελλιπώς! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα