Τι σχεδιάζει ο Kojima; [MGS, Castlevania]

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας DINO
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
για το soundtrack δεν μπορώ να απαντήσω, το demo είναι ΠΟΛΥ μικρό... βασικά ακούγεται "stοck epic μουσική απο ταινιες" , δεν άκουσα κάτι σε στυλ SOTN :(
 
Λοιπόν το παίζω στο 360.

Οι μάχες με τους "μεγάλους" εχθρούς είναι πολύ καλές και με τις τακτικές του Demon's Souls (και συγκεκριμένα το rolling) είναι πολύ απολαυστικές.

Τα σκηνικά/εχθροί είναι ΠΟΛΥ λεπτομερή - το παιχνίδι όμως είναι 30fps στην καλύτερη :(

Σίγουρα δεν είναι το κλασσικό Castlevania - λείπουν και οι κλασσικές μουσικές επενδύσεις - αλλά έχει υπέροχη ατμόσφαιρα και σαν 3D μεταφορά είναι σχεδόν τέλεια.

Σαν φανατικός της σειράς μπορώ να πω ότι ναι λείπουν τα κλασσικά (δεν ξέρω αν σκάει μύτη κανας Belmont αργότερα) αλλά από την άλλη όλο τα ίδια και τα ίδια καταντάνε μονότονα... αν δεν είχε και το χαζό framerate θα ήταν εξαιρετικό!

Προς το παρόν είναι το καλύτερο 3D Castlevania :D

ps. Σε μερικά σημεία γίνεται και ψευτο-2D , εδώ κλασσικά πρέπει να πηδήξεις απέναντι χρησιμοποιώντας την γκρεμισμένη γέφυρα...

10ype14.jpg


edit: το παίρνω πίσω, προχωρόντας παρακάτω είναι castlevania LOL , απλά με νέα στοιχεία... ισχύει και το κλασσικό του SOTN που ξαναπάς σε προηγούμενες περιοχές με σκοπό να πας σε μέρη που πριν δεν μπορούσες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το Castlevania συμπεριφέρεται εμφανώς καλύτερα στο PS3 , αναρωτιέμαι πότε επιτέλους θα το περάσουν από το analyzer οι μάγκες του lensoftruth ...
 
keropi είπε:
το Castlevania συμπεριφέρεται εμφανώς καλύτερα στο PS3 , αναρωτιέμαι πότε επιτέλους θα το περάσουν από το analyzer οι μάγκες του lensoftruth ...
Συμβαίνει σπάνια και προσπαθούν να ξεπεράσουν το σοκ :D ;)
 
Οντως ειναι γυρω στα τρια καρε κατα μεσο ορο. Ελπιζω να βγει καποιο patch να βγαλει το vsync απο το 360 μηπως βελτιωθει η κατασταση.

Παντως το retail εχει ελαφρως υψηλοτερα καρε απο το demo
 
ναι κάπου εκεί είναι, αλλά στα χαμηλά fps που δουλεύει το παιχνίδι κάνουν τη διαφορά...
 
Η ολη η ιστορια ειναι οτι στα βιντεο δειχνανε οτι το παιχνιδι ετρεχε στα 60 καρε,και ξαφνικα βλεπουμε να τρεχει στα 25 με 30 παρακαλωντας να μενει στα 30. Ενταξει φτασαμε στο 2011 καποτε πρεπει να καταλαβουνε οτι το θεμα εχει παραξεφτιλιστει .Ηδη κοσμος στα φορουμ αρχιζει και φωναζει για το θεμα των καρε.Τελευταια κιολας εγινε πολυ μοδα(π.χ. Dead Rising 2).
 
μα αν είναι 30 σταθερά κάτι πάει και έρχεται... άμα πέφτει είναι το πρόβλημα
 
Ρε παιδιά είχα σκεφτεί να το πάρω αλλά πολλά ακούω για το θέμα με τα fps και μάλλον θα το αποφύγω... Είναι playable χωρίς να αντιληφθεί κάποιος προβλήματα ή εκνευρίζει σε κάποια σημεία;
 
Haros είπε:
Ρε παιδιά είχα σκεφτεί να το πάρω αλλά πολλά ακούω για το θέμα με τα fps και μάλλον θα το αποφύγω... Είναι playable χωρίς να αντιληφθεί κάποιος προβλήματα ή εκνευρίζει σε κάποια σημεία;
αν πάρεις την PS3 έκδοση είσαι ΟΚ
 
keropi είπε:
αν πάρεις την PS3 έκδοση είσαι ΟΚ
Ενας φιλος μου το νοικιασε και το frame-rate μου φάνηκε αργό (και το παιχνίδι αρκετά βαρετο). Δηλαδή αν στο 360 ειναι χειρότερο τοτε μιλάμε για slide show.
 
......

δηλαδή άμα έπαιζε το curse of darkness τί θα έλεγε; XAXAXXAXAXX

μια χαρά είναι το παιχνίδι και το framerate είναι ~30. Στο 360 είναι 2-3 fps λιγότερο...

πολύ βαρετό...!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το παιχνίδι είναι εντελώς μάπα.

Γενάτο cut scenes, άσχημο frame rate, χάλια game play, κάτσε δες καμιά σπλατεριά με τον Trejo καλύτερα.

To story line μπάζει από παντού, (υπάρχει και ανθρωπιστικό group που υποστηρίζει τα δικαιώματα των ζόμπι μέσα ΠΑΝΕΛΕΟΣ..... όπως και ο καλός μπαμπάς που περιμένει τη τελευταία στιγμή να βρει ZOMBREX για τη κορούλα του και μετά τρέχει σαν το Βέγγο.......... ) χάλια μαύρα.

Avoid. 3/10 από εμένα.
 
το άνωθεν post δεν είναι για εδώ, είναι για το Dead Rising 2 ΛΟΟΛ

πάντως σχετικά με το framerate, τα 30 πρέπει να τα συνηθίσουμε όπως το κόβω...
 
pooky(1) είπε:
Το παιχνίδι είναι εντελώς μάπα.
Γενάτο cut scenes, άσχημο frame rate, χάλια game play......

Avoid. 3/10 από εμένα.
Συμφωνώ 100%. Σε αυτά θα προσθέσω και το εντελώς αδιάφορο soundtrack (και μιλάμε για CASTLEVANIA οπότε το πρόβλημα πολλαπλασιάζεται) και το ότι το παιχνίδι δεν θυμίζει καθόλου Castlevania.

Αλλο ένα mainstream παιχνίδι για τις μάζες, μετά το έκτρωμα του Sakamoto (Μetroid OtherM). Αν δεν υπήρχε το Portal 2 στον ορίζοντα, θα έλεγα οτι τα games πάνε κατα διαόλου (αν και το λέω αυτό εδώ και καιρό).

Οσο για τα 30 fps, δεν συμφωνώ. Οταν προκειται για action, first person ή racing games το frame-rate πρεπει να ειναι 60 ή τέλος πάντων οσο πιο κοντά στα 60 γίνεται. Tα περισσότερα racing της προηγούμενης γενιας (PS2, XBOX, GC, ακόμα και Dreamcast) έτρεχαν στα 60. Τωρα που υποτίθεται οτι έχουμε κονσόλες - τερατα, πάμε ενα βήμα πίσω? Νομιζα ότι τα games εξελίσσονται, τεχνικά τουλάχιστον. Προσωπικά δεν μπορω να παιξω racing games αλλά ουτε FPS στις σημερινές κονσόλες για αυτόν τον λόγο. Απλά με κουράζουν. Εκτος και αν τρεχουν στα 60 FPS (πολύ λίγα games δηλαδή). Θυμάμαι που έπαιζα το Metroid Prime 3 (60fps και μαλιστα στο Wii) και μετά από λίγο εβαλα να παιξω το Halo 3 που είχα νοικιάσει και το Gears of War. Μου φάνηκε σαν να "κόλλαγαν". Παιξτε το Sega Rally 3 στις κονσόλες και μετα στο arcade ή σε ένα καλό PC για να δειτε την διαφορά. H ακόμα χειρότερα, το Bayonetta στο PS3 και μετά στο 360 και θα δειτε πόσο σημαντικό είναι το frame-rate σε action τίτλους.

Aλλά δυστηχώς οι mainstream users δεν τα προσέχουν αυτά.... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα ακριβώς επειδή τα παιχνίδα εξελίσονται ενώ το hardware της κονσόλας παραμένει το ίδιο θα φάμε τα 30fps. Δεν μπορεί ενώ έχεις δει το god of war 3 ή το castlevania ξαφνικά να σου πετάξει ένα 60αρι με τις μισές λεπτομέριες. Αν το κανάνε αυτό πάλι θα υπήρχε παράπονο αφού τα γραφικά είναι πιο απλά σε σύγκριση με άλλους τίτλους.

Για το lords of shadow θα διαφωνήσω, εγώ προσωπικά που την έχω φάει με το κουτάλι την σειρά από το ΝΕS εώς οτιδήποτε έχει βγει - και αποτέλεσε και λόγος αγοράς κονσόλας σε ότι πλατφόρμα και να κυκλοφόρησε - μου αρέσει. Έχει ατμόσφαιρα 'vania, γραφικά 'vania , τα πισωγυρίσματα στα levels του SOTN... ναι έγινε πιο "προσιτό" στις μάζες και καλά έκανε. Σε πόσους από εσάς άρεσε το Lament of Innocence ή το Curse of Darkness ; Αν φτιάχνανε ένα παρόμοιο να έβλεπα τι reviews θα έπαιρνε... ΛΟΛ

Επίσης έχει και στοιχεία από άλλα παιχνίδια... ε και; τί θα βγάζανε τώρα το super-duper πρωτότυπο 3D castlevania με τα ασύλληπτα concepts; Έχουμε φτάσει σε ένα σημείο που το 90% των πραγμάτων στα 3D παιχνίδια έχουν γίνει... κανένα δεν προσφέρει κάτι καινούριο εκτός από την ατμόσφαιρά του.

To παιχνίδι είναι αξιοπρεπέστατο - το framerate το τρώει ...
 
keropi είπε:
Μα ακριβώς επειδή τα παιχνίδα εξελίσονται ενώ το hardware της κονσόλας παραμένει το ίδιο θα φάμε τα 30fps. Δεν μπορεί ενώ έχεις δει το god of war 3 ή το castlevania ξαφνικά να σου πετάξει ένα 60αρι με τις μισές λεπτομέριες. Αν το κανάνε αυτό πάλι θα υπήρχε παράπονο αφού τα γραφικά είναι πιο απλά σε σύγκριση με άλλους τίτλους.
Μα ήδη έδωσα το παράδειγμα του Metroid Prime 3 και του Bayonetta. Θες να πεις ότι το Bayonetta έχει άσχημα γραφικά στο 360? Μια χαρά εντυπωσιακά είναι. To Metroid Prime ήταν από τα πιο εντυπωσιακά και λεπτομερή παιχνιδια στο Gamecube και τρεχει στα 60 fps χωρις slowdown. Το ίδιο ισχυει και για το Prime 3. Απο τα πιο λεπτομερή παιχνίδια στο Wii και τρέχει στα 60 fps. Γιατί, το F-Zero GX στο gamecube είχε και αυτό "μισά" γραφικά? Εγω δεν θυμάμαι racing με πιο πλουσια backgrounds και με 30 αντιπάλους (!). Και όλα τα racing που τρέχουν στα 60fps έχουν και αυτά "μισά" γραφικά?

Εγώ θυμάμαι οτι τo RalliSport Challenge 2 στο ΧΒΟΧ είχε τα καλύτερα γραφικά από όλα τα racing games τότε αλλά έτρεχε στα 60fps. Ninja Gaiden, Burnout, Project Gotham Racing, Otogi 2, Panzer Dragoon Orta, Colin McRae Rally 3,4,5, όλα στα 60. Κανένας τίτλος από αυτους δεν φαινεται να θυσιάζει γραφικά για το framerate. Αυτό μονο τώρα τελευταία το ακούω συχνά και πριν πολλά χρόνια με το F-Zero X στο N64.

:xm:

keropi είπε:
ναι έγινε πιο "προσιτό" στις μάζες και καλά έκανε. Σε πόσους από εσάς άρεσε το Lament of Innocence ή το Curse of Darkness
Αν συγκρίνουμε τα νεα παιχνίδια με μέτρια παλιά παιχνίδια, το χάσαμε το παιχνίδι. Το θέμα είναι να τα συγκρίνουμε με τα καλά. Σε αυτήν την περίπτωση με το SOTN, το Super Castlevania 4, το Aria of Sorrow και τα αρκετά καλά games στο DS. Είναι το πρώτο καλό 3D Castlevania? Οχι. Απλά ειναι καλύτερο απο καποια πολύ μετρια 3D παιχνίδια, αυτό δεν το κανει καλό όμως. Εγώ προτιμω το Lament of Innocence μονο και μόνο για το Soundtrack και την ατμόσφαιρα, να σου πω την αλήθεια :P
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η αδυναμία του μηχανήματος δέν είναι ποτέ αποδεκτή δικαιολογία για ένα κακό παιχνίδι.

Η capcom απογοήτευσε, πού θα φτάσουμε αναρωτιέμαι
 
Πίσω
Μπλουζα