Τοπία που άλλαξαν στο χρόνο [Θεσσαλονίκη]

Πιστεύω ότι είναι η συμβολή της Εθνικής Αμύνης με Σβώλου. Φαίνεται άλλωστε στην άνω φωτογραφία το άνοιγμα στα δεξιά προς βορρά που είναι η πλατεία Συντριβανίου στο Πανεπιστήμιο. Διακρίνω επίσης Goody's στη θέση του καφέ Άλφα. Επίσης το πλάτος της κάθετης οδού είναι πολύ μικρό για να είναι η Τσιμισκή. Το λεωφορείο λογικά είναι ή το 11 (Πυλαία - Ν.Σ.Σταθμός) ή το 7 (Αγ. Ιωάννης).
 
Από τη σελίδα της Vivartia βλέπουμε πως:

http://www.vivartia.com/?page_id=1207

Μάρτιος 1975: Ανοίγουν τα δύο πρώτα καταστήματα στη Θεσσαλονίκη, στην Κούσκουρα και στην Τσιμισκή, με το λογότυπο GOODYʼS και με σήμα, για όσους το θυμούνται, το γνωστό ανθρωπάκι.

1976: Λειτούργησε το τρίτο Goodyʼs, στη γωνία Βασ. Σοφίας και Πρ.Νικολάου, το οποίο έχει πλέον αντικατασταθεί από το κατάστημα στην Bασ. Σοφίας.

Σεπτέμβριος 1977: λειτουργεί το τέταρτο κατάστημα επί της οδού Αγίου Δημητρίου, το οποίο ουσιαστικά είναι το πρώτο κατάστημα με σύστημα Franchise .

Πιθανόν λοιπόν αυτά στη φώτο να είναι όντως στη Τσιμισκή. Άλλα να κάνω και τη χαζή ερώτηση: είναι 100% η φώτο στην Εθνικής Αμύνης ή μήπως υπάρχει πιθανότητα να είναι επάνω στην Τσιμισκή τραβηγμένη.

Με το Google Maps δεν μου βγαίνει με τίποτα η φώτο να είναι τραβηγμένη στην Αμύνης και επίσης η προπολεμική οικοδομή πίσω από την κοπέλα δεν εντοπίζεται με τίποτα (αν υπάρχει ακόμη δλδ.)

Το κακό είναι πως τέτοιο σχέδιο προπολεμικές υπάρχουν πολλές στο κέντρο. Μου κολλάει και το Maps και δεν μπορώ να ψάξω επάνω στην Τσιμισκή να δω...
 
chris73 δεν μπορώ να καταλάβω την αμφιβολία σου αφού ο ίδιος γράφεις ότι το Goody's Βασ. Σοφίας (Εθν. Αμύνης) και Πρ. Νικολάου (Σβώλου) άνοιξε το 1976, άρα προς τι η απορία. Σου παραθέτω μάλιστα μια σύγχρονη εικόνα για να το δεις καλύτερα.

aminis.jpg

Όπως φαίνεται στη φωτογραφία το κτίριο 2 που είναι γωνία Σβώλου και Αμύνης είναι εξαώροφο συν 2 προσθήκες άνω και είναι ταυτόσημο με αυτό όπου βρίσκονταν τα Goody's. Άρα η κοπέλα της φωτογραφίας βρίσκεται περίπου στο σημείο 1 που επισημαίνω πάνω από το μαγαζί με τα στρατιωτικά είδη και δίπλα από τα ιατρικό βιβλιοπωλείο του Λίτσα (3).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
chris73 είπε:
Από τη σελίδα της Vivartia βλέπουμε πως:http://www.vivartia.com/?page_id=1207

Μάρτιος 1975: Ανοίγουν τα δύο πρώτα καταστήματα στη Θεσσαλονίκη, στην Κούσκουρα και στην Τσιμισκή, με το λογότυπο GOODYʼS και με σήμα, για όσους το θυμούνται, το γνωστό ανθρωπάκι.

1976: Λειτούργησε το τρίτο Goodyʼs, στη γωνία Βασ. Σοφίας και Πρ.Νικολάου, το οποίο έχει πλέον αντικατασταθεί από το κατάστημα στην Bασ. Σοφίας.

Σεπτέμβριος 1977: λειτουργεί το τέταρτο κατάστημα επί της οδού Αγίου Δημητρίου, το οποίο ουσιαστικά είναι το πρώτο κατάστημα με σύστημα Franchise .

Πιθανόν λοιπόν αυτά στη φώτο να είναι όντως στη Τσιμισκή. Άλλα να κάνω και τη χαζή ερώτηση: είναι 100% η φώτο στην Εθνικής Αμύνης ή μήπως υπάρχει πιθανότητα να είναι επάνω στην Τσιμισκή τραβηγμένη.

Με το Google Maps δεν μου βγαίνει με τίποτα η φώτο να είναι τραβηγμένη στην Αμύνης και επίσης η προπολεμική οικοδομή πίσω από την κοπέλα δεν εντοπίζεται με τίποτα (αν υπάρχει ακόμη δλδ.)

