Τι ακούω απόψε ...

Μουσικάρες ακούστηκαν απόψε. Οι Soul II Soul από τα αγαπημένα μου. Το χω ξαναγράψει άλλωστε. Και το Back to life το ξαναβάλει. Αλλά φτιάχτηκα τόσο που δεν γίνεται να μην το ξαναβάλω και θα τα αφιερώσω σε όλους σας γιατί με τις μουσικές σας μου φτιάξατε το πολύ χαλασμένο κέφι. Είναι και ωραίο για καληνύχτα.
 
Η Μαντώ στην ζωντανή παρουσία της στην εκπομπή «Στούντιο 4» | 16/12/2021 | ΕΡΤ, ανέφερε απαντώντας σε σχετική ερώτηση ,
ότι τραγούδησε για πρώτη φορά μπροστά σε κοινό όταν ήταν 10 ετών στο κρουαζιερόπλοιο όπου εργαζόταν ο πατέρας της σαν
πιανίστας/μαέστρος. Ερμήνευε 2 κομμάτια από τα οποία το ένα ήταν το
"Touch Me in the Morning" Diana Ross (1973)
 
Μουσικάρες ακούστηκαν απόψε. Οι Soul II Soul από τα αγαπημένα μου. Το χω ξαναγράψει άλλωστε. Και το Back to life το ξαναβάλει. Αλλά φτιάχτηκα τόσο που δεν γίνεται να μην το ξαναβάλω και θα τα αφιερώσω σε όλους σας γιατί με τις μουσικές σας μου φτιάξατε το πολύ χαλασμένο κέφι. Είναι και ωραίο για καληνύχτα.
Laura όπως το έγραψες, φτιάχτηκα και εγώ με τους Soul II Soul εχθές βράδυ. Βλέπεις γράφω μου αρέσει, το αγαπώ, πατάω like, βάζω καρδούλες. Μου αρέσει η μουσική. Είναι όμως κάποια track ξεχωριστά όπως το Keep on Moving, θέλεις το υπνωτικό του τέμπο, το grοove που δέχομαι. Νιώθω τον ρυθμό του στο αίμα μου, με κάνει να νιώθω καλά.

Παρασκευή, καλημέρα.

Nina Simone - Feeling Good (1994)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Αγαπημένε μου
κι αυτό το καλοκαίρι
θα’ναι αβάσταχτο
οι μέρες περνούν αργά
πολύ αργά
κοιτάζω μια τον ουρανό
μια τη θάλασσα
και περιμένω να φανείς
αλλά εσύ δε φαίνεσαι

and I wait, I wait...

Aλέκα Κανελλίδου - Ακόμα ένα καλοκαίρι (1979)

 
Χαΐνηδες-Χαΐνης
Χαΐνης στην κρητική διάλεκτο είναι ο δραπέτης απ' το νόμο που τριγυρνάει στα βουνά. Οι Χαΐνηδες είναι ένα κρητικό συγκρότημα, στο οποίο συμμετείχε η πρώην μου δασκάλα της κιθάρας. Έλα παππού να σου δείξω τα αμπελοχώραφα σου! Δεν πρέπει να υπήρξε χειρότερος μαθητής και πιο ατάλαντος από μένα!
 
Χαΐνηδες-Χαΐνης
Χαΐνης στην κρητική διάλεκτο είναι ο δραπέτης απ' το νόμο που τριγυρνάει στα βουνά. Οι Χαΐνηδες είναι ένα κρητικό συγκρότημα, στο οποίο συμμετείχε η πρώην μου δασκάλα της κιθάρας. Έλα παππού να σου δείξω τα αμπελοχώραφα σου! Δεν πρέπει να υπήρξε χειρότερος μαθητής και πιο ατάλαντος από μένα!
Η δασκάλα σου μάλλον ήταν η Κάλλια Σπυριδάκη...(με λίγη αναζήτηση στο ψαχτήρι...)
 
Tonight, ε?


κι επί το ελληνικότερον (παναγίτσα μου καρακιτσαριό, ιδίως το μπαλέτο αλλά και η ντίβα δεν πάει πίσω)

 
Διότι έχει κι άλλες λέξεις μετά το "tonight" στα ελλήνικος. Επίσης, διότι ούτε μου πέρασε από το μυαλό :p
 
Γιατί Σήμερα κι όχι Απόψε;
Κι άλλα "απόψε"...

ΑΠΟΨΕ - ΤΖΕΝΗ ΒΑΝΟΥ - ΜΙΜΗΣ ΠΛΕΣΣΑΣ
Στίχοι: Χρήστος Γιαννακόπουλος , Μουσική: Μίμης Πλέσσας
2 x Vinyl, LP, Compilation Μίμης Πλέσσας – Τι Να Πρωτοθυμηθώ ,Philips – 826185-1 , 1985

ΑΠΟΨΕ-ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡΙΟΣ
Στίχοι : Γιάννης Πάριος Μουσική : Μάριος Τόκας
Vinyl, LP, Album Γιάννης Πάριος, Μάριος Τόκας – Σαν Τρελό Φορτηγό ,Minos – MSM 778 , 1989

Δάκης-Μαντώ -Απόψε (Something Stupid)
Ελληνικοί στίχοι: Τάκης Καρνάτσος
2 x Vinyl, LP, Album Δάκης, Μαντώ, Γιώργος Πολυχρονιάδης, Ευρυδίκη – Το Πρώτο Μας Party , Minos – MSM 936/937 , 1991

ΜΑΝΤΩ -ΑΠΟΨΕ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ
Στίχοι : Εύη Δρούτσα, Μουσική Αλέξης Παπαδημητρίου
Vinyl, LP, Album Μαντώ – Κίνηση Τρίτη, Minos (2) – MSM 959 , 1991
 
Ο δίσκος Rage for order των Queensryche είναι για μένα ο πιο ποιοτικός τους, ενώ ο επόμενος ήταν ο πιο εμπορικός τους.
Ακουγα πριν λίγο αυτό:

Whisper

Και αναρρωτιόμουν τί μου θυμίζει το riff στην αρχή του τραγουδιού. Μα αυτό:

Iron Maiden - The trooper
Και μοιάζουν καταπληκτικά θα έλεγα. Μαλλον οι Maiden τους μιμήθηκαν.....ε; ....όχι;;;; γιατί ρε;;; Δεν έχετε δει το Backup to the future;;;
 
Πίσω
Μπλουζα