Τι ακούω απόψε ...

Χρόνια Πολλά στις εορτάζουσες και τους εορτάζοντες

ΓΙΩΡΓΟΣ ΖΑΜΠΕΤΑΣ - Ο ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ
Στίχοι: Χαράλαμπος Βασιλειάδης /Μουσική: Γιώργος Ζαμπέτας

Γιάννης Πάριος - Ιωάννα Μου
Μουσική : Σταύρος Ξαρχάκος /Στίχοι : Κώστας Κινδύνης
Άλμπουμ : ΞΑΡΧΑΚΟΣ - ΠΑΡΙΟΣ (1986)

ΓΙΑΝΝΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΑΝΤΗΛΙ ΣΟΥ με την Ελενη Δημου απο την ''ΗΠΕΙΡΟ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΤΟΝΙΑΣ''
διασκευή και παραγωγή Άκης Γκολφίδης 1998
 
Λοιπόν σήμερα αποφάσισα να δω το πρώτο μου giallo film! (σα να βλέπω τον Fulci να κουνάει το κεφάλι του με απόγνωση :D ). Είπα όμως να πάω στα σίγουρα και δοκίμασα Dario Argento. Για κάποιον που δεν συμπαθεί και τόσο τις σπλατεριές, είναι απορίας άξιο πώς ενθουσιάστηκα τόσο πολύ με τη συγκεκριμένη ταινία και τώρα έχω βάλει στο πρόγραμμα να δω κι άλλες! Πάντως αυτή τη βρήκα αριστούργημα από πολλές απόψεις.
Κι εννοείται ότι κάθισα μετά να ακούσω κι όλο το OST από την αρχή.

Goblin - Profondo Rosso (1975)

 
Lulu - To Sir, With Love (1967) απο το soundtrack της ταινιας.


Απο τις τρεις εκδοχες του τραγουδιου που υπαρχουν στο soundtrack, αυτη εδω (Museum Outings Montage) ειναι η καλυτερη.

Δεν μπορω ομως να αντισταθώ να βαλω και την εμφάνιση της Lulu στο Ed Sullivan Show το 1967, εστω και αν ειναι playback...

 
Λοιπόν σήμερα αποφάσισα να δω το πρώτο μου giallo film! (σα να βλέπω τον Fulci να κουνάει το κεφάλι του με απόγνωση :D ). Είπα όμως να πάω στα σίγουρα και δοκίμασα Dario Argento. Για κάποιον που δεν συμπαθεί και τόσο τις σπλατεριές, είναι απορίας άξιο πώς ενθουσιάστηκα τόσο πολύ με τη συγκεκριμένη ταινία και τώρα έχω βάλει στο πρόγραμμα να δω κι άλλες! Πάντως αυτή τη βρήκα αριστούργημα από πολλές απόψεις.
Κι εννοείται ότι κάθισα μετά να ακούσω κι όλο το OST από την αρχή.

Goblin - Profondo Rosso (1975)

Στο τέλος το παραπάνω κομμάτι θυμίζει λίγο το πολύ γνωστό έργο για εκκλησιαστικό όργανο του Γιόχαν Σεμπάστιαν Μπαχ , Τοκάτα και Φούγκα σε Ρε ελάσσονα (Toccata and Fugue in D minor), BWV 565.
Προσωπικά δεν συμπαθώ τις "σπλατεριές"(λουτρό αίματος θα πρότεινα ως καλύτερο όρο) όπως γράφεις απλά είχε τύχει κάποια φορά σε σουβλατζίδικο στην τηλεόραση να προβάλλεται κάποια από την σειρά ταινιών "Βλέπω το θάνατό σου" (αυθεντικός τίτλος: Final Destination) (δεν θα έλεγα ότι είναι και το καλύτερο να τρώει κανείς και να βλέπει περιστατικά ακραίως βιαίων θανάτων.. αλλά γενικά δεν είχα το βράδι εκείνο παρενέργειες στον ύπνο μου...)
 
Σήμερα 8 Ιανουαρίου Οσίας Δομνίκης

Εορτάζει το μέλος @domniki ή μήπως κάνω λάθος;

Αναζητώντας σχετικά άσματα στο διαδίκτυο βρήκα ενδιαφέροντα τα ακόλουθα

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ - Τρίο Μπελκάντο
Στίχοι :Γιάννης Αργύρης / Μουσική: Γεράσιμος Λαβράνος

περιλαμβάνεται στον δίσκο

Μ Τσακαλόπουλος ~ Χρόνια Πολλά σου Εύχομαι
 
Στην άλλη πλευρά του δίσκου που περιλαμβάνει το Χρόνια Πολλά (βλ. προηγούμενη ανάρτηση) το

TRIO BEL CANTO - ΠΑΡΑΜΥΘΕΝΙΑ ΖΩΓΡΑΦΙΑ(ΛΑΒΡΑΝΟΥ ΑΡΓΥΡΗ)
 
Γιατί έχω την εντύπωση ότι το έχω ακούσει σε ελληνική ταινία; Μάλιστα μου φαίνεται ότι το τραγουδάει live μία "ντόπια" τραγουδίστρια/ show woman της ταινίας σε μαγαζί όπου συχνάζουν οι πρωταγωνιστές.
 
Γιατί έχω την εντύπωση ότι το έχω ακούσει σε ελληνική ταινία; Μάλιστα μου φαίνεται ότι το τραγουδάει live μία "ντόπια" τραγουδίστρια/ show woman της ταινίας σε μαγαζί όπου συχνάζουν οι πρωταγωνιστές.
Το ανακάλυψα πριν λίγες μέρες. Δεν είμαι σίγουρος αν το ήξερα από παλιά ή απλώς μου ακούγεται κάπως γνωστό.


David Bowie - Modern Love (1983)

 
Den Harrow-Future brain η αυθεντική στούντιο έκδοση!
ωραίος ήταν και ο Den Harrow....
 
Πίσω
Μπλουζα