Τι ζώδιο είστε;

Να στα πω εγώ που έχω ωροσκόπο Υδροχόο και ξέρω (λέμε τώρα). Μια χαρά παιδιά είναι οι Υδροχόοι, ανοικτόμυαλοι, προοδευτικοί, ανθρωπιστές στο έπακρο, ευγενικοί, φιλικοί, πανέξυπνοι, κάνουν πάντα τη διαφορά σε μια παρέα. Κάποιοι μαυρόψυχοι τους χαρακτηρίζουν ανισόρροπους αλλά το λένε ξεκάθαρα από ζήλεια.
Αν εμείς οι Παρθένοι είμαστε η τελειότης προσωποποιημένη, οι Υδροχόοι στριμώχνονται (σχεδόν) επάξια δίπλα μας στην πρώτη θέση του βάθρου.
Ελπίζω να σε κάλυψα. :)
Μια χαρά τα λες. Δεν θυμάμαι να έχω γνωρίσει αντιπαθή Υδροχόο!
 
Ήρθα την κατάλληλη στιγμή. Πείτε κι άλλα καλά για τους Υδροχόους!

Ήθελα όμως να ρωτήσω αν θυμάστε να υπάρχουν τηλεαστρολόγοι πριν αναλάβει η Λίτσα Πατέρα την πρωινή ζώνη.
 
Τι να πω, για τα καλα σας λογια? Ειμαι κατασυγκινημενος! Ασε που μου περασε και μια ψιλοψυχολογια που ειχα παθει, λογω ηλικιας. Σκεφτομαι του χρονου στα γενεθλια μου να σας κανω το τραπεζι με κοκορετσακι και προβατινα στη σχαρα, απο τα χερακια μου.
 
Ήρθα την κατάλληλη στιγμή. Πείτε κι άλλα καλά για τους Υδροχόους!

Ήθελα όμως να ρωτήσω αν θυμάστε να υπάρχουν τηλεαστρολόγοι πριν αναλάβει η Λίτσα Πατέρα την πρωινή ζώνη.
Νομίζω, ο Λεφάκης;
 
Υπήρχε μια εκπομπή που ήταν για τα ζώδια κάθε Κυριακή στην ερτ και ήταν και ολίγον μαγκαζίνο. Το παρουσιάζει ο Γιώργος Μαρίνος και ήταν συμπαρουσιάστρια η αστρολόγος Θεοδώρα Ντάκου. Έβγαινε και ο Λεφακης σαν δεύτερο όνομα. Έτσι τουλάχιστον θυμάμαι. Ελπίζω να μην έχω μπερδέψει τα shows. Μιλάμε για το 1988 ίσως και το 89 στην Ερτ 2.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θεοδώρα Ντάκου!!! Σαν σε όνειρο το θυμάμαι αυτό το όνομα. Το έχω συνδυάσει με μια γυναίκα με κοντά μαλλιά και ευγενικό πρόσωπο. Θυμάμαι έγραφε σε περιοδικά του 80, ίσως και πιο πριν. Να είναι άραγε ακόμη εν ενεργεία;
 
Θεοδώρα Ντάκου!!! Σαν σε όνειρο το θυμάμαι αυτό το όνομα. Το έχω συνδυάσει με μια γυναίκα με κοντά μαλλιά και ευγενικό πρόσωπο. Θυμάμαι έγραφε σε περιοδικά του 80, ίσως και πιο πριν. Να είναι άραγε ακόμη εν ενεργεία;
Όντως Ζωή, αυτό το όνομα μου φέρνει στο νου την στήλη των αστρολογικών με τα ωροσκόπια σε κάτι παλιές εφημερίδες δεκαετίας 80 στο μεγάλο σχήμα μάλιστα :)
 
Ναι ήταν το πρώτο όνομα τότε στην αστρολογία. Έγραφε στα Νέα και στον Ταχυδρόμο. Νομίζω ότι ήταν η πρώτη που προσπάθησε να βάλει την αστρολογία σε ένα επιστημονικοφανες περιτύλιγμα και να την αποσυνδέσει από καφετζούδες, μέντιουμ και λοιπούς μάντεις. Εμφανισιακά την θυμάμαι από αυτό το τηλεπαιχνίδι με τον Μαρίνο του οποίου δεν θυμάμαι το όνομα. (Αχνά μου έρχεται στον νου "ο πόλεμος των άστρων", χωρίς να είμαι καθόλου μα καθόλου σίγουρη). Η Ντάκου είχε κοντό σκούρο μαλλί και ανοιχτόχρωμα μάτια και αυτά που έλεγε ήταν ολίγον ακαταλαβίστικα. (Καλά τι σόι αστρολόγος θα ήταν αν δεν ήταν μια σύγχρονη Πυθία που έλεγε ήξεις αφήξεις ου εν πολέμω θνήξεις). Βρήκα και μια φωτογραφία της από εκείνη την εποχή.
 

