Τι ακούω απόψε ...

Τελευταία επεξεργασία:
Μια και πλησιάζει η Γιουροβίζιον ένα τραγούδι από το 2009 που μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση...


 
Τελευταία επεξεργασία:
Ήθελα να βάλω ένα τραγούδι που να μιλάει για το Μάη αλλά αυτό που ζούμε από τις αρχές τις εβδομάδας είναι πιο πολύ Οκτώβριος παρά Μάιος. Από την άλλη σήμερα που έψαχνα κάτι δίσκους στη δουλειά έπεσα πάνω στον "Αποχαιρετισμό" του Λίνου Κόκοτου και του Λευτέρη Παπαδόπουλου. Μια θαυμάσια δουλειά με τα περισσότερα τραγούδια όχι ιδιαίτερα γνωστά αλλά ιδιαίτερα μελωδικά και μοναδικά ερμηνευμένα από ένα πολύ ωραίο δίδυμο εκείνης της εποχής το Μανώλη Μητσιά και τη Δήμητρα Γαλάνη. Για απόψε διάλεξα το πιο γνωστό του δίσκου αυτού κι ένα από τα πιο αγαπημένα μου από τότε που ήμουν παιδί.

Μανώλης Μητσιάς - Κορίτσι με τα παντελόνια (1975)

 
Ήθελα να βάλω ένα τραγούδι που να μιλάει για το Μάη αλλά αυτό που ζούμε από τις αρχές τις εβδομάδας είναι πιο πολύ Οκτώβριος παρά Μάιος. Από την άλλη σήμερα που έψαχνα κάτι δίσκους στη δουλειά έπεσα πάνω στον "Αποχαιρετισμό" του Λίνου Κόκοτου και του Λευτέρη Παπαδόπουλου. Μια θαυμάσια δουλειά με τα περισσότερα τραγούδια όχι ιδιαίτερα γνωστά αλλά ιδιαίτερα μελωδικά και μοναδικά ερμηνευμένα από ένα πολύ ωραίο δίδυμο εκείνης της εποχής το Μανώλη Μητσιά και τη Δήμητρα Γαλάνη. Για απόψε διάλεξα το πιο γνωστό του δίσκου αυτού κι ένα από τα πιο αγαπημένα μου από τότε που ήμουν παιδί.

Μανώλης Μητσιάς - Κορίτσι με τα παντελόνια (1975)

Αναζητώντας πληροφορίες για τον δίσκο προέκυψε ότι έχει κυκλοφορήσει με δύο διαφορετικά εξώφυλλα από την εταιρεία
EMI ΑΦΟΙ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΙ ΑΕ (Columbia)

 
Ένα συγκρότημα (ντουέτο δηλαδή) που αγαπώ πολύ ήταν οι Everything But The Girl. Με μεγάλη χαρά έμαθα ότι κυκλοφόρησαν νέο δίσκο προ ημερών το "Fuse",23 χρόνια από την τελευταία τους δουλειά το "Temperamental" που ήταν το 1999

πρίν 3 μέρες αγόρασα το νέο τους cd "Fuse" και μου άρεσε πολύ.
 
You've Got Everything - Mary Hopkin and Jessica Lee Morgan, απο τον δισκο Two Hearts (2023). Η Mary Hopkin μπορει να μην καταφερε να επαναλαβει την τεραστια επιτυχια του Those Were The Days (1968) αλλα ακομα και σημερα στα 73 της δεν ακούγεται καθολου ασχημα. Ο καινουριος δισκος της ειναι μια οικογενειακη προσπαθεια μαζι με την κορη της Jessica Lee Morgan και τον γιο της Morgan Visconti στην ηλεκτρικη κιθαρα.

 
Francoise Hardy - Tous Les Garcons Et Les Filles

Gilbert Becaud - Je Reviens Te Chercher
Τα δύο παραπάνω σε οπτικοποιημένα "βίντεο κλιπ" της εποχής...
Francoise Hardy - Tous Les Garcons... 1962 Scopitone

Gilbert Bécaud "Je reviens te chercher" 1967 - clip officiel
Στην περιγραφή αναγράφονται (μετάφραση στα Ελληνικά μέσω google)
"Κλιπ που δημιουργήθηκε από εικόνες αρχείου της Kitty Bécaud που γυρίστηκε από τον Gilbert Bécaud. Το τραγούδι γράφτηκε από τον Pierre Delanoë για την αληθινή ιστορία μεταξύ της Kitty και του Gilbert, ένα από τα πολύ σπάνια αυτοβιογραφικά τραγούδια του Gilbert Bécaud.
Επιστρέφω για να σε πάρω (Pierre Delanoë/ Gilbert Bécaud) (c) 1967, Les Nouvelles Editions Rideau Rouge αποκλειστική άδεια στο Parlophone France / Εκδόσεις: Universal Music Publishing
Παραγωγή Laurent Balandras. Σκηνοθεσία Anne Rodriguez. Εικόνες: προσωπικά αρχεία της Kitty Bécaud
"
 
Πίσω
Μπλουζα