Τι ακούω απόψε ...

Φίλε RIO, ίσως από τα τελευταία τραγούδια των Metallica που μου άρεσαν. Από αυτό το άλμπουμ και μετά κάπου τους έχασα! Αν και fan των power και epic metal συγκροτημάτων,όπως φυσικά και του κλασικού "καθαρό" heavy metal (ok,τους Iron Maiden τους ακούμε όλοι οι φανς πιστεύω),τους Metallica τους άκουγα μέχρι αυτά τα τραγούδια (π.χ. "Nothing else..", "Enter the Sandman"),όπως είχα γράψει παλαιότερα και στο φίλο metalcandyman.
Μετά,το 1993,είχα φύγει φαντάρος, και όταν γύρισα και μετά,δεν μου πολυάρεσαν ό,τι έβγαζαν. Στην αρχή νόμιζα πως ίσως η θητεία μου είχε αλλάξει τα μουσικά γούστα! Δεν το ΄χα πάθει όμως με άλλα συγκροτήματα. Ή όταν άκουγα ακόμα και τα πρώτα albums των Metallica.Τα οποία συνέχισαν να μου αρέσουν με κορυφαίο το "Ride the Lightning" (αγαπημένο album, ΟΛΑ τα τραγούδια είναι ένα και ένα).
Τελικά μάλλον,δεν ήμουν εγώ που άλλαξα!..Αυτοί πιστεύω πως είχαν αλλάξει! Τουλάχιστον,έτσι μου φαινόταν εμένα..
 
VIKINGS - FRANCOISE
Μουσική, στίχοι, ερμηνεία : Αντώνης Στεφανίδης

VIKINGS - CATHERINE
Μουσική, στίχοι, ερμηνεία : ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΡΔΗΣ
 
Καλή χρονιά με υγεία σε όλα τα μέλη του Retromaniax.Μόλις έβαλα για ακρόαση αυτό το mini album των Christian Death,το "Deathwish" απ' το 1984:
 

Συνημμένα

  • IMG_20220103_011611~2.jpg
    IMG_20220103_011611~2.jpg
    2 MB · Προβολές: 3
VIKINGS - FRANCOISE
Μουσική, στίχοι, ερμηνεία : Αντώνης Στεφανίδης

VIKINGS - CATHERINE
Μουσική, στίχοι, ερμηνεία : ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΡΔΗΣ
Καλημέρα. Πολύ αγαπημένα και τα 2.


Sandra - Hi! Hi! HI! (1986)

 
Gary Moore-Corridors of power
από την heavy metal περίοδο του Moore, το εξώφυλλο πραγματικό έργο τέχνης. Για να το κάνεις σε photoshop αυτό θα ήθελες ίσως μια μέρα. Με παραδοσιακές μεθόδους μια βδομάδα, σίγουρα.
 
Αφού είμαστε retromaniax... Αναμνήσεις...

ΜΑΝΤΩ - "Αναμνήσεις" ΕΤ1 (1991)
ΜΟΥΣΙΚΗ: Αλέξης Παπαδημητρίου
ΣΤΙΧΟΙ: Εύη Δρούτσα

ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ - ΔΑΚΗΣ-ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΑΔΗΣ-ΜΑΝΤΩ-ΕΥΡΥΔΙΚΗ
Διασκευή του Greenfields των The Brother Four σε ελληνικούς στίχους Εύης Δρούτσα

Ανάμνηση - Tony Pinelli (πρώτη εκτέλεση)
Μουσική: Βαγγέλης Πιτσιλαδής, Στίχοι: Γιώργος Στεφάνου (ψευδώνυμο που χρησιμοποιούσε ο Γιώργος Παπαστεφάνου)

ΔΟΥΚΙΣΣΑ - Οι αναμνήσεις
Στίχοι : Μίμης Θειόπουλος - Μουσική : Τόλης Βοσκόπουλος
Πρώτη εκτέλεση: Τόλης Βοσκόπουλος

'' Οι αναμνήσεις '' ΠΕΤΡΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ και ΝΙΤΣΑ ΑΝΤΩΝΑΤΟΥ
Στίχοι : Κώστας Βίρβος - Μουσική : Θόδωρος Δερβενιώτης
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σπάνια...
Οι πρώτες ηχογραφήσεις του Κώστα Μπίγαλη

ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΙΓΑΛΗΣ | LIVE | ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΦΩΝΑΞΩ

ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΙΓΑΛΗΣ - ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΙΓΑΛΗΣ - ΠΟΙΑ ΝΑ'ΣΑΙ


ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΙΓΑΛΗΣ - ΤΡΕΧΩ ΤΡΕΧΩ

ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΙΓΑΛΗΣ - ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΥ



ΑΛΕΞΗΣ ΜΠΙΓΑΛΗΣ | ΞΕΓΝΟΙΑΣΤΗ ΖΩΗ | VINYL RIP | ( ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΙΓΑΛΗΣ )

ΑΛΕΞΗΣ - ΚΟΡΙΤΣΙ

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα