Τι ακούω απόψε ...

θυμάμαι που στα '80ς όταν είχε βγει αυτό το τραγούδι γίνονταν συζητήσεις αν και καλά η σύντομη μελωδία που ακούγεται είναι του Σοπέν αλλά δεν είναι τελικά. Μοιάζει με πιάνο αλλά μάλλον είναι συνθεσάιζερ. Αυτό που σίγουρα δεν είχα δει στα '80ς είναι το βίντεο κλιπ που είναι εξαιρετικό και πολύ ρομαντικό, με την καλή ξανθιά και την κακίστρω μελαχρινή. Πέρασαν κιόλας σαράντα χρόνια! Μισή ζωή σχεδόν.
 
Τι υπέροχη μπάντα οι Moody Blues! Κι απόψε είχα πολύ ανάγκη να ακούσω τούτο εδώ.
(κι όχι την σπαραξικάρδια εκδοχή της Λέανδρος που ανακατεύει το μέσα μου σε βαθμό ιλίγγου - δεν τα πειραζουμε τέτοια τραγούδια).

The Moody Blues - Melancholy Man (1970)

 
Oι MGMT εξαιρετικό ντουέτο νεοψυχεδελικό και λίγο synth pop (σίγουρα με επιρροές από δεκαετία 80) στο Little Dark Age απ' το 2018

 
Η Μαρινελλα του σημερα (δηλαδη ποιανου σημερα, 1978 ηταν) μας τραγουδαει το Παιδι απ' την Αναβυσσο.

Πωπω αυτό ακουγόταν πολύ τότε αρχές 80,εκεί 1981,1982 τότε που άρχισα να έχω μνήμη,δηλ 4 προς 5 χρονών... Το άκουγες παντού,σε τρόλεϊ,σε αστικά,σε ταξί (στα γκρι ταξί λίγο πριν γίνουν κίτρινα-ναι κι όμως πέτυχα και την μετάβαση από γκρι σε κίτρινα), ενώ περνούσαν δίπλα σου αυτοκίνητα με ανοιχτά παράθυρα και στο τέρμα το ραδιόφωνο και άλλα τέτοια...σίγουρα είναι ένα απ' τα πρώτα τραγούδια που θυμάμαι να έχω ακούσει...
 
Τι υπέροχη μπάντα οι Moody Blues! Κι απόψε είχα πολύ ανάγκη να ακούσω τούτο εδώ.
(κι όχι την σπαραξικάρδια εκδοχή της Λέανδρος που ανακατεύει το μέσα μου σε βαθμό ιλίγγου - δεν τα πειραζουμε τέτοια τραγούδια).

The Moody Blues - Melancholy Man (1970)

Ωραίο κομμάτι Θεσσαλονίκη σαν φοιτητής το άκουγα πολύ
 
Πωπω αυτό ακουγόταν πολύ τότε αρχές 80,εκεί 1981,1982 τότε που άρχισα να έχω μνήμη,δηλ 4 προς 5 χρονών... Το άκουγες παντού,σε τρόλεϊ,σε αστικά,σε ταξί (στα γκρι ταξί λίγο πριν γίνουν κίτρινα-ναι κι όμως πέτυχα και την μετάβαση από γκρι σε κίτρινα), ενώ περνούσαν δίπλα σου αυτοκίνητα με ανοιχτά παράθυρα και στο τέρμα το ραδιόφωνο και άλλα τέτοια...σίγουρα είναι ένα απ' τα πρώτα τραγούδια που θυμάμαι να έχω ακούσει...

Τα ταξι κιτρινισαν (απο το κακο τους) :D το 1982, οποτε καλα τα θυμασαι.
 
σπαραξικάρδια εκδοχή της Λέανδρος που ανακατεύει το μέσα μου σε βαθμό ιλίγγου - δεν τα πειραζουμε τέτοια τραγούδια
Προφανώς εννοείς αυτό (διασκευή με ελληνικούς στίχους της Σέβης Τηλιακού)

Τα ταξι κιτρινισαν (απο το κακο τους) :D το 1982, οποτε καλα τα θυμασαι.
Πήγαμε να μιμηθούμε τη Νέα Υόρκη (αυτά μας μάραναν...)
Κίτρινα ταξί εκτός των Αθηνών έχει και η Αλεξανδρούπολη.

Παραθέτω το βίντεο κλιπ

Στη συλλογή βινυλίων υπάρχει και αυτό
 
και πώς μπορεί να συγκρίνει κανείς τέτοια αριστουργήματα με την τρισάθλια τραπ που ακούνε σήμερα πολλοί νέοι. ο γιος του (πρώην) αφεντικού μου έβαζε τέτοια στο αυτοκίνητο και εκτός του ότι ήταν χυδαία και σεξιστικά, δεν είχαν καθόλου μελωδία, ήταν μια και μοναδική νότα, επαναλαμβανόμενη. είπα κι εγώ την κακιούλα μου.
Φίλε Uskoke σωστά το τοποθέτησες. Για μένα μουσική σημαίνει αναζήτηση. Πάντα αναζητώ, και είμαι ανοιχτός σε νέα μουσικά ρεύματα και είδη. Αυτό όμως είναι ένα μουσικό είδος από το οποίο λείπει η μουσική, η μελωδία, αυτό που εγώ αναζητώ. Εκεί για μένα τελειώνει το θέμα.


Το Outlanders συνδυάζει την ηλεκτρονική μουσική με τα φωνητικά της Tarja Turunen (πρώην τραγουδίστρια των Nightwish), τις ηλεκτρικές και ακουστικές κιθάρες καλλιτεχνών όπως Joe Satriani, Mike Oldfiled, κ.α. Είναι ένα ιδιαίτερο άλμπουμ που ετοιμάζονταν για 10 χρόνια !

OUTLANDERS is a project by Finnish soprano legend Tarja Turunen and EDM pioneer Torsten Stenzel. They worked on the album for over 10 years and had support from some of the most influential guitarists of our time. Each song features a special guitar guest including Al Di Meola, Trevor Rabin, Joe Satriani, Jennifer Batten, Steve Rothery, Mike Oldfield, Walter Giardino, Ron "Bumblefoot" Thal, Vernon Reid and Marty Friedman.

Outlanders - Outlanders (2023)

 
The Doors - Waiting For The Sun (1968)



Η λίστα μου στο Winamp για την επόμενη ώρα...

The Doors - Love Me Two Times (1967)
Black Sabbath - The Wizard (1970)
Deep Purple - Soldier Of Fortune (1974)
Rainbow - The Temple Of The King (1975)
Rainbow - Catch The Rainbow (1975)
Scorpions - Always Somewhere (1979)
Scorpions - Holiday (1979)
Scorpions - When The Smoke Is Going Down (1982)
Iron Maiden - Remember Tommorow (1980)
Dire Straits - Brothers In Arms (1985)
Starship - Sara (1985)
Metallica - Orion (1986)
 
Πίσω
Μπλουζα