Τι ακούω απόψε ...

Ε μια που πιάσαμε μουσικά θέματα από ταινίες του Θανάση Βέγγου παραθέτω το κομμάτι (δεν είναι Spike Jones) το οποίο αποτελεί εισαγωγή στην ταινία "Τρελλός παλαβός και Βέγγος" του 1967 (παραγωγή: ΘΒ Ταινίες Γέλιου , σκηνοθεσία: Θανάσης Βέγγος, σενάριο: Νίκος Τσιφόρος και Ναπολέων Ελευθερίου).
Στην ταινία ακούγεται η κορυφαία ατάκα "Ξέρεις από Βέσπα;;;"
(εν τω μεταξύ η μηχανή που οδηγεί στην ταινία δεν είναι Vespa)

Billy Vaughn His Orchestra - Woodpecker
Η ίδια μουσική υπάρχει και στο τέλος της πρώτης ταινίας του "πράκτορα 000". Όταν ο ΘΒ παραδίδει ανεπιτυχώς τον παράνομο στον αστυνόμο.
 
Η ίδια μουσική υπάρχει και στο τέλος της πρώτης ταινίας του "πράκτορα 000". Όταν ο ΘΒ παραδίδει ανεπιτυχώς τον παράνομο στον αστυνόμο.
Πολύ καλή παρατήρηση. Θα ψάξω να το βρω.
Βέβαια το συγκεκριμένο κομμάτι έχει ταυτιστεί με τη σκηνή στην τότε ΕΟ Αθηνών Κορίνθου με την ατάκα "Ξέρεις απο βέσπα;;;"
 
Και τα μεσημέρια μας μπορεί να γίνουν αισθησιακά! Βάλτε ένα ποτήρι κρασί μαζί με το φαγητό σας και ακούστε την φοβερή Etta James στο I'd rather go blind. Τι κομμάτι, τι φωνή.
1968
 
Δεν το διάλεξα εγώ, έχω μια τρίμηνη συνδρομή τζάμπα στο Apple Music και το διάλεξε με βάση κάποια άλλα που είχα ακούσει. Αλλά είναι καταπληκτικό - όλα όσα διάλεξε μου αρέσουν, ενώ παλιότερα Pandora και Spotify δεν τα πήγαιναν πολύ καλά.

Το λένε κι άλλοι, μέχρι με τον Ντίνο Ηλιόπουλο το έχω ακούσει (*) αλλά η εκτέλεση της Γκρέυ είναι αξεπέραστη

 
Από μια κουβέντα που χωρίς να το καταλάβω ξεκίνησε για μένα χωρίς εμένα στο προφίλ μου σκέφτηκα αυτό το τραγούδι που το βάζω στην εκδοχή του από την παράσταση "Αριστοφάνους 11" όχι μόνο γιατί είναι η καλύτερη εκτέλεσή του κατά τη γνώμη μου παρά τις αναπόφευκτες τεχνικές ατέλειες, αλλά και γιατί μου φέρνει στο νου μια αγαπημένη μου φίλη η οποία με πληροφόρησε για την παρασταση, που την παρακολουθήσαμε μαζί, και η οποία δυστυχώς δεν είναι πια μαζί μας. :(


Και μη μου πείτε είναι εκτός ρετροορίων, διότι είναι Αριστοφάνης άρα φουλ ρετρό. Στο youtube υπάρχουν εκτεταμένα αποσπάσματα από την παράσταση που την είχα απολαύσει πολύ παρά την κάκιστη ηχητική του χώρου και τις άβολες καρέκλες. ;Έβαλα και τα ξαναείδα.

Και ας σκεφτούμε κι αυτό
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πριν λίγο διέταξα το aplle music να μου παίξει τραγούδια στο στυλ των "Canzoniere Grecanico Salentino" και μόλις έβαλε αυτό που είναι ότι πρέπει να σε κρατάει ξύπνιο όταν οδηγείς νυσταλέος


Για κάποιο λόγο το Youtube στο πλάι, μαζί με δεκάδες φωνακλάδικα ιταλικά, μου πρότεινε κι αυτό. Γιατί?

 
Δεν το διάλεξα εγώ, έχω μια τρίμηνη συνδρομή τζάμπα στο Apple Music και το διάλεξε με βάση κάποια άλλα που είχα ακούσει. Αλλά είναι καταπληκτικό - όλα όσα διάλεξε μου αρέσουν, ενώ παλιότερα Pandora και Spotify δεν τα πήγαιναν πολύ καλά.

Το λένε κι άλλοι, μέχρι με τον Ντίνο Ηλιόπουλο το έχω ακούσει (*) αλλά η εκτέλεση της Γκρέυ είναι αξεπέραστη

Άναψε το τσιγάρο
Στίχοι: Χαράλαμπος Βασιλειάδης
Μουσική: Γεράσιμος Κλουβάτος

Πρώτη εκτέλεση Σπύρος Ζαγοραίος και Γιούλα Ανδρεάδου 1958

Σε δίσκο 10" , 78στροφών

Άναψε το τσιγάρο.. Σπύρος Ζαγοραίος.. 78rpm

Σε δίσκο 7", 45 στροφών (λευκά γράμματα στην ετικέττα)

Σε δίσκο 7", 45 στροφών (χρυσά γράμματα στην ετικέττα)

Η δεύτερη εκτέλεση (1959) ανήκει στην Καιτη Γκρευ (= Αγγελική Καλαϊτζή)
κι εδώ σε σπάνια ζωντανή εκτέλεση
Αναψε το τσιγαρο- Καιτη Γκρευ σπανιο live

πηγή
www.stixoi.info/stixoi.php?info=Lyrics&act=details&song_id=6767
 
Τελευταία επεξεργασία:
..... και μόλις έβαλε αυτό που είναι ότι πρέπει να σε κρατάει ξύπνιο όταν οδηγείς νυσταλέος
Ό,τι πρέπει για να μην σε πιάσει υπνηλία όταν οδηγείς, είναι κάποια από τα δυνατά χορευτικά κομμάτια της Μαντώς όπως :

-από το άλμπουμ "Ανήσυχο Βλέμμα" (1994) . Πρόκειται για το "Ποτέ" σε μουσική Αλέξη Παπαδημητρίου και στίχους Κώστα Τριγώνη.
Παραπέμπω στην ανάρτησή μου σε αυτό το νήμα με αριθμό #4.208 (31 Ιουλίου 2021)

-από τον δίσκο "Αισθήσεις", το "Ρούχο Δανεικό" σε μουσική Γιώργου Θεοφάνους και στίχους Ηρούς Τριγώνη
όπου στο διάστημα 2:11 έως 2:19 η Μαντώ επιδίδεται σε μία άνευ προηγουμένου φωνητική ακροβασία....
Μαντώ - Ρούχο δανεικό ( Video Clip )

-από το CD Maxi-Single Ωmegavibes ‎– Renaissance - Remixes , η έκδοση Power Groove Mix με την φωνή της Μαντώς
βλ.σχετική ανάρτηση σε αυτό το νήμα με αριθμό #4.216 (1 Αυγ-2021)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα