Τι ακούω απόψε ...

Sorry αν αυτή η επιλογή αυτή έγινε αιτία να "φορτώσεις". Μου αρέσει το mix και ενίοτε το ακούω.


Soundscapes - Atlantis (1999)

Καλέ γιατί ζητάς συγγνώμη; απλώς εξέφρασα την άποψή μου. Το παρόν θρεντ προσφέρεται για να καλύπτει τις μουσικές διαθέσεις και προτιμήσεις όλων των μελών. Άλλωστε δε βλάπτει να μαθαίνουμε και τι κυκλοφορεί πέρα από τα δικά μας ακούσματα.
 
Άλλωστε δε βλάπτει να μαθαίνουμε και τι κυκλοφορεί πέρα από τα δικά μας ακούσματα.
Δεν το συζητάω. Η μουσική είναι αναζήτηση. Κάθε μέρα ελπίζω να ανακαλύψω στις σελίδες του retromaniax κάτι καινούργο (παλιό) που δεν ξέρω, ή μου έχει ξεφύγει, ή που δεν το θυμάμαι. Instrumental γιατί μου αρέσουν πολύ, αλλά και οτιδήποτε. Είναι ψηλά τα μουσικά standard αρκετών παιδιών, και παρά τον χρονικό περιορισμό, (μάλλον όμως ακριβώς για αυτό), πρόκειται από τα πιο ενδιαφέροντα "τι ακούω απόψε" που έχω συναντήσει.

Τώρα, όσο αφορά την διασκευή, οφείλω να ομολογήσω πως δεν έχω "ιερά" track. Ακούω με οδηγό το συναίσθημα. Αυτό καμιά φορά οδηγεί σε παραπτώματα.

όμως με μάλωσες Bajar...
Και δεν κρατάω πια τα κλάματα
Μεσάνυχτα με βρίσκουν μοναχή να σκίζω γράμματα...

Άννα Βίση - Πράγματα (1987)

 
Ακούω κάτι πιο σύγχρονο αυτή την στιγμή, μου αρέσει και σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας.

Euphonic Traveler - Cabrillo (2012)

 
Iron Maiden-Moonchild
στο άλμπουμ αυτό ως γνωστόν οι Maiden είχαν κάνει διάφορα πειράματα με συνθεσάιζερ κλπ. σε κάποιους άρεσε σε κάποιους όχι.
up the irons!!!:headbangdude::headbangdude::headbangdude:
 
Iron Maiden-Moonchild
στο άλμπουμ αυτό ως γνωστόν οι Maiden είχαν κάνει διάφορα πειράματα με συνθεσάιζερ κλπ. σε κάποιους άρεσε σε κάποιους όχι.
up the irons!!!:headbangdude::headbangdude::headbangdude:
Με το που ξεκινάει το track στην πρώτη τους συναυλία στην Νέα Φιλαδέλφεια έκλεισε η φωνή μου. Το δέoς που ένιωσα εκείνη την στιγμή είναι σαν την ακτινοβολία υποβάθρου. Ακόμα υπάρχει γύρω μου, με περιβάλλει. Θα υπάρχει για πάντα, :devilfinger:


Εξόριστοι - Κάνω μια ευχή (1990)

 
Καλημέρα! Από την αρχή του μήνα έχω μπει σε mood διακοπών αλλά δυστυχώς αργούν πολύ ακόμη. Προς το παρόν πάντως ονειρεύομαι την Ιταλία.
Το κομμάτι δεν είναι retro (ακόμη) αλλά οι Pink Martini έχουν αυτή τη φοβερή ικανότητα να σε μεταφέρουν σε εντελώς retro εποχές με τις απίθανες συνθέσεις τους. Enjoy!

Pink Martini - Una Notte a Napoli (2004)

 
Καλημέρα! Από την αρχή του μήνα έχω μπει σε mood διακοπών αλλά δυστυχώς αργούν πολύ ακόμη. Προς το παρόν πάντως ονειρεύομαι την Ιταλία.
Το κομμάτι δεν είναι retro (ακόμη) αλλά οι Pink Martini έχουν αυτή τη φοβερή ικανότητα να σε μεταφέρουν σε εντελώς retro εποχές με τις απίθανες συνθέσεις τους. Enjoy!

Pink Martini - Una Notte a Napoli (2004)

Πολύ ωραίο Bajar, ελαφρά μελαγχολικό στο ξεκίνημα, χαρούμενο μετά, ανέμελο, ταξιδιάρικο. Μου αρέσουν οι Pink Martini.


Progressive μελωδικά από 70s ακούω εδώ και καμιά ώρα.

Ηρακλής & Λερναία Ύδρα - Μαγική Απόκλιση (1976)

 
Πίσω
Μπλουζα