Τι σας φόβιζε στους υπολογιστές και στις κονσόλες όταν ήσασταν παιδιά;

Blue Max

RetroActive
Αντιδράσεις
539
Το μόνο που με φόβιζε ήταν μην πάθει βλάβη ο Spectrum! Εκείνη την εποχή δεν ήταν τόσο απλό να βρεις νέα μεμβράνη στο Ebay. :p

Τώρα που το σκέφτομαι είχα μικρός πάντα ένα άγχος μη μου χαλάσει κάτι ή ότι δεν θα μπορώ να το βρω αργότερα. Γι αυτό φρόντιζα να τα έχω ζευγάρι. Δύο commodore και δύο κασετοφωνάκια, δύο Amiga κ.ο.κ.

Lord Vek

Retro Member
Αντιδράσεις
209
Να έχεις κάνει pokes σε ένα παιχνίδι του Spectrum για να μπορέσεις να το ολοκληρώσεις και ενώ βρίσκεσαι κοντά στο τέλος να γίνεται διακοπή ρεύματος. Μου είχε συμβεί μερικές φορές και ήταν μια από τις φοβίες μου. Στα μεταγενέστερά μου μηχανήματα όχι και τόσο, διότι υπήρχαν τα saves. Και σε ένα παιχνίδι, το Eye of the Mask που έτρεχες σε κάτι 3D διαδρόμους, παρόλο που δεν είχε "κακούς" αντιπάλους, κάποιες φορές νόμιζα ότι κάποιος με ακολουθεί. Και στο Castle Master στην Amiga, όταν αναβόσβυνε η οθόνη, δηλαδή ένδειξη πως κάποιος σε χτυπούσε, η αγωνία μέχρι να τον εντοπίσεις πριν σε σκοτώσει μου δημιουργούσε κάτι το κλειστοφοβικό. Όπως με παρόμοιο τρόπο έτσι κλειστοφοβικά σε ορισμένα σημεία, έβρισκα το Dungeon Master, τα Eye of Beholder τα Tomb Rider και τα Resident Evil.

Τελευταία επεξεργασία:

freaktmp

Expert
Αντιδράσεις
3.953
ενώ βρίσκεσαι κοντά στο τέλος να γίνεται διακοπή ρεύματος
Κατι παρομοιο ειχα και εγω στον oric πληκτρολογώντας listings απο περιοδικα. Ακομα χειροτερα, νταλα καλοκαιρι καμια φορα υπερθερμαινόταν το τροφοδοτικό και κολλαγε το συμπαν αφου ειχα ηδη πληκτρολογησει καμια δυο σελιδες! :nervous: :banghead:

Τελικα εβαλα ενα απο τα ανεμιστηρακια που ηταν δημοφιλη εκεινη την εποχη (αυτα που ειχαν δευτερο ρολο σαν αναδευτήρα καφε) να βαραει το τροφοδοτικο. Δεν ξερω αν πραγματικα εκανε διαφορα, αλλα τουλαχιστον εγω ενιωθα καλυτερα.

Μπλουζα