Τι ακούω απόψε ...

Queensryche - The whisper

Το εισαγωγικό riff μοιάζει πολύ με το αντίστοιχο του Ιππέα των Σιδερένιων Παρθένων.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Queensryche - The whisper


Το εισαγωγικό riff μοιάζει πολύ με το αντίστοιχο του Ιππέα των Σιδερένιων Παρθένων.

Κάτι αντίστοιχο νοιώθω κι εγώ όταν ακούω αυτό:

Deep Purple - Stormbringer (1974)


και αμέσως μετά αυτό:

Rainbow - Stargazer (1976)




σε σημείο μάλιστα που νομίζω ότι στο πρώτο θα ακούσω και τον Dio αντί για τον Coverdale. Ειδικά στο σολάρισμα (στο 2.19'' το πρώτο και στο 3.23'' το δεύτερο) αναρωτιέσαι μήπως ο Blackmore μας κάνει πλάκα . Άσε που μιλάει μέχρι και για ουράνια τόξα!
Μπορεί βέβαια το Stormbringer να προηγείται χρονικά αλλά ο Αστεροσκόπος / αιθεροβάμων (μαζί με τον ίδιο τον Dio φυσικά) ανήκει στις μεγάλες αγάπες της ζωής μου για όλους αυτούς του λόγους που τον κάνουν τόσο υπέροχο (σύνθεση, ενορχήστρωση, στίχοι, ερμηνεία, αύρα κι εκατό άλλα πράγματα που θα ξημερώσω αν τα αναλύσω). Οπότε δεν τίθεται θέμα προτίμησης.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ ακούω τον δίσκο των Midnight Oil "Red Sails In The Sunset'' απ' το 1984,που βρήκα πρόσφατα. Απ' τα καλύτερα τους κατά την γνώμη μου,έχουν βέβαια πάρα πολλούς δίσκους καταπληκτικούς και το κυριότερο δεν ήταν συγκρότημα του ενός τραγουδιού όπως τους παρουσιάζουν ("Beds Are Burning") :R-2868767-1304828396.jpeg~2.jpg
 
Stillwater - Love Thing, απο το bonus CD της director's cut εκδοσης της ταινιας Almost Famous (1999) με τιτλο "Untitled - The Bootleg Cut" (2001). Το φανταστικο συγκροτημα εχει φανταστικη μουσικη. Το τραγουδι αυτο ειναι γραμμένο απο την Nancy Wilson (Heart) και τον Cameron Crowe.


Απο τις καλυτερες ταινιες για την ροκ μουσικη. Αυτη η εκδοση δεν ηταν δυνατο να λειπει απο την συλλογη μου.

P2098219.JPGP2098220.JPGP2098218.JPGP2098223.JPGP2098221.JPGP2098222.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Stillwater - Love Thing, απο το bonus CD της director's cut εκδοσης της ταινιας Almost Famous (1999) με τιτλο "Untitled - The Bootleg Cut" (2001). Το φανταστικο συγκροτημα εχει φανταστικη μουσικη. Το τραγουδι αυτο ειναι γραμμένο απο την Nancy Wilson (Heart) και τον Cameron Crowe.


Απο τις καλυτερες ταινιες για την ροκ μουσικη. Αυτη η εκδοση δεν ηταν δυνατο να λειπει απο την συλλογη μου.
Έτυχε να το ακούσω την ώρα που έδυε ο ήλιος. Κάτι το τραγούδι, κάτι η ζέστη, κάτι το ηλιοβασίλεμα εκεί πίσω μεταξύ Αιγάλεω και Ποικίλου όρους, λίγο ακόμη και θα νόμιζα ότι βρίσκομαι κάπου στο New Mexico. Φοβερό κομμάτι! Ευχαριστούμε freak!

Αλλαγή σκηνικού: Φυσάει ένα ωραίο αεράκι αυτή την ώρα και βγαίνοντας στη βεράντα μου ήρθε η ευωδιά από τη γαρδένια -τέρας της από κάτω γειτόνισσας. Κανονικά θα έπρεπε να έβαζα την πρώτη εκτέλεση (1947) αυτού του υπέροχου μπολερό της κουβανής τραγουδοποιού Isolina Carrillo αλλά το συναίσθημα που προκαλεί η εκτέλεση των μουσικών του Buena Vista Social Club και η ερμηνεία του Ibrahim Ferrer δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο.
Να μπορούσαμε να πάμε μια Αβάνα τώρα!

Buena Vista Social Club - Dos Gardenias (1997)

 
I'm one million kilometers from the star's corona.
I should reach it in aproximatly three minutes.
I'm actually flying into a star.
This is incredible.


Σε τρία λεπτά είμαστε εκεί.

Astral Projection - Flying Into A Star (1997) ♥

 
Έτυχε να το ακούσω την ώρα που έδυε ο ήλιος. Κάτι το τραγούδι, κάτι η ζέστη, κάτι το ηλιοβασίλεμα εκεί πίσω μεταξύ Αιγάλεω και Ποικίλου όρους, λίγο ακόμη και θα νόμιζα ότι βρίσκομαι κάπου στο New Mexico. Φοβερό κομμάτι! Ευχαριστούμε freak!
Προτείνω ανεπιφύλακτα την ταινία, ειδικά στην director's cut έκδοση.
 
Πίσω
Μπλουζα