Τι ακούω απόψε ...

Ο Χατζηνάσιος στα καλύτερα του...
Εδώ άλλη μια (κατά την γνώμη μου) υπέροχη μελωδία του από σάουντρακ ταινίας που αργότερα έγινε και τραγούδι...

Πολύ όμορφο, το ακούσαμε ξανά πρόσφατα με την φωνή της Μαρινέλλας.


Καλό Μεσημέρι.

Exile - Kiss You Over (1978)

 
Και κάτω από το cd βιβλίο για την γλώσσα Assembly.
Αξιοθαύμαστα παρατηρητικός (και δεν κρίνω με βάση αυτό το σχόλιο μόνο). Έχω αγοράσει το συγκεκριμένο βιβλιαράκι 2 φορές (και μάλλον σύντομα τρίτη), και είναι αρκετά ρετρό πλέον. Είναι κάτι σαν το companion των Αγγλικών. :sneaky:


Blondie - Denis (1977)

 
Δύο τραγούδια σε μουσική Χρήστου Λεοντή και στίχους Λευτέρη Παπαδόπουλου
(περιλαμβάνονται στον δίσκο "Η Αλέκα Μαβίλη Τραγουδάει Χρήστο Λεοντή"
vinyl, 7", 45rpm, ODEON DSOG-3196 , 1965)

ΑΛΕΚΑ ΜΑΒΙΛΗ - ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ

ΑΛΕΚΑ ΜΑΒΙΛΗ - ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΟΣ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ

 
Ξένο ή ελληνικό; Ξένο γιατί είναι αργά και τα γαλλικά τα ακούω ευχάριστα αυτή την ώρα. Ομολογώ ωστόσο ότι το ελληνικό με τη φωνή του Πάριου ανήκει στην μικρή λίστα με τις διασκευές που μου αρέσουν αλλά αυτή τη στιγμή προτιμώ το ορίτζιναλ.

Noëlle Cordier - Mon coeur pour te garder (1977)

 
Ξένο ή ελληνικό; Ξένο γιατί είναι αργά και τα γαλλικά τα ακούω ευχάριστα αυτή την ώρα. Ομολογώ ωστόσο ότι το ελληνικό με τη φωνή του Πάριου ανήκει στην μικρή λίστα με τις διασκευές που μου αρέσουν αλλά αυτή τη στιγμή προτιμώ το ορίτζιναλ.

Noëlle Cordier - Mon coeur pour te garder (1977)

Πολύ όμορφο, μου αρέσουν και οι 2 εκτελέσεις. Αν και αυτή που άκουσα πρώτη είναι του Πάριου :]


Καλημέρα.

Cliff Richard - We Don't Talk Anymore (1979)

 
ο ήχος αυτής της μπάντας υποσυνείδητα μου θυμίζει την Ολυμπιακή Αεροπορία και ένα περιοδικό ή φυλλάδια της που ξεφυλλίζαμε τότε αρχές δεκαετίας 80 όταν ζούσαμε Αθήνα

 
Σε αυτά τα ατμοσφαιρικά ο Billy ήταν άπιαστος (και είχε και ωραία φωνή ο άτιμος! ) :
 
Β λυκείου θα ήμουν όταν είχε βγεί αυτός ο δίσκος της Κατερίνας Κούκα. Θυμάμαι στα διαλείμματα έναν συμμαθητή να έχει στο Walkman την κασέτα απ' αυτόν τον ωραίο δίσκο, χαρακτηριστικά να τον ακούει πίσω απ' το εκκλησάκι που είχε το σχολείο:

 
Ένα κομμάτι που μου θυμίζει τά Χριστούγεννα του 1997

 
Πίσω
Μπλουζα