Τι ζώδιο είστε;

Εγω σαν γνησιος υδροχοος του Γεναρη, πιστευω οτι στο θεμα του νοικοκυριου, μεγαλο ρολο παιζει και πως σε εχουν μαθει οι γονεις σου.
Μαγειρεμα, νταξ δεν ειμαι και Σκαρμουτσος, αλλα 5-10-20-30 φαγητα ξερω να τα κανω πολυ καλα. Και κεικ μαρμπρε. Μαζυ μου παντως δεν πεινασε ποτε καμια.
Πλυσιμο, μην τρελλαθουμε, ποιος πλενει σημερα, ασ ειν' καλα το πλυντηριο, τα χρωματιστα στους 30 τα λευκα στους 90 και τα πλεχτα τυπου Πωλ & Σαρκς στο χερι και ποτε απλωμα στο συρμα.
Σηδερωμα, δεν ασχολουμε με το αθλημα, αν κατι θελει σηδερωμα παει καθαριστηριο, τωρα αθλητικες φορμες, φανελακια, τζην τα φοραω κι ασηδερωτα.
Τωρα σκουπισμα, σφουγκαρισμα, ξεσκονισμα, στο playroom μου δεν αγκιζει κανεις τιποτα, εκτος απο μενα. ΟΚ μπορει την μια μερα ναναι σε μαυρο χαλι, σκονες κουτες, σκουπιδια, την επομενη τακτοποιημενο και πεντακαθαρο.
Στην γενικη σπιτιου, βοηθαω γιατι και ψηλοτερα φτανω, αλλα αν χρειαστει η συνεταιρος π.χ. 5 ωρες, μαζυ τελιωνουμε σε 3.
Παντως δεν χρειαστηκα ποτε, μαμα, θεια, συζυγο η θυγατερα να μου κανουν την λατρα.
ΘΕΟΣ! Υποκλίνομαι! Για άντρα Έλληνα, νομίζω ότι ανήκεις στο 0.00001% του πληθυσμού!
 
ΘΕΟΣ! Υποκλίνομαι! Για άντρα Έλληνα, νομίζω ότι ανήκεις στο 0.00001% του πληθυσμού
Μπαααα! πολλοι ειναι πιστευω. Μαλλον η Ελληνιδα μαμα παρακανακευει τον γιουκα της.
 
Μπαααα! πολλοι ειναι πιστευω. Μαλλον η Ελληνιδα μαμα παρακανακευει τον γιουκα της.
Οι ενήλικες έχουν την ευθύνη των πράξεών τους. Δεν μπορούμε να κατηγορούμε τους γονείς μας για την ενήλικη συμπεριφορά μας.
Δεν νομίζω λοιπόν ότι ευθύνεται μόνο η μητέρα σου για το ότι ανήκεις στο 0,00001% :wave:
Αν μάλιστα μου πεις ότι σου αρέσουν και τα ταξίδια, θα σου πω ότι αποκλείεται να είσαι Έλληνας :headbangdude:
:headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude:
 
Ελληνας απο Ελλαδα με τα ολα μου παρακαλω. Πιστευω ναι και η μανα μου και ο πατερας μου συνετελεσαν, γιατι μου εβαζαν τις φωνες απο μικρο. Μαζεψε το δωματιο σου, τακτοποιησε το τραπεζι σου. Και καλα καναν δλδ. Το παιδι σου και το σκυλι σου οπως τα μαθεις.
Και ναι μου αρεσαν τα ταξειδια, κι εκτος του παχυλου μισθου συνετελεσε κι αυτο στην επιλλογη επαγγελματος. Αλλα Ελληνας ειπαμε.
Και δεν μπορω να καταλαβω, ουτε το ανεχομαι η Ελληνιδα ναχει την φημη της νοικοκυρας κι ο Ελληνας την φημη του τσαπατσουλη, γενικα.
 
Ελληνας απο Ελλαδα με τα ολα μου παρακαλω. Πιστευω ναι και η μανα μου και ο πατερας μου συνετελεσαν, γιατι μου εβαζαν τις φωνες απο μικρο. Μαζεψε το δωματιο σου, τακτοποιησε το τραπεζι σου. Και καλα καναν δλδ. Το παιδι σου και το σκυλι σου οπως τα μαθεις.
Και ναι μου αρεσαν τα ταξειδια, κι εκτος του παχυλου μισθου συνετελεσε κι αυτο στην επιλλογη επαγγελματος. Αλλα Ελληνας ειπαμε.
Και δεν μπορω να καταλαβω, ουτε το ανεχομαι η Ελληνιδα ναχει την φημη της νοικοκυρας κι ο Ελληνας την φημη του τσαπατσουλη, γενικα.
Ωραίος
 
Και ναι μου αρεσαν τα ταξειδια, κι εκτος του παχυλου μισθου συνετελεσε κι αυτο στην επιλλογη επαγγελματος. Αλλα Ελληνας ειπαμε.
Και δεν μπορω να καταλαβω, ουτε το ανεχομαι η Ελληνιδα ναχει την φημη της νοικοκυρας κι ο Ελληνας την φημη του τσαπατσουλη, γενικα.
Δεν αναφέρομαι σε "φήμη τσαπατσούλη", αλλά σε στερεότυπο το τύπου "δεν είναι δικιά μου αρμοδιότητα/ρόλος/ευθύνη και άρα δεν ασχολούμαι" ή "προτιμώ να ζω σε αχούρι, από το να κουραστώ/ασχοληθώ γιατί δεν με αφορά".
Νομίζω ότι περισσότερο επηρεάζονται οι άνθρωποι από τις πράξεις των γονιών τους και πολύ λιγότερο από τα λόγια τους. Ο πατέρας σου έκανε δουλειές στο σπίτι, ήταν νοικοκύρης; Όπως λένε και οι φίλοι μας οι Αγγλοσάξονες: "actions speak louder than words".

Όσο για τα ταξίδια, εύγε! Δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν Έλληνα που να του αρέσουν τα ταξίδια.
 
Ο πατέρας σου έκανε δουλειές στο σπίτι, ήταν νοικοκύρης;
Ο μαστρΑντωνης, γεννηθηκε το 15, πηγε φανταρος το 36, γυρισε το 44 (στρατιωτικο, κατοχη, αντισταση, ανταρτικο), τεταρτης δημοτικου, πιπινι σε λογαριασμους μεχρι δεκαδικους, απο κλασματα γιοκ. Διαβαζε ολα τα περιοδικα, μικρου Σεριφη, μικρου Ηρωα που ειχα. Τυπικος αντρας `της εποχης του.
Ομως σε θεμεατα, σουβλας, σχαρας, λαδοκολας η μανα μου δεν ειχε ακουμπισει ποτε χερι, Α! και λαγο στοιφαδο. Τον μπακλαβα τον φτιαχνανε παντα μαζυ. Επισης επιδει η μανα μου δεν εβλεπε καλα, εκεινος ξαραχνιζε τις γωνιες του ταβανιου. Τα λιγα προσωπικα αντικειμενα του, δικανο, φυσιγγια κτλ, εργαλεια στην αποθηκη, παντα τακτοποιημενα. Αλλες δουλειες στο σπιτι δεν το ειχα δει να κανει. Ο κηπος μοιρασμενος η μανα μου τα λουλουδια, ο πατερας μου τα ζαρζαβατικα.
Εγω τον κατατασσω στους νοικοκυρεους (οπως τους ελεγαν).
Α! μισο, εφτιαχνε και ελιες θρουμπες, χαρακτες, τσακιστες, ξυδατες, τουρσι. Αυτο ομως το εκαναν σχεδον ολοι οι νοικοκυρεοι στη γειτωνια.
Οσο για τα ταξειδια, εχω γυρισει τον μισο κοσμο, για να μην πω ολοκληρο. Μπαρμπαναυτης ειπαμε
 
Όσο για τα ταξίδια, εύγε! Δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν Έλληνα που να του αρέσουν τα ταξίδια.
Μου κάνει εντύπωση που το λες αυτό , domniki, γιατί τόσο ο αδερφός μου όσο και οι δύο από τους τρεις στενούς μου φίλους λατρεύουν τα ταξίδια. Σίγουρα όχι πάντα στο εξωτερικό (αν και ο αδερφός μου το παλεύει ακόμη και τώρα που έχει μωρό) αλλά οπωσδήποτε μέσα στο χρόνο θα κάνουν κάποια έστω κι εντός Ελλάδας (για αναψυχή, όχι για δουλειά). Και ξέρω κι άλλους γνωστούς ακόμη που ψοφάνε για ταξίδια και αν δεν ήταν τα τρελά ωράρια εργασίας τους, θα πήγαιναν σίγουρα.
Μάλλον έπεσες στις ιδιάζουσες περιπτώσεις.
 
Μου έχει τύχει να μην μπορώ να σταματήσω να διαβάζω και να περάσει η ώρα και να σκέφτομαι "ένα κεφάλαιο ακόμα" και να φτάσει 3 το πρωί :) Με πέτυχε ο αστρολόγος :headbangdude:
:headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude:

 
Τελευταία επεξεργασία:
Όντως οι άνθρωποι φαίνονται πιο νέοι δείτε εδώ η σιντυ Κρόφορντ και η κόρη της ακριβώς στην ίδια ηλικια στα 22. Η κόρη φαίνεται πολύ πιτσιρικάαρχείο λήψης (26).jpeg
αρχείο λήψης (25).jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα