Τι ακούω απόψε ...

lorraine mc kane-let the night take the blame
υπέροχο φαντάζομαι χορευόταν στις ντισκοτέκ στα '80ς φουλ .
Ναι, καλέ, φοβερό χιτάκι αλλά για κάποιο λόγο το θυμάμαι πιο μπιτάτο ή με περισσότερα ηχητικά εφέ. Δεν ξέρω μπορεί να φταίει και το ότι ήμουν πολύ μικρή και απλώς μου είχε κάνει εντύπωση. Άσε που σε εκείνη την ηλικία δεν ήξερα καν πώς ήταν οι ντίσκο μέσα. Αλλά είμαι σίγουρη ότι θα χορευόταν πολύ.
 
Χιλιοπαιγμένο αλλά τι να κάνουμε, αυτό ακούω τώρα. Eίναι που τρελαίνομαι και για το σημείο στο 3.19 και μετά.
Κι εννοείται ότι διάλεξα το συγκεκριμένο βίντεο για να χαρούν λίγο και οι φαν της Tawny Kitaen....

Whitesnake - Still of the night (1987)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Η πρώτη εκτέλεση του 1959 από τη Nina Simone είναι ένα ποίημα. Όμως ποτέ, ούτε αυτή ούτε κάποια άλλη, δεν μπόρεσε να με αγγίξει τόσο όσο αυτή εδώ. Η εισαγωγή, η φωνή, η ερμηνεία, η αίσθηση, οι στίχοι, όλα μοιάζουν σαν όνειρο (και θα 'θελα να ήμουν κομμάτι του).

David Bowie - Wild is the Wind (1976)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Ηλεκτρονική για απόψε αν και στην ουσία progressive rock. Συνήθως δυσκολεύομαι να επιλέξω κομμάτι τους (ειδικά από 1977 -1984) κι έτσι καταλήγω να βάζω ένα άλμπουμ να παίζει ολόκληρο. Σήμερα όμως άκουσα κάπου τυχαία το συγκεκριμένο και πάλι μου ήρθαν διάφορες μνήμες από την παιδική ηλικία. Μα πού το ακούγαμε ως παιδιά; σίγουρα σε εκπομπή αλλά ποια ήταν δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα.

Alan Parsons Project - Lucifer (1979)

 
Πίσω
Μπλουζα