Τι ακούω απόψε ...

Από ώρες ακούω 2ο πρόγραμμα στο νετ, είχαν πολύ ωραίες επιλογές τραγουδιών. Και άκουσα για πρώτη φορά ένα τραγούδι που αναγνώρισα αμέσως ότι ήταν παρωδία ενός θρυλικού τραγουδιού, του Padam padam. Κανονικά δεν θα έπρεπε να μου αρέσει (ως ενορχήστρωση και ερμηνεία δεν είχε τίποτε να το συνιστά). Αλλά μου άρεσαν οι πανέξυπνοι στίχοι του. Και μόνο για όλες τις ρίμες που ταιριάξανε, χαλάλι τους κι ας διέπραξαν ιεροσυλία.


Βέβαια μετά έπρεπε να ακούσω και το κανονικό και να ζητήσω άφεση αμαρτιών

 
Κάθε χρονιά τέτοια μέρα ευχόμουν να μπορούσε να παραταθεί το καλοκαίρι λίγο ακόμα. Φέτος ούτε που μου έχει περάσει από το μυαλό.....

a-ha - Summer moved on (1999)

 
Eric Clapton - Layla, αρχικα απο τον δισκο των Derek and the Dominoes - Layla and Other Assorted Love Songs (1970). Η εκδοση αυτη ειναι απο το Live Aid (1985).


Οπως και να το κανουμε, ο Clapton ειναι θεος.

9cefd86e2638299971b5170c2d88f547.jpg

Αλλη ενδιαφερουσα ιστορικη παρενθεση, drums παιζει εδω ο Phil Collins. H συμμετοχη του Phil Collins ξεκινησε στην Αγγλια παιζοντας μαζι με τον Sting και τους Led Zeppelin, μετα πηρε το ελικοπτερο για το αεροδρομιο, οπου πεταξε με το Concorde στην Αμερικη, πηρε ελικοπτερο για το σταδιο οπου επαιξε solo αλλα και drums στο σχημα του Eric Clapton.
 
Σήμερα παίζει disco και πιο προβλέψιμη δεν θα μπορούσα να γίνω αλλά τους αγαπώ!. Καλό μήνα σε όλους!

Earth Wind and Fire - September (1978)

 
Blitzkrieg - "Blitzkrieg" :headbang: :headbangdude::ylsuper::headbang::headbangdude::ylsuper::headbang::headbangdude::ylsuper::headbang::headbangdude::ylsuper:

Μπορει πολλοι να εμαθαν την κομματαρα αυτη απο τους Μetallica αλλα οπως και να το κανουμε το πρωτοτυπο θα ειναι για παντα πρωτοτυπο και μοναδικο:headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude:

 
Blitzkrieg - "Blitzkrieg" :headbang: :headbangdude::ylsuper::headbang::headbangdude::ylsuper::headbang::headbangdude::ylsuper::headbang::headbangdude::ylsuper:

Μπορει πολλοι να εμαθαν την κομματαρα αυτη απο τους Μetallica αλλα οπως και να το κανουμε το πρωτοτυπο θα ειναι για παντα πρωτοτυπο και μοναδικο:headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude:

Θα την πέταγα την κακία μου για τους Metallica και την δισκογραφία τους αλλά ξαφνικά θυμήθηκα ότι είμαι μια κυρία!

Το επιβεβαιώνει και ο Ντίο.:devil_smile:

Black Sabbath - Lady Evil (1980)

 
Πίσω
Μπλουζα