Τι πιστεύατε μικροί για τον κόσμο γύρω μας;

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.193
Αυτό που θυμάμαι εγώ, ήταν πως πίστευα οτι αν έκλεινες την τηλεόραση και την ξανάνοιγες μετά από ώρα, θα συνέχιζε το πρόγραμμα από εκεί που σταμάτησε!!!

Πρέπει να ονειρεύτηκα το σκληρό δίσκο, πριν ακόμα και από τον Billάκο! :D

Επίσης, μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση, που πλέναμε τα μαχαιροπήρουνα και τα πιάτα - ποτήρια, αντί να χρησιμοποιούμε συνεχώς καινούργια!!!

Και τέλος, κλασσικά, οτι τα παιδιά γεννιούνται οταν η μητέρα τρώει πάρα πολύ και παχαίνει!!! :eek:

Μάλιστα θυμάμαι και κάποια φορά στο τραπέζι, που της είχα πει να μη τρώει πολύ και μου κάνει αδερφάκι! (Είμαι γνωστός κακομαθημένος και μονοφαγάς) :D
 
Ωραίο θέμα, DINO! Ευκαιρία να ψαχουλέψουμε λίγο τις παιδικές μας πεποιθήσεις ή και φοβίες. Π.χ. εγώ είχα περιέργεια να δω πώς ήταν ο 7ος όροφος της πολυκατοικίας μας (μένουμε στον 3ο). Είχα σκεφτεί πολλές φορές, μπαίνοντας στο ασανσέρ από το ισόγειο, να πατήσω το 7 αντί του 3, αλλά δεν το τολμούσα διότι πίστευα ότι ο θάλαμος θα αποκτούσε τόση φόρα που θα έσπαγε την ταράτσα και θα εκσφενδονιζόταν! :D
 
Πολύ πιτσιρικάς, Χριστούγεννα, χωριό, άνοιγε η πόρτα και κάποιο χέρι έριχνε μέσα στο δωμάτιο καραμέλες, τσίχλες, σοκολάτες, φρούτα και πίστευα ότι ηταν κάποιος καλικάτζαρος.....
 
Εμένα οι απορίες μου για πολλά χρόνια ήταν... σεξουαλικού περιοχομένου! Γι' αυτό και το παιχνίδι του γιατρού ήταν το αγαπημένο μου!

Μικρό παιδάκι ήμουν, ρε ήξερα για τι μπελά μιλάμε!
 
-Την πιπίλα μου δεν την πήραν η μαμά κι ο μπαμπάς για να αξιωθώ επιτέλους να κοιμάμαι χωρίς αυτήν. Ετοίμασε τη βαλίτσα της και πήγε ταξίδι στο Αιγαίο. =(

-Τα φαντάσματα, τα τέρατα κι Σατανάς δε σε τρώνε αν κανένα μέλος του σώματός σου δεν εξέχει από τα σκεπάσματα ή αν ανάψεις το φως.

-Στις ταινίες και τα έργα που βλέπουμε οι ηθοποιοί παίζουν εκείνη τη στιγμή.

-Αν πας δίπλα στην τηλεόραση και φωνάξεις δυνατά μπορεί να σ'ακούσουν οι άνθρωποι μέσα σ'αυτήν.

-Αν καθίσεις σε σημείο τέτοιο ώστε να μην μπορείς να δεις τον άλλον τότε ούτε ο άλλος σε βλέπει.

-Ο πουρές είναι κάτι σαν κρέμα γάλακτος.

-Δεν υπάρχει ζωή μετά τις 9 το βράδυ.

-Όταν ακόμα δεν είχα δει ντραμς υπέθετα ότι ο ήχος προέρχεται από ένα είδος μακρόστενης φωτογραφικής μηχανής που είχαμε (έμοιαζε με μαύρη θήκη γυαλιών)

-Κάθε τόσο ακούγονται ρυθμικοί βηματισμοί στο σπίτι, κάποιοι έρχονται να πάρουν τη μαμά (ήταν ο ήχος του πλυντηρίου μάλλον...).

-Η Μακεδονία και η Ελλάδα είναι ξεχωριστά πράγματα (χμ...)

-Τα αγγλικά είναι επίσημη γλώσσα μόνο για τους Άγγλους (οι Αμερικανοί δηλαδή δε μιλάνε αγγλικά).

-Ο υπολογιστής μπορεί να χαλάσει πολύ εύκολα, υπάρχει ένα τρομαχτικό πλήκτρο που το λένε delete και άμα το πατήσεις σβήνουν τα πάντα.

-Στο ίντερνετ μπαίνουμε από την τηλεόραση (υπέθεσα όταν είχα πρωτοδει Teletext)

-Ο επιμελητής της τάξης στο διάλειμμα κάθεται έξω από την πόρτα και τη φυλάει (πρώτη δημοτικού)

-Οι άνθρωποι που πουλάνε πράγματα στις λαικές δουλεύουν μόνο μια φορά την εβδομάδα.

-Ο ελέφαντας είναι χνουδωτό και απαλό ζωντανό σα γατί ένα πράγμα. Μεγάλη απογοήτευση όταν άγγιξα έναν αληθινό ελέφαντα στο τσίρκο και τσιμπήθηκα :\

-Ο Μητσοτάκης είχε δυο ονόματα (Μήτσος και Τάκης) και γι'αυτό τον φώναζαν Μητσοτάκη!

-Ένα κιλό σίδερο είναι βαρύτερο από ένα κιλό βαμβάκι.

-Υπερηχητικό αεροπλάνο είναι το αεροπλάνο που δεν κάνει καθόλου θόρυβο.

-Όταν τρως αντίδωρο δεν πρέπει να σου πέσει ούτε ΕΝΑ ψίχουλο αλλιώς δείχνεις ασέβεια στο θεό.

:D

Sofologiotatos είπε:
Ωραίο θέμα, DINO! Ευκαιρία να ψαχουλέψουμε λίγο τις παιδικές μας πεποιθήσεις ή και φοβίες. Π.χ. εγώ είχα περιέργεια να δω πώς ήταν ο 7ος όροφος της πολυκατοικίας μας (μένουμε στον 3ο). Είχα σκεφτεί πολλές φορές, μπαίνοντας στο ασανσέρ από το ισόγειο, να πατήσω το 7 αντί του 3, αλλά δεν το τολμούσα διότι πίστευα ότι ο θάλαμος θα αποκτούσε τόση φόρα που θα έσπαγε την ταράτσα και θα εκσφενδονιζόταν! :D
Ένας από τους πιο συνηθισμένους εφιάλτες μου με το ασασέρ κατά την παιδική μου ηλικία!
 
Αρχιζω με φοβιες:

Ισως ολοι οι περαστικοι να με ξερουν, και καποιος να τους ειπε να κανουν τους αδιαφορους (Τρουμαν Σοου)

Νομιζα οτι κατι που δεν υπαρχει κανενας εκει να το δει, πιθανον εξαφανιζεται, η αλλαζει η μορφη του (βλεπε σολιψισμος)

Ισως ειμαι ενα ςξωγηινο μωρο που μολις γεννηθηκε επεσε σε κομμα και ολη μου η ζωη ειναι ονειρο, εν ω οι γονεις του περιμενουν να ξυπνησει (παλι σολιψισμος... τρομακτικο αν το σκεφτεις :precry: )

Τα αγαλματα ισως ειναι ζωντανα :precry:

Τα ξαδελφια μου ηταν μαγοι (ακομα τους το φυλαω :angry: )

Παμε στα πιο χαλαρα :) :

Αν εδειχνα μια φωτογραφια η εικονα στον πατερα μου, θα μπορουσε να μου πει ποιο μερος ειναι και να με πάει με το τουτου (ακομα και αν η φωτογραφια ειναι απλα ενα προσωπο)

Νομιζα οτι τα παιδια γενιουνται αυτοματα, αρκει καποιοι να παντρευτουν (οταν εμαθα τι ειναι το σεξ, το πρωτο πραγμα που ειπα στον πατερα μου ηταν 'τι;;; κι εσεις κανατε αυτο το πραμα;;;')

Πριν τυπωθει ενα κομικ, πηγαινε ενας μαστορας, ξαπλωνε ανασκελα κατω απο μια πρεσσα, και χαραζε τα σχεδια αναποδα στην επιφανεια με τα εργαλεια του

Η Αθηνα ηταν η Πελοπόννησος (φταιει ενας μικροσκοπικος χαρτης που ειχα δει, που η λεξη ΑΘΗΝΑ ηταν λογω χωρου πανω στην Πελοποννησο.

Η πρωτευουσα μιας χωρας πρεπει παντα να ειναι ακριβως στο κεντρο της χωρας. Το αυτο ισχυει και με το συμβολο της (πχ ο Πυργος του Αιφελ ειναι στο κεντρο του Παρισιου, η Ακροπολη στο κεντρο της Αθηνας κλπ)

Οι γονεις πρεπει παντα να εχουν δυο παιδια. Εγω ημουν εξαιρεση. Αν τα αδελφια ηταν αγορι-κοριτσι, ηταν κατι σαν αντρογυνο και συνηθίζεται να παντρεύονται μεταξύ τους

Υπαρχει ενας ανθρωπος που ειναι και λεγεται Κλοουν, ενας που ειναι και λεγεται Τσολιάς, ενας που ειναι και λεγεται Γαμπρος, μια που ειναι και λεγεται Νυφη κλπ. Οι κλοουν και οι τσολιαδες για να κανουν τη δουλεια τους ντυνονται και κανουν τον Κλοουν η τον Τσολια. Οταν δυο παντρευονται, ντυνονται σαν τον Γαμπρο και σαν τη Νυφη

Νομιζα επισης οτι 'βιζον' ειναι το σουτιεν. Επισης το νεσεσέρ έχει μια παράξενη και μυστική σχέση με το ασανσέρ

Σε ενα παιδικο παρτυ ηταν ενας μπαμπας και εκανε μαγικα κολπα. Ηθελα να του ζητησω να μου εμφανισει ενα λαγουδακι για κατοικιδιο (αλλα ευτυχως ντραπηκα :p )

Τα ζωντανα οντα αποτελουνται απο κυταρα. Τα αψυχα αντικειμενα απο μορια (σωστο ειναι ετσι οπως το λεω, απλα νομιζα οτι τα κυτταρα δεν αποτελουνται απο μορια, ειναι κατι μοναδικο)

Οι σεληνιακες αποστολες ειναι ρουτινα. Αυτη τη στιγμη περπατανε αστροναυτες στο φεγγαρι (πςςς πολυ Βερν ο δικος σου)

Οι σκυλοι και οι γατες ειναι συγγενικα οντα. Πιθανον οι γατες ειναι οι γυναικες των σκυλων (παροτι υπηρχαν και σκυλιτσες).

Το τραγουδι 'αποψε λεω να μην κοιμηθουμε, να παμε κατευθειαν για δουλεια' σημαινει 'παμε απο τωρα στη δουλεια, να ξενυχτησουμε εκει δουλευοντας ως το πρωι' το οποιο ηταν πολυ παραξενο και μαζοχιστικο κονσεπτ για τραγουδι!!

Ολες οι καμερες εχουν μια βιντεοκασετα. Οταν γυριζεται μια βιντεοταινια με Ψαλτη, Γαρδελη κλπ, αντι ο καμεραμαν να δωσει την κασετα στο σινεμα, ερχοταν ο βιντεοκλαμπάς και την έδινε κατευθείαν σε αυτόν (επίσης ειχα απορια, που και ποιον κοιτουσε ο καμεραμαν οταν γυριζαν κινουμενα σχειδα :) )

Αν καταφερνα και αλλαζα τη λεξη BASIC στην αρχικη οθονη του Amstrad και την εκανα κατι άλλο, πχ LOGO, ο υπολογας θα καταλαβαινε Logo (τελικα το καταφερα και δεν εγινε :p )

Υπαρχει ενα προγραμμα η κωδικας που μπορουσε να καταστρεψει εναν υπολογιστη. Ενας φιλος μου ελεγε οτι το ηξερε!!!

Αν διαβαζα πολυ Αστεριξ, μπορει να μαθαινα τη μυστικη συνταγη του Δρυιδη!

Το χειροτερο πραγμα του κοσμου ειναι να γινεις τοσοδουλης. Το καλυτερο πραγμα ειναι να πετας!
 
εγω θυμαμαι οτι ειχα δει ενα διαγωνισμο που κληρωναν 10 ποδηλατα και σκευτικα τι στο καλο θα τα κανει ο νικητής 10 ποδήλατα...
 
Rygar είπε:
Πολύ πιτσιρικάς, Χριστούγεννα, χωριό, άνοιγε η πόρτα και κάποιο χέρι έριχνε μέσα στο δωμάτιο καραμέλες, τσίχλες, σοκολάτες, φρούτα και πίστευα ότι ηταν κάποιος καλικάτζαρος.....
Μου θύμησες το ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΧΩΡΙΟ...
 
-Οι κασέτες έχουν μέσα μικρά ανθρωπάκια που τραγουδάνε κι αν σταματήσουν να τραγουδάνε καλά θα τους διώξουμε (μου το είχε πει μια μεγαλύτερη ξαδέρφη μου!!!) ...

-Το γνωστό τραγούδι "ΧΑΡΟΠΑΤΑ" το ξέρετε?

"Χαροπάτα , 2 μου χέρια τα χτυπώ..."

(νόμιζα ότι είναι μια σύνθετη λέξη που σημαίνει πατάω-περπατάω χαρούμενα... στα 22 μου έμαθα ότι είναι τελικά 2 λέξεις "χαρωπά τα..." )
 
Γιατί, τα Αρχιμηνάκια που τα πάς;

Αυτά που πάνε παρέα με την αρχιχρονιά
 
πώς γίνονται τα παιδιά: Αφού παντρευτείς, παρακαλάς να σου έρθουν.

τα παιδάκια που έπαιζαν μπάλα στην τηλεόραση, τα έβρισκα ενοχλητικά και μικροσκοπικά

η Κυριακή απ το μεσημέρι και μετά ήταν η χειρότερη μέρα (κάτι που πιστεύω ακόμα)

η Αλίκη ήταν πάντα 20 ετών

ο άντρας των Boney M ήταν κακός γιατί μετά τα τραγούδια τις αλυσόδενε και δεν τους έδινε να φάνε.

η Ραφαέλα Καρά ήταν φιλέλλην

ο μπαμπάς είχε το πιο τρομακτικό ροχαλητό στον πλανήτη (πόσο λάθος έκανα!)

οι γονείς θα ζουν για πάντα και αν πεθάνουν θα πεθάνουν μαζί μας

οι θείες είναι πάντα κουτσομπόλες και χοντρές

όταν μεγαλώσω θα παντρευτώ τον Βαρτάνη και θα ζούμε ευτυχισμένοι με τα τέσσερα παιδιά μας.

(αυτά μπορώ να θυμηθώ προς το παρόν, αν μου ρθουν κι άλλα θα επανέλθω)

:)
 
Καθε πρωί που ξυπνούσα κοιτούσα αν ο ήλιος ειναι ακόμα στη θέση του!!!

Αν κοιτούσα πισω απο τη τηλεόραση θα εβλεπα τους ηθοποιούς που παίζουν.

Γιατι το ΤΑΞΙ δεν το διαβάζουν ΤΑΧΙ αφου αυτό γραφει???

Αν καταφερνα να τρέξω παρα πολύ γρήγορα κάποια στιγμή θα πετούσα...

Αφου ο Αδαμ και η Ευα ειναι απο λάσπη αρα και εγω με τη λάσπη θα μπορούσα να φτιάξω ανθρώπους.
 
Rakeesh είπε:
Νομιζα οτι κατι που δεν υπαρχει κανενας εκει να το δει, πιθανον εξαφανιζεται, η αλλαζει η μορφη του (βλεπε σολιψισμος)
Αυτό δεν είναι τελείως λάθος, η σύγχρονη κβαντομηχανική υποστηρίζει ότι κάτι τέτοιο ίσως συμβαίνει. Οι περίεργοι ας ψάξουν τι είναι η "γάτα του schredinger". http://babelfish.altavista.com/babelfish/trurl_pagecontent?lp=ja_en&trurl=http%3a%2f%2fhp.vector.co.jp%2fauthors%2fVA011700%2fphysics%2fcatwja1.htm

Rakeesh είπε:
Αν εδειχνα μια φωτογραφια η εικονα στον πατερα μου, θα μπορουσε να μου πει ποιο μερος ειναι και να με πάει με το τουτου (ακομα και αν η φωτογραφια ειναι απλα ενα προσωπο)
Κάποιοι υποστηρίζουν ότι γίνεται με αστρική προβολή και μάλιστα χωρίς φωτογραφία.

Rakeesh είπε:
Νομιζα επισης οτι 'βιζον' ειναι το σουτιεν.
LOL, φοβερό...

Rakeesh είπε:
Οι σεληνιακες αποστολες ειναι ρουτινα. Αυτη τη στιγμη περπατανε αστροναυτες στο φεγγαρι (πςςς πολυ Βερν ο δικος σου)
Άσχετο αλλά πρόσφατα ένας φίλος (γιατρός μάλιστα) με ρώταγε αν ο άνθρωπος έχει πατήσει στον Άρη και του φάνηκε περίεργο που του είπα όχι. Πολύς κόσμος έχει μάυρα μεσάνυχτα για τις εξελιξεις, και δεν είναι παιδιά....

Rakeesh είπε:
Αν καταφερνα και αλλαζα τη λεξη BASIC στην αρχικη οθονη του Amstrad και την εκανα κατι άλλο, πχ LOGO, ο υπολογας θα καταλαβαινε Logo (τελικα το καταφερα και δεν εγινε :p )
Καλά εγώ είχα κάνει το εξής ασύλληπτο....

φόρτωνα ένα παιχνίδι στον spectrum και για κάποιο λόγο στα μισά του φορτώματος έβγαζε το μήνυμα "Out of memory".

Βρε τι "put it in the memory" έγραφα... δεν το έβαζε με τίποτα στη μνήμη :D
 
Α καλα... ξεχασα να πω το σημαντικοτερο

Νομιζα οτι το 'αμπεμπαμπλομ' το ειχε ανακαλυψει ενας που λεγοταν Κιθεμπλομ

(αμπεμπαμπλομ του Κιθεμπλόμ)
 
malvina είπε:
η Κυριακή απ το μεσημέρι και μετά ήταν η χειρότερη μέρα (κάτι που πιστεύω ακόμα)
Ακριβώς το ίδιο πίστευα και συνεχίζω να πιστεύω και εγώ!
 
Εγώ νόμιζα πως ότι βλέπω στα cartoon γίνεται και στην πραγματικότητα, πχ αν σε πατήσει οδοστρωτήρας θα γίνεις χαλκομανία, και για να γίνεις καλά πρέπει να σε φουσκώσουν με τρόμπα ποδηλάτου!

Νόμιζα πως μπορούσα να πετάξω αν πηδήξω με δύναμη προς τα πάνω και κουνήσω τα χέρια πάνω-κάτω!

Επίσης νόμιζα πως τα στρουμφάκια υπάρχουν στην πραγματικότητα, και κοιτούσα κάτω απο έπιπλα και καρέκλες για να τα βρώ!

Το σιτάρι και το συρτάρι είναι το ίδιο πράγμα!
 
Θυμαμαι μια φορα, επειδη μου αρεσαν πολυ τα πακοτινια, η πιτσα μεξικανα και τα πιτσινια, αφου εφαγα ενα σακουλακι απο δαυτα, εκοψα εκει που λεει 'συστατικα' και το πηγα στους γονεις μου για να μου το φτιαξουν σα συνταγη
 
Το Χριστουγεννιάτικό μας δέντρο που στολίζαμε κάθε χρονιά ήταν αληθινό.

Ο Αη Βασίλης μας φέρνει τα δώρα (το πιστεύω ακόμη... )

Οι G Force (εμ ποιοί άλλοι... :precry: ) ήταν αληθινοί και κάπου στον Ειρηνικό (κοντά στη Χαβάη μάλιστα) υπήρχε η Βάση τους.

Αν πήγαινα στο Μινιόν τα Χριστούγεννα (που βέβαια δεν έχασα ευκαιρία)

Θα έβλεπα τον Μαρκ και θα με πήγαινε βόλτα στο διάστημα με το Gi1 του.

Και ήμουν 11... :D :D:D
 
theoritikos είπε:
Εγώ νόμιζα πως ότι βλέπω στα cartoon γίνεται και στην πραγματικότητα, πχ αν σε πατήσει οδοστρωτήρας θα γίνεις χαλκομανία, και για να γίνεις καλά πρέπει να σε φουσκώσουν με τρόμπα ποδηλάτου!Νόμιζα πως μπορούσα να πετάξω αν πηδήξω με δύναμη προς τα πάνω και κουνήσω τα χέρια πάνω-κάτω!

Επίσης νόμιζα πως τα στρουμφάκια υπάρχουν στην πραγματικότητα, και κοιτούσα κάτω απο έπιπλα και καρέκλες για να τα βρώ!
Αυτό με τα cartoons και εμένα πάντα μου προκαλούσε μεγάλη εντύπωση!Όπως τα μαλλιά τους που στέγνωναν με μεγάλη ευκολία κάθε φορά που έβγαιναν από το νερό,το Wile E. Coyote που του συνέβαιναν όλα τα απίθανα με τον Roadrunner.Για τα στρουμφάκια μάλιστα πίστευα πως όντως ζούσαν κάπου στο δάσος μέσα στα μανιταροσπιτάκια τους.Ο γνωστός μύθος που μας έλεγαν οι μεγαλύτεροι:"Φάε σπανάκι για να γίνεις δυνατός σαν τον Ποπάϋ!".

Οι τηλεφωνικοί θάλαμοι που νόμιζα πως λειτουργούσαν σαν το TARDIS και σε μετέφεραν στον χωρόχρονο.Τα σύννεφα που φανταζόμουν πως μπορούσες να τα αγγίξεις και ότι ήταν κάτι σαν βαμβάκι.Ιδίως όταν ταξιδεύαμε με το αεροπλάνο έλεγα τώρα να μπορούσα να ανοίξω το παράθυρο και να πάρω μια χούφτα να την φυλάξω στην τσέπη μου.Το ίδιο με το ουράνιο τόξο που νόμιζα πως αν το ακολουθούσες θα έφτανες κάποια στιγμή στην άκρη του και θα μπορούσες να το περπατήσεις.Όπως επίσης ότι υπάρχει πηγή από την οποία αναβλύζει το νερό της αθανασίας και μάλιστα είχα υποσχεθεί στον παππούλη μου ότι κάποια στιγμή θα το έβρισκα και θα του το έφερνα ώστε να μην πεθάνει ποτέ...:[
 
Στην άκρη του ουράνιου τόξου, υπάρχει τεράστιος θησαυρός! (Μου το θύμησε η Candy, με αυτά που γράφει παραπάνω)... :)

Απολαυστικά τα πόστς σας παιδιά... Μπράβο! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα