Τι ακούω απόψε ...

Felix Schmidt - Paranoimia cracktro theme (Amiga 1989)

Άναψες φωτιές με την Amiga. Είχε ένας φίλος και πήγαινα σπίτι του τα καλοκαίρια και όχι μόνο και έπαιζα με τις ώρες αυτό
(το μόνο ηλεκτρονικό παιχνίδι στο οποίο τα κατάφερνα...και είχα μάθει και την γεωγραφία της Καραϊβικής):

Sid Meier's Pirates! (Amiga 50Hz) - Intro
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ξημέρωσε και για φέτος η πιο μελαγχολική ημέρα του χρόνου. Προσωπικά με μελαγχολούν (για να μην πω με εκνευρίζουν) όλες οι Δευτέρες ανεξαρτήτως εποχής και αργιών, ειδικά αν έχει προηγηθεί ένα καταπληκτικό Σαββατοκύριακο.

New Order - Blue Monday (1983)





@elephadas Πόσο στοίχημα ότι ξέρω με τι τραγούδι θα μου απαντήσεις;
 
Άναψες φωτιές με την Amiga. Είχε ένας φίλος και πήγαινα σπίτι του τα καλοκαίρια και όχι μόνο και έπαιζα με τις ώρες αυτό
(το μόνο ηλεκτρονικό παιχνίδι στο οποίο τα κατάφερνα...και είχα μάθει και την γεωγραφία της Καραϊβικής):

Sid Meier's Pirates! (Amiga 50Hz) - Intro
Σπουδαίο παιχνίδι, από τα καλύτερα video games ever (Sid Meier είναι αυτός). Έπαιξα στον C64 και στην Amiga αργότερα. Είχα χάσει τον ύπνο μου για λίγο και είχαν πέσει οι βαθμοί μου. Μα τι να έκανα, είχα να επιλέξω πειρατική ζωή από την μία, και άλγεβρα από την άλλη.

Έρχεται κάπως βαρύ για Δευτέρα πρωί, δεν βαριέσαι, αυτό ακούω. Καλημέρα.

Χάρις Αλεξίου - Ξημερώνει (1980)

 
Έρχεται κάπως βαρύ για Δευτέρα πρωί, δεν βαριέσαι, αυτό ακούω. Καλημέρα.

Χάρις Αλεξίου - Ξημερώνει (1980)
Μπορεί να ακούγεται κάπως βαρύ αλλά πρόκειται για κομματάρα

Μουσική: Αντώνης Βαρδής
Στίχοι: Χάρις Αλεξίου
Από τον ομώνυμο δίσκο

Παραθέτω από τον δίσκο τα ακόλουθα

Χάρις Αλεξίου - Με Δέρνουν Τα Παράλογα - Official Audio Release
Μουσική: Αντώνης Βαρδής
Στίχοι: Σαράντης Αλιβιζάτος


Χάρις Αλεξίου - Φεύγω - Official Audio Release
Μουσική: Αντώνης Βαρδής
Στίχοι: Αντώνης Βαρδής και Χάρις Αλεξίου

 
Τελευταία επεξεργασία:
Χρόνια Πολλά στις εορτάζουσες και εορτάζοντες όπως στον συνονόματο @tonytony

Παραθέτω την πρώτη εκτέλεση
Ο ΑΝΤΩΝΗΣ Ο ΒΑΡΚΑΡΗΣ, 1939, Μάρκος Βαμβακάρης, Απόστολος Χατζηχρήστος
σε μουσική Σπύρου Περιστέρη και στίχους Πιπίτσας Οικονόμου (το ψευδώνυμο που χρησιμοποιούσε ο Μίνως Μάτσας- παππούς)
 
Χρόνια Πολλά στις εορτάζουσες και εορτάζοντες όπως στον συνονόματο @tonytony

Παραθέτω την πρώτη εκτέλεση
Ο ΑΝΤΩΝΗΣ Ο ΒΑΡΚΑΡΗΣ, 1939, Μάρκος Βαμβακάρης, Απόστολος Χατζηχρήστος
σε μουσική Σπύρου Περιστέρη και στίχους Πιπίτσας Οικονόμου (το ψευδώνυμο που χρησιμοποιούσε ο Μίνως Μάτσας- παππούς)
Χρόνια πολλά και σε σένα @g1973tony.
 
Εγώ τις δύο προηγούμενες ώρες άκουγα για μουσική τον ήχο του εκχιονιστικού μου διότι έριξε 30 πόντους χιόνι τη νύχτα και το χειρότερο είναι ότι προς το τέλος αντί να ρίχνει χιονόσκονη ανέβηκε η θερμοκρασία, 31F λέει το εξωτερικό μου θερμόμετρο (είχαμε κάτι -20 Κελσίου αυτές τις μέρες, που με τον αέρα γίνονταν -30) οπότε το απο πάνω χιόνι ήταν υγρό και κολλούσε. Οπότε για να καταπολεμήσω την πραγματικότητα προσέφυγα σε κάποια παλιά στάνταρ τραγούδια που μου φτιάχνουν τη διάθεση.




 
Εγώ τις δύο προηγούμενες ώρες άκουγα για μουσική τον ήχο του εκχιονιστικού μου διότι έριξε 30 πόντους χιόνι τη νύχτα και το χειρότερο είναι ότι προς το τέλος αντί να ρίχνει χιονόσκονη ανέβηκε η θερμοκρασία, 31F λέει το εξωτερικό μου θερμόμετρο (είχαμε κάτι -20 Κελσίου αυτές τις μέρες, που με τον αέρα γίνονταν -30) οπότε το απο πάνω χιόνι ήταν υγρό και κολλούσε.
Άρα βρίσκεσαι εις τας μακρινάς και κρύας ΗΠΑ...

Παραθέτω δύο άσματα από την ταινία "Μήτσος ο Ρεζίλης" (1984)
Τραγουδούν: Λευτέρης Πανταζής, Άντζελα Δημητρίου και Άγγελος Διονυσίου

Με βρήκε δύσκολη στιγμή

Έμαθα πως είσαι μάγκας
 
Άρα βρίσκεσαι εις τας μακρινάς και κρύας ΗΠΑ...
Ναι, από το 1980. Αφού να φανταστείς όταν ακούω "μαντώ" σκέφτομαι ένα είδος γυναικείου παλτού. Άντε το πολύ τη Μαντώ Μαυρογένους. Τόσο έξω από τα ελληνικά πράγματα.

 
Ναι, από το 1980. Αφού να φανταστείς όταν ακούω "μαντώ" σκέφτομαι ένα είδος γυναικείου παλτού. Άντε το πολύ τη Μαντώ Μαυρογένους. Τόσο έξω από τα ελληνικά πράγματα.
Είναι το μαντό από την γαλλική λέξη manteau = γυναικείο παλτό, σχετικά ελαφρύ και κοντό.
Δεν σε παρεξηγώ. Αν η Μαντώ είχε κάνει την πολυπόθητη καριέρα στην Αμερική, θα τη γνώριζες αν και την δεκαετία του '90 είχε κάνει πάρα πολλές συναυλίες στην Αμερική με Μητροπάνο και άλλους απλά μάλλον δεν ήταν στις περιοχές όπου έμενες...(να μην ξεχνάμε και τις επαγγελματικές υποχρεώσεις του καθενός).
Ε μη νομίζεις κι εγώ που παρέμεινα εντός συνόρων (δεν έχω πάει εξωτερικό) δεν ήμουν της νυχτερινής διασκέδασης, οπότε ό,τι έβλεπα και άκουγα ήταν από τις τηλεοράσεις και τα ραδιόφωνα. Τα νυχτερινά κέντρα τα γνώριζα μόνο απ' έξω που περνούσα όταν έκανα βόλτες με τα λεωφορεία... Επίσης δεν έχω αδέρφια και ιδίως αδερφή για να έπαιρνε τα κοριτσίστικα περιοδικά στα οποία έκανε θραύση τότε η Μαντώ και να ήταν και μέλος του fan club της οπότε πιθανότατα θα με συμπαρέσυρε..
Eπιπλέον να μην ξεχνάμε ότι τότε ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ INTERNET ...
Θυμάμαι βέβαια τα τραγούδια, την εμφάνισή της και τις φωτογραφίες της στα σταυρόλεξα που έλυνα τότε (η τραγουδίστρια της φωτογραφίας). Το ενδιαφέρον πυροδοτήθηκε 30 χρόνια μετά...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα