Τι ακούω απόψε ...

Ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης τραγουδά Μίκη Θεοδωράκη - 50 τραγούδια
 
Καλημέρα,

Από το δίσκο "Κυρίες Και Κύριοι" του 1974.

Κώστας Τουρνάς - Νεράιδα (1974)

 
Θεοδωράκης-Τα τραγούδια του αγώνα
Φαραντούρη-περιγράφει γλαφυρά πέτρινα χρόνια
από μεταχειρισμένο δίσκο αγορασμένο στο γνωστό μαγαζί
 
To 2015 γυρίστηκε ξανά το πασίγνωστο vido clip του θρυλικού τραγουδιού '74 -'75 των Connells. Mε τους ίδιους πρωταγωνιστές όπως είναι μετά από 22 χρόνια...

 
ΓΙΩΤΑ ΛΥΔΙΑ σε 4 τραγούδια του ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ 1961
Στην περιγραφή αναφέρονται τα ακόλουθα:
Τα 4 τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη που ηχογράφησε η Γιώτα Λύδια στην Columbia στα τέλη του 1961.
7XCG 1257 - ΜΕΛΑΧΡΙΝΗ ΜΟΥ ΚΟΠΕΛΙΑ (Κοκκινιά) σε στίχους Κώστα Βίρβου (βασισμένο στην μελωδία του "Κρητικού χορού") 0:00
7XCG 1261 - ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΟΥ (Νανούρισμα) σε στίχους Κώστα Βίρβου (εντάχτηκε στον κύκλο τραγουδιών "Το τραγούδι του νεκρού αδερφού") 3:24
7XCG 1262 - ΠΡΟΔOΜΕΝΗ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗ (εντάχτηκε στον κύκλο τραγουδιών "Το τραγούδι του νεκρού αδερφού") 6:54
7XCG 1263 - Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΣ σε στίχους Ερρίκου Θαλασσινού (ακούστηκε στο φιλμ "Προδομένη αγάπη") 10:13

Λαϊκή ορχήστρα υπό τη διεύθυνση του Μίκη Θεοδωράκη
Μπουζούκι: Κώστας Παπαδόπουλος, Λάκης Καρνέζης
 
Μίκη Θεοδωράκη ΠΟΛΙΤΕΙΑ Στ. Καζαντζίδης, Μαρινέλλα, Μ. Χιώτης 1961
Στην περιγραφή αναφέρονται τα ακόλουθα:
Τα 6 τραγούδια του πρώτου κύκλου ΠΟΛΙΤΕΙΑ του Μίκη Θεοδωρακη με τις φωνές του Στέλιου Καζαντζίδη και της Μαρινέλας. Ηχογραφήθηκαν τον Μάρτιο του 1961. Λαϊκή ορχήστρα Μίκη Θεοδωράκη. Μπουζούκι: Μανώλης Χιώτης
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ (Τάσος Λειβαδίτης) 0:00
ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΒΡΑΔΟ (Τάσος Λειβαδίτης) 3:29
ΒΡΑΧΟ-ΒΡΑΧΟ ΤΟΝ ΚΑΫΜΟ ΜΟΥ (Δημήτρης Χριστοδούλου) 8:30
ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ (Δημήτρης Χριστοδούλου) 12:22
ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ (Δημήτρης Χριστοδούλου) 16:59
ΚΑΫΜΟΣ (Δημήτρης Χριστοδούλου) 20:56

Όχι ότι λείπουν τα τραγούδια, αλλά εδώ υπάρχουν μαζεμένα. Ο ήχος κατευθείαν από τις εκδόσεις των 45 στροφών.
Ο πρώτος κύκλος τραγουδιών ΠΟΛΙΤΕΙΑ αποτελείτο από 8 συνολικά τραγούδια. Τα άλλα 2 είναι τα "Μάνα μου και
Παναγιά" και ""Δραπετσώνα" που ηχογραφήθηκαν παραλληλα σε δύο εκτελέσεις με τον Γρηγόρη Μπιθικώτση και την Μαίρη Λίντα.
 
Τις τελευταίες δυο μέρες άκουσα μαζεμένα πάρα πολλά από τα έργα του Θεοδωράκη κι από τα δύο είδη μουσικής που υπηρέτησε. Δεν το είχα ξανακάνει σε τέτοια έκταση κι ομολογώ ότι ήταν μια παράξενη αλλά δυνατή εμπειρία.
Σήμερα ξαναγύρισα στα συνηθισμένα μου ακούσματα και έπιασα να βάλω κάτι από τα καλτ μέταλλα των '80s.
Παρεμπιπτόντως, κάποια στιγμή θα ήθελα να ταξιδέψω στην Ελβετία, δεν έχω πάει ποτέ.
(Επίσης θεωρώ τους λύκους πανέμορφα ζώα)

Krokus - Night Wolf (1983)

 
ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΦΗΜΗΣ ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΝ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ

Edith Piaf - Μίκης Θεοδωράκης - Όμορφη πόλη - Les amants de Teruel - 1962

The Honeymoon Song (Live At The BBC For "Pop Go The Beatles" / 6th August, 1963)

Life Goes On (1999 Remaster)

Joan Baez/The Ballad of Mauthausen/Mikis Theodorakis
Εκτέλεση στα ελληνικά στο Ηράκλειο Κρήτης το 1983

The Walkabouts - The Train Leaves At Eight (Mikis Theodorakis) (Ορχηστρικό 2000)

Περισσότερες πληροφορίες στο άρθρο:
 
Καλημέρα.

Salt Tank - Eugina (Sargasso Sea mix) (1996)

 
Τελευταία επεξεργασία:
για απόψε η δισκάρα-ντεμπούτο των Pixies "Surfer Rosa" απ' το 1988 (το cd που έχω, περιέχει και το mini album τους "Come On Pilgrim" του 1987):

R-393906-1155304696.jpeg.jpg
R-393906-1258859368.jpeg.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα