Τι ακούω απόψε ...

O Ken Hensley, ο μάγος πίσω απο τα πλήκτρα των Uriah Heep και συνθέτης πολλών επιτυχιών τους, έφυγε χθες το απόγευμα ήσυχα κι αθόρυβα στα 75 του χρόνια για να ροκάρει σε άλλους γαλαξίες.... Καλό του ταξίδι!

Uriah Heep - Easy Livin' (1972)

 
Με κουίζ και μουσική θα περάσουμε και αυτό το λοκντάουν.. Θα σας ανεβάζω κάθε μέρα από ένα τρελό κομμάτι που μου έρχεται. Ότι θυμάμαι θα χαίρομαι. Προσδεθείτε!

 
Κάτι διαφορετικό απόψε και ελληνικό και μοντέρνο και χορευτικό. Μοντέρνο για τη δεκαετία του 60 δηλαδή αλλά χορευτικό ούτως ή άλλως γιατί πρόκειται για cha-cha-cha. Και μαζί με το κομμάτι μπαίνει και ένα εύκολο κουιζάκι: Σε ποια ταινία ακούγεται το κομμάτι;


Είναι που είπε η @karapiperim για κουίζ στην καραντίνα κι είπα να βοηθήσω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ε μια και η κλεισούρα θέλει ρυθμό ας βάλω κάτι και από τον "μπαμπά" του Rock and Roll. Bill Halley λοιπόν και εκτός από τον γνωστό ρυθμό είναι χάρμα οφθαλμών να βλέπεις και τις φιγούρες του lindy hop. Τρελή πρωτοπορία στην εποχή του.
 
Κάτι διαφορετικό απόψε και ελληνικό και μοντέρνο και χορευτικό. Μοντέρνο για τη δεκαετία του 60 δηλαδή αλλά χορευτικό ούτως ή άλλως γιατί πρόκειται για cha-cha-cha. Και μαζί με το κομμάτι μπαίνει και ένα εύκολο κουιζάκι: Σε ποια ταινία ακούγεται το κομμάτι;


Είναι που είπε η @karapiperim για κουίζ στην καραντίνα κι είπα να βοηθήσω
Τόσο γνωστό ή μάλλον για να ακριβολογώ τόσο οικείο που δε μπορώ να προσδιορίσω σε ποιά ταινία το έχω ακούσει! Μου φέρνει στο νου μια καταδίωξη, μια παρακολούθηση αλλά πού; Μήπως στη Βίλλα των Οργίων; Εκεί που τρέχουν με το ταξί να προλάβουν το καρνέ πριν το σκίσει η μπουμπού;
 
Λίγη προσπάθεια ακόμη Λώρα. Είναι πράγματι κωμωδία, υπάρχει παρακολούθηση σε κάποιο σημείο αλλά όχι με αυτή τη μουσική, παιζει κι ένας από τους πρωταγωνιστές της Βίλλας σε δεύτερο ρόλο. Ο συνθέτης εχει συμμετασχει σε λίγες ταινίες όπου οι πρωταγωνιστες είναι σχεδόν ιδιοι κάθε φορα. (Βοήθησα πολύ, νομίζω).
 
Λίγη προσπάθεια ακόμη Λώρα. Είναι πράγματι κωμωδία, υπάρχει παρακολούθηση σε κάποιο σημείο αλλά όχι με αυτή τη μουσική, παιζει κι ένας από τους πρωταγωνιστές της Βίλλας σε δεύτερο ρόλο. Ο συνθέτης εχει συμμετασχει σε λίγες ταινίες όπου οι πρωταγωνιστες είναι σχεδόν ιδιοι κάθε φορα. (Βοήθησα πολύ, νομίζω).
Λοιπόν έστιψα το μυαλό μου αλλά απάντηση δε εχω σίγουρη. Έτσι κατέφυγα στην αναζήτηση του συνθέτη στο γκουγκλ. (Χωρίς λυσάρι δε ξεμπλέκεις με τους "επαγγελματίες" εδώ στο Ρετρομάνιαξ). Έτσι λοιπόν καταλήγω ότι είναι από την ταινία Μικροί μεγάλοι εν δράσει".
Περιμένω φίλη bajar τη λύση. Πάντως ο συνθέτης ήταν αποκάλυψη για μένα. Δεν τον ήξερα.
 
Πίσω
Μπλουζα