Συνημμένα

  • 1804.jpg
    1804.jpg
    10,3 KB · Προβολές: 1
Ναι ήταν το πρώτο όνομα τότε στην αστρολογία. Έγραφε στα Νέα και στον Ταχυδρόμο. Νομίζω ότι ήταν η πρώτη που προσπάθησε να βάλει την αστρολογία σε ένα επιστημονικοφανες περιτύλιγμα και να την αποσυνδέσει από καφετζούδες, μέντιουμ και λοιπούς μάντεις. Εμφανισιακά την θυμάμαι από αυτό το τηλεπαιχνίδι με τον Μαρίνο του οποίου δεν θυμάμαι το όνομα. (Αχνά μου έρχεται στον νου "ο πόλεμος των άστρων", χωρίς να είμαι καθόλου μα καθόλου σίγουρη). Η Ντάκου είχε κοντό σκούρο μαλλί και ανοιχτόχρωμα μάτια και αυτά που έλεγε ήταν ολίγον ακαταλαβίστικα. (Καλά τι σόι αστρολόγος θα ήταν αν δεν ήταν μια σύγχρονη Πυθία που έλεγε ήξεις αφήξεις ου εν πολέμω θνήξεις). Βρήκα και μια φωτογραφία της από εκείνη την εποχή.
Το παιχνίδι των άστρων νομίζω λεγόταν το τηλεπαιχνίδι με τον Μαρίνο
 
Ναι ήταν το πρώτο όνομα τότε στην αστρολογία. Έγραφε στα Νέα και στον Ταχυδρόμο. Νομίζω ότι ήταν η πρώτη που προσπάθησε να βάλει την αστρολογία σε ένα επιστημονικοφανες περιτύλιγμα και να την αποσυνδέσει από καφετζούδες, μέντιουμ και λοιπούς μάντεις. Εμφανισιακά την θυμάμαι από αυτό το τηλεπαιχνίδι με τον Μαρίνο του οποίου δεν θυμάμαι το όνομα. (Αχνά μου έρχεται στον νου "ο πόλεμος των άστρων", χωρίς να είμαι καθόλου μα καθόλου σίγουρη). Η Ντάκου είχε κοντό σκούρο μαλλί και ανοιχτόχρωμα μάτια και αυτά που έλεγε ήταν ολίγον ακαταλαβίστικα. (Καλά τι σόι αστρολόγος θα ήταν αν δεν ήταν μια σύγχρονη Πυθία που έλεγε ήξεις αφήξεις ου εν πολέμω θνήξεις). Βρήκα και μια φωτογραφία της από εκείνη την εποχή.
Ναι, ναι!!! Αυτή ειναι! Έτσι τη θυμάμαι ακριβώς! Δεν θυμάμαι όμως αν αυτά που έλεγε ήταν ακαταλαβίστικα. Άλλωστε σε εκείνη την ηλικία που ήμουν όταν έπεφτε ο Ταχυδρόμος στα χέρια μου, δε θυμάμαι καν να διαβάζω τα ζώδια. Μόνο καλλιτεχνικά και μόδα.

Α βρε Λώρα! Με κάτι τέτοια ποστ σαν το δικό σου συνειδητοποιώ κάθε φορά γιατί λατρεύω αυτό το φόρουμ: πετάγεται ένα όνομα και μια φωτογραφία από το πουθενά και χωρίς να το καταλάβω περνάνε μπροστά από τα μάτια μου κλιπάκια των παιδικών μου χρόνων. Να 'σαι καλά!
 
Ναι ήταν το πρώτο όνομα τότε στην αστρολογία. Έγραφε στα Νέα και στον Ταχυδρόμο. Νομίζω ότι ήταν η πρώτη που προσπάθησε να βάλει την αστρολογία σε ένα επιστημονικοφανες περιτύλιγμα και να την αποσυνδέσει από καφετζούδες, μέντιουμ και λοιπούς μάντεις. Εμφανισιακά την θυμάμαι από αυτό το τηλεπαιχνίδι με τον Μαρίνο του οποίου δεν θυμάμαι το όνομα. (Αχνά μου έρχεται στον νου "ο πόλεμος των άστρων", χωρίς να είμαι καθόλου μα καθόλου σίγουρη). Η Ντάκου είχε κοντό σκούρο μαλλί και ανοιχτόχρωμα μάτια και αυτά που έλεγε ήταν ολίγον ακαταλαβίστικα. (Καλά τι σόι αστρολόγος θα ήταν αν δεν ήταν μια σύγχρονη Πυθία που έλεγε ήξεις αφήξεις ου εν πολέμω θνήξεις). Βρήκα και μια φωτογραφία της από εκείνη την εποχή.
ΝΑΙ! Θεοδώρα Ντάκου! Δεν θυμόμουν ότι ήταν τηλεπαιχνίδι, αλλά ήταν σίγουρα με τον Γιώργο Μαρίνο και σίγουρα Κυριακή.
 
