Τι ακούω απόψε ...

Μήδεια is here again Oh Lord! Ελπίζω να ρίξει κανά χιονάκι ν'ασπρίσει λίγο το μάτι μας. Δε μπορεί να το στρώνει ζΜαλακάσα και στο Ηρακλειο να έχει ήλιο.


Αν διαβάζεις αυτό το ποστ το 2028, πρέπει να ξέρεις ότι Μηδεια=ονομασία που έδωσαν οι επιστήμοναι το Φλεβάρη του σωτήριου έτους 2021 στην ηλιακή χιονοκαταιγίδα που θα κατέστρεφε το γήπεδο του Αιγάλεω κι μετά αντε να κερδίσεις εκεί μέσα (που'λεγε κι ο Χάρυ κλυν με βαριά μάγκικη φωνή)

* το τραγούδι μπορεί να το εχω ξαναβάλει τις τελευταίες μερες....
 
Τι τα θέλουμε τα χιόνια; καλά δεν είμαστε κι έτσι;
Και τώρα που είπα χιόνια, ξαναμελαγχόλησα. Πάλι soul γι' απόψε (την αυθεντική εκτέλεση, έτσι; )

Harold Melvin & The Blue Notes - If you don't know me by now (1972)

 
Όσοι θέλουν χιόνια ας περάσουν μια βόλτα από εδώ που μένω. Θα τους γιατρέψει το βίτσιο μια για πάντα.
 
Ναι ρε παιδιά τι τα θέλετε τα χιόνια; σπάνε τα πλακάκια της ταράτσας, καίμε το πετρέλαιο του αιώνα, κρυώνουν και οι γάτες μου. Ρε συ Rygar ηρακλειώτης είσαι; κοντογείτονας δηλαδή.
Καλά βρε δε σου φτασε ο ανεμοστρόβιλος που μας πήρε και μας σήκωσε, θέλεις και χιονιά στο κεφάλι μας;
 
Ναι ρε παιδιά τι τα θέλετε τα χιόνια; σπάνε τα πλακάκια της ταράτσας, καίμε το πετρέλαιο του αιώνα, κρυώνουν και οι γάτες μου. Ρε συ Rygar ηρακλειώτης είσαι; κοντογείτονας δηλαδή.
Καλά βρε δε σου φτασε ο ανεμοστρόβιλος που μας πήρε και μας σήκωσε, θέλεις και χιονιά στο κεφάλι μας;
Ειμαι Χαλκιδευς μεταναστης. Ο ανεμοστροβιλος μας εκοψε πολλά δεντρα. Το χιονακι ομως με αρεσει.
 
ελάτε εδώ στο κάτω Ηράκλειο (Ηράκλειο-Κρήτης) που έχουμε λιακαδίτσα και ανοιξιάτικο καιρό!
Sandra_heaven can wait
το οποίο υπάρχει σε τελείως άλλες εκτελέσεις από διαφορετικά συγκροτήματα, πχ.
iron maiden-heaven can wait
gamma ray-heaven can wait
(edit: πιστέψτε τον Ελέφαντα κι εμένα, το χιόνι είναι πολύ σπαστικό όταν το βιώνεις όλο το χειμώνα. άσε που μπορείς να φας και τα μούτρα σου!)
 
ελάτε εδώ στο κάτω Ηράκλειο (Ηράκλειο-Κρήτης) που έχουμε λιακαδίτσα και ανοιξιάτικο καιρό!
Sandra_heaven can wait

το οποίο υπάρχει σε τελείως άλλες εκτελέσεις από διαφορετικά συγκροτήματα, πχ.
iron maiden-heaven can wait

gamma ray-heaven can wait

(edit: πιστέψτε τον Ελέφαντα κι εμένα, το χιόνι είναι πολύ σπαστικό όταν το βιώνεις όλο το χειμώνα. άσε που μπορείς να φας και τα μούτρα σου!)

