Τι ακούω απόψε ...

Πριν εκατομμύρια χρονια, ειχα αντιγράψει αυτο τον δισκο του πατέρα ενος σχολικού μου φίλου. Ειναι μια συλλογή απο κομματια απο τα soundtrack κυριως σπαγγέτι αλλα και αμερικανικών western, με έμφαση στον Morricone. Περιεργως ειναι αποκλειστικη ελληνικη κυκλοφορια.

Per Qualche Dollaro In Piu' Ed Altri Canzoni "Western" - Un Pugno Di... West

Χωρις να χρησιμοποιήσω το Google translate ή να ξερω Ιταλικα, θα υποθέσω οτι λεει:

"Για λιγα δολαρια ακομα" και άλλα τραγούδια Western - Μια χούφτα απο... Δύση

οπου "Για λιγα δολαρια ακομα" η ελληνική μετάφραση του For a few dollars more, που ειναι γνωστο στην Ελλαδα σαν "Η μονομαχία στο Ελ Πασο"

Εκτος απο την κλασσική τριλογία Eastwood/Leone, εχουμε κομμάτια απο τις ταινίες

A Pistol for Ringo (1965)
The Return of Ringo (1965)
Johnny Yuma (1966)
Waco (1966)
The Professionals (1966)

και την μεγαλη επιτυχια Ringo του διασημου ηθοποιου Lorne Greene (Bonanza) που δεν ειναι απο κάποια ταινία.

R-6146222-1412231111-7701.jpeg.jpg

R-6146222-1412231109-5651.jpeg.jpg

Εφτιαξα ενα playlist στο youtube με τα τραγουδια του δισκου.

Περιστασιακά τα τραγούδια ηταν και καλύτερα απο τις ταινίες (πχ Waco). Μέγιστη πώρωση το La resa dei conti.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εχω το βινυλιο :)
 
https://www.youtube.com/watch?v=u8dzFHx0YUE

Η τρίτη ποιητική ανθολογία του Σπανού (1975) με τον Κώστα Καράλη και την Αρλέτα. Αντιγράφω (με έντονα στοιχεία τα κομμάτια που θεωρώ τα καλύτερα με καλύτερο το Ο θρήνος της μάνας αν και όλος ο δίσκος είναι πεντάστερος):

1.Σπασμένο καράβι : Ποίηση Γιάννη Σκαρίμπα (Κώστας Καράλης)2.Το λέει και το τραγούδι: Ποίηση Λιλής Ιακωβίδη (Αρλέτα)3.Είναι ν' απορείς : Ποίηση Μαρίνας Λαμπράκη ( Κώστας Καράλης)4.Η ομίχλη μπαίνει από παντού στο σπίτι Ποίηση: Βύρωνα Λεονταρή (Αρλέτα)5.Στρατιώτης ποιητής : Ποίηση Μίλτου Σαχτούρη (Κώστας Καράλης)6.Σε είπανε Θεό : Ποίηση Δημήτρη Δούκαρη (Αρλέτα)7.Ο θρήνος της μάνας : Ποίηση Ηλία Σιμόπουλου (Αρλέτα)8.Ιδανικός κι ανάξιος εραστής : Ποίηση Νίκου Καββαδία (Κώστας Καράλης)9.Το πέρασμά σου : Ποίηση Κώστας Βάρναλης (Κώστας Καράλης)10.Πέντε ναυτόπουλα : Ποίηση Μήτσου Λυγίζου (Αρλέτα)11.Αν είσαι...(Πώς θες να το ξέρω) : Ποίηση Νίκου Καρύδη ( Κώστας Καράλης)12.Οι νεκροί : Ποίηση Χρήστου Κουλούρη (Κώστας Καράλης)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω ακουσα το καινουργιο των Eloy.

Ωραιο αλμπουμ, θα του δωσω αλλη μια ευκαιρια αλλα απο μια πρωτη εκτιμηση νομιζω οτι παγιδευτηκαν στο concept της Ζαν Ντ Αρκ.

Εχει αυτο το ωραιο πομπωδες αλλα θα προτιμουσα πιο space φαση.

Παντως ειναι καλος δισκος
 
Πριν εκατομμύρια χρονια, ειχα αντιγράψει αυτο τον δισκο του πατέρα ενος σχολικού μου φίλου. Ειναι μια συλλογή απο κομματια απο τα soundtrack κυριως σπαγγέτι αλλα και αμερικανικών western, με έμφαση στον Morricone. Περιεργως ειναι αποκλειστικη ελληνικη κυκλοφορια.



 
Εχω το βινυλιο  :)



 
Μπράβο βρε αδέρφια. Έψαχνα να βρω πως λεγόταν αυτός ο δίσκος χρόνια. Είχα αγοράσει και εγώ το βινύλιο, χωρίς να έχω πικαπ, και έβαλα να μου το αντιγράψουν σε κασσετα!!! Χάθηκε μετά από κάποιες μετακομίσεις!!!!!
 
Το red right hand από τον Nick Cave βλέποντας τα καινούρια επεισόδια των Peaky Blinders. Απίστευτη μουσική, εκπληκτικό το κομμάτι του Nick Cave που τώρα πια το χω συνδέσει με τη σειρά ενώ το άκουγα πριν από 25 χρόνια.
 
To LP The final countdown Europe. Ποιος δεν το θυμάται που έπαιζε και στο Ευρωμπάσκετ. Πρόσφατα απέκτησα και το LP τσίλικο απ το Μοναστηράκι. Η γατούλα μου κάθεται πάνω στον εκτυπωτή μου και λαγοκοιμάται. (Είναι το αγαπημένο της μέρος).
 
εγώ πρίν καμιά ώρα βρήκα αυτό το cd σε μια κούτα (ούτε που θυμόμουν αν το είχα ακόμη):R-1454341-1302460248.jpeg.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα