Τι ακούω απόψε ...

Εσείς δεν τσικνίζετε;
Σε λίγο. Λεγαμε ότι αν ψήσουμε στο μπαλκόνι, η τέντα θα μας θυμίζει τσικνοπέμπτη για κανά χρόνο , χώρια του ότι μπορεί να της βάλουμε και φωτγιά. :fafoutis:

 
Σημερα το πρωί πάντως γύρω στις 6 παρά στα διόδια των Αφιδνών(ε) το θερμόμετρο του αμαξιού μου έγραφε 2 βαθμούς.
Ε δεν είχε βγει ο ζεστός ήλιος. Αλλά γέλασα με το σχόλιό σου γιατί.... μου θυμίζεις τη μάνα μου!
Αφιερωμένο εξαιρετικά στον Rygar:
Αθλιο τραγούδι το ξέρω, αλλά έτσι σε τιμωρώ.:diablotin::fafoutis::fafoutis::fafoutis:


Οσο για το Sweat όντως το χορεύαμε με τρέλα το 1992 στα κλαμπς αφού είχε κυκλοφορήσει τότε. Φυσικά και δε ζούσε ο Bob Marley, είχε πεθάνει μια δεκαετία πριν. Δε ξέρω γιατί έχουν τον Bob Marley στο βίντεο, εγώ πληκτρολόγησα A la la la la long (έτσι το ξέρω το τραγούδι).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ε δεν είχε βγει ο ζεστός ήλιος. Αλλά γέλασα με το σχόλιό σου γιατί.... μου θυμίζεις τη μάνα μου!
Αφιερωμένο εξαιρετικά στον Rygar:
Αθλιο τραγούδι το ξέρω, αλλά έτσι σε τιμωρώ.:diablotin::fafoutis::fafoutis::fafoutis:
Εγώ θα σε "τιμωρήσω" με αυτό:


Οταν αρχές του 90 ο Κυριαζής επανήλθε με το Επιμένω, μου έλεγαν ότι το Ελα μωράκι μου ήταν δικό του αλλά δεν τους πίστευα. Παρεπιπτόντως πολύ ωραίο τραγούδι (για το Ελα μωράκι μου μιλάω)
 
Και καθότις να πούμε είναι και Τσικνοπέφτη (η οποία πάντα πέφτει Πέφτη), πρέπει η βραδιά να γυρίσει σε ελληνικά κουνιστάρικα τραγούδια. Κουνιστάρικα, καταλαβαίνετε. Ε;


Ο Μαργαρίτης μ'αρέσει πολύ.
 
Πριν λίγο μιλούσα με το γκουμπάρο μου και λέγαμε για τη ντρέλα του Ελληνα που ενώ υπάρχει κίνδυνος, αυτός θέλει να βγαίνει εξω και δε μπειράζει αν φάει το 300άρι, δε μπορεί (και καλά δε μπορεί) να είνα κλεισμένος μέσα, ότι είναι σα φυλακισμένος κλπ κλπ. Και θυμήθηκα αυτό το τραγουδάκι.


Κι ο Τερζής μ'αρέσει.
 
Ποιός/α θα το χορέψει; Εγώ βάρυνα λίγο από το φαγητό και το κρασάκι και τώρα νοιώθω σα μωρό που βύζαξε και τα μάτια του ανοιγοκλείνουν με 240 καρέ.

 
Ποιός/α θα το χορέψει; Εγώ βάρυνα λίγο από το φαγητό και το κρασάκι και τώρα νοιώθω σα μωρό που βύζαξε και τα μάτια του ανοιγοκλείνουν με 240 καρέ.
Α, η ώρα είναι ότι πρέπει για χορό και για να κάψουμε και κανά λουκάνικο.
(Και πού να δεις τι έχω βάλει "στο τι ζώδιο είστε" για τις μικρές ώρες... Επιμορφώνω τη Λώρα απόψε!)
 
Α, η ώρα είναι ότι πρέπει για χορό και για να κάψουμε και κανά λουκάνικο.
(Και πού να δεις τι έχω βάλει "στο τι ζώδιο είστε" για τις μικρές ώρες... Επιμορφώνω τη Λώρα απόψε!)
Ναι, τα μαθα καλά, τα μαθα και απέξω
το σκάρλα είναι το ταγκό
της Αιτωλοακαρνανίας το καλό,
είμαι εκπαιδευμένη να το αντέξω.

Είδες που τις βραδυνές ώρες μ αρέσουν όλων των ειδών τα ταγκό; Και τα εντοπίας...σφαγής.
 
Ναι, τα μαθα καλά, τα μαθα και απέξω
το σκάρλα είναι το ταγκό
της Αιτωλοακαρνανίας το καλό,
είμαι εκπαιδευμένη να το αντέξω.

Είδες που τις βραδυνές ώρες μ αρέσουν όλων των ειδών τα ταγκό; Και τα εντοπίας...σφαγής.
Άμα ο άνθρωπος είναι πραγματικός καλλιτέχνης και να εκτιμά ξέρει και να προσαρμόζεται ξέρει κι άμα έχει κέφια δημιουργεί και μόνος του!
Τώρα που ξέρω ότι κάνεις και στιχάκια, θα το έχω κατά νου να συνεργαστούμε.
Κι επειδή ξέρεις πόσο σε πάω και νομίζω ότι σε ταλαιπώρησα χθες με τα κλαρίνα (με την άθλια ακουστική -και πολλά ακόμη άθλια χαρακτηριστικά τους...) σήμερα θα σου βάλω ένα κανονικό τάγκο για να αλλάξεις διάθεση. Μόνο που επειδή είπα χθες εδώ ότι θα βάζω για όλο το υπόλοιπο τριώδιο αμιγώς χορευτικά κομμάτια, θα ανεβάσω λίγο το tempo και σου βάλω ένα γρήγορο tango δηλαδή μια milonga. Είμαι σίγουρη ότι ξέρεις το είδος αφού ακούς και τα κλασικά αλλά αν μία στις χίλιες δεν το ξέρεις, σου δίνω ότι πληροφορίες θες. Και βέβαια θα σου βάλω όχι από κανέναν τυχαίο αλλά από τον μετρ της milonga*.
Enjoy!

Francisco Canaro - Roberto Maida - Milonga Brava (~1936)


*ήθελα να ανεβάσω και βίντεο με τον θρυλικό χορευτή της milonga τον Miguel Zotto αλλά δεν θα μπορούσες να ακούσεις τίποτα από μουσική, εξαιτίας των ατέλειωτων χειροκροτημάτων από το κοινό
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστώ πολύ Μπαχάρ μου για την αφιέρωση. Η αδυναμία μου είναι βέβαια είναι τα τάνγκο τα κλασικά, ιδίως με την πατίνα του παλιού, της αντίκας. Αλλά και η milonga μου αρέσει. Εννοείται ότι παρακολουθώ τα βίντεο του Zotto, Diana και Miguel καταπληκτικοί.
 
Πίσω
Μπλουζα