Τι είναι το avatar σας , γιατί το επιλέξατε?

Ε νέο αβαταρ για τις αποκριες και την Τσικνοπέμπτη
Γιατί το καρναβάλι είναι μια ειδωλολατρική και παγανιστική εορτή ασύμβατη με την ορθόδοξη χριστιανική πίστη



Στο βίντεο στο youtube που υπάρχει στον τελευταίο σύνδεσμο (καλό θα είναι να το ακούσεις ολόκληρο) ακούγονται συγκλονιστικές αποκαλύψεις στο διάστημα 54:21 έως 1:07:37 σχετικά με το καρναβάλι και το σιδηροδρομικό δυστύχημα των Τεμπών
Έχει επισημανθεί η αρχή του διαστήματος εδώ.
 
Το "ειδωλολατρική προέλευση" μου άρεσε στο άρθρο. Τεσπα..
 
Άμαρτια είναι η επίκληση πνευμάτων η νεκρών και ο αποκρυφισμός, τώρα οι δικές μας οι αποκριές δεν έχουν καμια σχέση με αυτό, να μου λεγες για το halloween ναι έχει ένα αποκρυφιστικό κομμάτι. Αν είναι έτσι από μωρά παιδιά που μας ντυνανε χωρίς να το καταλάβουμε κιολας έχουμε αμαρτήσει όλοι. Τώρα αν έχεις μικρό παιδί δεν θα το ντυθείς να πάει στο καρναβάλι;
 
@αριαδνη Τις θυμάμαι αυτές τις μάσκες στα 80s ! Τώρα πια έχουν τις άλλες μάσκες που καλύπτουν όλο το κεφάλι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σταθερά εγώ το ίδιο από το 2006 και δεν θα είναι το ίδο μέχρι τέλους.
 
Άμαρτια είναι η επίκληση πνευμάτων η νεκρών και ο αποκρυφισμός, τώρα οι δικές μας οι αποκριές δεν έχουν καμια σχέση με αυτό, να μου λεγες για το halloween ναι έχει ένα αποκρυφιστικό κομμάτι. Αν είναι έτσι από μωρά παιδιά που μας ντυνανε χωρίς να το καταλάβουμε κιολας έχουμε αμαρτήσει όλοι. Τώρα αν έχεις μικρό παιδί δεν θα το ντυθείς να πάει στο καρναβάλι;
Διαβάζοντας προσεκτικά όσα παρέθεσα προηγουμένως (και όχι μόνο αυτά) αλλά και ακούγοντας το ηχητικό απόσπασμα, το καρναβάλι είναι εντελώς ασύμβατο με την Ορθόδοξη Χριστιανική Πίστη. Απλά και ξάστερα. Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει σχετικό έλλειμμα κατήχησης σε πολλά θέματα από τον κλήρο στο λαό εδώ και δεκαετίες.
 
Πίσω
Μπλουζα