Τμήμα Ηθών (1992 ANT1)

Καλυτερα να κανουν το "Τμημα Βυθων" κι οχι το "Τμημα Ηθων",και να ασχολιουνται με κοραλλιογενεις βυθους,ναυαγια,πολυχρωμα ψαρια κλπ
 
Τοσες και τοσες αστυνομικες σειρες και μια της προκοπης δεν μπορεσαν να κανουν.
 
Πάντως, μπορεί να μην έχω παρακολουθήσει φανατικά τη σειρα τώρα στην επανάληψη, απλά σε ζαπινγκ άμα την πετύχω θα κάτσω να χαζεψω λίγο, έχω την εντύπωση ότι στον 3ο κύκλο, η σειρά έχει ανέβει επίπεδο στη σοβαρότητα, κυρίως λόγω της παρουσίας του Πάνου Μιχαλόπουλου.

Νομίζω ότι ως παρουσία, είναι αρκετά επιβλητική, αρκετά macho, νομίζω ότι είναι ο κατάλληλος άνθρωπος, στο κατάλληλο μέρος, βγάζει μια ιδιαίτερη αρρενωπότητα την οποία δεν την ένιωσα απο άλλους πρωταγωνιστές της σειράς. Παράδειγμα σε ένα επεισόδιο όπου ανακρίνουν έναν ένοχο ο Μιχαλόπουλος με τον Βανδώρο, ο Μιχαλόπουλος είναι πολύ πιο πειστικός από τον Βανδώρο στην αγριάδα, νιώθω πραγματική απειλή, έχει ψυχρότητα και αυστηρότητα στον τρόπο που μιλάει, στο παρουσιαστικό του, σε όλα.

Γενικά, νομίζω ότι ήταν μια πολύ καλή προσθήκη στο καστ της σειράς, έστω και στον 3ο κύκλο.
 
Παράδειγμα σε ένα επεισόδιο όπου ανακρίνουν έναν ένοχο ο Μιχαλόπουλος με τον Βανδώρο, ο Μιχαλόπουλος είναι πολύ πιο πειστικός από τον Βανδώρο στην αγριάδα,
Ε ναι,ο Μιχαλοπουλος το ειχε.Δεν θυμασαι στην ταινια "Η στροφη",στη σκηνη "μανα δως μου το κλειδι" ποσο πειστικος και αγριος ειναι,που πλακωνει στο ξυλο τη μανα του; (σκασε κωλογρια,θα σε λιωσω)
 
Ε ναι,ο Μιχαλοπουλος το ειχε.Δεν θυμασαι στην ταινια "Η στροφη",στη σκηνη "μανα δως μου το κλειδι" ποσο πειστικος και αγριος ειναι,που πλακωνει στο ξυλο τη μανα του; (σκασε κωλογρια,θα σε λιωσω)
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει τη συγκεκριμένη ταινία αλλά, σε σχέση με μεταγενέστερες του "Τμήματος" σειρές όπου έπαιζε σε γλυκανάλατες κωμωδίες, είναι πραγματικά μια έκπληξη να βλέπω να παίζει έναν τόσο σοβαρό και αιμοβόρο χαρακτήρα, πραγματικά τον θαυμάζω σε αυτή την ερμηνεία και νομίζω ότι έδεσε ωραία με τον χαρακτήρα της σειράς, αστυνομική σειρά είναι, χρειάζεται λίγο να σοβαρέψει η ατμόσφαιρα, έχει στοιχεία δράματος μεν, τα οποία είναι διάσπαρτα, χτίζουν συναισθήματα, δεν αμφιβάλλω αλλά, εφόσον όπως ειπώθηκε βασίζεται σε Αμερικάνικα αντίστοιχα σίριαλ, έπρεπε να υπάρχει ένας σκληρόπετσος χαρακτήρας, με το πετσινο μπουφάν, με το σκληροπυρηνικό attitude, έκαναν μεταγραφή αεροδρομίου.

Μιας και έχω βρει τα επεισόδια της σειράς, μάλλον θα ξεκινήσω πρώτα από αυτά του 3ου κύκλου που μου έχουν κάνει και το κλικ, τα βρίσκω πιο ενδιαφέροντα και όχι τόσο βαρετά....
 
Πάντως, προ ολίγου παρακολούθησα το επεισόδιο "Αποκλειστικό" το οποίο, οφείλω να ομολογήσω ότι με συνεπήρε, η πλοκή του ήταν πολύ στρωτή, είχε ανατροπές καλές στο σενάριο, θαρρώ ότι κατατάσσεται στα καλύτερα επεισόδια που έχω δει από τη σειρά και η αλήθεια είναι ότι τα επεισόδια που προβάλλονται τώρα και είναι του τρίτου κύκλου, σαν να μου κάνουν κλικ και με δελεάζουν για να δω και τα υπόλοιπα επεισόδια της σειράς.

Όσοι έχετε τη σειρά, υπάρχουν κάποια επεισόδια από τα οποία πρέπει να ξεκινήσω και τα οποία θεωρούνται από τα καλύτερα της σειράς; Γιατί είναι πολλά να καθίσω να τα δω όλα, αν είναι εύκολο, προτείνετε μου επεισόδια να παρακολουθήσω, έτσι για να μπω στο κλίμα καλύτερα....
 
Πάντως, προ ολίγου παρακολούθησα το επεισόδιο "Αποκλειστικό" το οποίο, οφείλω να ομολογήσω ότι με συνεπήρε, η πλοκή του ήταν πολύ στρωτή, είχε ανατροπές καλές στο σενάριο, θαρρώ ότι κατατάσσεται στα καλύτερα επεισόδια που έχω δει από τη σειρά και η αλήθεια είναι ότι τα επεισόδια που προβάλλονται τώρα και είναι του τρίτου κύκλου, σαν να μου κάνουν κλικ και με δελεάζουν για να δω και τα υπόλοιπα επεισόδια της σειράς.

Όσοι έχετε τη σειρά, υπάρχουν κάποια επεισόδια από τα οποία πρέπει να ξεκινήσω και τα οποία θεωρούνται από τα καλύτερα της σειράς; Γιατί είναι πολλά να καθίσω να τα δω όλα, αν είναι εύκολο, προτείνετε μου επεισόδια να παρακολουθήσω, έτσι για να μπω στο κλίμα καλύτερα....
Το εβλεπα κι εγω..Ο μικρος,ο γιος του Χαϊκαλη παντως επαιζε στον υπολογιστη το retro flight simulator F-117A Nighthawk-Stealth Fighter 2.0
Παντως χαλια ο ηχος..Δεν καταλαβαινα τι ελεγε στην ανακριση ο Χαικαλης,οσο δυνατα κι αν εβαλα την tv (ειναι κι αργα και θα σηκωθει η γειτονια στο ποδι).
 
Ναι, αυτό είναι ένα θέμα με τον ήχο το οποίο, δυστυχώς δεν υπάρχει μόνο στο συγκεκριμένο επεισόδιο, γενικά, ενώ η υποκριτική έχει έντονο το δραματικό στοιχείο και οι ηθοποιοί μιλάνε σιγανά, είναι ένα θέμα το οποίο μας στερεί τη δυνατότητα να καταλάβουμε τους διαλόγους.

Προφανώς και δεν μπορούμε να ζητάμε ήχο Dolby Surround αλλά, κατά το remaster της σειράς, θα μπορούσε να γίνει μια δουλειά και στον ήχο, εκτός αν έχει να κάνει καθαρά και μόνο με το μέσο αποθήκευσης, το πιο πιθανό είναι τότε να χρησιμοποιούταν βιντεοκασέτες για την καταγραφή του υλικού γιατί, ο ήχος έτσι όπως ακούγεται, μου φέρνει αυτή την αίσθηση, ότι προέρχεται από παλιά βιντεοκασέτα και υπήρχε αυτό το ζήτημα, ο ήχος να ακούγεται πολύ βαθιά, βέβαια, αν μια κασέτα ήταν ακριβή, το πιθανό είναι να μην υπήρχε τέτοιο ζήτημα, με τις φθηνές όμως, τις οποίες υποπτεύομαι ότι θα χρησιμοποιούταν τότε, σκέφτομαι ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει, κατά την ψηφιακή επεξεργασία δεν έγινε αν και μάλλον, δεν μπορούσε να γίνει κάτι καλύτερο στον ήχο, διάφορες σειρές εκείνης της εποχής που έχω παρακολουθήσει, έχουν αντίστοιχα θέματα με τον ήχο συνεπώς, μάλλον έχει να κάνει με την κατάσταση του αρχικού μέσου....

ΥΓ1: Το βιντεοπαιχνίδι που αναφέρεις, νόμισα ότι ήταν το After Burner της Sega και μου έκανε εντύπωση το πώς το έπαιζε σε υπολογιστή, πιθανόν έκανα λάθος.....

ΥΓ2: Προς το τέλος του επεισοδίου που αναφέραμε, ο γιός φαίνεται να φοράει κάτι σαν μαθητική ποδιά (είναι η σκηνή όπου η μητέρα του βρίσκει το τσεκούρι στην αποθήκη), γύρω από το λαιμό είχε κάτι σαν σεμεδάκι, χρώμα μπλέ το ύφασμα και λίγο με μπέρδεψε καθώς, μου φάνηκε ως γυναικείο ένδυμα, μπορεί βέβαια να το κατάλαβα λάθος. Τι είδους ρούχο μπορεί να ήταν αυτό; Μόδα της εποχής η κάτι άλλο;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παντως του Μιχαλοπουλου του πηγαινε ο ρολος ''αλανι'' ακομη και σαν μυστικος πχ ναρκωτικα, λιγο ο τονος της φωνης η εκφραση κλπ πιστευω ηταν φτιαγμενος για τετοιους ρολους.
 
Τοσες και τοσες αστυνομικες σειρες και μια της προκοπης δεν μπορεσαν να κανουν.
Έχουμε κάνει καλά βήματα τα τελευταία χρόνια. Τσέκαρε το "Έτερος Εγω" (ήδη 2 κυκλοι) και το "Σιωπηλός Δρόμος". Αρκετά καλό ήταν και οι '42 βαθμοί'. Για το Έτερος Εγώ είχε ενδιαφερθεί κ το Netflix
 
ΥΓ2: Προς το τέλος του επεισοδίου που αναφέραμε, ο γιός φαίνεται να φοράει κάτι σαν μαθητική ποδιά (είναι η σκηνή όπου η μητέρα του βρίσκει το τσεκούρι στην αποθήκη), γύρω από το λαιμό είχε κάτι σαν σεμεδάκι, χρώμα μπλέ το ύφασμα και λίγο με μπέρδεψε καθώς, μου φάνηκε ως γυναικείο ένδυμα, μπορεί βέβαια να το κατάλαβα λάθος. Τι είδους ρούχο μπορεί να ήταν αυτό; Μόδα της εποχής η κάτι άλλο;
Καποια στολη ειναι για καποιο μασκαρεμα η καποια θεατρικη παρασταση,γιατι εκει της ζηταει και το καπελο.
 
Θα συμφωνήσω με πολλούς φίλους που έχουν την άποψη πως η ιδιωτική τηλεόραση με τα όποια αρνητικά της, μας χάρισε όμορφες τηλεοπτικές σειρές ειδικά την δεκαετία του '90. Μια από αυτές ασφαλώς αποτελεί το ''Τμήμα Ηθών'' μια από τις πρώτες τηλεοπτικές δουλειές του πολύ καλού Μανούσου Μανουσάκη που εδώ μας συστήνεται με την πρώτη του μεγάλη τηλεοπτική επιτυχία για να ακολουθήσουν και πολλές άλλες μεταγενέστερα με κορυφαία κατά την ταπεινή μου γνώμη το ΄΄Μη μου λες Αντίο''.
Το καστ ηθοποιών πολύ πετυχημένο, προεξάρχοντος του δοκιμασμένου στα δύσκολα Χρήστου Τσάγκα με συνεπικουρούμενους ηθοποιούς που έκαναν τα πρώτα τους βήματα όπως ο Γκλέτσος. Οι αυτοτελείς ιστορίες ασφαλώς πιασάρικες με το απαραίτητο αγωνιώδες σασπένς, διανθισμένο πολλές φορές με τολμηρότητα ερωτικού περιεχομένου που σκανδάλιζε ευχάριστα το φιλοθεάμον κοινό που στα πρώτα χρόνια της ιδιωτικής τηλεόρασης απόλαυσε την όποια απελευθέρωση των στερεοτύπων και των ταμπού όχι μόνο σε αυτήν την σειρά αλλά και σε άλλες.
Από την σειρά παρήλασαν δεκάδες πολύ γνωστοί ηθοποιοί. Άλλωστε ποιος μπορεί να ξεχάσει το μεγάλο μας κωμικό Στάθη Ψάλτη που έδωσε ρέστα σε ένα ρόλο που την δεκαετία ττου '80 ούτε που που θα φανταζόμασταν ότι θα ενσάρκωνε. Δείγμα του υψηλού ταλέντου ηθοποίας που είχε.
Η σειρά έκανε νομοτελειακά κατά την γνώμη μου κοιλιά στον τρίτο και τελευταίο κύκλο της, φτάνοντας στον κορεσμό της δικαιολογημένα στα μάτια του κοινού. Ίσως ξένισε λίγο και το υπερβολικό παίξιμο του σκληρού και με ανορθόδοξες πολλές φορές μεθόδους ανάκρισης του αστυνομικού Μιχαλόπουλου. Πάντως το στίγμα που έχει αφήσει η σειρά διαχρονικά κρίνεται πετυχημένο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα