Τι ζώδιο είστε;

Ταύρος!

Με τα ζώδια δεν είχα ποτέ ιδιαίτερη επαφή. Πρέπει να ανακάλυψα τι ζώδιο είμαι διαβάζοντας Μίκυ Μάους (όχι τη Ζωδιακή Πέτρα). Στο Μίκυ Μάους παλιότερα (νομίζω τέλη 90's - αρχές 00's) είχε σταθερή στήλη με ζώδια, όπου έλεγε και τις ημερομηνίες του κάθε ζωδίου. Εκεί διάβαζα, όπως ξεκοκκάλιζα το Μίκυ Μάους, και τα ζώδια, αλλά δεν έδινα παραπάνω σημασία.

Κάποια στιγμή, εκεί προς το λύκειο (παίζει να ήταν την περίοδο που καθόμουν σπίτι να διαβάσω στην 3η λυκείου) χάζευα καμιά φορά (παίζει να κανα break εκείνη την ώρα) γνωστή αστρολόγο σε πρωινάδικο, φυσικά με ολίγον σατιρική διάθεση. Καμιά φορά έπεφτε μέσα, βέβαια, αλλά δε με απασχολούσε. Φυσικά και χάζευα τα ζώδια στα τηλεπεριοδικά και στα διάφορα έντυπα που πέφτανε στα χέρια μου, και πραγματικά ήταν κωμικοτραγική όλη αυτή η προσπάθεια αυθυποβολής από τους δήθεν αστρολόγους. Γενικά ισχύει πως οι αστρολογικές προβλέψεις σε πολλά περιοδικά και εφημερίδες είναι ό,τι να ναι ή κειμενάκια copy paste.

Να πω την καθαρά αλήθεια, δεν πιστεύω τελείως στα ζώδια, με την έννοια αυτών των συγκεκριμένων, καθημερινών προβλέψεων. Αλλά καμιά φορά πιστεύω στο θέμα του χαρακτήρα, γιατί τυγχάνει να πέφτει μέσα το ζώδιο, αλλά όχι και 100%. Μπορεί να ισχύει κάτι για μια περίοδο, αλλά δε σημαίνει ότι πρέπει να προγραμματίζουμε τα πάντα σύμφωνα με τα ζώδια.

Δυστυχώς δεν ξέρω πολλά από ζώδια, χαρακτηριστικά, κλπ. Μου λέει, καμιά φορά, μια φίλη, που ξέρει πέντε πράγματα, αλλά δεν είναι προσφιλές θέμα συζήτησης. Για λίγο και για πλάκα καλό είναι, αλλά επειδή έχει τύχει να πέσω σε παρέα με άτομα που μίλαγαν σχεδόν επιστημονικά για ζώδια, μου ρχόταν να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο. Α, επίσης για πλάκα είναι ωραίο να σου κάνουν πρόβλεψη! Φυσικά και η μεγαλύτερη πλάκα είναι όταν αποτυγχάνουν παταγωδώς να προβλέψουν τι θα συμβεί. Όταν, βέβαια, πέφτουν μέσα, the joke is on you...

Όσο για τη μέρα γενεθλίων: τα γενέθλιά μου συμπίπτουν με τη φημολογούμενη ημερομηνία γέννησης του Σέξπιρ, με την ημερομηνία γέννησης του Γιάννη Μόραλη (το αναφέρω έτσι γιατί μας έχουν αφήσει χρόνους και οι δύο, οπότε δε γιορτάζουν γενέθλια), ενώ έχω γεννηθεί την ίδια μέρα και χρονιά με τον πρωταγωνιστή του Slumdog Millionaire Dev Patel. Νομίζω ότι έχω επίσης την ίδια μέρα γενέθλια με το Γιώργο Λιανό, τραγουδιστή/παρουσιαστή, που ξεκίνησε από το Fame Story.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον,το παρακατω το ειχα παρει απο καποιο βιβλιοπωλειο πριν καποια χρονια.

Προκειται για ενα μινι βιβλιαρακι τσεπης περιπου 200 σελιδων και περιεχει τα παντα

σε σχεση με τα χαρακτηριστικα του καθε ζωδιου.Υπηρχαν 12 οσα και τα ζωδια.

Να τελικα που χρειαστηκε... :D

Αφιερωμενο στα Σκορπιουδακια του φορουμ... ;)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Γεννηθηκε και ο Μαρκήσιος ντε σαντ την ιδια μέρα με μενα :p απο τα αγραφα :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Και γιατι μας το λες; Για να ζηλεψουμε; :D Κι εμενα τη μερα των γενεθλιων μου ειναι η επετειος της δολοφονιας του Τζων Κεννεντυ. Οχι το ιδιο ετος! Ειμαι γεννημενη πολλα χρονια αργοτερα απο το 1963. Επισης ιδια μερα με μενα εχουν (η ειχαν) γενεθλια ο Καρολος ντε Γκωλ, η Σκαρλετ Γιοχανσον και η Ριτα Σακελλαριου. :D
Ήταν μια καλή ευκαιρία να μάθουμε ποιοι άλλοι είναι γεννημένοι την ίδια μέρα με εμάς ;)

Α, και μην ξεχάσω. Ζήλεια, ζήλεια...

ARETARA είπε:
Ζυγός και ταιριάζω με τη γυναίκα μου που επίσης είναι Ζυγός στο 77%. Not bad, not bad... Άντε κάντε το τεστ.
Εμένα μου έβγαλε 61% αλλά από την πρώτη πρόταση κατάλαβα την αναξιοπιστία του τεστ καθώς λέει ότι εγώ αγαπώ να ξοδεύω ενώ το ζώδιο της γυναίκας μου είναι πολύ οικονόμα. Ε, δεν είναι ακριβώς έτσι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βάλτε ακόμα έναν σκορπιό !!!
 
ειμαι παρθενος γεννημενος τον σεπτεμβριο τωρα για ωροσκοπο ουτε που θυμαμαι
 
θανος είπε:
ειμαι παρθενος γεννημενος τον σεπτεμβριο τωρα για ωροσκοπο ουτε που θυμαμαι
Δε θελω ωροσκοπο, Θανο. Μονο τι ζωδιο ειστε, οπως τοτε που ρωταγαμε μονο αυτο. :)
 
Διδυμος...

Αλλα δεν το λεω γιατι οι γυναικες αντιδρουν βλακωδως(παρα πολλες φορες)

Ακουω κατι ηλιθιες ατακες μολις το λεω... :eek:

Προτιμω το κινεζικο ομως :D Δρακος φωτια :cool:

Οχι πως ασχολουμαι, καποια φορα το ειχα βρει και τελος...
 
pardalotzatziki είπε:
Διδυμος...Αλλα δεν το λεω γιατι οι γυναικες αντιδρουν βλακωδως(παρα πολλες φορες)

Ακουω κατι ηλιθιες ατακες μολις το λεω....
Τι ατακες ακους δηλαδη; Δεν μου' χει τυχει μεχρι στιγμης να ακουσω τιποτα περιεργο για τους Διδυμους.
 
pardalotzatziki είπε:
Διδυμος...Αλλα δεν το λεω γιατι οι γυναικες αντιδρουν βλακωδως(παρα πολλες φορες)

Ακουω κατι ηλιθιες ατακες μολις το λεω... :eek:
Μήπως επειδή το ζώδιο λέγεται Δίδυμοι και όχι Δίδυμος? :p
 
bambinella 100 είπε:
Τι ατακες ακους δηλαδη; Δεν μου' χει τυχει μεχρι στιγμης να ακουσω τιποτα περιεργο για τους Διδυμους.
Η πιο κλασσικη ειναι "οι διδυμοι ειναι διπροσωποι"!

Δε λεω, για μενα τουλαχιστον, ισχυει πολλες φορες να θελω the best of both worlds. Αλλο αυτο, αλλο η διπροσωπια.

johnny19818 είπε:
Μήπως επειδή το ζώδιο λέγεται Δίδυμοι και όχι Δίδυμος? :p
Με τετοιες εξυπναδες δε θα δεις ρετρο-τρενακι...κανονισε... :cool:
 
Κριός (εξ΄ου και το ψευδώνυμο). Χωρίς να έχω ασχοληθεί ποτέ ιδιαίτερα, κάποια εποχή πίστευα πως υπάρχουν αρκετά όμοια χαρακτηριστικά σε ανθρώπους του ίδιου ζωδίου. Μετά άλλαξα γνώμη. Και τότε ήταν που ανακαλήφθηκαν - εφευρέθηκαν οι ωροσκόποι...
 
δεν πιστεύω στα ζώδια και τα θεωρώ μέγιστη χαζομάρα.

όταν δουλεύεις όμως σε ένα γραφείο όπου από τις 5 γυναίκες συνολικά στον όροφο οι 2 ασχολούνται για τα καλά με τα ζώδια και ταυτόχρονα έχεις την "τύχη" την μία εκ των δύο να την έχεις απέναντί σου στο γραφείο όπως εγώ, τότε θες δεν θες είσαι αναγκασμένος να μάθεις (ή τουλάχιστον να ακούς χωρίς να περνάει τίποτα από το αυτί σου όπως και κάνω) ΤΑ ΠΑΝΤΑ όχι μόνο για το δικό σου ζώδιο αλλά και των υπολοίπων συναδέλφων στο γραφείο...

εχω γίνει ειδικός στο να μου μιλάει και εγώ να μην την ακούω. ξέρει ότι δεν την ακούω και επιμένει. γνωρίζει καλά την άποψή μου αλλά και αυτό το ερμηνεύει βάσει ζωδίων.

όταν κάποτε -κάπου στις αρχές νέος ακόμα- προσπάθησα να ξεκινήσω μία κουβέντα περί γεγονότων, επιστημονικών στοιχείων και τεκμηριωμένων απαντήσεων έλαβα ως απάντηση από την ανωτέρω 5άδα ένα ύφος απαξίωσης και κοροιδίας.

αυτό το είδος των εκνευριστικών συναδέλφων δεν θα εκλείψει ποτέ.

ξέρω ξέφυγα όμως από το θέμα.. μάλλον για εκνευριστικούς συναδέλφους ήθελα να μιλήσω...

δίδυμος είμαι με ωροσκόπο σκορπιό. έτσι λέει η 5άδα. μου έχουν εξηγήσει πολλές φορές τι σημαίνει αλλά μου είναι αδιάφορο να μάθω. επίσης λένε ότι δεν είμαι "αντιπροσωπευτικός" , κάποιες λένε ότι είμαι.

ευτυχώς τώρα το καλοκαίρι με τις άδειες θα ησυχάσω απο τους κάθε λογής εκνευριστικούς συναδέλφους (υποστηρικτές ζωδίων ή μη)
 
Σε λυπαμαι, Κωστα.

Ακομα κι εγω που καποτε ειχα εντρυφησει στο θεμα, θα ειχα τρελαθει αν ακουγα για ζωδια καθε μερα!
 
αν θελετε βρειτε και τον διασημο , τον ρετρο διασημο που γεννηθηκε την ιδια μέρα με σας ;) εγω αφου ειδα πως με τον μαρκησιο εχω την ιδια μέρα γενεθλια, είναι να πιστευω στα ζωδια :D πειτε μου;
 
imperium είπε:
Καρκινος, αλλα δεν εχω ασχοληθει.
Την καλλύτερη δουλειά κάνεις. Είναι προτιμότερο να μην τα πιστεύουμε Γιατί σε διαβεβαιώ επιδή και γώ καρκίνος είμαι, πιστεύω οτι είναι το χειρότερο ζώδιο απο όλες τις απόψεις...
 
αριαδνη είπε:
αν θελετε βρειτε και τον διασημο , τον ρετρο διασημο που γεννηθηκε την ιδια μέρα με σας ;) εγω αφου ειδα πως με τον μαρκησιο εχω την ιδια μέρα γενεθλια, είναι να πιστευω στα ζωδια :D πειτε μου;
Eγώ βρήκα μόνο την ηθοποιό Brigitte Helm να έχει γεννηθεί την ίδια μέρα με μένα, όχι χρονιά εννοείται :p Πέρα από αυτό, τίποτα που να αξίζει.
 



29 Απριλίου. χμμμ...όχι και άσχημα.
 
Πίσω
Μπλουζα