Το κακό είναι πως τέτοιο σχέδιο προπολεμικές υπάρχουν πολλές στο κέντρο. Μου κολλάει και το Maps και δεν μπορώ να ψάξω επάνω στην Τσιμισκή να δω...
Λοιπόν, ρώτησα την κοπέλα στη φώτο (aka πεθερά μου) και το μπαλκόνι είναι στην τότε Βασ.Σοφίας (τώρα Εθνικής Αμύνης) αριθμός 33 και η κάθετη σε αυτή είναι όντως η τότε Πρ. Νικολάου (τώρα Α.Σβώλου). Άρα όπως λες κι εσύ, επιβεβαιώνουμε ότι πρέπει να είναι μετά το 1976.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έλα ντε? τι αμφιβολία? Είχα φάει πολύ φαίνεται και σταμάτησε το μυαλό μου μέχρι να χωνέψω ίσως... :frypan:
 
Αυτό το κτήριο αριστερά πρέπει να είναι στη γωνία πριν την Αριστοτέλους στο στενό της Κομνηνών που δεν υπάρχει σήμερα.

Το έχουμε δει σε άλλη καρτποστλ εδώ και στο ισόγειο ήταν κατάστημα της Ολυμπιακής. Υπάρχει και στην ταινία Χριστίνα του 1960.

Ρώτησα τη θεία μου και μου είπε πως το γκρέμισαν μετά το σεισμό. Μάλλον ήταν ευκαιρία να χτίσουν αυτό που είναι τώρα.
 
Το κτίριο αυτό ήταν το περίφημο ξενοδοχείο Mediteranne Palace στην Παλιά Παραλία και κάλυπτε το θαλάσσιο μέτωπο της πόλης από τη Βενιζέλου έως την Κομνηνών και από τα μέσα της δεκαετίας του '20 έως τον σεισμό του '78 όπου λόγω των εκτεταμένων ζημιών και του οικονομικού ανοίγματος της επιχείρησης και σε άλλες ξενοδοχειακές δραστηριότητες το οικόπεδο πωλείται και ανακατασκευάζεται με αλλαγή χρήσης. Κάποιες πληροφορίες δίνονται εδώ. Η παρακάτω φωτογραφία δείχνει λίγο πιο αναλυτικά την εικόνα του ξενοδοχείου. Παρατηρήστε επίσης την αντίθετη από τη σημερινή μονοδρόμηση της παραλιακής οδού. Πηγή.

mediterane.jpg

Και μια που η συζήτηση περιστράφηκε περί την Λεωφόρο Νίκης, εδώ υπάρχει μία φωτογραφία από την Κατοχή με Γερμανικό άρμα μάχης να περνά από τη Λεωφόρο Νίκης 59, στο ύψος του παλιού καφέ Άρωμα με τη σχετική προπαγανδιστική αφίσα στην όψη. Πιθανολογώ ότι ο τύπος του άρματος είναι Panzer IV Ausf H, οπότε σύμφωνα και με τη βιβλιογραφία η χρονολογία λήψης κυμαίνεται από Ιούνιο ή Ιούλιο '43 έως την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης (30/10/1944). Πηγή.

attachment.php





Και μια πρόσφατη φωτογραφία από τον δορυφόρο για σύγκριση.

nikis59.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
prisma είπε:
Προβολή συνημμένου 106151Πλατεία Αγίας Σοφίας, δεκαετία '50

 


Προβολή συνημμένου 106152

Μεσοπόλεμος.

 


(αρχείο prisma)
Στην πρώτη φωτό στο πρώτο πλάνο είναι η πλ. Μακεδονομάχων, το ξέρω ότι άλλο γράφει αλλά η πλ. Αγ. Σοφίας είναι στο βάθος.

Το τραμ τρέχει επι της Εγνατίας. Το μεγάλο/ψηλο κτήριο στο κέντρο της εικόνας υπάρχει ακόμα κ στο ισόγειο σήμερα (Νοέμβριος του 2015) στεγάζει το Γατίδη (εκ Σερρών) κ στην ευθεία στο βάθος ίσα που διακρίνεται το Κόκκινο Σπίτι. Σήμερα η πλατεία αυτή είναι σκουπιδότοπος (ας είναι καλά τα έργα του Μετρό_ανάθεμα)
 
Καταστηματα, κινηματογραφοι, δισκαδικα, μπιλιαρδαδικα - Arcade games, στεκια, διασκεδαση και φωτογραφιες και βιντεο απο μερη της πολης μας.
 
  • Like
Reactions: PT8
chris73 είπε:
Εκεί που βρήκα το παρακάτω λέει οικία του διαδόχου. Τι γνωρίζετε?
Ήταν η οικία Χατζή Αγκιάχ (1911), οικία Διαδόχου (1912-13), κατόπιν οικία Τορνιβούκα και τελικώς Ναυτική Διοίκηση Βορείου Ελλάδος (1951)

Κατεδαφίστηκε τη δεκαετία του 60. Βρισκόταν στο ύψος της Καραϊσκάκη.
 
Ευχαριστώ :thanx2:

*edit

κάπου αναφέρουν για Καλλιδοπούλου αλλά κοντά είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Chris έχεις πληροφορίες για τη μεσαία φωτογραφία? Πρέπει να είναι κάπου το ύψος του Μακεδονία Παλλάς ή εκεί κοντά δεδομένου της απόστασης που φαίνεται ο Λευκός Πύργος.

Στην τελευταία βλέπουμε πάλι την οικία Τορνιβούκα. Είναι χαρακτηριστικό το "κρεμμύδι"
 
Όχι, δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα...
 
Πίσω
Μπλουζα