Τι ζώδιο είστε;

Μόνο 5 ζώδια θα μπορούσα να είμαι. Ευτυχώς τα ρεβύθια (πότε έγιναν ρεβίθια και δεν το έμαθα?) ανήκουν στα φαγητά που μου αρέσουν, αλλιώς θα είχα πρόβλημα αφού αν ήμουν Μπάμιας π.χ. δεν θα χώνευα τον εαυτό μου.

Μπα? Διαβάζω "[μσν. *ρεβίθι (πρβ. μσν. ροβίθι) < ελνστ. ἐρεβίνθιον με αφομ. [nθ > θθ] και απλοπ. του διπλού συμφ. [θθ > θ] και με αποβ. του αρχικού άτ. φων.) υποκορ. του αρχ. ἐρέβινθος]". Άρα το "ρεβύθι" δεν δικαιολογείται και κακώς το γράφαμε έτσι. Πρέπει να φτιάχνω συχνά ώσπου να τα συνηθίσω με την "καινούργια" (για μένα) γραφή. Ελπίζω να μου αρέσουν με ιώτα όσο μου άρεσαν με ύψιλον.
 
Μόνο 5 ζώδια θα μπορούσα να είμαι. Ευτυχώς τα ρεβύθια (πότε έγιναν ρεβίθια και δεν το έμαθα?) ανήκουν στα φαγητά που μου αρέσουν, αλλιώς θα είχα πρόβλημα αφού αν ήμουν Μπάμιας π.χ. δεν θα χώνευα τον εαυτό μου.

Μπα? Διαβάζω "[μσν. *ρεβίθι (πρβ. μσν. ροβίθι) < ελνστ. ἐρεβίνθιον με αφομ. [nθ > θθ] και απλοπ. του διπλού συμφ. [θθ > θ] και με αποβ. του αρχικού άτ. φων.) υποκορ. του αρχ. ἐρέβινθος]". Άρα το "ρεβύθι" δεν δικαιολογείται και κακώς το γράφαμε έτσι. Πρέπει να φτιάχνω συχνά ώσπου να τα συνηθίσω με την "καινούργια" (για μένα) γραφή. Ελπίζω να μου αρέσουν με ιώτα όσο μου άρεσαν με ύψιλον.
Ρεβίθια δεν έχω φάει ποτέ αλλά ούτε μακαρόνια με κιμα. Μόνο κεφτεδάκια έχω φάει από όλο το προηγούμενο μενού.
 
Θα μπορούσα να είμαι όλα τα ζώδια λίγο πολύ εκτός από Κριός, Λέων και Ζυγός. Τα ρεβίθια μου αρέσουν πολύ αν και τα πρωτοέφαγα γύρω στα 18 εδώ στην Αθήνα (δεν άρεσαν στη μανούλα οπότε δεν ήξερε να τα φτιάχνει). Αλλά αν ήθελα να είμαι μόνο ένα ζώδιο από τα παραπάνω σίγουρα θα ήμουν Αιγόκερως.
 
@αριαδνη
Δεν κατέχω από ζώδια, αλλά στη φωτογραφία που έβαλες, που έχει διδύμους ζευγάρι με τα μακαρόνια, έπεσε μέσα!
Είμαι δίδυμος κι εντελώς μακαρονάς... να είναι τυχαίο; :)
 
Ρεβίθια δεν έχω φάει ποτέ αλλά ούτε μακαρόνια με κιμα. Μόνο κεφτεδάκια έχω φάει από όλο το προηγούμενο μενού.
:shocked:
Και με τι τρέφεσαι δηλαδή? Με μαρουλόφυλλα σαν μια παλιά δόξα της σκηνής και της οθόνης?
 
Όχι θέλω το δημητριακά με γάλα του ζυγού. Άκου εκεί πεινιρλι πρωί πρωί, καταρχήν τι είναι το πεινιρλι;
FTBEZrRXsAATYdR.jpg
 
Σε εμένα όλα τα ξενέρωτα, γίγαντες και μπανάνα λέει με χυμό πορτοκάλι, εγγυημένη πριονοκορδέλα το πρωί δηλαδή! :sick:
 
Αρνητής του ξενυχτιού; Ή δε με έχει γνωρίσει ή μάλλον αποδεικνύεται για άλλη μια φορά ότι είμαι η ντροπή των Παρθένων. Στο λεξικό δίπλα στο λήμμα "κουκουβάγια" έχει τη φάτσα μου. Λατρεύω τη νύχτα!
Σύμφωνα με την παραπάνω εικόνα είμαι ή Αιγόκερως ή Ιχθύς.

YΓ: ONS όπως One Night Stand ή πάλι το μυαλό μου κόβει περίεργες στροφές;
 
Slimy Giraffe!

Ε, όχι και Slimy Hot dog.... slimy εγώ ποτέ!!! :biglaugh:
Και καλά, πες ότι πέρα από τη γλίτσα το hot dog έχει τουλάχιστον μια νοστιμιά. Η καμηλοπάρδαλη τι έχει; μόνο βούλες και αχαροσύνη.
 
Πίσω
Μπλουζα