Μισό τηλεπαιχνίδι μισό προβλέψεις αστρολογικές με αφιερώματα στα ζώδια των σταρς όπου πέταγε και κάνα κουτσομπολιό, κάνα νέο για καμιά ταινία. Τα κουσκουσιαρικα τα λεγε ο Μαρίνος με φοβερό χιούμορ. Το παιχνίδι ήταν σαν τον τροχό της τύχης από ότι θυμάμαι. Αντε ένα ένα μου 'ρχονται. Τι σου είναι η μνήμη.
 
όντως μου αρέσει το σουβλάκι με απ' όλα, αν εννοεί τον γύρο. μόνο μια φορά στο δίμηνο όμως, αλλιώς όσπρια και ξερό ψωμί.
 
Εγω σαν γνησιος υδροχοος του Γεναρη, πιστευω οτι στο θεμα του νοικοκυριου, μεγαλο ρολο παιζει και πως σε εχουν μαθει οι γονεις σου.
Μαγειρεμα, νταξ δεν ειμαι και Σκαρμουτσος, αλλα 5-10-20-30 φαγητα ξερω να τα κανω πολυ καλα. Και κεικ μαρμπρε. Μαζυ μου παντως δεν πεινασε ποτε καμια.
Πλυσιμο, μην τρελλαθουμε, ποιος πλενει σημερα, ασ ειν' καλα το πλυντηριο, τα χρωματιστα στους 30 τα λευκα στους 90 και τα πλεχτα τυπου Πωλ & Σαρκς στο χερι και ποτε απλωμα στο συρμα.
Σηδερωμα, δεν ασχολουμε με το αθλημα, αν κατι θελει σηδερωμα παει καθαριστηριο, τωρα αθλητικες φορμες, φανελακια, τζην τα φοραω κι ασηδερωτα.
Τωρα σκουπισμα, σφουγκαρισμα, ξεσκονισμα, στο playroom μου δεν αγκιζει κανεις τιποτα, εκτος απο μενα. ΟΚ μπορει την μια μερα ναναι σε μαυρο χαλι, σκονες κουτες, σκουπιδια, την επομενη τακτοποιημενο και πεντακαθαρο.
Στην γενικη σπιτιου, βοηθαω γιατι και ψηλοτερα φτανω, αλλα αν χρειαστει η συνεταιρος π.χ. 5 ωρες, μαζυ τελιωνουμε σε 3.
Παντως δεν χρειαστηκα ποτε, μαμα, θεια, συζυγο η θυγατερα να μου κανουν την λατρα.
 
Εγω σαν γνησιος υδροχοος του Γεναρη, πιστευω οτι στο θεμα του νοικοκυριου, μεγαλο ρολο παιζει και πως σε εχουν μαθει οι γονεις σου.
Μαγειρεμα, νταξ δεν ειμαι και Σκαρμουτσος, αλλα 5-10-20-30 φαγητα ξερω να τα κανω πολυ καλα. Και κεικ μαρμπρε. Μαζυ μου παντως δεν πεινασε ποτε καμια.
Πλυσιμο, μην τρελλαθουμε, ποιος πλενει σημερα, ασ ειν' καλα το πλυντηριο, τα χρωματιστα στους 30 τα λευκα στους 90 και τα πλεχτα τυπου Πωλ & Σαρκς στο χερι και ποτε απλωμα στο συρμα.
Σηδερωμα, δεν ασχολουμε με το αθλημα, αν κατι θελει σηδερωμα παει καθαριστηριο, τωρα αθλητικες φορμες, φανελακια, τζην τα φοραω κι ασηδερωτα.
Τωρα σκουπισμα, σφουγκαρισμα, ξεσκονισμα, στο playroom μου δεν αγκιζει κανεις τιποτα, εκτος απο μενα. ΟΚ μπορει την μια μερα ναναι σε μαυρο χαλι, σκονες κουτες, σκουπιδια, την επομενη τακτοποιημενο και πεντακαθαρο.
Στην γενικη σπιτιου, βοηθαω γιατι και ψηλοτερα φτανω, αλλα αν χρειαστει η συνεταιρος π.χ. 5 ωρες, μαζυ τελιωνουμε σε 3.
Παντως δεν χρειαστηκα ποτε, μαμα, θεια, συζυγο η θυγατερα να μου κανουν την λατρα.
Αφού έμαθα και γω να μαγειρεύω μετά από 40 χρόνια υπάρχει ελπίδα για όλους. Σε κάνει η ανάγκη και κανείς τα πάντα. Όχι ότι κάνω αριστουργήματα αλλά οκ τόσο που τρώμε τα καταφέρνω.
 
Πίσω
Μπλουζα