Υπάρχουν κι άλλα τραγούδια με τον ίδιο τίτλο. Οι πρώτοι που μπορώ να θυμηθώ είναι οι Meat Loaf από το 1979 (από τις δύσκολες ερμηνευτικά μπαλάντες). Μέχρι και ο Michael Jackson έχει τραγουδήσει ένα με τέτοιο τίτλο. Προσωπικά μου αρέσει αυτό της Sandra γιατί είναι ξεκάθαρα στο στυλ της αλλά και των Gamma Ray είναι πολύ καλό.
Έχετε ανοιξιάτικο καιρό ε; Τι να κάνουμε που είναι κλειστοί οι νομοί αλλιώς θα είχα αποδράσει ήδη από την πρωτεύουσα... (όχι μόνο για το κάτω Ηράκλειο αλλά νότια σίγουρα!)
 
Whitesnake - Fool for Your Loving, απο τον δισκο Ready an' Willing (1980). Η πρωτη (και σημαντικα ανωτερη κατα την αποψη μου) εκδοση του τραγουδιου, με Jon Lord και Ian Paice στο lineup. Το τραγουδι απλα τα σπαει και μας δειχνει ισως σε πια κατεύθυνση θα ειχαν παει οι Deep Purple αν δεν ειχαν διαλυθεί το 1976.


Η δευτερη εκδοση στον δισκο Slip of the Tongue (1989) αν και εχει τον πολυ Steve Vai, δεν ξεφεύγει πολυ απο τα τετριμμένα της hair/glam metal εποχης.


Υπαρχει και μια τριτη εκδοχη, "The Vai Voltage Mix" που ηταν ενα απο τα extra κομματια στην remastered εορταστική επανέκδοση για τα 20 χρονια απο την κυκλοφορια του Slip of the Tongue. Την αναφερω εδω κυριως για λογους πληρότητας. :fafoutis:

 
Σήμερα το thread έχει αποκτήσει εκπαιδευτική μορφή! :D
+100 σε ότι είπε ο freak για την πρώτη έκδοση του Fool for your loving. Προσωπικά αυτή είναι και η αγαπημένη μου για τους ίδιους λόγους που αναφέρθηκαν πιο πάνω (και γιατί μου αρέσει και η κλίμακα). Αν είχα κάτι να αλλάξω θα ήταν η φωνή του Coverdale, μου αρέσει περισσότερο όπως ακούγεται στη διάσημη εκδοχή μόνο και μόνο γιατί τη βρίσκω πιο ώριμη (δεν λέω τους λόγους που ωρίμασε, όλοι ξέρουμε, και δεν είναι μόνο τα εννιά χρόνια που παρήλθαν...).

Και μια που μιλάμε για εκπαιδευτικά θέματα, θυμήθηκα όταν πρωτοάκουσα ως παιδί στο ωδείο το Hall of the Mountain King του Grieg κι ενθουσιάστηκα όσο δεν πήγαινε άλλο. Όταν λίγα χρόνια αργότερα είδα τον τίτλο σε κάποιο άλμπουμ, νόμιζα ότι πρόκειται για μια ακόμη διασκευή. Αμ δε.... :diablotin: (αλλά τη λάτρεψα!)


Savatage - Hall of the Mountain King (1987)

 
Τελευταία επεξεργασία:
συμφωνώ κι εγώ, ωραίο ήταν και το Άσπρο Φίδι....άρεσε πολύ και της αδερφής μου
 
WASP - The gypsy meets the boy


Από το δίσκο Crimson Idol του 1992 που ο Βλάκυ τον είχε γράψει για σόλο παράσταση κανα δύο χρόνια πριν, αλλά μετά από κράξιμο των φανς τον κυκλοφόρησε ως wasp. Για μένα προσωπικά δεν έχει σημασία. Είτε solo είτε WASP, ο Βλάκυ παίζει στο ίδιο ταμπλό και μόνος του (όπως και ο Coverdale για παράδειγμα...). Κατ'εμέ, ο καλύτερος δίσκος του Βλάκυ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα