Τι ακούω απόψε ...

From wikipaedia
In July 1990, the group performed their first gig with O'Riordan at a hotel basement called Ruby's Club, Cruises Hotel, Limerick, performing six original songs to an audience of 60 people including three other local groups. The Cranberry Saw Us moved to Xeric Recording studio and recorded Nothing Left at All, their first commercial three-track EP released on tape in 300 copies by Xeric Records, which sold out in local record shops in Limerick within a few days. The owner of Xeric Studios, Pearse Gilmore, became their manager and provided the group with studio time to complete a demo tape, which he produced. It featured early versions of "Linger" and "Dreams", which were sent directly to record companies in London by Noel Hogan, determined to leave the underground circuit of small Irish clubs and pubs.

Τα φερε έτσι η ζωή (πίσω στο 1996) και έτυχε να γνωρίσω τον Mr. Pearse Gilmore. Δεν είχα καμμία απολύτως ιδέα για το τι επρόκειτο να συμβεί όταν κατά την εκδρομή μας (και ξενάγησή μου) στο Limerick μου προτάθηκε από την νεανική μου σχέση (Ιρλανδός συμφοιτητής και μουσικός) να κάνουμε μια στάση στο studio ενός αδελφικού φίλου για καφέ. Θυμάμαι ένα υπέροχο στούντιο σε σπίτι με ωραία θέα, έναν τύπο ευγενέστατο, χωρίς ίχνος έπαρσης που με καλοδέχτηκε σαν να με γνώριζε από παλιά. Ήπιαμε καφέ κι εγώ σιωπηλή παρακολουθούσα την μεταξύ τους συζήτηση, προσπαθώντας να κατανοήσω έστω και στο ελάχιστο (όντας ένα ανίδεο κορίτσι απ τη Θεσσαλονίκη) την ανταλλαγή απόψεων τους περί μουσικής παραγωγής ή κάτι τέτοιο. Φύγαμε έπειτα από ένα εγκάρδιο ξεπροβόδισμα και ευχές για καλό ταξίδι. Στο αυτοκίνητο εξέφρασα πόσο καλή εντύπωση μου έκανε ο αδελφικός τους φίλος. Στο εντελώς χαλαρό μου λέει ο φίλος μου: Ναι αυτός είναι ο Pearse ένα εξαιρετικό άτομο. Μήπως γνωρίζεις τους Cranberries; Ναι του λέω, νομίζω πως άκουσα κάποιο κομμάτι τους στο ραδιόφωνο. Ε μου λέει αυτός που μόλις γνώρισες ήταν ο πρώτος τους παραγωγός. ( ´Εμεινα άναυδη.. )

(Τώρα που το σκέφτομαι ξανά, συνειδητοποιώ ότι σαν πολλές ιστορίες να χω με μουσικούς και καλλιτεχνικό στερέωμα…λολ. Μου φαίνεται θ αλλάξω Αβαταρ και θα βάλω μια γιαγιά με ρόκα που διηγείται ρετρο ιστορίες για αγρίους δίπλα στο τζάκι…χα, χα)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εκπληκτικό και αγαπημένο κομμάτι της εφηβείας μου. Είχα αιώνες να το ακούσω..Θενκ γιου
Χαίρομαι, και "ζηλεύω" το feeling αυτό. Το έχω νιώσει αρκετές φορές μέσα στο φόρουμ, και το ζητάω.


Barclay James Harvest - Rock΄n Roll Star (1976)

 
Χαίρομαι, και "ζηλεύω" το feeling αυτό. Το έχω νιώσει αρκετές φορές μέσα στο φόρουμ, και το ζητάω.


Barclay James Harvest - Rock΄n Roll Star (1976)

Εμ που να σου βρούμε εσένα κομμάτι που να μην το ξέρεις ή να χεις αιώνες να το ακούσεις; Δουλευόμαστε;
Δύσκολο το εγχείρημα…λολ
 
Εμ που να σου βρούμε εσένα κομμάτι που να μην το ξέρεις ή να χεις αιώνες να το ακούσεις; Δουλευόμαστε;
Δύσκολο το εγχείρημα…λολ
Πάντα θα βρεθεί κάτι. Έβαλες πριν λίγες μέρες το L Esperanza. Μόλις το άκουσα είπα (και ένιωσα) wow!
 
Πάντα θα βρεθεί κάτι. Έβαλες πριν λίγες μέρες το L Esperanza. Μόλις το άκουσα είπα (και ένιωσα) wow!
Ακουσα τελικά όλο το album Amethystium (αν και παράλληλα έκανα άλλες εργασίες). Θα λεγα πως μου φάνηκε σαν μια τρόπω τινά πρωτότυπη προσευχή
 
Τα πρωινά, πάντα τσεκάρω τι έχει γίνει το βράδυ στο ΤΙ ΑΚΟΥΩ ΑΠΟΨΕ! Όχι μόνο για τα μουσικά κομμάτια αλλά και για τις συζητησούλες που γίνονται με αφορμή αυτά!

Σήμερα ξεκίνησα τη μέρα με διάθεση για Αρτζεντίνα και ΑSTOR PIAZOLLA !

 
Πίσω
Μπλουζα